Wiek Ziemi obraz główny

Technologia

27.10.2021 19:47

Czy wiesz ile lat ma Ziemia? Wyjaśniamy jak naukowcy do tego doszli

Nauka
18
2
10
18
2

Ile lat ma Ziemia? Skąd wiemy, ile Ziemia ma lat? Odpowiadamy na ważne pytania historii kosmosu. Poznaj wiek niebieskiej planety i dowiedz się, jaki los ją czeka!

Ile lat ma Ziemia?

Historia powstania Ziemi skupia uwagę wielu naukowców, filozofów czy duchownych. Z pewnością niejednokrotnie Tobie również zdarzyło się rozmyślać nad tym, ile lat ma Ziemia. Dzięki rozwojowi metod badawczych i uwzględnieniu kilku czynników udało się poznać jedną z największych tajemnic kosmosu. Według najnowszych ustaleń wiek naszej planety określa się na 4,54 miliarda lat z uwzględnieniem poprawki na około 50 milionów lat. Liczba ta różni się stanowczo od pierwszych pomiarów lat Ziemi, które bazowały na badaniach o mniejszej dokładności. Dziś naukowcy potwierdzają również, że wiek innych ciał niebieskich w naszym Układzie Słonecznym jest zbliżony do liczby lat Ziemi, ponieważ wszystkie planety powstały w podobnym czasie.

Jak naukowcy obliczyli wiek naszej planety?

Już za czasów pierwszych wielkich myślicieli jak Arystoteles próbowano oszacować, ile Ziemia ma lat, choć wtedy wyliczenia mogły opierać się jedynie o wierzenia i przekonania filozofów. W średniowieczu wiedzę o planecie czerpano z Biblii, a wstępne pomiary zostały udoskonalone o metody wykorzystujące temperaturę ochładzania Ziemi, akumulację osadów czy chemiczną ewolucję oceanów. Żadna z tych technik nie okazała się jednak tak dokładna, jak odkryte na początku XX wieku datowanie radiometryczne.

ile lat ma ziemia
Tak właśnie wyglądała Ziemia we wczesnej fazie swojego istnienia – stanowiła jeden wielki ocean magmy. Dopiero z czasem jej temperatura zaczęła się obniżać, wraz zwiększeniem swoich rozmiarów

W 1956 roku amerykański geochemik Clair Cameron Patterson po raz pierwszy oszacował, ile lat ma planeta Ziemia, wykorzystując w swoim badaniu próbki meteorytu Canyon Diablo. Odłamek meteoroidu spadł około 50 tysięcy lat temu na obszarze stanu Arizona w Ameryce. Wychodząc z przyjętego założenia, że wszystkie ciała w Układzie Słonecznym formowały się w podobnym czasie, na podstawie tego odłamka Patterson mógł wyliczyć przybliżony wiek Ziemi.

Metoda datowania radiometrycznego polega na pomiarze wieku skał na podstawie zawartości izotopów promieniotwórczych. W zależności od rodzaju izotopu wykorzystuje się inny rodzaj badania. Wyróżnia się datowanie radiowęglowe, uranowo-ołowiowe i ołowiowo-ołowiowe. Trzecia technika posłużyła do oszacowania wieku planety, który określono na od około 4,53 do 4,58 miliardów lat. Zwiększenie efektywności metody badawczej i wykonanie pomiarów na innych meteorytach pozwoliło jeszcze bardziej sprecyzować liczbę lat Ziemi.

Sprawdź też: Ciekawostki o kosmosie – poznaj te najciekawsze

Jak powstała Ziemia?

Teoria powstania Ziemi i całego Układu Słonecznego do dziś skrywa tajemnicę, której nie są w stanie rozwikłać najwybitniejsi uczeni. Miliardy lat temu obecnie znane nam ciała niebieskie przyjmowały formę ogromnej chmury gazu i pyłu. Nieznane zjawisko wywołało zakłócenia w obrębie tej struktury, co w konsekwencji przyczyniło się do złączenia mas materii i utworzenia się wirującego dysku zwanego mgławicą słoneczną. Wraz z przyspieszaniem wirowania gaz i pył kumulowały się w centrum dysku, co jeszcze intensywniej wpływało na prędkość mgławicy. Grawitacja w środkowym punkcie stała się silna na tyle, że atomy wodoru zaczęły migrować szybciej, a protony łączyły się ze sobą, tworząc hel i duże pokłady energii elektrycznej. W efekcie tych wydarzeń powstało Słońce, które znajduje się w centrum Układu Słonecznego.

Narodziny Słońca pochłonęły ponad 99% materii, która krążyła w mgławicy. Cząstki, które dalej wirowały wokół słonecznego giganta, zaczęły zderzać się z innymi, powodując tworzenie się większych mas materii. W pewnym momencie stały się na tyle duże, że zaczęły wytwarzać własne pola grawitacyjne, które przemieniły je w planety. Tak powstała Ziemia i inne ciała niebieskie w Układzie Słonecznym. Skalista struktura umożliwiła wewnętrznym planetom – Merkuremu, Wenus, Ziemi i Marsowi ukształtowanie się w pobliżu rozżarzonej gwiazdy.

Wiek Ziemi według Biblii

Na temat tego, ile lat ma Ziemia, powstało kilka teorii – wiek planety próbowano wyliczyć również na podstawie najważniejszej księgi chrześcijan – Biblii. W tym celu za podstawę przyjęto, że Adam i Ewa byli pierwszymi ludźmi według przesłanek Starego Testamentu. Za główne źródło obliczeń służyła Księga Rodzaju i opis stworzenia, który zajął 6 dni. Najważniejszą kwestię stanowiło jednak ustalenie długości biblijnego dnia, ponieważ terminologia z czasów spisywania księgi mogła różnić się od tej znanej dzisiejszemu społeczeństwu.

Pierwszej próby podjął się w 1654 roku irlandzki arcybiskup James Ussher, który oszacował datę powstania Ziemii na 23 października 4004 r. p.n.e. Jego stanowisko w późniejszym czasie potwierdził uczony John Lightfoot, którego obliczenia dały niemal identyczny wynik. Według wydarzeń zapisanych w Biblii Ziemia ma około 6 tysięcy lat. Obaj badacze przyjęli przy interpretacji, że stworzenie trwało „6 następujących po sobie 24-godzinnych okresów”. Słowa zapisane w Biblii mogą być jednak powodem do podważenia tej teorii, ponieważ niektórych fragmentów księgi nie powinno się interpretować dosłownie.

Sprawdź też: Jaki jest wiek wszechświata? Jak go obliczono? Co o nim wiemy?

Jaka przyszłość czeka Ziemię?

Już wiesz, ile planeta Ziemia ma lat, ale czy myślisz czasem o tym, co czeka ją w przyszłości? Na podstawie licznych obserwacji i badań znany jest cykl życia gwiazd. W Układzie Słonecznym jedyną gwiazdą jest Słońce, które zapewnia optymalne warunki do życia na Ziemi, dostarczając ciepło i światło. Badacze przewidują, że za około 5 miliardów lat Słońce przerodzi się w czerwonego olbrzyma i osiągnie kolejną fazę swojego rozwoju, zwiększając o stokroć swój rozmiar. Za kolejne 2 miliardy lat zmieni się w białego karła i utraci większą część swojej masy i zmniejszy się do wielkości Ziemi. Naukowcy są świadomi, że faza czerwonego olbrzyma może mieć destrukcyjny wpływ na Układ Słoneczny, a tym samym – na dzieje naszej planety. Najbardziej zagrożone są losy Merkurego i Wenus, które mogą zostać pochłonięte przez gwiazdę.

Los Ziemi dziś nie jest do końca znany. Na podstawie obserwacji kosmosu przez teleskopy Kecka w obserwatorium Mauna Kea na Hawajach wiadomo, że jedna z planet przetrwała śmierć gwiazdy i krąży wokół białego karła. Wystarczająco duża odległość od umierającej gwiazdy pozwoliła uchronić ją od zagłady. Niestety dystans między Ziemią a Słońcem jest znacznie mniejszy, a ludność w celu przeżycia musiałaby osiedlić się na jednym z księżyców Saturna lub Jowisza, aby uniknąć konsekwencji przemiany w czerwonego olbrzyma.

Powstanie Ziemi i historia życia na niebieskiej planecie wciąż pozostaje w centrum badań uczonych, a rozwój zaawansowanych technologii stale pozwala nam dowiadywać się czegoś więcej o początku świata. Czym jeszcze może zaskoczyć Cię Wszechświat? Bądź z nami na bieżąco i szukaj nowinek dotyczących odkryć w kosmosie!

18
2

Podziel się:

Komentarze (10)

Mam pytanie do redaktora tego artykułu , czemu nikt z panem łącznie nie opisujecie jak są prowadzone datowania,? To że pokazuje pan czym się posługują ewolucjoniści to nie znaczy że mają od razu rację może pan podać jakieś argumenty, i pokazać jak oni datują i czy to nie jest tylko przypuszczenie, bo na razie to żadnych dowodów pan nie dostarczył. A może być tak że ci ewolucjoniści po prostu mają błędne podejście i nie potrafią udowodnić że ziemia ma 4,6 miliarda lat, a może te wszystkie datowania to po prostu założenie a nie naukowe fakty. Bo na przykład w kolumnach geologicznych które są datowane są na 160 milionów latlat okazało się że przez ich wnętrze przechodzą skamieniałe drzewa pod różnym kątem , niekture do dóry nogami, to by świadczyło że to nie przez ewolucję powstała ta kolumna geologiczna, tylko przez światowy potop, czyli ewolucji nie było a datowanie kolumny geologicznej przez ewolucjonistów okazało się błędem, i tylko założeniem a nie dowodem naukowym.

Część Aleksander ? , Ja też lubię tramwaje. Nie mam z wyboru prawa jazdy. Na pewno lubisz też dziewczyny ? Mam dla ciebie dobrą, jak myślę wiadomość. Nawet po kolejnym sztrasznym wymieraniu gatunków w skutek ocieplenia klimatu. ? i przyroda ?????????????odrodzą się jak kiedyś w innej niż znana nam forma. Nawet jeśli nie będzie już ludzi ? Ziemia ? ten klejnot bezcenny bedzie trwać. Oby jak najdłużej czego Jej życzę ??. Tobie Aleksander życzę dobrych stopni, troskliwych i przyjaznych rodziców oraz zdrowia. Fajnych koleżanek i kolegów.55-letni dinozaur

Teoria o stworzeniu ziemi przez jakąś istotę nieokreśloną jest tak durna jak ich głosiciele. Powiem dosadniej tylko tępe mózgi a raczej bezmózgowce mogli taką teorię wymyślić.

Widac ze, wydawca tego artykulu, nie chce szczerze zbadac jak jest naprawde.
Istnieja 2 podstawowe poglądy dotyczące pochodzenia wrzechświata.
Rekonstrukcja Bibljina
I Rekonstrukcja ewolucyjna.
Jedni naukowcy to kreacjonisci, którzy, badając pewne zagadnienia,Mając przy tym ogulny dostep do tych sa danych i wiedzy chistorycznej.
polegając przy tym z naukowego i objektywnego punktu widzenia. Stwierdzili ze. świat w tym życie. Musialo miec akt stworzenia.
Dróga grupa naukowcuw, to ewolucjonisci. Twierdzą ze, swiat w tym zycie powstalo tak naprawde z niczego.
Naukowy kreacjonizm, potwierdza zapis Biblijny pod wiele wzgledami. Skoro swiat został stworzony, to musi byc, i Stwórca.
Zaś, Naukowy ewolucjonizm, mając swoją teorię, o ewolucji świata i życja.
Ma tylko (Teorię. ) teoria, która w świetle badan naukowych nie ostoji sie.
zakladając że stworzenie swiata, mialo miesce drogą ewolucji.
Jest bez podstawne.. i nie logiczne.

A zatem jak jest napisane, w Biblli,
Na początku BÓG stworzył niebo i ziemie.
Biblia ma jasny przekaz. BÓG uczynił świat i życie na ziemi i wszystko co go napelnia w 6 dni.

Ooo bym zapomnial,. To tak dla szczerze szukających prawdy.
czy wiecie o tym, ze ewolucjonjscy naukowcy nie mogą wierzyc, w Boga. ani nie mogą kwestionowac teorie ewolucj.
ta teoria rekonstrukcj swiata musi byc, przes tych naukowcuw przyjeta na wiarę.

Mam 6 lat i chodzę do szkoły bardzo lubię tramwaje i też interesuje mnie jak wyglądała przeszła ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *