1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Monitor do gier – na co patrzeć, aby wybrać właściwy?

Poradniki

15.07.2021 14:59

Monitor do gier – na co patrzeć, aby wybrać właściwy?

Komputery Monitory
7
0
1
7
0

Jesteś zapalonym graczem? Chcesz wynieść swoje umiejętności na wyższy poziom? Odpowiedni monitor do gier na pewno będzie odgrywał w tym kluczową rolę – czym powinny charakteryzować się ekrany w przypadku gier?

Monitor do gier – jaki wybrać?

Możesz posiadać komputer wyposażony w najlepsze podzespoły na świecie, ale nic z nim nie zrobisz, jeżeli nie podepniesz go do jakiegoś ekranu, a jeżeli chcesz uzyskać jak najlepsze wrażenia z rozgrywki, to nie może być to pierwszy sprzęt z brzegu. Odpowiedni monitor do gier nie tylko zapewni Ci dużo większą wygodę, ale również pewną przewagę w niektórych produkcjach. 

Przy zakupie takiego ekranu na pewno interesować będą nas takie parametry, jak rodzaj matrycy, rozdzielczość, czas reakcji, czy częstotliwość odświeżania, jednakże, zanim przejdziemy do głębszej analizy poszczególnych z nich, to warto najpierw zastanowić się nad inną kwestią – jak w ogóle podejść do takiego zakupu?

monitor do gier

Zobacz też: Monitor do grafiki i obróbki zdjęć. Czym sugerować się przy zakupie?

Na samym początku zalecamy przeanalizowanie możliwości naszego komputera. Dlaczego? Zakup najdroższego monitora wcale nie musi oznaczać, że poskutkuje dla nas największymi efektami i może się okazać, że dużo tańszy sprzęt mógłby osiągnąć na naszej jednostce o wiele lepsze rezultaty.

Na pewno skup swoją uwagę na karcie graficznej, która ma wielkie znaczenie przy wyborze monitora – bez odpowiedniego układu graficznego możesz mieć problem, jeżeli wybierzesz ekran o zbyt dużej rozdzielczości lub niedopasowanych proporcjach ekranu.

monitor do gier

Następnie pomyśl jakiego gatunku gry najczęściej ogrywasz, gdyż jest to istotna kwestia, jeśli chodzi o komfort rozgrywki. W tym miejscu trzeba podjąć decyzję, czy wolisz ładny obraz czy raczej szybki czas reakcji i wysokie odświeżanie.

Pamiętaj też, że nic Ci nie da wybór jak największego monitora, w momencie, kiedy po prostu nie masz na niego miejsca na swoim biurku – wymierz dokładnie, ile wolnej przestrzeni możesz sobie zagospodarować, aby Twój zakup był jak najbardziej udany.

Monitory dla graczy

Matryca w monitorze gamingowym – IPS, VA, a może TN?

Jak już wcześniej było wspomniane – wybór odpowiedniej matrycy jest jednym z kluczowych elementów przy wyborze monitora do grania, wszakże to jeden z najważniejszych elementów, który decyduje o jakości ekranu. Na ten moment możemy rozróżnić ich trzy podstawowe rodzaje – IPS, VA oraz TN. Każda z nich posiada swoje wady oraz zalety, ale która najlepiej sprawdzi się w przypadku gier?

Matryce IPS – charakteryzują się one idealnie oddanymi kolorami oraz szerokimi kątami widzenia, co niestety przekłada się na krótszy czas reakcji.

Matryce TN – zupełnie na odwrót – bardzo krótki czas reakcji, ale mniejsze kąty widzenia, a także nierzadko gorsze parametry. Sporym plusem na pewno będzie też zazwyczaj niższa cena tych ekranów

Matryce VA – pomost pomiędzy IPS i TN. Świetny stosunek ceny do jakości, rewelacyjna czerń, lepsze kąty widzenia, niż w matrycach TN oraz lepszy czas reakcji, niż w IPS. 

monitor do gier

W takim razie, którą z nich wybrać? Ponownie trzeba sobie zadać pytanie – w jakiego typu produkcje grasz najczęściej? W przypadku dynamicznych gier, a w szczególności FPS, najrozsądniej będzie wybrać matrycę TN, gdyż w tym przypadku kolory i kąty są najmniej istotne, a liczy się jak najmniejszy czas reakcji, aby to ekran nam “nie smużył”. 

Jeżeli ogrywasz głównie produkcje nastawione na tryby fabularny lub jesteś zapalonym fanem wyścigów, to na pewno będzie rozsądniej sięgnąć po monitor z matrycą IPS, dzięki której wrażenia z rozgrywki będą o wiele lepsze, niż w przypadku TN.

gaming

W takim razie komu można polecić matrycę VA? Na pewno wszystkim, którzy faktycznie chcą wynieść swój poziom w np. strzelankach, ale też nie chcą na tym tracić, jeżeli chodzi o gry singleplayer. Ze względu na rewelacyjnie oddaną czerń, to zaleca się je także dla fanów horrorów.

Warto także zwrócić uwagę na powłokę matrycy – ta najlepiej, żeby była matowa lub antyrefleksyjna, by światło się w niej nie odbijało. Dzięki temu gra w ciągu dnia będzie o wiele przyjemniejsza i nie będzie trzeba się martwić, że zamiast ważnego elementu na mapie, będziemy widzieć swoją twarz.

monitor do gier

Jaką przekątną powinien mieć monitor do gier Co wybrać?

Kolejnym elementem, który będzie Cię interesował, to rozdzielczość i przekątna ekranu. Jak już wcześniej wspomniałem – nie chodzi o to, by wybrać jak największy ekran, a taki, by nasz sprzęt spokojnie wykorzystał jego potencjał i by w ogóle monitor zmieścił się na Twoim biurku.

Po raz kolejny również wszystko będzie zależało od konkretnego gatunku gier. W przypadku strzelanek interesować Cię będą monitory o proporcjach 16:9, dzięki czemu zyskasz większą kontrolę nad rozgrywką, a mówimy przecież o iście dynamicznych tytułach, jakimi są FPSy. Najlepiej w tym przypadku celować w przekątną w przedziale od 24 do 27″, gdyż to właśnie te wymiary są zalecane dla fanów tego gatunku i profesjonalnych graczy e-sportowych.

matryca monitora

Jeżeli chodzi o rozdzielczość, to oczywistym minimum jest Full HD, ale oczywiście najlepiej celować w WQHD lub 4k, jednakże przypominam, iż najpierw musielibyśmy być pewni, że nasza karta graficzna, na pewno sobie poradzi z takim ekranem.

Jeżeli jesteś zapalonym strategiem lub jesteś zapalonym rajdowcem, to rozglądaj się za monitorem o proporcjach 21:9. Dlaczego? W przypadku tego typu produkcji będzie Ci zależało na jak największej widoczności, by manewrowanie na na polu bitwy albo wjeżdżanie w zakręty było o wiele łatwiejsze. Warto sobie zanotować, że tego typu ekrany są zazwyczaj nieco większe, więc jeżeli chodzi o rozdzielczość, to prawdopodobnie będzie to w przedziale 29 do 34 cali – koniecznie upewnij się, że nie będzie to za dużo.

zakrzywiony ekran

Czy zakrzywiony monitor dla gracza to dobry pomysł?

Zakrzywione ekrany są ostatnio dość popularnym tematem – czy warto się zainteresować takim monitorem, jeżeli chodzi o gaming? Jak najbardziej, ale raczej nie jest to opcja skierowana dla wielbicieli FPS. W przypadku tego tego sprzętu immersja rozgrywki jest o wiele większa, gdyż ekran wydaje się jakby otaczać gracza, co sprawdza się rewelacyjnie w grach fabularnych i wyścigach.

częstotliwość odświeżania

Zobacz też: 300 DPI ile to pikseli? Jak przeliczać DPI na piksele?

Reklama

Częstotliwość odświeżania i czas reakcji – co to jest?

Czasem reakcji określa się ilość czasu potrzebnej do zmiany stanu piksela, czyli jak szybko ekran jest w stanie wyświetlać kolejne klatki obrazu – im czas jest krótszy, to obraz będzie ostrzejszy i nie będzie występował tzw. efekt smużenia. W przypadku monitorów do gier interesować cię będą takowe, w których czas ten jest na poziomie pomiędzy 1 ms, a 4 ms. Wydawałoby się, że to niewielka różnica, jednak jeżeli zależy Ci aby królować w FPS, to każdy ułamek sekundy jest na wagę złota.

Czym natomiast jest częstotliwość odświeżania monitora? Określa ona liczbę klatek wyświetlanych w ciągu sekundy, dlatego im większa częstotliwość, tym lepiej. Jeżeli chodzi o monitory do grania, to za totalne minimum uważa się 120Hz, jednakże osobiście radziłbym rozglądać się za przynajmniej takowymi z 144Hz. Dla przykładu – w CS:GO na ekranie z np. 60Hz może się wydawać, że efekt granatu dymnego utrzymuje się delikatnie dłużej, także gracze z lepszym monitorem mogą mieć nad nimi sporą przewagę.

Najlepsze monitory dla graczy

Żeby ułatwić Ci zadanie, to przygotowałem listę najlepszych monitorów w 2021 roku – zarówno tych droższych, jak i nieco tańszych, także mam nadzieję, że znajdziesz w tym zestawieniu jakiś sprzęt dla siebie.

7
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.