Dzielenie dysku na partycje - Dysk SSD

Poradniki

25.05.2021 12:14

Programy do tworzenia partycji na dysku

Komputery Windows
11
0
0
11
0

Dzielenie dysku na partycje niewątpliwie wpływa na wydajność pracy komputera i poprawia żywotność całego systemu. Najnowsza odsłona systemu Windows jest zdolna do przeprowadzenia tej operacji, jednak nie pozwala na skorzystanie z wielu opcji, które możemy odnaleźć w dedykowanych programach. Prezentujemy zestawienie najlepszych programów do tworzenia partycji.

Dzielenie dysku na partycje – jakie korzyści daje to użytkownikowi?

Czym w zasadzie jest dzielenie dysku na partycje? Obrazowo mówiąc, jest to dzielenie dysku o dużej pojemności na mniejsze, wyodrębnione katalogi do przechowywania danych. Partycją nazywa się logiczny fragment dysku twardego, który może być oddzielnie zarządzany. Dzięki wykorzystaniu potencjału dzielenia dysku możesz łatwiej katalogować pliki.

Sprawdź też: Jak szybko przesłać duży plik? Przesyłanie plików przez Internet krok po kroku

Każdy komputer z wgranym systemem operacyjnym jest czasem domyślnie podzielony na partycje. Część dysku zawiera wgrany system i to tam głównie instalujemy programy. Kolejna część dysku, znana jako podstawowy dysk D, służy do zapisywania różnego rodzaju plików, np. dokumentów czy multimediów. Wydzielanie odrębnych części logicznych pozwala na rozdzielanie i porządkowanie plików, ale nie tylko. Jeżeli Twój dysk zostanie podzielony na partycje, w przypadku konieczności formatowania, możesz zająć się tylko wybraną częścią całego dysku stałego, a pozostałą przestrzeń wykorzystać do przechowania potrzebnych Ci danych.

Na partycji możesz zainstalować kolejny system operacyjny dla swojego komputera. Przy takim rozwiązaniu, po włączeniu urządzenia zostaniesz zawsze zapytany o wybór systemu, na którym chcesz aktualnie pracować. Zainstalowanie dodatkowego oprogramowania systemowego na zewnętrznych nośnikach danych typu SSD lub HDD może okazać się pomocne w przypadku awarii komputera – aby to zrobić, najłatwiej jest skorzystać z programu do zarządzania partycjami.

Dzielenie dysku na partycje - różne dyski
Podzielenie dysku na kilka mniejszych części jest bardzo wygodnym rozwiązaniem

Dostęp do plików zapisanych na partycjach jest zawsze możliwy, choć czasem poszczególne części przestrzeni pamięciowej bywają ukryte. Do odnalezienia niewidocznych partycji bądź ukrycia nowo stworzonych przyda się program służący do zarządzania nimi. Sprawdź, jakie funkcje oferują najlepsze programy do partycji, dostępne do pobrania za darmo.

GParted – rozbudowane narzędzie do tworzenia partycji dla doświadczonego użytkownika

Gnome Partiton Editor jest programem, który umożliwia zarządzanie dyskami oraz partycjami. Przy jego użyciu możesz z łatwością kopiować, tworzyć, odczytywać czy usuwać partycje typu FAT, FAT32, NTFS, EXT2/3, ReiserFS/4, HFS, JFS, UFS i podobne. Działanie z pomocą GParted nie uszkadza ani nie zmienia danych.

Program sprawdza się, jeżeli planujesz wydzielić przestrzeń dla nowego systemu operacyjnego. Dzięki możliwie przejrzystemu interfejsowi korzystanie z GParted staje się intuicyjne, ale pod prostotą kryje się maksimum funkcjonalności. Należy jednak pamiętać, że usuwanie i formatowanie partycji powoduje usunięcie wszystkich plików, jakie są zapisane w danej przestrzeni. Warto zatem zadbać o kopie, jeżeli nie chcesz stracić istotnych dla siebie danych. Program do łączenia partycji pomaga także kopiować partycje i dane na nich zapisane.

Sprawdź też: Darmowe programy biurowe — zestawienie wszystkich narzędzi niezbędnych do pracy biurowej

IM-Magic Partition Resizer – prostota i intuicyjność, narzędzie idealne dla niedoświadczonego adepta tworzenia partycji

IM-Magic Partition Resizer to program do usuwania partycji i zmiany ich rozmiaru, który pozwala na dokonywanie operacji na częściach dysku bez konieczności jego formatowania. Pliki, w tym system operacyjny, pozostaną nienaruszone, a jedyne, o czym musisz pamiętać, to pozostawienie minimalnego rozmiaru partycji, który pomieści wszystko to, co chcesz zachować. Zmiana rozmiaru w IM-Magic Partition Resizer odbywa się na zasadzie ręcznego wprowadzenia żądanej wielkości bądź za pomocą suwaka.

Choć programy tego typu często wydają się skomplikowane w obsłudze, IM-Magic Partition Resizer nie wymaga zbyt dużego doświadczenia w obcowaniu z partycjami. Rozmiar przestrzeni dyskowej zmienisz w trzech ruchach, a jeśli coś się nie powiedzie, program umożliwia cofnięcie wykonanych edycji – dzięki temu masz pewność, że nawet przy popełnionych błędach nie stracisz danych.

Dzielenie dysku na partycje - system screen
Trzymanie wszystkich danych na jednej partycji uniemożliwia m.in. szybkie sformatowanie dysku

AOMEI Partition Assistant – program z dużą ilością narzędzi diagnostycznych

Darmowy program do partycji AOMEI Partition Assistant oferuje całkiem spory wachlarz funkcji do zarządzania dyskami. Aplikacja obsługuje wszystkie systemy plików oraz nośniki danych. Dzięki niej możesz z powodzeniem wykonywać operacje na interfejsach SCSI, SATA, eSATA, IDE. Program sprawdza się do partycji SSD, czy też SSHD. Ponadto ułatwia on pracę na dyskach o bardzo dużych pojemnościach – 8 TB i więcej.

AOMEI, jako program do partycji Windows 10, pozwala na dokonywanie wszystkich podstawowych zmian w dyskach, ale zawiera także szereg innych, przydatnych zaawansowanym użytkownikom narzędzi. Możesz z jego pomocą przenosić system operacyjny lub tworzyć bootowalne płyty rozruchowe. Program do zmiany partycji pomaga również wykrywać i naprawiać błędy sektora rozruchowego systemu.

Paragon Partition Manager – kolejny program łatwy w użyciu

Paragon Partition Manager to program do naprawy partycji i tworzenia partycji dysku, kompatybilny z systemem Windows, który oferuje narzędzia do pracy na dyskach HDD, SSD, USB, ATA, SCSI, SATA czy eSATA. Możesz go wykorzystać również do modyfikowania dysków SWAP charakterystycznych dla systemów UNIX, a także dla dysków macOS. Darmowa wersja programu jest przeznaczona dla użytkowników indywidualnych.

Partycjonowanie dysków i oferowane narzędzia do ich kontroli to podstawowa funkcja programu, ale z jego pomocą możesz też tworzyć systemy zapasowe plików, które przywrócisz w dowolnym momencie, jeśli z jakiegoś powodu system ulegnie awarii. Paragon Partition Manager to program do partycji bootowalny z USB, który umożliwi Ci stworzenie ratunkowego dysku przenośnego z pierwotnym systemem operacyjnym. Dobrze sprawdza się też jako program do klonowania partycji.

Korzystając z nowszej wersji oprogramowania, możesz też pracować na plikach GPT, dowolnie je formatować i zmieniać ich rozmiar. Program pozwala też na przekonwertowanie plików NTFS do HTF bez ponownego formatowania. Dzięki funkcjom programu uporządkujesz dyski twarde oraz uzyskasz dodatkową przestrzeń na partycjach. 

Dzielenie dysku na partycje - duży dysk HDD
Dzielenie przestrzeni dyskowej na partycje jest szczególnie przydatne gdy mamy dysk o naprawdę dużej pojemności

Programy do wykonywania operacji na dyskach twardych i zewnętrznych pozwalają na zwiększenie funkcjonalności Twojego systemu, uporządkowanie plików i zabezpieczenie ich przed niepożądaną utratą. Interfejsy graficzne takich aplikacji są przejrzyste, zapewniając tym samym łatwość korzystania z ich funkcji.

Jeżeli nie miałeś wcześniej okazji pracować na podobnym oprogramowaniu, wybierz GParted – jest to najbardziej intuicyjna wersja menedżera partycji, która pozwala na wykonywanie najprostszych operacji. Jeżeli jesteś doświadczonym użytkownikiem i chcesz zyskać więcej narzędzi, Paragon Partition Manager pozwoli Ci na wykonywanie bardziej zaawansowanych poleceń i będziesz w stanie sprawnie przeprowadzić partycjonowanie z rozszerzonymi funkcjami.

11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *