1. Scroll
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Jak wyczyścić monitor i telewizor? Skuteczne sposoby na czyszczenie ekranu

Poradniki

2 tygodnie temu

Jak wyczyścić monitor i telewizor? Skuteczne sposoby na czyszczenie ekranu

Komputery Zrób to sam
3
1
0
3
1

Czy praca na laptopie lub komputerze to dla Ciebie codzienność? Oglądasz sporo telewizji lub grasz na konsoli? Jeżeli tak, to zapewne często irytuje Cię ubrudzony ekran. Jak w bezpieczny i we właściwy sposób wyczyścić monitor lub telewizor? 

Jak wyczyścić monitor i telewizor? Narzędzia do czyszczenia ekranów

Należy pamiętać, aby do czyszczenia ekranów należy podchodzić wyjątkowo ostrożnie. Nowoczesne monitory i telewizory są bardzo delikatne, stąd też przy tej na pozór banalnej czynności, bardzo łatwo można uszkodzić swój sprzęt. Na samym początku najlepiej wyłączyć dane urządzenie z zasilania, aby uniknąć zwarcia, które może nastąpić, gdy ciecz przypadkiem dostałaby się pod spód monitora. Dlatego też dany płyn powinno rozpylać się na ściereczkę.

Od razu zaznaczę, że monitorów NIE powinno się czyścić:

 • Płynami do mycia naczyń;
 • Ręcznikami papierowymi;
 • Papierem toaletowym;
 • Chusteczkami higienicznymi i nawilżanymi.
Czyszczenie ekranu telewizora
Źródło: goodhousekeeping.com

Sprawdź też: Jak chronić sprzęt przed burzą? Czy podczas burzy trzeba wyłączać komputer?

Używając takowych ręczników, możesz porysować ekran, a wykorzystując płyn do mycia naczyń, zamiast uczynić Twój ekran czystym, spowodujesz, iż pozostaną na nim smugi, co w takim przypadku wytworzy błędne koło.

Jakich środków i materiałów w takim razie powinno się używać do czyszczenia ekranu?

 • Płynów do czyszczenia monitorów;
 • Ściereczki z mikrofibry;
 • Płynów do mycia szyb;
 • Wilgotnej czystej ściereczką;
 • Substancji Izopropanolowych.

Najlepsze środki czyszczące do elektroniki

Nowoczesne ekrany powinno się dokładnie przetrzeć np. szmatą ze specjalnym płynem do czyszczenia monitorów, a następnie drugi raz miękką szmatką, ale już na sucho. Równie dobrze sprawdzi się na przykład płyn do mycia szyb lub substancje izopropaolowe, którymi także osiągniesz pożądany efekt. 

Właściwa technika czyszczenia monitorów

Czy sposób, w jaki czyści się monitor, ma jakieś znaczenie? Owszem! Należy to robić z wyjątkową delikatnością, gdyż szorowanie przez dłuższy czas w jednym miejscu jest mocno niewskazane, gdyż może skutkować np. wypaleniem pikseli, a tego raczej chciałbyś uniknąć.  Na samym początku najlepiej suchą ścierką lub sprężonym powietrzem zmieść zbędny brud i ułatwić sobie samą procedurę czyszczenia. Ekran najpierw przecierasz nawilżoną płynem ścierką, najlepiej z mikrofibry, a następnie wykonujesz tę samą czynność, ale już na sucho. 

Czyszczenie monitora
Źródło: cnn.com

Ogólnie procedurę czyszczenia ekranu powinno przeprowadzać się mniej więcej raz na tydzień,  lecz generalnie najlepiej to robić w momencie, kiedy po prostu zauważysz na swoim monitorze jakieś zabrudzenia lub odciski palców. 

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci zadbać o ekran Twojego laptopa, telewizora czy nawet telefonu, a także wiesz już, jakich środków i praktyk nie powinno się w tym celu stosować. 

Źródło obrazka głównego: noobie.com

3
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.