ProtonMail

Technologia

14.09.2021 15:34

Czym jest ProtonMail – czy poczta szyfrowana end-to-end to gwarancja bezpieczeństwa?

Nauka
8
0
0
8
0

Szyfrowana poczta to jeden ze sposobów na zadbanie o prywatność w internecie. Jednym z nich jest ProtonMail – klient e-mail rodem spod Alp. Co odróżnia ProtonMail od zwykłych skrzynek pocztowych? Zobacz, jak o prywatność dba szyfrowana poczta.

ProtonMail – czym dokładnie jest ta usługa?

ProtonMail to powstały w 2014 roku serwis internetowy świadczący usługę poczty e-mail. Jego właścicielem jest spółka Proton Technologies AG z siedzibą w Szwajcarii. Twórcami ProtonMail są Jason Stockman, Wei Sun i Andy Yen, naukowcy pracujący wcześniej m.in. w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych – CERN.

Tak jak inne usługi tego typu (Gmail, Outlook itp.) ProtonMail umożliwia klasyczne wysyłanie i odbieranie korespondencji e-mail. Inne funkcje oferowane przez ProtonMail to m.in.:

  • możliwość segregowania wiadomości przy pomocy kolorowych etykiet;
  • grupowanie poczty w folderach;
  • tworzenie listy kontaktów;
  • kalendarz z możliwością dodawania wydarzeń;
  • wybór motywu kolorystycznego skrzynki.
ProtonMail

Zaletą ProtonMail jest brak wiadomości reklamowych przesyłanych na darmowe skrzynki pocztowe oraz możliwość korzystania z aplikacji na smartfony z systemami Android i iOS. Na komputerach osobistych ProtonMaila można używać w przeglądarce. Wszystkie aplikacje i strony ProtonMaila są opensource’owe, dzięki czemu serwis jest w pełni przejrzysty dla użytkownika. Największym wyróżnikiem ProtonMail jest jednak pełna prywatność konta pocztowego.

Zalety ProtonMaila

ProtonMail chroni prywatną korespondencję na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest brak konieczności wprowadzania danych takich jak imię, nazwisko i numer telefonu podczas zakładania konta. Wystarczy wprowadzić wybraną nazwę adresu mailowego i hasło.

Drugi sposób to szyfrowanie end-to-end. Ten typ zabezpieczania korespondencji polega na przesyłaniu wiadomości bezpośrednio od nadawcy do odbiorcy, bez pośredników.

Zalety ProtonMaila

W systemach komunikacji, które nie korzystają z szyfrowania end-to-end, wiadomość trafia od nadawcy najpierw do pośrednika, którym jest przedsiębiorstwo świadczące usługę. Po dotarciu do pośrednika wiadomość przekazywana jest nadawcy. Oznacza to, że usługodawca może odczytywać prywatne wiadomości. Szyfrowanie end-to-end nie jest jednak rozwiązaniem pozbawionym wad. W przypadku utraty hasła do konta e-mail nie ma możliwości odzyskania konta.

Trzecim sposobem na zapewnienie jak największej prywatności jest otwarty kod źródłowy (open source). Dzięki temu każda osoba ma możliwość zapoznania się z nim i dostrzeżenia w nim ewentualnych błędów. W ten sposób utrudniana jest celowa implementacja luk w zabezpieczeniach.

ProtonMail: oferta – czy jest za darmo? Ile kosztuje?

Z ProtonMail można korzystać w wersji darmowej lub płatnej. Korzystanie z bezpłatnego konta wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Osobom wykorzystującym skrzynkę pocztową do celów prywatnych darmowe konto może wystarczyć. Jeżeli jednak skrzynka ma być wykorzystywana intensywnie (np. jako poczta firmowa), lepszym wyborem może okazać się konto płatne.

Konto Free ProtonMail

W ramach darmowej usługi użytkownik otrzymuje 500 MB miejsca na wiadomości, możliwość wysłania do 150 wiadomości dziennie oraz wsparcie techniczne usługodawcy.

Konto Free ProtonMail
Źródło: lifewire.com

Konto Plus ProtonMail

Najtańszy płatny pakiet kosztuje 4€ miesięcznie lub 48€ rocznie. W tej cenie dostępne jest 5 GB przestrzeni dyskowej, możliwość wysłania do 1000 wiadomości dziennie oraz ich szyfrowanie także, gdy są wysyłane na adresy e-mail spoza serwisu Proton (np. Gmail lub Outlook). Dzięki kontu Plus można uzyskać także priorytetowe wsparcie techniczne.

Dodatkowym atutem planu Plus jest możliwość tworzenia spersonalizowanych domen (np. [email protected]) oraz tworzenia do 5 aliasów e-mail. Są to dodatkowe adresy (nie konta!) przypisane do skrzynki pocztowej. Dzięki temu do adresu jak z przykładu powyżej można dodać np. alias [email protected], a wiadomości wysyłane na każdy z tych adresów będą możliwe do odbioru w jednej skrzynce e-mail.

Konto Visionary ProtonMail

Za plan Visionary należy zapłacić 24€ miesięcznie lub 288€ rocznie. Za tę cenę użytkownik dostaje 20 GB miejsca na dane, możliwość stworzenia 10 domen oraz 50 aliasów, dodatkowe filtry i etykiety, a także szyfrowanie korespondencji wysyłanej do odbiorców zewnętrznych. Konto Visionary pozwala również na użytkowanie go przez 6 osób i korzystanie z VPN. Bonusem posiadania konta Visionary jest możliwość wcześniejszego dostępu do nowych funkcji.

Oferta ProtonMaila
Źródło: bloggersideas.com

Konto Professional ProtonMail

Serwis ProtonMail posiada także specjalne konto dla firm. Professional kosztuje 6,25€ za miesiąc lub 75€ za rok. Konto Professional pozwala na stworzenie unikalnego adresu e-mail, dostęp dla dowolnej liczby użytkowników i narzędzia do zarządzania danymi na dysku. Dostępna jest także opcja migracji danych na ProtonMail. Posiadacz konta ma ponadto możliwość korzystania z panelu administratora i priorytetowego wsparcia technicznego.

Tutanota vs ProtonMail – która usługa wypada lepiej?

Ten niemiecki serwis również posiada otwarty kod źródłowy i możliwość wyboru między kontem darmowym lub płatnym. W każdym planie skrzynka e-mail jest wolna od reklam. Tak jak ProtonMail, poczta Tutanota wykorzystuje szyfrowanie end-to-end z możliwością włączenia uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA), czyli poprzez podanie hasła potrzebnego do odczytania wiadomości.

Między obiema usługami są jednak różnice. Pierwszą z nich są nią dostępne plany. Do wyboru są 3 rodzaje kont dla użytkowników indywidualnych (w tym jedno darmowe) oraz 3 plany dla klientów biznesowych. Ich możliwości są odmienne, a dodatkowo możliwe jest dokupienie dodatkowego miejsca na dysku, aliasów i funkcji.

Tutanota vs ProtonMail
Źródło: cybernews.com

Drugą różnicą jest duża rozbieżność w cenach poszczególnych planów. Jest to szczególnie ważne w przypadku kont firmowych. Na skrzynkach przedsiębiorstw znajdują się setki wiadomości. Potrzebne jest więc dużo miejsca na ich przechowywanie. Ilość miejsca można zwiększyć, wykupując dodatkowy pakiet. Możliwości i ceny poszczególnych pakietów są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu każdy użytkownik może dopasować skrzynkę e-mail do własnych potrzeb.

Trzecia rozbieżność dotyczy ilości dostępnych aplikacji. Tutanota jest dostępna na urządzenia mobilne z Android i iOS oraz na desktopowe systemy Windows, macOS i Linux. Z Tutanoty można korzystać także w wersji przeglądarkowej.

Dostępność platform na Tunatocie
Źródło: tutanota.com

Która usługa wygrywa w starciu ProtonMail vs Tutanota? Oba serwisy oferują szyfrowanie poczty. Różnią się jednak znacznie pod wieloma względami. Opinia o ProtonMail lub Tutanocie zależeć więc może od indywidualnych preferencji.

Sprawdź: 10-minutowy mail, czy mail tymczasowy – co to jest? Jak go założyć?

Odmieniana przez wszystkie przypadki „prywatność” to jedna z najbardziej palących kwestii w społeczeństwie cyfrowym. Choć nie jest o nią łatwo zadbać, istnieją na szczęście narzędzia i usługi, które mogą pomóc w ochronie cennych danych. Dzięki usługom takim jak ProtonMail czy Tutanota możemy uczynić internet bezpieczniejszym miejscem.

Źródło obrazka głównego: indiegogo.com

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *