Technologia

16.08.2022 15:44

Najważniejsze wynalazki, które zmieniły świat. Przełomowe dokonania wynalazców

Inżynieria Nauka
60
21
6
60
21

Wynalazki, które zmieniły świat sprawiły, że nasze życie jest zdecydowanie prostsze teraz, niż kiedykolwiek wcześniej. Jest tak za sprawą m. in. rzeczy stworzonych ręką ludzką. Jakie są największe osiągnięcia ludzkości, o których każdy powinien wiedzieć?

Najważniejsze wynalazki, które zmieniły świat – ich stworzenie wyniosło ludzkość na wyższy poziom

W historii gatunku ludzkiego, ciągły rozwój wydaje się być czymś naturalnym. Inwencja twórcza gatunku ludzkiego jest nieodłącznym elementem naszej egzystencji. To właśnie ona pozwala nam rozwinąć skrzydła i ulepszać każdy kolejny dzień – czynić nasze życie łatwiejszym, umożliwiać zdobycie nowych, niedostępnych wcześniej miejsc lub rzeczy. Postaramy się przyjrzeć dziś najważniejszym wynalazkom, które stworzone zostały ludzką ręką. Zdajemy sobie sprawę, że taką listę można rozbudowywać na setki stron, jednak postawiliśmy sobie za cel wyszczególnienie tych najważniejszych.

Sprawdź też: Albert Einstein – wszystko o niemieckim fizyku

Wymienione poniżej wynalazki, które zmieniły świat, są kamieniami milowymi w historii ludzkości. Ich pojawienie się było ogromnym skokiem dla rozwoju całego gatunku. Lista rzecz jasna pozostaje otwarta, mamy nadzieję, że już wkrótce będzie można rozwinąć ją o kolejne wiekopomne odkrycia i wynalazki. Przejdźmy jednak do konkretów!

Papier

Według badań archeologicznych papier znany był ludzkości już co najmniej od 8 roku p.n.e. Możliwe, że jeszcze wcześniej, bo w II wieku p.n.e., ale źródła historyczne nie są w pełni zgodne co do tej daty. Za jego wynalazcę uważany jest Cai Lun, chiński kancelista na dworze cesarskim, który ok. 105 roku n.e. w poszukiwaniu nowych, łatwiejszych do zapisywania materiałów, odkrył metodę z wykorzystaniem papieru czerpanego z użyciem jedwabnych i lnianych pasów tkanin. 

Materiał pozwalał na łatwe na nim pisanie, a do tego był lekki i zajmował niewiele miejsca. Kolejne momenty przełomowe to VIII w., gdy papier upowszechnił się na ziemiach arabskich, a następnie XII i XIII wiek, gdy pierwsze papiernie zostały założone w kręgu kultury łacińskiej, a produkcja w krajach europejskich zaczęła się rozpowszechniać. 

Proces produkcji papieru przyspieszył po wprowadzeniu około 1670 roku tzw. holendra (urządzenie do mielenia masy w procesie produkcji papieru), a od roku 1867 r., za sprawą Heinricha Voeltera i Johanna Matthäusa Voitha, którzy skonstruowali urządzenie do produkcji papieru maszynowego z celulozy. To właśnie od tego momentu jego produkcja stała się masowa, a te odkrycia można określić jako ważne – jeśli nie najważniejsze wynalazki ludzkości.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Drukarnia Gutenberga

Johannes Gutenberg był żyjącym w XV wieku niemieckim rzemieślnikiem, złotnikiem i drukarzem, a przede wszystkim twórcą pierwszej przemysłowej metody druku na świecie. Nie ma pewności co do tego, kiedy dokładnie powstały pierwsze jego druki, ale datuje się je na lata 30. lub 40. XV wieku. 

Podobne wątpliwości dotyczą czasu, kiedy Gutenberg po raz pierwszy użył ruchomej czcionki – tutaj wskazuje się rok 1440 lub 1450. Gutenberg opracował własną wersję czcionek, które wykonywał z metalu. Skonstruował też maszynę do ich odlewania, w której jako pierwszy użył wymiennych matryc. Ponadto zaprojektował własną odmianę prasy drukarskiej, a także stworzył pierwsze duże wydawnictwo, spod którego skrzydeł wyszła m.in. jego ponadczasowa publikacja, Biblia Gutenberga, drukowana w latach 1452-1455. Wszystko to składa się na fakt, iż działalność Gutenberga była przełomowa i przyczyniła się do szybkiego rozwoju drukarstwa w Europie.

Prasa Gutenberga
Gutenberg nadzorujący pracę w swojej drukarni

Maszyna parowa

Istnieją rozbieżności co do tego, czyim wynalazkiem jest maszyna parowa. Część uważa za niego Anglika Thomasa Newcomena, który zbudował pierwszy atmosferyczny silnik parowy, rozpoczynając nad nim prace pod koniec XVII wieku, a następnie patentując go w 1705 roku. 

Inni z kolei uważają, że tytuł wynalazcy maszyny parowej należy się Jamesowi Wattowi, który w 1763 roku udoskonalił wynalazek Newcomena, twierdząc, że jego konstrukcja była pełna wad. Bez względu na to, którego z nich uznaliśmy za właściwego wynalazcę, to warto podkreślić, że ulepszenia Watta sprawiły, że maszyna parowa zapoczątkowała rewolucję przemysłową. 

Sprawdź też: Kim był Nikola Tesla? Najważniejsze informacje o tym wielkim wynalazcy

Co ciekawe, w odniesieniu do dzisiejszych czasów, Watt opracował obliczenia, według których praca silnika określana była pracą jednego konia, używając określenia „koń parowy”, co w XIX wieku, wraz z rozwojem silników, ewoluowało w znane nam „konie mechaniczne”. Każdy z nich jednak stworzył wynalazki, które zmieniły świat.

Silnik spalinowy

Wynalazek, którego początki można datować na 1878 rok, gdy niemiecki samouk Nikolaus Otto skonstruował pierwszy silnik spalinowy, który zasilany był gazem świetlnym i okazał się prototypem współczesnego czterosuwowego silnika spalinowego. 

Od tego momentu postęp w dziedzinie silników spalinowych był szybki. W 1879 roku pojawiły się pierwsze silniki pracujące na benzynie, zaś rok 1886 to pierwszy samochód: niemiecki inżynier Carl Benz wymontował z bryczki dyszle i wstawił na ich miejsce koło, a do tego zamontował silnik benzynowy własnej konstrukcji. 

Kolejny przełom miał miejsce dwa lata później, w 1897 roku za sprawą Rudolfa Diesela, który zapoczątkował budowę silników wysokoprężnych. To właśnie on skonstruował pierwszy nadający się do pracy silnik z zapłonem samoczynnym. Warto jeszcze wspomnieć o roku 1927, kiedy to James McKechnie wynalazł pompę wtryskową, co zapoczątkowało bardzo szybki rozwój lekkich silników z zapłonem samoczynnym. Pod względem motoryzacji – to zdecydowanie najważniejsze wynalazki ludzkości.

Silnik Otto – najważniejsze wynalazki
Silnik Nikolausa Otto – pradziad wszystkich silników czterosuwowych | Źródło: wikiwand.com

Telegraf

Znajdziemy kilka nazwisk istotnych w kontekście tego wynalazku: Claude Chappe, który w 1791 roku wynalazł telegraf optyczny, Samuel von Sömmering, który w 1809 roku skonstruował pierwszy przewodowy telegraf nadający się do praktycznego zastosowania, czy duet Carl Friedrich Gauss i Wilhelm Weber, którzy w 1833 roku zbudowali elektromagnetyczny telegraf igiełkowy. Sporo zawdzięczamy też Charlesowi Wheatstone oraz Williamowi Fothergill Cooke, którzy w 1837 roku zbudowali pierwszy elektryczny telegraf, wykorzystujący pięć przewodów do kierowania wskazówką w odbiorniku, która wskazywała różne litery alfabetu. 

Wielu wynalazców opatentowało różne wersje tego urządzenia i zdecydowanie były to wynalazki, które zmieniły świat. Główne zasługi natomiast przypisuje się Samuelowi Morse’owi jako wynalazcy telegrafu elektrycznego i zarazem jego popularyzatorowi. Wszystko dzięki temu, że wymyślił on łatwy do opanowania alfabet, którego znaki mogą być przekazywane za pomocą telegrafu, a który przetrwał do dziś.

Wynalazki które zmieniły świat - telegraf Morse'a
Telegraf Morse’a | Źródło: en.wikipedia.org

Szczepionki

Przełomowy wynalazek doceniany w obecnych czasach. W tej dziedzinie jako pierwszy zapisał się w historii brytyjski lekarz Edward Jenner, opracowując w 1796 roku pierwszą na świecie szczepionkę. Zaobserwował on, że osoby pracujące przy bydle nie zapadają na ospę, a przechodzą łagodniejszą formę choroby. Przeprowadził więc eksperyment, który polegał na podaniu 8-letniemu chłopcu wirusa ospy krowiej, w efekcie czego ten przeszedł chorobę łagodnie i stał się odporny również na ospę prawdziwą. Przypadek ten uznaje się za pierwsze zaszczepienie człowieka. 

Następnym przełomem było opracowanie przez francuskiego chemika i mikrobiologa Louisa Pasteura szczepionki przeciwko wąglikowi i wściekliźnie – pierwszej szczepionki opracowanej w laboratorium. W 1885 roku Pasteur podał 9-letniemu chłopcu pogryzionemu przez chorego na wściekliznę psa szczepionkę, która uratowała dziecku życie.

Szczepionki
Edward Jenner w trakcie szczepienia dziecka. Jenner swoje badania oparł na pracach innego angielskiego lekarza – Thomasa Dimsdale’a, który niemal trzy dekady przed nim położył podwaliny pod stworzenie szczepionki | Źródło: wired.com

Samolot

Zaczęło się od Leonardo da Vinci, który zainspirowany obserwacją lotu ptaków jeszcze w XV wieku zaprojektował pierwszą lotnię. Zasłużył się też niemiecki konstruktor Otto Lilienthal, który w ostatniej dekadzie XIX wieku pilotował pierwszym “szybowcem” (choć niezupełnie takim jaki możemy sobie wyobrazić obecnie), z kolei w 1890 r. francuski inżynier Clément Ader zbudował samolot ze skrzydłami w kształcie skrzydeł nietoperza, który przeleciał 50 metrów. 

Za konstruktorów pierwszego samolotu uważa się jednak powszechnie dwóch Amerykanów, braci Orville’a i Wilbura Wrightów. Skonstruowali oni samolot poruszany silnikiem tłokowym i w 1903 roku dokonali pierwszego kontrolowanego przelotu, który trwał 12 sekund. Tego samego dnia odbyli jeszcze trzy kolejne loty, z których najdłuższy trwał 59 sekund. Pokazali też, że ich prototyp jest w pełni sterowny, co zapoczątkowało erę samolotów.

Wynalazki które zmieniły świat - samolot braci Wright
Orville Wright w trakcie jednego z wielu lotów

Antybiotyki

Badaczem, który znacznie przysłużył się powstaniu antybiotyków, był John Parkinson, który w XVII-wiecznej Anglii pełnił funkcję królewskiego zielarza. Jako pierwszy udowodnił on naukowo przeciwinfekcyjne właściwości pleśni, których stosowanie zalecał w leczeniu bakteryjnym. 

Reklama

Duży wkład w rozwój antybiotyków trzeba też przypisać niemieckiemu uczonemu — Paulowi Ehrlichowi, który na początku XX w. odkrył salwarsan, lek skuteczny w leczeniu kiły. Prawdziwa era antybiotyków rozpoczęła się jednak dużo później, bo w 1928 roku, kiedy to Alexander Fleming odkrył penicylinę. 

Sprawdź też: Czym jest mechanizm z Antykithiry? Do czego służył? Czy to prototyp komputera?

Zauważył on, że przypadkowe zanieczyszczenie podłoża pleśnią Penicillium chrysogenum powstrzymuje wzrost kultur bakterii z rodzaju Staphylococcus. Wkrótce po odkryciu penicyliny pojawiły się następne antybiotyki: naturalne, półsyntetyczne i syntetyczne, co stanowiło kolejny przełom w medycynie. Zdecydowanie są to również są najważniejsze wynalazki, które zmieniły świat!

Antybiotyki
Alexander Fleming przy pracy w swoim laboratorium. O swoim wielkim osiągnięciu zwykł skromnie mówić, że to natura wyprodukowała penicylinę, on ją tylko odkrył

Półprzewodniki

Historia półprzewodników zaczyna się w 1874 roku, w którym to niemiecki naukowiec Karl Ferdinand Braun odkrył, że pewne kryształy przewodzą prąd tylko w jednym kierunku, jednak nie znalazł zastosowania dla tego zjawiska. Cegiełkę do rozwoju dołożył też indyjski wynalazca Jagadish Chandra Bose, który w 1894 roku zastosował kryształ germanu w odbiorniku radiowym. 

W późniejszych latach zwrócono uwagę na czystość kryształu jako na kluczowy czynnik dla jakości efektu półprzewodnikowego, a wiedzę tę odpowiednio wykorzystano do dalszych eksperymentów. W latach 40. XX wieku stosowano german, a po jakimś czasie odkryto, jak osiągnąć dobrej jakości kryształy krzemowe, co zaowocowało powstaniem diody półprzewodnikowej, która przewodziła prąd w jedną stronę. To z kolei umożliwiło stworzenie tranzystora.

Wynalazki które zmieniły świat - półprzewodniki
Cała obecna branża elektrotechniczna zbudowana jest na półprzewodnikach, co sprawia, że są to dla wielu osób najważniejsze wynalazki

ARPANET

ARPANET (ang. Advanced Research Projects Agency Network) to protoplasta internetu, pierwsza sieć oparta na rozproszonej architekturze i protokole TCP/IP. Prace nad nim rozpoczęły się w 1958 roku z inicjatywy Pentagonu, a stworzony w tym kształcie protoplasta internetu był pierwotnie tajnym projektem wojskowym rządu Stanów Zjednoczonych i służyć miał przesyłaniu danych jedynie pomiędzy kilkoma komputerami. 

Reklama

Przez długi czas pomagał w pracy naukowców (początkowo czterech), którym pomagał w komunikacji na odległość, między uczelniami. Pierwsza wiadomość została wysłana przez ARPANET 29 października 1969 roku pomiędzy komputerami Uniwersytetu Kalifornijskiego i Uniwersytetu Stanforda. W kolejnych latach coraz więcej uniwersytetów zostało przyłączonych do sieci, a na przełomie lat 80. i 90. powstały usługi WWW. Następnie wydano zezwolenie na wykorzystywanie internetu w celach komercyjnych, a reszta wiadomo jak się potoczyła.

Protoplasta internetu - ARPANET
Mapa pokazująca sieć ARPANET z marca 1972 roku. Tak niemal 50 lat temu raczkował dzisiejszy Internet | Źródło: wikimedia.org

Wymienione kamienie milowe ludzkiej nauki i techniki stanowią monument pokazujący jak wiele osiągnąć może potęga rozumu. Oby już wkrótce naszą listę można było rozwinąć o kolejne przełomowe odkrycia i wynalazki. A według Was co jest największym osiągnięciem ludzkości? Jakie wynalazki, które zmieniły świat są najważniejsze? Komentarze są do Waszej dyspozycji!

60
21

Podziel się:

Komentarze (6)

Bardzo przydatna strona do użytku dziennego w dowiadywaniu się nowych informacji. Dziękuje za pomoc w zadaniu z informatyki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.