przebiegunowanie ziemi

Technologia

26.09.2021 12:12

Czym jest przebiegunowanie Ziemi? Czy może mieć złe konsekwencje dla świata?

Nauka
14
1
5
14
1

Przebiegunowanie Ziemi – czy zmienne pole magnetyczne zagraża losom planety? Poznaj historię procesu zmiany biegunów magnetycznych. Kiedy nastąpi przebiegunowanie Ziemi? Fakty, skutki i prognoza na kolejne lata. Zdradzamy, czy jest się czego obawiać.

Proces przebiegunowania Ziemi – co to jest?

Pole magnetyczne Ziemi wykazuje dużą zmienność, a w ciągu tysięcy lat wielokrotnie występowały anomalie prowadzące do zmian polaryzacji planety. Na podstawie zapisów geologicznych i badań skamieniałości odwrócenie biegunowości uznano za proces towarzyszący naszej planecie średnio co 200-300 tysięcy lat. Na czym polega przebiegunowanie Ziemi? Pole magnetyczne wokół ciała niebieskiego ma duży związek ze zmianami zachodzącymi w jego wnętrzu. Stałe jądro Ziemi otacza ciekła masa gorącego metalu, którego przepływ wytwarza prądy elektryczne warunkujące pojawienie się pola magnetycznego. Ruchy wewnątrz jądra odbywają się na tyle głęboko, że są poza obserwacją badaczy, jednak zgodnie z teorią dynama stanowią one najbardziej prawdopodobną przyczynę zmiany biegunowości.

Lokalizację północnego bieguna magnetycznego po raz pierwszy ustalił w 1831 roku brytyjski odkrywca Sir James Clark Ross, doszukując się go w północnej Kanadzie, a dokładniej na terytorium Nunavut. Od tego czasu przyglądano się przemieszczaniu bieguna, który stale podąża w kierunku północnym, w stronę Syberii. Według badań i oceny zmiany prędkości na podstawie znanej lokalizacji badacze szacują, że jego prędkość wynosi obecnie około 45 km rocznie, podczas gdy około 2000 roku wartość ta nie przekraczała 15 km.

przebiegunowanie ziemi
Źródło: benchmark.pl

Zobacz: Jak wygląda ziemia z kosmosu? Sprawdź najlepsze zdjęcia. Gdzie je oglądać?

Przebiegunowania Ziemi z przeszłości badane na podstawie geologicznych skal czasowych potwierdzają, że zjawisko to występuje często, jednak zachodzi stopniowo i trwa tysiące lat. Nie może też być przewidziane, a odwrócone bieguny nie pojawiają się w tych samych lokalizacjach, w jakich występowały przed rozpoczęciem procesu. Bieguny magnetyczne się przesuwają, przyciągają i oddalają, w konsekwencji czego występują na różnych szerokościach geograficznych.

Kiedy było ostatnie przebiegunowanie?

Ostatnie przebiegunowanie Ziemi miało miejsce około 780 tysięcy lat temu, co stanowi wyjątek od wzorca częstotliwości, z jaką procesy te zachodziły w historii planety. Według naukowców na przestrzeni minionych 3 miliardów lat Ziemia mogła doświadczyć setek przemian pola magnetycznego skutkujących przebiegunowaniem. Początkowo zakładano, że ostatnie odwrócenie biegunów magnetycznych, zwane odwróceniem Brunhes-Matuyama, trwało kilkadziesiąt lat. Szczegółowe badania zapisu geologicznego rdzeni wulkanicznych z dna oceanu datowanych na okres zmiany biegunów mówią, że proces ten trwał nawet 22 tysiące lat.

przebiegunowanie
Źródło: nt.interia.pl

Następne przebiegunowanie

Biegun północny porusza się szybciej niż kiedykolwiek, ale czy dzięki temu możemy przewidzieć najbliższe przebiegunowanie Ziemi? Niestety na podstawie obecnych danych o polu magnetycznym i jego kształtowaniu się trudno powiedzieć coś więcej o jego następnej lokalizacji. Przyglądając się bliżej zmianom biegunowości zachodzącym w przeszłości, wiadomo, że proces ten trwa tysiące lat, a ruchy biegunów są nieregularne. Mogą przyspieszać i zwalniać, zataczać koła i przemieszczać się, oddziałując na siebie wzajemnie.

zmienne pole magnetyczne
Źródło: nt.interia.pl

Podstaw dla teorii zbliżającego się przewrotu biegunów możesz doszukiwać się w regionie znajdującym się nad Ameryką Południową. Anomalia Południowoatlantycka to obszar odznaczający się zmniejszoną siłą pola magnetycznego. Według danych zgromadzonych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) na przestrzeni ostatnich 50 lat siła pola magnetycznego w tym miejscu zmniejszyła się z 24 do 22 tysięcy nanotesli, natomiast pole magnetyczne Ziemi osłabło aż o 9% w ciągu 200 minionych lat. Naukowcy próbują doszukać się przyczyn zjawiska, choć mogą jedynie spekulować nad zwiększoną aktywnością magmy wewnątrz Ziemi, która tworzy dodatkową powłokę, osłabiając oddziaływanie mas wokół jądra na pole magnetyczne. Anomalia może zwiastować kolejne przebiegunowanie Ziemi, jednak badacze nie są w stanie podać daty procesu i rozwikłać zagadki obecnej zwłoki tego zjawiska.

Jakie skutki może mieć odwrócenie pola magnetycznego Ziemi?

Lawa oraz osad wulkaniczny podczas zbierania się często zapisują fale otaczającego je pola magnetycznego, dzięki czemu możliwe jest ich dokładne zbadanie i określenie zmian zachodzących w przeszłości. Badanie zapisu geologicznego osadów na dnie oceanu po dwóch stronach Rowu Śródatlantyckiego z okresu poprzedniego przebiegunowania Ziemi wykazało brak wpływu na oś Ziemi i wystąpienie zlodowaceń oraz zmian w klimacie w historii planety. Zmiana biegunowości nie jest jednak obojętna dla ekosystemu planety.

Obecnie zachodzące zmiany w polu magnetycznym nie stanowią zagrożenia dla życia na Ziemi, a jedynie mogą zakłócać działanie systemów satelitarnych i elektroniki w stacjach kosmicznych. Już dziś teleskopy i satelity przelatujące w pobliżu Anomalii Południowoatlantyckiej wyłączają czułe urządzenia na czas przelotu w tej lokalizacji. Jakie konsekwencje dla stworzeń przyniesie znaczne osłabienie pola magnetycznego? Wszystkie zwierzęta i rośliny reagują na pole magnetyczne w większym lub mniejszym stopniu. Osłabienie osłony wokół Ziemi przyczyniłoby się do zatracenia wrodzonej nawigacji, która jest pierwszym krokiem do reprodukcji większości gatunków. Niektóre miejsca mogą być niezdatne do życia, a utrata siły pola magnetycznego zwiększyłaby ilość promieniowania kosmicznego docierającego na Ziemię. Skutkami przebiegunowania byłyby uszkodzenia komórek, nowotwory, a także upadek technologii elektrycznych lub linii lotniczych.

skutki odwrócenia pola magnetycznego
Źródło: nt.interia.pl

Kiedy nastąpi przebiegunowanie Ziemi? Nie wiadomo, choć proces ten jest nieunikniony i wynika z naturalnych właściwości planety. Być może rozwój technologii satelitarnej przyniesie więcej danych o sile pola magnetycznego, które poznamy wkrótce. Bądź czujny i przeglądaj nasz blog w poszukiwaniu nowych informacji i ciekawostek z kosmosu!

Źródło obrazka głównego: rp.pl

14
1

Podziel się:

Komentarze (5)

Jeśli oś ziemi na biegunie północnym przesuwa się 45 km rocznie to by tłumaczyło dlaczego lód na biegunie północnym się topi czyli to znaczy że się stopi ten lód całkowicie nie później niż 10 lat co to będzie znaczyło dla planety ziemi. Jak stopi się całkowicie biegun północny to ta woda z tego lodu spłynie do oceanów czyli pozią oceanów się podniesie o naprzykład 10 metrów czyli linie brzegowe kontynetów i wysp zmienią się bo zostaną zalane np.do 50 km (czyli mapa ziemi będzie wyglądać podobnie jak w atlasie geograficznym Ptolemeusza na którym widać że Indie są wyspą bo woda zalała niziny ukształtowania terenu topograficznego) oprócz tego może się zmienić położenie ziemi w stosunku do słońca czyli z Rosji z syberi będzie można przejść na pieszo na Alaske bo nie będzie tam wody w tej ciśninie.

Janusz to nie tylko twoj nick to raczej czesć twojej osobowosci,jak bedziesz znowu brał leki weź tylko połowe .

Wszechświat to klepsydra /pochylona/, gardziel klepsydry to czarna dziura /za gwiazdą na złamaniu dyszla Wielkiego Wozu/. Rdzeń wszechświata /łączący oba naczynia klepsydry poprzez gardziel/ wytwarza pole magnetyczne które jest siłą utrzymującą biegunowość ciał niebieskich. Ciała niebieskie które zbliżają się do gardzieli /przesypu/ „koziołkują”stąd przebiegunowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *