mastodon co to

Poradniki

11.11.2022 14:54

Mastodon – co to za serwis? Jak działa? Alternatywa dla Twittera

Online Social media
6
0
0
6
0

Mastodon – co to jest? Jak działa ta alternatywa Twittera, z którego coraz więcej osób rezygnuje na rzecz nowego serwisu? Dowiesz się tego z poniższego artykułu! Zapraszam do lektury. 

Mastodon – co to jest?

Mastodon to darmowy serwis społecznościowy, którego najprościej jest nazwać alternatywą dla Twittera. Platforma jest pomysłem Eugena Rochko, młodego niemieckiego programisty, który dążył do stworzenia sfery publicznej, która byłaby poza kontrolą pojedynczego podmiotu jakim jest np. Meta.

Eugen wystartował ze swoim projektem w 2016 roku, kiedy to świat obiegły plotki, jakoby Peter Thiel – założyciel PayPala i sojusznik Elona Muska, chciał kupić Twittera. W jednym z wywiadów wytłumaczył, co konkretnie motywuje go do działania:

To bardzo ważne, aby mieć dostęp do globalnej platformy społecznościowej, gdzie można się dowiedzieć, co dzieje się na świecie i porozmawiać o tym ze znajomymi. Dlaczego coś takiego miałoby być kontrolowane przez jedną firmę?

Sprawdź też: Jak udostępnić Tweeta? Kilka sposobów na dzielenie się wpisami z Twittera na FB, Insta, blogu itp

Mastodon w 2021 roku został w końcu oficjalnie zarejestrowany jako niemiecka forma non-profit (gGmbH). Co to oznacza w praktyce? Otóż to, że jakby np. taki Elon Musk chciał wykupić jeszcze i tę platformę, to nie jest to możliwe.

W momencie, kiedy Twitter czy Facebook prowadzone są przez jedną organizację, Mastodon jest zainstalowany na tysiącach serwerów komputerowych. Większość z nich prowadzonych jest przez wolontariuszy, którzy łączą swoje systemy w jedność. Wartym uwagi jest fakt, że ponieważ serwis prowadzą ochotnicy, to platforma jest wolna od reklam. 

mastodon aplikacja na ios
Z Mastodona można korzystać na PC lub telefonie! Sam proces rejestracji jest banalny

Jak działa Mastodon? 

W dużej mierze Mastodon jest bliźniaczo podobny do Twittera, choć z pewnością nie jest identyczny. Jak działa Mastodon? Kiedy po raz pierwszy utworzysz konto, to musisz wybrać serwer, do którego chcesz dołączyć. 

Każdy z nich ma swoją odrębną społeczność oraz zasady. Są one podzielone według krajów lub zainteresowań, które możesz wybrać według własnego uznania. Trzeba zaznaczyć, że Mastodon nie podpowiada kogo lub co warto obserwować.

Sprawdź też: Jak przeglądać Twittera bez logowania? Jak działa Twitter i jak z niego korzystać? Poradnik

Niezależnie od tego, na który serwer się zdecydujesz, to komunikować się można z użytkownikami z każdego innego. Może się jednak wydarzyć sytuacja, że jeden serwer jest zablokowany przez drugi, co oczywiście uniemożliwia w tym przypadku kontakt między nimi.

Warto też wspomnieć, że Mastodon należy do tzw. Fediwersum, czyli federacji serwisów, korzystającej ze standardu OStatus lub ActivityPub. Wszyscy członkowie działają niezależnie od siebie, jednakże pozwalają na interakcje między swoimi użytkownikami.

strona internetowa mastodon
Mastodon wygląda jak połączenie Twittera i Discorda

Jak już wcześniej zostało wspomniane – schemat działania Mastodona jest zbliżony do Twittera. Platforma pozwala na publikowanie krótkich postów dla wybranej grupy odbiorców lub dla całego świata. Zamiast tweetów są one nazywane „toots”.

W odróżnieniu od serwisu z niebieskim ptaszkiem w logo użytkownicy mają do dyspozycji nie 280 znaków, a 500! Do wpisów można dodać linki, obrazy i filmy, a także pliki audio. Poza tym istnieje możliwość tworzenia ankiet czy oznaczeń postów spoilerowych, które wymagają wcześniejszego kliknięcia przed „odkryciem” wiadomości. 

Sprawdź też: Jak założyć messengera? Czy da się korzystać z Messengera bez Facebooka?

Poza tym użytkownicy Mastodona posiadają większą kontrolę nad tym, kto może zobaczyć ich publikacje. Wyłącznie od Ciebie zależy, czy chcesz, aby były one w pełni publiczne, tylko dla Twoich obserwujących lub wyłącznie dla tych, o których wspominasz w danym wpisie. 

Na Mastodonie jest też pewna funkcja, której ludzie z Twittera nie mogą się doprosić. Mowa o możliwości edycji postów. Niemniej wszyscy ludzie, którzy udostępnią Twój wpis, otrzymają powiadomienie, że został on zmieniony. Będą też mieli wgląd do historii jego edycji. 

elon musk jako właściciel twittera
Wykupienie Twittera przez Muska niezbyt spodobało się społeczności tej platformy

Alternatywa dla Twittera – wina Muska?

W zeszłym miesiącu doszło do zakup Twittera przez nikogo innego, a samego Elona Muska. Spowodowało to istny protest mediów. Atmosfera na platformie jest obecnie niezwykle napięta z tego względu, iż nie wszystkim pasuje kierunek jaki chce on obrać. Na dodatek zwolnił on sporą część załogi, a także wprowadził już po części system monetyzacji. Nic dziwnego, że użytkownicy zaczęli masowo przenosić się na inne serwisy społecznościowe. Jednym z nich jest właśnie Mastodon.

Odkąd lider SpaceX i Tesla przejął kontrolę nad Twitterem, na Mastodonie przybyło około 500 tys. nowych użytkowników. Dlaczego ludzie tak chętnie przenoszą się na projekt Eugena? Wielu z nich bardzo ceni sobie jego zdecentralizowane podejście. Chociaż Mastodon najczęściej przyrównywany jest do Twittera, tak jest on bardziej miksem pomiędzy nim, a Discordem

Szczególne społeczności mają różne wytyczne dotyczące publikowanych treści, a to zapewnia różne doświadczenia wśród userów. Z tego powodu, choć baza użytkowników Mastodona jest mniejsza niż Twittera, może prowadzić do bardziej osobistych i bezpośrednich rozmów.

Sprawdź też: Wszystko o DuckDuckGo – co to jest i czy jest bezpieczne?

Nad Mastodonem nie czuwa wyłącznie jakaś pojedyncza firma czy osoba, która może narzucić na nią swoje własne poglądy. Jakiś ekstremista założył swój serwer, a niezbyt odpowiadają Ci takie poglądy? Spokojnie, jego posty będą pojawiały się tylko dla tej konkretnej grupy ludzi.

Wartym uwagi jest też fakt, że wyszukiwanie odbywa się przez hashtagi, a nie słowa, które pojawiają się w toocie. Jeśli chcesz, aby Twój post był widoczny, to musisz go odpowiednio oznaczyć. Jeśli jednak wolisz ograniczyć swoich odbiorców, to wystarczy, że opublikujesz wpis, po prostu go nie oznaczając.

mastodon alternatywy
Czy platforma ma szansę na sukces podobny do Twittera?

Regulamin Mastodona

Z racji na naturę Mastodona nie istnieje jeden ogólny regulamin. Poszczególni administratorzy serwerów ustalają własne zasady moderacji, z którymi powinno się uprzednio zapoznać przed dołączeniem do danej społeczności. 

Sprawdź też: Alternatywa dla FB z Polski: Albicla.com – jak prezentuje się obecnie?

To admini pilnują porządku na serwerach i tylko od nich zależy, czy dalej będziesz jego częścią lub nie. Usługa ma też poręczną funkcję, która pozwala użytkownikom łatwo dodać ostrzeżenie treści do postu bezpośrednio w polu tworzenia.

Jak założyć konto na Mastodon?

Proces założenia konta na Mastodonie jest bardzo prosty. Możesz to zrobić przez przeglądarkę, wchodząc na joinmastodon.org lub pobierająć aplikację na telefon z Androidem, lub iOS

  1. Po uruchomieniu aplikacji lub strony w przeglądarce należy nacisnąć Sign Up” w celu rejestracji konta.
  2. Następnie należy wybrać interesujący Cię serwer.
  3. Powinien wyświetlić się regulamin danej społeczności. Jeśli Ci odpowiada, naciśnij „Next”.
  4. Wpisz swoje imię, nazwę użytkownika, email i hasło i naciśnij „Next”.
  5. Na Twoją skrzynkę pocztową powinno przyjść potwierdzenie rejestracji.
  6. Gotowe!

Po udanej rejestracji możesz swobodnie zacząć poruszać się po Mastodonie, wybrać ludzi, których chcesz obserwować, pisać tooty i ogólnie cieszyć się większą „swobodą”, niż na Twitterze! 

Mam nadzieję, że po lekturze powyższego artykułu wiesz, czym jest Mastodon, jakie jest jego założenie, a także jak z niego korzystać. Jeśli masz jakieś pytania, to śmiało zadaj je w komentarzu! 

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *