Co to jest PayPal? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to świetnie trafiłeś! W naszym artykule znajdziesz odpowiedź na to zagadnienie. Dowiesz się także najważniejszych informacji o PayPalu.
PayPal – co to jest? Jak działa?
Odpowiadając najprościej na pytanie, co to jest PayPal – to szybki system internetowych płatności. Popularne narzędzie może być wykorzystywane na kilka sposobów. PayPal umożliwia podpięcie swojej karty płatniczej, a co za tym idzie – połączenia naszego rachunku bankowego z kontem. Dzięki temu jesteśmy w stanie bardzo szybko, praktycznie kilkoma kliknięciami, zapłacić za zakupy w internecie.
Alternatywnym sposobem jest opcja zasilenia konta PayPal za pomocą przelewu z naszego banku – właśnie wtedy utworzy nam się saldo na tej platformie. Co to jest PayPal? To także możliwość transferu gotówki pomiędzy znajomymi. Ten elektroniczny portfel istnieje na rynku praktycznie od 1998 roku, choć początkowo był on wbudowany w serwis aukcyjny eBay. Od roku 2015 PayPal stał się niezależną firmą oraz platformą.
Sprawdź też: Płatność BLIKIEM – ulubiony sposób płatności Polaków
System płatności internetowych jest dostępny zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. Przydatną funkcją, z jakiej możesz skorzystać przy używaniu PayPala, jest możliwość ustawienia płatności automatycznych. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdy płacimy za coś abonamentowo, ponieważ PayPal autoryzuje portal, który świadczy nam jakąś usługę, by następnie cyklicznie pobierać automatycznie opłaty. Oczywiście w każdej chwili można z tego zrezygnować.
Jak założyć PayPal?
Proces utworzenia swojego wirtualnego portfela PayPal nie jest trudnym przedsięwzięciem, chociaż zajmie nam chwilę. Początek jest identyczny jak przy każdej rejestracji, zaczynamy od podania adresu e-mail oraz hasła. Momentalnie otrzymujemy link weryfikacyjny na naszej poczcie, który musimy naturalnie potwierdzić, aby przejść dalej. Na tym etapie jesteśmy w stanie kupić coś przez Internet, ale PayPal jest wtedy obwarowany limitem rocznym. W sytuacji, gdy zakładamy konto z myślą o regularnych transakcjach, to musimy zweryfikować swój portfel.
Z uwagi na to, że PayPal przenosi tak jakby naszą kartę bankową do Internetu, to aby płacić szybko w sieci, musimy ją wprowadzić w nasze e-konto. W tym celu musimy przygotować numer karty bankowej, datę ważności, kod bezpieczeństwa umieszczony na odwrocie. Gdy uzupełnimy najważniejsze dane, to nasza karta zostanie powiązana. Następnym etapem jest weryfikacja – z naszego konta bankowego zostanie pobrana nieduża kwota, aby następnie nam ją zwrócić.
Aby upewnić się, że to na pewno my podpinamy naszą kartę, musimy wejść na rachunek konta bankowego, ponieważ w opisie transakcji znajduje się 4-cyfrowy kod. Musimy go umieścić na koncie PayPal – w tym celu kliknij „Portfel”, a następnie wejdź w kartę i potwierdź ją kodem zawartym w numerze transakcji. To wszystko! Jeżeli wykonasz wszystkie kroki w tej kolejności, Twoja karta zostanie przypisana i zweryfikowana, a Ty możesz łatwo robić zakupy za pośrednictwem PayPala!
Czy PayPal jest bezpieczny?
W gruncie rzeczy ta usługa jest jak najbardziej bezpieczna. Już na etapie zakładania konta proces weryfikacji uniemożliwia dokonanie płatności osobie postronnej, ponieważ musimy potwierdzić proces wpisaniem kodu z opisu transakcji. Co więcej, przy logowaniu się na PayPal z nowego urządzenia momentalnie jesteśmy poproszeni o weryfikację przy użyciu numeru telefonu. Każda z transakcji jest także monitorowane. Te wszystkie kroki podjęte przez PayPal powodują, że korzystanie z tej usługi pozostaje w pełni bezpieczne i komfortowe.
Sprawdź też: Revolut – co to jest, jak działa, czy warto? Wszystko o Revolucie
Czy PayPal jest darmowy?
Czy PayPal jest darmowy? Na pewnych warunkach tak. Dołączenie do platformy jest bezpłatne, a wszelkie korzystanie z serwisu nie generuje dodatkowych opłat. Przelewy między znajomymi bądź wypłata środków także są darmowe. Jednak istnieje parę możliwości, kiedy możemy zostać obciążeni. Jeżeli przez okres 12 miesięcy nie zalogujemy się na PayPal, nie dokonamy żadnej transakcji za pośrednictwem portfela, a także nie wpłacimy jakichkolwiek środków, to zostaniemy obciążeni opłatą 45 złotych.
Warto o tym pamiętać, jeżeli używamy PayPala sporadycznie, ponieważ możemy zostać rozliczeni w sytuacji, gdy nie będziemy aktywni. Jeżeli opłacamy np. Spotify, można robić to za pomocą tego portfela, aby uniknąć dodatkowej opłaty. Ewentualnie, jeśli serwis okaże się nieużywany, najlepiej po prostu usunąć konto. Warto jednak dodać, że pomimo tej zryczałtowanej kwoty możemy ponieść opcjonalne opłaty – dokładnie chodzi tutaj o wysyłanie pieniędzy za granicę. Jeśli planujemy transfer gotówki do krajów Europy bądź USA i Kanady, koszt wyniesie 9,99 zł. Za przelew do pozostałych państw, koszt wyniesie 19,99 zł.
Jak doładować PayPal?
Doładować konto PayPal można w bardzo łatwy sposób, o ile nie chcemy zwyczajnie podpiąć naszej karty bankowej. Metody dostępne są dwie – tradycyjny przelew oraz płatność błyskawiczna za pośrednictwem Dotpay. Jeżeli pragniemy w standardowy sposób doładować konto PayPal, musimy wejść w nasz profil na portfelu i kliknąć opcję „Dodaj środki”.
To właśnie tam znajdują się dane do przelewu. Warto pamiętać, że konto, z jakiego dokonywać będziemy transakcji, musi być zarejestrowane na tę samą tożsamość, co konto PayPal. Tylko w ten sposób serwis jest w stanie zweryfikować, że to my wpłacamy na nasz e-portfel pieniądze. W tytule należy wpisać identyfikator z serwisu PayPal i gotowe! Pamiętajmy jednak, że to znacznie dłuższa i bardziej mozolna procedura – polecamy wybrać następny sposób.
Płatność błyskawiczna ma to do siebie, że faktycznie jest ekspresowa i bardzo intuicyjna. Aby doładować nasze e-konto, wystarczy nacisnąć opcję „Błyskawicznie zasil konto za pośrednictwem Trustly” i postępować wedle wskazanych kroków. Wśród nich wystarczy wybrać np. bank, z którego korzystamy. To prosta i szybka metoda, ponieważ pieniądze na koncie PayPal powinniśmy ujrzeć w kilka minut od wykonania transakcji.
Sprawdź też: Czym jest Paysafecard? Jak działa, gdzie kupić i bezpieczeństwo
A czy Ty wiesz już, co to jest PayPal? Korzystasz z niego? A może dopiero zamierzasz? Daj znać w komentarzu.