1. Scroll
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Kompletny poradnik jak założyć bloga — stwórz bloga za darmo

Poradniki

2 miesiące temu

Kompletny poradnik jak założyć bloga — stwórz bloga za darmo

Online
4
0
0
4
0

Jak założyć bloga? Okazuje się, że to wcale nie takie trudne. W tym poradniku dowiesz się, co to jest blog i jak założyć bloga na WordPressie! Czy jego prowadzenie jest opłacalne? Skąd czerpać inspiracje i brać darmowe zdjęcia? Podpowiadamy!

Jak założyć bloga — co to jest blog i dlaczego warto go założyć?

Blog to forma strony internetowej, na której publikowane są treści z wybranej dziedziny i poruszające tematy dedykowane określonej grupie odbiorców. Najczęściej taka strona prowadzona jest przez jedną osobę, która zajmuje się całym contentem i jednocześnie dba o wizualny wygląd witryny. Zdarza się, że nad funkcjonowaniem bloga i treściami, które trafiają do Internautów, czuwa większa grupa redaktorów lub copywriterów.

W sieci znajdziesz również firmowe blogi branżowe, na których dostępne są treści dotyczące zagadnień z zakresu danej działalności. Niektórzy użytkownicy decydują się na prowadzenie fotobloga lub videobloga, czyli stron, gdzie wśród publikowanych treści przeważają zdjęcia oraz filmy. Ich udział w ogólnej liczbie tego rodzaju serwisów jest niewielki.

Zakładanie bloga, komputer
Kawusia jest, komputer gotowy – nic, tylko pisać!

Jeśli masz lekkie pióro, interesujesz się określoną dziedziną lub lubisz wyszukiwać odkrywcze informacje w sieci założenie bloga to świetny pomysł na nowe hobby, a nawet zarobek.

Prowadzenie bloga jest doskonałym pomysłem na biznes. Taka działalność może zapewnić pozyskanie nowych klientów oraz zbudowanie pozytywnej renomy na rynku. Blog wykorzystywany jest często jako narzędzie promocji, dzięki któremu można zwiększyć popularność marki, zareklamować poszczególne produkty oraz usługi i zwiększyć zyski ze sprzedaży.

Sprawdź też: Docer – czy warto na tej stronie przechowywać dokumenty? Co znajdziesz na Docer.pl?

Nie zawsze prowadzenie bloga wiąże się z rozpoczynaniem biznesu, jednak właściciele dobrze prosperujących witryn, które chętnie odwiedza duże grono czytelników, mogą liczyć na propozycje współpracy od znanych producentów. Taka relacja wygląda przeważnie bardzo podobnie — właściciele sklepów płacą blogerom za publikację artykułów sponsorowanych, zyskując tym sposobem większy zasięg swojej działalności.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by prowadzić swój blog wyłącznie w celach rozrywkowych i prezentować treści nie kreowane przez marketing internetowy. Użytkownicy prowadzący działalność bez dodatkowych profitów, często zyskują większe zaufanie wśród czytelników i mogą liczyć na sukces.

Jak założyć bloga i zarabiać? Jak zjednać sobie Internautów? W pierwszej kolejności zastanów się nad tym, czego będą dotyczyć prezentowane przez Ciebie treści.

Zakładanie bloga — pomyśl, o czym ma być blog

Prowadzenie bloga to doskonały sposób na rozwój osobisty. Pisanie inspirujących treści pomoże Ci wzbogacić Twój pisarski warsztat, zyskać nowe znajomości i zwiększyć pewność siebie. Początkowym problemem każdej osoby, która postanawia stworzyć swoją stronę blogową w Internecie, jest szybka utrata chęci do działania warunkowa brakiem pomysłów na nowe publikacje oraz brak regularności. Przed założeniem własnego internetowego pamiętnika, warto pomyśleć o jego tematyce i możliwych kierunkach rozwoju. Przemyślenie działań na początku kreowania własnej marki może przyczynić się do osiągnięcia większego sukcesu.

Jeśli jest taka dziedzina, w której się specjalizujesz lub jakieś zagadnienia szczególnie Cię interesują, rozważ prowadzenie bloga z zakresu właśnie tej tematyki. Pisanie o rzeczach, które sprawiają Ci przyjemność, jest najlepszym kierunkiem rozwoju, ponieważ nie znudzisz się nimi szybko i zawsze znajdziesz pomysł na nowy artykuł. Poprzez tworzenie z pasją będziesz w stanie zarażać nią innych użytkowników i zyskasz grono zaufanych odbiorców.

Jak stworzyć bloga, gdy nie masz pomysłu na jego treści? W takiej sytuacji sprawdza się wykonanie analizy i rozpisanie planu publikacji, które pomogą Ci wyznaczyć kierunek działań. Często zdarza się tak, że początkujący blogerzy bez zastanowienia wybierają tematykę i rozpoczynają tworzyć. Dopiero po kilku miesiącach dodawania treści okazuje się, że ilość zagadnień została wyczerpana i nie mają już o czym pisać. Takie strony zostają porzucane, a trud pracy włożony nad budowaniem witryny był bezcelowy.

BLOG - pamiętnik, papier
Niektórzy wolą zapisać na papier i zachować swoje przemyślenia dla siebie – dla tych, którzy wolą się dzielić, powstały blogi

Na początku możesz poszukać inspiracji u konkurencji. Sprawdź, jakie tematy są obecnie najbardziej aktualne wśród Internatów, które blogi są czytane chętnie, a które mniej. Postaraj się ustalić, do jakiej grupy docelowej mają trafiać Twoje publikacje, a łatwiej będzie Ci znaleźć pomysł na swój blog. Jeśli znajdziesz tematykę, która Ci się spodoba — zrób rozeznanie w Internecie, by dowiedzieć się, czy istnieje dużo materiałów źródłowych pomocnych w pisaniu artykułów na ten temat. To klucz do sukcesu!

Rozplanuj dodawanie treści, by zachować regularność i jeszcze bardziej zmotywować się do działania. Popularne tematy do blogowania to: rozwój osobisty, zdrowe żywienie, moda, przedsiębiorczość, marketing, technologie, podróże, budownictwo, sport i szeroko pojęty lifestyle. Zastanów się również nad formą przekazywanych treści — poradnik, a może pamiętnik? Wybierz to, w czym czujesz się najlepiej i staraj się trzymać jednej konwencji, dzięki której dodawane posty zachowują spójność!

Karty pamięci – sprawdź ofertę

Jak założyć bloga za darmo — na jakich stronach można założyć bloga?

Sam pomysł i chęci to nie wszystko, by móc zamieszczać własne treści w sieci. Jak założyć bloga? Potrzebna jest do tego odpowiednia platforma, która umożliwi projektowanie strony internetowej przeznaczonej pod Twój blog!

Wiele osób błędnie myśli, że założenie prywatnego bloga wiąże się z dużymi wydatkami związanymi z prowadzeniem domeny w Internecie, jednak prawdą jest, że taka działalność może być całkowicie bezpłatna! Istnieją platformy, które umożliwiają prowadzenie strony za darmo, a dodatkowo płatne są jedynie zaawansowane funkcje, o których możesz pomyśleć w kolejnych etapach prowadzenia serwisu.

Na wielu platformach oferujących darmowe usługi proces zakładania bloga wygląda podobnie — należy założyć swoje konto użytkownika, by otrzymać darmowy hosting i móc stworzyć domenę o nazwie i wyglądzie zgodnym z Twoim zamysłem. Następnie otrzymujesz dostęp do narzędzi platformy — motywów, szablonów i wtyczek, które sprawią, że cały proces jest łatwy i nie zajmie Ci dużo czasu!

Najpopularniejszą i bezpłatną platformą blogową jest WordPress. To system zarządzania treścią, który pozwala w łatwy sposób stworzyć stronę internetową — jest wydajny, dostępny i cechuje się dużym wachlarzem opcji przeznaczonych do zmiany wyglądu strony. Dostępne są dwie wersje programu WordPress:

 • WordPress.org — platforma o otwartym kodzie źródłowym, którą każdy może pobrać i zainstalować. Wymogiem jest posiadanie własnej domeny i hostingu. Cechuje się przyjaznym interfejsem, pozwala wybierać spośród wielu schematów, rozszerzeń oraz oferuje wsparcie obsługi witryny.
 • WordPress.com — druga wersja platformy dostępna w modelu subskrypcyjnym, z darmową opcją. Nie musisz mieć własnego dostawcy usług, ponieważ udostępnianiem Twoich treści zajmą się deweloperzy platformy. Jest łatwiejsza w obsłudze i doskonale nadaje się do założenia pierwszego bloga, ale ma ograniczenia i wraz ze wzrostem potrzeb staje się płatna. Warto dodać, że na WordPress.com użytkownik nie jest właścicielem „swoich” danych.

Różnica między platformami jest duża. WordPress.com to gotowe rozwiązanie, gdzie wystarczy założyć konto, wybrać szablon i zacząć pisać. Jednak wraz z koniecznością dodania funkcjonalności pojawiają się opłaty, od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. Z drugiej strony WordPress.org to rozwiązanie z otwartym kodem źródłowym. Wystarczy pobrać, za darmo, oprogramowanie i zainstalować je na swoim serwerze. Nie mamy ograniczeń co do funkcjonalności, ale też cała odpowiedzialność za działanie witryny jest po naszej stronie. Jak założyć bloga na WordPress? Dowiesz się z dalszej części artykułu!

blog wordpress
WordPress jest bez wątpienia najpopularniejszą platformą blogową

Inną popularną platformą, która służy prowadzeniu darmowej działalności blogowej w Internecie, jest Blogger. To serwis stanowiący obecnie własność Google, który pozwala bezpiecznie stworzyć stronę internetową, używając oferowanego przez platformę hostingu i subdomeny. Podobnie, jak WordPress.com charakteryzuje się ograniczoną ilością szablonów do wykorzystania, nie oferuje wtyczek, jednak pozwala podłączyć własną domenę bez subskrypcji w nazwie platformy udostępniającej usługę. Oferuje również więcej GB miejsca.

Jeśli myślisz o tym, by zacząć dzielić się swoimi przemyśleniami w Internecie, ale chcesz się najpierw sprawdzić, wypróbuj Tumblr. To platforma przeznaczona do zamieszania krótkich postów, która stanowi połączenie mini bloga oraz galerii zdjęć. Na prowadzenie takiej strony nie musisz przeznaczać dużo czasu, a przyjemna forma ułatwi Ci stawianie pierwszych kroków w blogowaniu. Tumblr jest darmowy, oferuje hosting oraz subdomenę, ale ma ograniczoną możliwość edycji postów i niewielką ilość darmowych szablonów.

Założenie bloga oferują także inne platformy, wśród których warto wyróżnić: Wix, Medium, Ghost, Webbly oraz Joomla.

Klawiatury komputerowe – żeby pisało się wygodniej

Jak założyć bloga na WordPress? Poradnik krok po kroku

Jak założyć bloga za darmo? Tłumaczymy krok po kroku, jak stworzyć swoją stronę internetową w WordPress.org, dzięki której możesz być właścicielem bloga i rozpocząć działalność zarobkową!

Wybierz hosting i domenę

Przed rozpoczęciem pracy z platformą WordPress.org w pierwszej kolejności należy wybrać domenę i hosting. Nie zawsze możesz użyć domeny, która Ci się spodobała, ponieważ możliwe jest, że taka strona jest już zajęta przez innego użytkownika. Warto postawić na oryginalność, która pozwoli Ci się wyróżnić.

Druga ważna kwestia to wybór firmy hostingowej. Obecnie na rynku znajduje się szereg rozwiązań, a niektóre firmy specjalizują się w hostingach pod WordPress. Warto porównać oferty, poczytać opinie i wybrać najlepiej pasujący do naszych potrzeb hosting.

Sprawdź też: Zalana klawiatura – jak postępować w przypadku zalanej klawiatury?

Czy wiesz, na co warto zwrócić uwagę podczas poszukiwania najlepszego hostingu dla prowadzenia bloga? Nie musisz się nad tym wnikliwie zastanawiać, ponieważ strona prowadzona przez platformę WordPress nie potrzebuje dużego zaplecza technicznego. Najlepiej, jeśli hosting zapewnia codzienny backup strony, wsparcie techniczne, transfer odpowiadający potrzebom witryny oraz bezawaryjność usług. W wymaganiach przedstawionych na stronie internetowej WordPress.org możesz przeczytać, by zwrócić uwagę na obsługę PHP w wersji 7.4 lub nowszej, a także MariaDB w wersji 10.1 i nowszej lub MySQL w wersji 5.6 i nowszej. Dodatkowo ważnym aspektem jest wsparcie HTTPS.

Jeśli masz już wybrany hosting, czas sprawdzić status wybranej przez Ciebie domeny, którą zajmie się zleceniobiorca. W przypadku, w którym nazwa będzie zajęta, należy rozważyć inną propozycję. Do swojego serwera, gdzie przekierowywać będzie domena, musisz się jeszcze dostać. Można to zrobić, korzystając z klienta FTP (protokołu umożliwiającego wymianę plików w sieci między urządzeniami) lub skorzystać z modułu administracyjnego dostarczonego przez firmę hostingową. Większość oferuje takie usługi, a czasami można spotkać się z serwerami z już zainstalowanym WordPressem.

blog zaplecze
Czasami dobre chęci i pomysł nie wystarczą, warto mieć jeszcze zaplecze!

Instalacja WordPressa

Następny etap procesu tworzenia bloga na WordPressie to instalacja platformy. Na stronie internetowej WordPress.org znajdziesz pliki, które posłużą Ci do utworzenia witryny na wykupionym hostingu. Pobrana paczka jest w formie folderu skompresowanego, dlatego niezbędne jest posiadanie programu do archiwizacji danych, który umożliwi jej rozpakowanie. Następna czynność to podłączenie domeny na serwerze (DNS). Utwórz folder, w którym znajdzie się WordPress przez klienta FTP. Do rozpoczęcia kolejnego procesu instalacyjnego niezbędne jest również ustawienie bazy danych MySQL, która będzie kierowała ruchem z domeny na dany folder. Przeznaczone są do tego specjalne panele administracyjne, w których wygenerujesz dane potrzebne do instalacji i zalogowania się w systemie WordPress. Otwórz okno przeglądarki i w pasku adresu wpisz nazwę swojej witryny, a następnie zainicjuj instalację. W instalatorze należy wpisać dane otrzymane od swojego usługodawcy — nazwę użytkownika, nazwę bazę danych oraz hasło. Pozostaje uruchomić instalację i możesz logować się na blogu!

Logowanie do WordPressa

Po zakończeniu procesu instalacji WordPress.org czas zalogować się do swojej strony internetowej. W tym celu otwórz przeglądarkę internetową i wpisz adres docelowy Twojej domeny z nazwą i rozszerzeniem, które zostało wybrane i opłacone u firmy hostingowej, np. „http://www.twojblog.pl”. Po przejściu pod ten adres automatycznie wyświetli Ci się okno logowania, w którym należy wpisać dane, wykorzystując ponownie nazwę użytkownika, bazę danych, adres serwera i hasło. Następnie przejdź dalej i dopisz potrzebne informacje, czyli nazwę Twojego bloga oraz adres mailowy. Możesz rozpocząć korzystanie z wszystkich dostępnych funkcji WordPress.org i zacząć tworzyć swój blog!

Po zalogowaniu się do nowo powstałego bloga Twoim oczom ukaże się panel admina i wiele opcji ustawień. Zanim zaczniesz zmieniać wygląd strony i dodawać treści, zapoznaj się z wyglądem kokpitu użytkownika, by uprościć przebieg Twoich kolejnych działań!

Po lewej stronie znajdziesz menu wszystkich funkcji, które są dostępna dla wybranej przez Ciebie platformy, natomiast po prawej stronie witryny znajdziesz menu umożliwiające modyfikację wybranych funkcji. Choć może wydawać się to dość skomplikowane, korzystanie z WordPressa jest proste i intuicyjne, więc bez problemu stworzysz taki wygląd bloga, na którym Ci zależy. Ważne narzędzia, które ułatwią Ci pracę to pasek narzędzi oraz panel administracyjny. Tutaj możesz znaleźć bardziej zaawansowane opcje zmiany wyglądu witryny, takie jak dodatki i niestandardowe motywy.

Sprawdź też: Usuwanie historii Google — jak usunąć wyszukiwanie w Google, moją aktywność i wszystko z wyszukiwarki? Instrukcja krok po kroku

Ustawienie motywu na WordPressie

Motywy służą tworzeniu wizualnej części bloga w Internecie i odpowiadają za jego estetykę. WordPress cechuje duża dostępność szablonów, które możesz wykorzystać przy tworzeniu strony. Dzięki motywom możesz nie tylko nadać wygląd swojemu blogowi, ale również zapewnić mu funkcjonalność i ustalić układ, zgodnie z którym będą ukazywać się na stronie treści i grafiki.

Poza motywami WordPress, które znajdziesz w repozytorium platformy, możesz również wgrać na serwer własny, unikalny motyw dla Twojego bloga i z niego korzystać. Niektóre sklepy internetowe oferują sprzedaż motywów tworzonych pod strony WordPress przez grafików i programistów systemu.

Myszy komputerowe – bogaty wybór

Jak zmienić motyw bloga na WordPressie? Odnajdź w menu po lewej stronie sekcję „Wygląd”, a następnie przejdź do podstrony „Motywy”. Domyślnie, system zarządzania treścią oferuje 3 motywy, ale w repozytorium WordPress znajdują się tysiące bezpłatnych wersji, które możesz zastosować dla swojej witryny. Aby je przeglądać, kliknij „Dodaj nowy motyw”. W panelu możesz wybierać wśród motywów bezpłatnych oraz skórek premium, a gdy już znajdziesz wersję, która odpowiada Ci najbardziej, kliknij „Zainstaluj”. W tym miejscu możesz także wgrać własny motyw, jeśli taki posiadasz. Motywy najczęściej wysyła się w formacie .zip.

Przydatne wtyczki do WordPressa

WordPress wyróżnia możliwość instalowania rozszerzeń, które pozwalają zadbać o jeszcze większą funkcjonalność bloga i uczynić go bardziej przyjaznym. Elementy te nie stanowią problemów instalacyjnych nawet dla użytkowników, którzy nigdy wcześniej nie mieli styczności z tą formą dodatków. Wtyczki (pluginy) pomagają dodać na stronę funkcjonalność, której brakuje w bazowej wersji systemu. Na przykład elementy osadzające media społecznościowe, dodatkowy kalendarz, formularz kontaktowy i wiele więcej. Nazwa wtyczki stosowana jest zamiennie z „widżety” i „pluginy”.

wordpress wtyczki blog
Do WordPressa znajdziemy wiele przydatnych wtyczek

W Internecie dostępne jest tysiące dodatków, które zwiększają atrakcyjność bloga, jednak ich wybór warto dokładnie przemyśleć. Zbyt duża ilość zainstalowanych wtyczek spowalnia działanie strony i powoduje niepoprawne wyświetlanie się zawartości, dlatego nie powinno się instalować tych, które są zbędne. Dodatkowo niezweryfikowane widżety mogą pogorszyć bezpieczeństwo naszej strony. Jakie dodatki do WordPressa warto pobrać? Sprawdź nasze propozycje!

 1. Yoast SEO — pozwala zadbać o odpowiednie pozycjonowanie domeny, oferując zmianę treści pod słowa kluczowe, dodawanie metatagów i tworzenie mapy strony.
 2. WP Scheduled Posts — umożliwia stworzenie harmonogramu udostępniania treści.
 3. WooCommerce — jedna z najpopularniejszych platform sklepowych, przekształca WordPress w pełnoprawny sklep.
 4. Disqus — rozbudowany system dodawania komentarzy do treści na bloga.
 5. Simple Social Buttons — zawiera siedem szablonów przycisków, które umożliwiają przejście użytkownika do mediów społecznościowych.
 6. Contact Form 7 — pozwala tworzyć na blogu formularze kontaktowe.
 7. Content Analytics — mierzy długość treści, którą użytkownicy czytają na Twoim blogu.
 8. Chat Plugin — umożliwia wstawienie na bloga bota połączonego z fanpagem na Facebooku.
 9. JetPack — wtyczka wielofunkcyjna (przyciski social media, udostępnianie treści w social mediach, generowanie map strony, optymalizacja dodawanych grafik i zdjęć, statystyki itp.)
 10. PowerPack — wtyczka wielofunkcyjna (ponad 20 dodatków umożliwiających zmianę wyglądu i zadbanie o bezpieczeństwo witryny).

Przygotuj treść i zacznij reklamować bloga

Wiesz jak założyć bloga, zapoznanie się z WordPressem już za Tobą — czas na pierwszy wpis! Od czego zacząć? System dysponuje edytorami tekstu, w których możesz tworzyć treści, edytować i następnie publikować na blogu. Przejdź do sekcji „Wpisy”, która znajduje się w menu po lewej stronie, by poznać edytorskie możliwości platformy. Każda strona oparta na WordPressie wyświetla domyślny wpis „Witaj w świecie”, który możesz usunąć, ponieważ jest on zbędny i stanowi tylko miłe przywitanie od twórców platformy. W tym celu kliknij ikonę kosza znajdującą się tuż pod postem.

Rozpoczęcie blogowania zaczyna się wraz z dodaniem pierwszego wpisu. Jak to zrobić? Wystarczy, że wybierzesz opcję „Dodaj nowy”, a automatycznie ukaże Ci się edytor postu. Wśród jego elementów znajdują się pola: tytuł, kategorie, obrazek wyróżniający i tagi. Następnie w edytorze tekstowym możesz dodać swoją treść, a gdy skończysz proces edycji, kliknij „Opublikuj”. Możesz jeszcze ustawić, kiedy tekst ma być opublikowany. Da się to zrobić natychmiast, ale też wstecz i planując przyszłe publikacje.

Jeśli przed upublicznieniem postu czytelnikom, chcesz zobaczyć, jak ostatecznie będzie prezentował się na stronie, przy opcji publikacji zmień ustawienia wyświetlania na prywatne. W kolejnym kroku przejdź do górnego pasku zadań i kliknij „Zobacz wpis”. Jeśli uznasz, że wszystko poszło zgodnie z planem, możesz powrócić do ustawień i zmienić dostępność lub wprowadzić ewentualne zmiany.

Sprawdź też: Własne tło w Microsoft Teams – jak zmienić tło w Teams?

Najważniejszą częścią prowadzenia bloga jest reakcja na zamieszczany content, a więc czytelnicy — jak ich pozyskać? Warto postawić na odpowiednią promocję swoich treści, która może wykorzystywać różne metody marketingu internetowego. Duże zasięgi odbiorców zyskasz, dzięki reklamie w mediach społecznościowych — postaw na prowadzenie profilu swojej działalności lub rozpocznij współpracę z osobami, które posiadają sprawnie działające profile.

Bardzo ważnym elementem jest również możliwość wyszukania Twojej strony przez innych użytkowników. W tym celu wykorzystaj sposoby pozycjonowania stron internetowych — w zamieszczanych wpisach stosuj odpowiedni styl nagłówków i staraj się zawierać w treści słowa kluczowe dla danego tematu. Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy w tej dziedzinie, zainstaluj wtyczki SEO, które wskażą Ci kierunek edycji tekstu zgodnie z zasadami optymalizacji treści i pozycjonowania stron.

blog praca wspólna
Naturalnie bloga można tworzyć także wspólnie w większym gronie znajomych i/lub współpracowników

Jak założyć bloga — najczęstsze pytania

Planujesz założenie bloga i zarobek w sieci? Nie jesteś pierwszą osobą, która szuka pomocy u Internautów! Sprawdź, jakie wątpliwości towarzyszą początkującym blogerom i poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Jak długo zajmuje stworzenie bloga?

Ilość czasu, która jest potrzebna do bloga, zależy od wyboru metody jej prowadzenia. Jeśli zdecydujesz się na prowadzenia bloga przez gotową platformę (wyżej wspomniany WordPress.com) — proces rejestracji i dobranie odpowiedniej szaty graficznej może zająć Ci zaledwie kilka godzin.

Inaczej prezentuje się czas zakładania bloga na własnym serwerze (tzw. rozwiązanie self hosted). Okres ten wymaga załatwienia formalności na rzecz korzystania z usług firmy hostingowej, przeprowadzenia instalacji i wdrożenia się w obsługę wybranego systemu. Jeśli zależy Ci na szybkim działaniu, możesz już w kilka dni rozpocząć przygodę z blogowaniem. Jeśli techniczne rzeczy nie są Twoją mocną stroną, zawsze możesz zlecić utworzenie bloga agencji zajmującej się taką działalnością. Według opinii blogerów, którzy postanowili skorzystać z tej metody, średni czas w przypadku powierzenia stworzenia strony firmie zewnętrznej wynosi około 7 dni.

Procesory – najlepsze ceny w sieci

Skąd brać darmowe zdjęcia do bloga?

Przy tworzeniu bloga ważny jest nie tylko ciekawy content, ale również wizualne strona bloga, czyli zamieszczane w tekście zdjęć i grafik, które mają zachęcić użytkownika! Skąd je wziąć? Nie każda osoba ma warunki do tego, by samodzielnie wykonywać fotografie, a dostępne w sieci zdjęcia często objęte są prawami autorskimi i nie można ich wykorzystać. Rozwiązaniem jest korzystanie z bezpłatnych zdjęć stockowych, czyli royalty-free stock images.

To zdjęcia udostępniane do publicznego użytku, które możesz wykorzystać przy dodawaniu treści na swojego bloga. Znajdziesz ja na stronach internetowych, jednak przed pobraniem zwróć uwagę na warunki korzystania z umowy i dostępne licencje. Wyszukiwarki takich fotografii oferują duży wybór multimediów, które możesz dopasowywać według koloru motywu czy tematyki bloga. Jednym z miejsc, gdzie możesz znaleźć darmowe zdjęcia, jest Unsplash, a świetnym i prostym programem online do ich edycji będzie Canva lub Pixl.

Czy założenie bloga jest płatne?

W Internecie znajdziesz dostępne systemy zarządzania treścią, które oferują nieodpłatną możliwość założenia bloga w zamian za korzystanie z ich platformy. Utworzenie strony internetowej w takich serwisach jest bezpłatne, jednak tylko w podstawowej formie.

Jeśli zależy Ci wyłącznie na prowadzeniu bloga dla rozrywki i chcesz podzielić się swoimi przemyśleniami z innymi, warto skorzystać z oferty prowadzenia bloga na właśnie takiej platformie. Nie ponosisz wtedy żadnych opłat związanych z prowadzeniem strony, jednak masz ograniczoną możliwość zarobku i musisz przystać na wyświetlanie się reklam pochodzących od usługodawcy.

Druga tania opcja to założenia bloga we własnym hostingu. Nie płacisz nic za korzystanie z funkcjonalności platformy, jednak w Twoim zakresie jest pokrycie kosztów związanych z wykupieniem domeny i znalezieniem serwera, który zajmie się udostępnianiem Twoich treści. Średni roczny koszt takich usług wynosi od 100 do 200 złotych w zależności od wyboru pakietu i agencji hostingowej.

blog czy jest darmowy
Założenie bloga może nie kosztować nic – potrzebny Ci tylko sprawny komputer i dostęp do internetu

W obydwu przypadkach dodatkowe opłaty wynikają zazwyczaj z chęci poszerzenia możliwości platformy. Jeśli chcesz zastosować niestandardowy szablon lub potrzebna jest Ci specjalistyczna wtyczka, musisz liczyć się z większymi kosztami prowadzenia bloga.

Zakładanie bloga nie należy do szalenie trudnych czynności, a przejście przez cały proces tworzenia strony internetowej to droga do lepszego zapoznania się z techniczną stroną prowadzenia takiej działalności. WordPress.com, WordPress.org a może Blogger lub Wix? Wybierz najlepszą platformę i zacznij dzielić się treściami w Internecie. Połamania klawiatury!

Sprawdź też: Widget — czym jest? Najlepsze widgety na telefony i stronę internetową

Najlepsze smartfony z Androidem

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.