
Apple Maps – jak działają? Czym się różni mapa Apple od Google? Opinie użytkowników
Spis treści
Apple Maps to wciąż stosunkowo mało znana w Polsce usługa. Jak prezentuje się ona w porównaniu ze swoim największym konkurentem i jak jest oceniana?
Apple Maps – najważniejsze informacje
Apple Maps to stworzona i rozwijana przez Apple usługa map internetowych. Zadebiutowała ona 19 września 2012 roku. Nowa aplikacja od razu po premierze stała się domyślną dla map na urządzeniach marki, wypierając z tej pozycji Google Maps.
Rozwój Apple Maps w Polsce
Usługa map internetowych od Apple nie ma w naszym kraju zbyt licznego grona fanów – pod tym względem hegemonem wciąż pozostaje Google. Firma z Cupertino wprowadza nowe usługi na polski rynek z dość dużym opóźnieniem w stosunku do konkurencji. Tyczy się to także funkcjonalności map dla naszego regionu.
Sprawdź też: Kiedy Siri będzie po polsku? iOS 15, nowości Apple 2021 i plany na Siri w języku polskim
Nie znaczy to jednak, że w polskiej wersji Apple Maps panuje całkowita stagnacja. Dla przykładu, w zeszłym roku doczekaliśmy się między innymi funkcji W pobliżu, umożliwiającej wyświetlanie znajdujących się najbliżej użytkownika miejsc określonego rodzaju (na przykład banki lub apteki). W kwietniu 2021 roku zaimplementowana została opcja Dodaj przystanek, umożliwiająca dodawanie do wytyczonej w Mapach trasy różnego typu punktów.
W maju 2021 roku Apple rozpoczęło badania naziemne w 28 państwach, wśród których znalazła się również Polska. Technologiczny gigant wysłał w trasę liczne wyposażone w specjalne kamery samochody, które aż do sierpnia rejestrowały otoczenie, zbierając dane mające w przyszłości przysłużyć się rozwojowi nowych usług Map Apple.
Mowa tu przede wszystkim o nieobejmującej jeszcze naszego kraju funkcji Rozejrzyj się. Jej działanie polega na umożliwieniu użytkownikowi oglądania otoczenia w 360 stopniach z poziomu drogi. W tym celu wykorzystuje się zdjęcia dostarczane przez zaopatrzone w kamery pojazdy.

Mapy Apple a Google Maps – podstawowe różnice
Obie usługi konkurują ze sobą już od niemal dekady, jednak Mapy Apple w większości obsługiwanych przez siebie rejonów świata wciąż pozostają jedynie ciekawostką. Ma to związek z nieco powolnym tempem dostarczania aktualizacji poza państwa będące głównymi rynkami zbytu dla usług firmy z Cupertino. Tymczasem rozwój Google Maps zdaje się być zakrojony na znacznie większą skalę, docierając nawet w bardzo niszowe regiony.
Z mniejszą popularnością Map Apple wiąże się także ich ekskluzywność. O ile z Google Maps możemy korzystać na urządzeniach z systemami Android, Windows, Mac czy iOS, tak usługa Apple jest dostępna wyłącznie na sprzęty z oprogramowaniem tej firmy. Ponadto Mapy Google oferują synchronizację danych z dowolnej platformy, co znaczy, że możemy korzystać na przykład z listy zapisanych lokalizacji na wielu urządzeniach – wystarczy tylko zalogować się z nich na nasze konto Google.
Sprawdź też: FaceTime od Apple – co to jest, jak korzystać, najnowsze informacje o aplikacji
Inna z kluczowych różnic pomiędzy usługami jest widoczna na pierwszy rzut oka – chodzi o interfejs. Słynące z minimalizmu Apple nie odchodzi od niego także przy kreowaniu swojej aplikacji z mapami, dzięki czemu użytkownik otrzymuje intuicyjną, przejrzystą i prostą w użyciu przestrzeń okna. Google zaś stawia na rzędy licznych przycisków na każdej z krawędzi ekranu, co dla rzadko korzystających z usługi może stanowić pewien problem. Dla użytkowników obytych ze środowiskiem aplikacji wcale nie musi to być jednak przeszkodą – będą oni mogli uzyskać dostęp do pożądanej funkcji za pomocą mniejszej liczby kliknięć.
Odbiór Apple Maps. Jak korzystający oceniają usługę giganta z Cupertino?
Odbiór Apple Maps różni się w zależności od regionu. Użytkownicy w Stanach Zjednoczonych czy najbardziej rozwiniętych krajach Europy Zachodniej zwykle chwalą sobie Mapy Apple i stosunkowo często decydują się z nich korzystać. Zgoła inaczej sytuacja ma się w naszym kraju, gdzie wiele funkcji umożliwiających wygodne użytkowanie jeszcze nie jest dostępne, a same mapy mierzą się niekiedy z trudnymi błędami.
Użytkownicy chwalą sobie przejrzysty i czytelny design – tyczy się to zarówno interfejsu aplikacji, jak i wizualnej strony map. Poruszanie się wśród elementów aplikacji było oceniane jako bardzo proste, intuicyjne lub zwyczajnie przyjemne. Mniej pozytywny odbiór zebrał sposób, w jaki zaprojektowano samą mapę. Część użytkowników uznała ją za niezbyt wygodną ze względu na konieczność dużego przybliżenia jej (a tym samym zawężenia obszaru), by wyświetlić oznaczenia znajdujących się na danym terenie obiektów.
Wielu użytkowników wskazywało również za zawodność systemu nawigacji. Negatywne opinie szczególnie często pojawiały się w kontekście proponowanych przez aplikację tras jazdy – system miał niekiedy wytyczać je przez drogi nieprzejezdne lub czasowo zamknięte. Skarżono się także na jego niedokładność – użytkownicy zauważali, że niektóre miejsca na mapach oznaczane były niewłaściwymi nazwami, niekiedy należącymi do obiektów znajdujących się w pobliżu.