petal

Technologia

24.03.2022 09:58

Petal, czyli odpowiedź Huawei na brak usług Google

Android i iOS Telefony i tablety
4
0
0
4
0

Smartfon z Androidem bez Sklepu Google Play nie ma sensu? Usługi Petal na smartfonach Huawei, mają za zadanie tak jak to tylko możliwe, ograniczyć te utrudnienia. Już dziś oferują wiele możliwości. Czy to jednak wystarczy, by walczyć z Google?

Huawei bez Google, czyli dlaczego Chińczycy musieli sięgnąć po Petal?

Początki kłopotów koncernu z Shenzen sięgają 2019 roku. Walka o ekonomiczną dominację na świecie między Stanami Zjednoczonymi a Chinami doprowadziła do nałożenia restrykcji na Huawei. Przedsiębiorstwa z USA otrzymały wówczas zakaz współpracy z chińskim producentem. Powodem tych ograniczeń są oskarżenia o szpiegowanie obywateli amerykańskich korzystających z urządzeń tej firmy.

Kluczowym partnerem Huawei do tej pory był Google. Zakaz współpracy z Chińczykami doprowadził do braku oficjalnej certyfikacji urządzeń tego producenta. Co dla firmy oznacza brak certyfikacji Androida? Brak Google Mobile Services (GMS), czyli aplikacji dających dostęp do usług Google’a takich jak Dokumenty, Mapy, Gmail, YouTube, sklep z aplikacjami Google Play czy płatności zbliżeniowe Google Pay.

Nowa usługa Petal
Petal, czyli nowa usługa na smartfonach od Huawei | Źródło: consumer.huawei.com

Pozbawiony wielu programów Android stał się zdecydowanie uboższy. Huawei musiał zastąpić używane przez miliony ludzi aplikacje i usługi, by móc utrzymać się na mobilnym rynku. Z tego powodu powstały Huawei Mobile Services (HMS), czyli zestaw alternatywnych usług i programów oferowanych przez chiński koncern.

Czym jest wyszukiwarka Petal?

Petal to jedno z kilku narzędzi do wyszukiwania i instalowania aplikacji na smartfonach Huawei. Uzupełnia je AppGallery, coraz bogatszy w programy, ale nadal znacznie uboższy niż Google Play sklep z aplikacjami.

Sprawdź też: Huawei i Google — czy telefony Huawei bez usług Google są funkcjonalne?

Aplikację Petal należy zainstalować z poziomu… AppGallery. Po pobraniu można ją przypiąć do głównego ekranu w formie ikony lub widżetu. Nazwa programu to Petal Search.

Wyszukiwarka Petal jest m.in. agregatorem aplikacji z różnych repozytoriów – po wpisaniu nazwy programu narzędzie to przeszukuje zasoby serwisów takich jak APKPure, Uptodown i Aptoide. Petal umożliwia również znalezienie danego programu na stronach ich twórców. Wyszukiwarka przeszukuje także AppGallery.

Sposób pobierania programów z Petal jest taki sam jak w Google Play. Wystarczy kliknąć Zainstaluj, aby aplikacja została zapisana w pamięci smartfonu. Zdarzyć może się również, że danego programu nie można pobrać. Dotyczy to przede wszystkim usług Google. Wyszukiwarka Petal wyświetla wówczas opcję Przejdź pozwalającą na połączenie się ze stroną internetową. Można ją następnie przypiąć do głównego ekranu tak jak ikonę aplikacji.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Wyszukiwarka Huawei to także newsfeed oraz narzędzie do znajdywania informacji w internecie. Korzystać można także z zakładki Dla Ciebie, w której opisane są znajdujące się w najbliższej lokalizacji atrakcje. Sterować Petal Search można na trzy sposoby – wpisując tekst, wypowiadając komendy lub robiąc zdjęcie, czyli wyszukując przy pomocy obrazu. Wyszukiwarka obsługuje język polski.

Jakie aplikacje znajdziemy w wyszukiwarce Petal?

Z racji tego, że restrykcje na współpracę z Huawei zostały nałożone tylko przez administrację amerykańską, nie ma przeszkód w korzystaniu z aplikacji polskich (np. mobilnych usług banków i marketów), innych europejskich (choćby Spotify i Opera) oraz firm z innych kontynentów (przykładem może być AliExpress i TikTok).

Można również pobierać aplikacje stworzone przez firmy z USA, jednak nie bezpośrednio z AppGallery. Wyszukiwarka Petal umożliwia łatwe ich instalowanie z poziomu strony internetowej właściciela programu. W ten sposób można doinstalować np. Facebooka i jego komunikatory, czyli Messengera i WhatsAppa oraz aplikacje serwisów streamingowych takich jak Netflix i HBO.

Aplikacje w usłudze Petal
Aplikacje w usłudze Petal

Lista obsługiwanych aplikacji i ich funkcjonalność stale się zwiększa. Już dziś są ich setki. Niektórych jednak nadal nie ma i najpewniej nie będzie – mowa oczywiście o aplikacjach Google’a. Korzystać z nich można wyłącznie za pośrednictwem strony internetowej. Dotyczy to również programów Google, które znajdzie Petal. Po instalacji często pojawiają się komunikaty informujące o błędzie lub aplikacje nie włączają się wcale.

Mapy Petal – ciekawa alternatywa dla usługi od Google

Jedną z największych bolączek braku GMS jest brak szalenie popularnych Map Google. Huawei dokłada starań, by autorskie Mapy Petal stały się dla nich jak najlepszą konkurencją. Jest to preinstalowana aplikacja nawigacyjna tego producenta.

Sprawdź też: AppGallery, czyli alternatywa dla App Store i Google Play. Czy warto korzystać ze sklepu Huawei?

Tak jak program największego konkurenta, Petal Maps można wykorzystać w formie nawigacji samochodowej. Co więcej, działa ona w czasie rzeczywistym, informując o korkach i innych utrudnieniach w ruchu. Nawigacja jest także zintegrowana z Petal Search, dzięki czemu można znaleźć informacje o obiektach na trasie. Ze względu na zdecydowanie mniejszą popularność niż Google Maps lista opisanych miejsc jest jednak uboższa.

Usługi Petal to rękawica rzucona gigantowi, jakim jest Google. Niewykluczone jednak, że Huawei z tego, na pierwszy rzut oka nierównego, starcia wyjdzie obronną ręką. Zarówno wyszukiwarka, jak i mapy Petal to interesujące, coraz bardziej dopracowane usługi. Być może to właśnie one są kluczem do sukcesu i udanej odbudowy pozycji na trudnym rynku mobilnym.

Sprawdź też: Google Maps wprowadza nową funkcję – dzięki niej unikniesz kolejek w sklepie

Źródło obrazka głównego: fr.gearbest.com

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *