android vs ios

Technologia

17.05.2021 22:16

iOS czy Android? Który system jest lepszy? Porównanie systemów mobilnych w pigułce (2021)

Android i iOS
8
0
0
8
0

Dwa najpopularniejsze systemy operacyjne – Android od Google oraz iOS od Apple podbijają rynek smartfonów. Czym się różnią i który system operacyjny wybrać? iOS vs Android – porównujemy systemy. Sprawdź, który będzie dla Ciebie lepszy.

Android i iOS – podstawowe informacje o mobilnych systemach operacyjnych

Jeśli decydujesz się na zakup sprzętu marki Apple, system operacyjny, na którym będzie działało Twoje urządzenie to iOS. Smartfony pozostałych marek najprawdopodobniej będą działały na Androidzie, którego producentem jest firma Google. Pozostałe systemy operacyjne dla urządzeń mobilnych są tak mało popularne, że niemal niedostępne.

Na wstępie warto zaznaczyć, że Android jest tworzony tak, aby pozostać otwartym, uniwersalnym systemem, a iOS jest jego zupełnym przeciwieństwem, o czym świadczy choćby ten fakt, że jest on instalowany tylko na urządzeniach marki Apple. Z tego względu sporo aplikacji działających w oparciu o iOS nie może być współużytkowana przez tych, którzy nie korzystają z iPhone’ów.

Wbrew pozorom, system od Apple pozostaje wciąż bardzo rozbudowany i pozwala na korzystanie z wielu dedykowanych mu aplikacji, choć z węższym polem do wprowadzania zmian. iOS cieszy się uznaniem wielu użytkowników, a urządzenia marki Apple są chętnie wybierane także w Polsce.

iOS vs Android – który system jest powszechnie uznawany za lepszy? Który jest bardziej popularny?

system ios czy android - porownanie

Popularność systemów jest podobna, choć warto zaznaczyć, że w ostatnich latach na polskim rynku, to iOS zyskuje coraz więcej fanów. Dzieje się tak za sprawą wzrastającej dostępności urządzeń od Apple. Jest to marka, której amerykańskie korzenie sięgają połowy lat 70. XX wieku.

Systemy operacyjne dla urządzeń mobilnych od Apple i od Google powstały w podobnym czasie, choć początki Androida nie były tak obiecujące, jak w przypadku iOS. Producenci iPhone’ów zaprezentowali pierwszy model fantastycznego urządzenia mobilnego, którego obsługa była prosta, a interfejs zachwycał. To od iOS rozpoczęła się moda na smartfony i to ten system zaproponował jako pierwszy popularne dziś funkcje, chociażby sterowanie za pomocą gestów (palców).

Zobacz też: Jak zresetować iPhone’a i telefon z androidem? Miękki i twardy reset krok po kroku

Nie trzeba wspominać, jak ważny był to krok w rozwoju technologii. Dzięki pomysłowości producentów iPhone’a możemy dziś cieszyć się, np. z powiększania zdjęć za pomocą gestu rozsuwania palców lub przerzucaniem ekranów przez ich przesunięcie.

Popularność Androida rosła z roku na rok, gdy wprowadzano kolejne funkcje do systemu. Android jednak od początku otwarty był na aplikacje, które tworzone są przez różnych deweloperów. Szczyt popularności system uzyskał w 2013 roku, a w połowie 2014 roku dostępnych było niemalże 1,5 miliona aplikacji do pobrania z Google Play (wcześniej Android Market).

Dzięki ogólnodostępnej formie wiele producentów smartfonów zawiązuje umowę z Google, instalując system Android do swoich urządzeń. W Polsce, pomimo wciąż rosnącego zainteresowania produktami od Apple, większość użytkowników ciągle wybiera urządzenia z Androidem, a dzieje się tak ze względu na cenę produktów z systemem iOS.

iOS czy Android – porównanie najważniejszych parametrów

Przejdźmy do porównania możliwości dwóch najpopularniejszych systemów na urządzenia mobilne. Sprawdźmy, który z nich przoduje w kwestii bezpieczeństwa, wygody czy chociażby dostępności różnorodnych aplikacji z nimi kompatybilnych.

Android czy może iOS – który system jest bezpieczniejszy?

Dla tych, którzy stoją przed wyborem urządzenia mobilnego, jednym z najistotniejszych zapytań staje się to o bezpieczeństwo danych. Wiadomo, że im popularniejsza staje się dana sieć programów, tym więcej osób ma do niej dostęp – a nie każdy ma czyste intencje. Zdarzają się tacy, którzy polują na poufne informacje.

Prawda jest taka, że większość wirusów i spory procent złośliwego oprogramowania jest kreowanych na Androida, ponieważ wciąż pozostaje on wyborem większości użytkowników. Producenci dokładają jednak wszelkich starań, aby możliwie zmniejszyć podatność systemu na ataki hakerskie. Od pewnego czasu w Polsce dostępna stała się usługa Google Pay, która wymaga wielu zabezpieczeń – Android doskonale poradził sobie z tym zagadnieniem i aplikacja zyskała miliony zadowolonych użytkowników.

Apple Pay jest aplikacją płatniczą, na którą Polacy musieli poczekać nieco dłużej, jednak gdy w końcu stała się dostępna, zyskała swoich zwolenników. System iOS, ze względu na swoją ograniczoną formę (dostępność tylko na urządzeniach marki Apple) i mniej rozbudowany system aplikacji, wydaje się jednak bezpieczniejszą opcją, jeśli chodzi o poufność informacji personalnych.

Jeżeli zależy Ci na prywatności i nie chcesz, aby Twoje urządzenie zbierało informacje o Twoich krokach w sieci, które są wykorzystywane do profilowania reklam i treści sponsorowanych wyświetlanych w aplikacjach, powinieneś zdecydować się na wybór iPhone’a.

Pamiętaj, że to Google zbiera najwięcej informacji o Tobie, dlatego jeśli chcesz temu zapobiec, korzystaj tylko z aplikacji dedykowanych systemowi iOS. Ponadto, w przypadku kradzieży Twojego urządzenia, masz możliwość zdalnego zablokowania swojego iPhone’a – bariera jest niezwykle trudna do złamania.

Gdzie znajdziemy więcej aplikacji?

Ze względu na nieograniczone pole dla deweloperów aplikacji mobilnych, Android wiedzie prym w mnogości dostępnych programów. Jak wspominaliśmy wcześniej, już w 2014 roku dostępnych było prawie 1,5 miliona aplikacji mobilnych kompatybilnych z tym systemem. Każda z androidowych aplikacji jest teraz dostępna także na iOS, ale nie dzieje się tak w drugą stronę.

Większość aplikacji, które są dedykowane urządzeniom mobilnym opartym o iOS, nie jest dostępna dla użytkowników Androida. iOS posiada też masę aplikacji systemowych dedykowanych tylko użytkownikom iPhone’ów, takich jak np. iMessage. Jest to komunikator, przez który użytkownicy urządzeń mobilnych od Apple mogą porozmawiać… no właśnie, tylko z tymi, którzy także korzystają z telefonów od Apple.

Ciekawostką, jeśli chodzi o najnowsze rozwiązania, jest asystent głosowy. Android we współpracy z Google proponuje asystenta, z którym porozmawiasz w swoim ojczystym języku. iPhone ma swoją Siri, ale przyjmuje ona komunikaty tylko w języku angielskim. O ile nie stanowi to dużej bariery dla młodych, starsi ludzie, którzy niekoniecznie znają język angielski, mogą mieć problem – a faktem jest, że polecenia głosowe ułatwiają życie.

android czy ios - ktory wybrac

Wygoda i elastyczność – który system oferuje lepsze rozwiązania?

Android pozwala swoim użytkownikom na wprowadzanie masy zmian, zarówno w samym interfejsie, jak i w poszczególnych aplikacjach. Android jest kompatybilny z większością pozostałych urządzeń, zatem proste czynności, jak kopiowanie zdjęć i plików muzycznych jest intuicyjne i nie wymaga instalowania żadnych dodatkowych programów na drugim urządzeniu.

Jeżeli korzystasz z iPhone’a, ale Twój komputer działa na Windowsie, przenoszenie plików nie będzie tak proste, jak w przypadku Androida. iOS wymaga zainstalowania dodatkowego oprogramowania na komputerze, aby w ogóle zyskać dostęp do biblioteki Twojego iPhone’a. Jeśli natomiast używasz tylko produktów od Apple, kopiowanie danych będzie równie proste, jak w przypadku Androida.

iOS vs Android – bateria i jej ładowanie

O ile urządzenia oparte o Androida nie wymagają specjalnego traktowania i do ich naładowania potrzebujesz jedynie kabla microUSB lub USB–C, o tyle przy ładowaniu iPhone’a sprawa jest bardziej skomplikowana. Urządzenia marki Apple wymagają wykorzystywania kabli o specjalnie przystosowanych końcówkach, które zresztą swoje kosztują.

Zobacz też: 7 najlepszych i darmowych aplikacji na rower. Zobacz polecane aplikacje rowerowe na Androida i iOS

Android czy iOS – podsumowanie

Zarówno Android, jak i iOS, to systemy operacyjne urządzeń mobilnych, które opanowały rynek. Jeżeli chcesz dokonać wyboru, zwróć uwagę na poszczególne aspekty obu software’ów.

Pierwszym, co możesz wziąć pod uwagę, jest to, czy korzystasz z innych urządzeń marki Apple – jeśli tak, wybór iPhone’a będzie dobrym pomysłem. Dzięki temu nie będziesz miał żadnych problemów z kompatybilnością urządzeń i przesyłaniem plików między nimi.

Jeżeli liczy się dla Ciebie otwartość systemu i wygoda użytkowania, lepszym wyborem będzie smartfon z Androidem, który zapewnia dużo większą swobodę konfiguracji urządzenia.

W kwestii bezpieczeństwa danych to iOS będzie się lepiej sprawdzał, ale powinieneś pamiętać o wyborze odpowiednich aplikacji. Jeżeli jednak zdecydujesz się na telefon z Androidem, nie martw się zanadto – wszystkie aplikacje pytają o dostęp do danych i możesz monitorować gromadzone przez nie informacje.

Który system bardziej do Ciebie przemawia?

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *