gdzie jest kosz w telefonie

Poradniki

28.12.2022 10:05

Gdzie jest kosz w telefonie? Jak odzyskać usunięte zdjęcia i pliki z telefonu?

Android i iOS Telefony i tablety
41
12
6
41
12

Gdzie jest kosz w telefonie? Jak znaleźć kosz w telefonie? Jak przywrócić usunięte zdjęcia i pliki z telefonu? Sprawdzamy, gdzie jest folder kosz w telefonie z Androidem.

Folder kosz – gdzie w telefonie znajdują się usunięte pliki?

Zaznaczyć należy, że niniejszy artykuł dotyczy wyłącznie telefonów z systemem operacyjnym Android. Poniższe wskazówki nie mają zastosowania do telefonów z systemem iOS od Apple. Pamiętajmy, że istnieje też wiele wersji systemu Android, jak i duża ilość nakładek producenckich na ten system, które bardzo szybko ewoluują.

W systemie Android, w przeciwieństwie do systemu Windows, nie ma takiej lokalizacji, jak „kosz” na usunięte pliki. Android projektowany był na urządzenia mobilne, z niewielką ilością pamięci wewnętrznej i systemowy kosz nigdy nie powstał. Ograniczeniem był brak miejsca na przechowywanie usuniętych danych. 

„Czysty” system Android domyślnie nie umożliwia więc odzyskania usuniętych plików. Każdemu z nas udało się przypadkowo usunąć zdjęcia lub filmy z telefonu. Być może zaznaczając zdjęcia w telefonie, aby je przenieść, kliknąłeś przypadkiem w ikonę „usuń zdjęcia”? Może też czyściłeś pamięć systemu i przypadkowo usunąłeś cały folder ze zdjęciami lub folder pobierania z ważnymi plikami? Podpowiadamy, gdzie jest kosz w telefonie!

-77%
Powrót na uczelnię z rabatami do 77%

Sprawdź też: Czym jest chmura Xiaomi? Wszystkie informacje o Mi Cloud od chińskiego producenta

Jak znaleźć kosz w telefonie? Nakładki producenckie (od Samsunga, Xiaomi, LG i innych firm), czyli modyfikacje Androida dają pewne możliwości odzyskania utraconych danych. A najnowsza, jedenasta odsłona systemu Android, ma dostępny systemowy kosz na usunięte pliki. 

Nie jest on swobodnie dostępny (konieczne będzie szukanie go w ustawieniach) i nie jest też zorganizowany (pliki umieszczone w koszu Android nie będą sortowane względem typu czy wielkości), jednak umożliwia odzyskanie przypadkowo usuniętych danych. Pliki w koszu Android mają być dostępne do 30 dni.

Gdzie jest kosz w telefonie? Android
Odzyskiwanie utraconych danych na telefonie jest możliwe!

Jak przywrócić usunięte zdjęcia z telefonu – jak znaleźć kosz w telefonie?

Najłatwiej można odzyskać usunięte multimedia – filmy i zdjęcia. Odzyskiwanie zdjęć z telefonu Android możliwe jest poprzez opcję „Kosz” lub „Ostatnio usunięte” w Galerii telefonu (należy kliknąć ikonę odzyskania plików). 

Ta funkcjonalność została dodana przez producenta telefonu i nie ma gwarancji, że ona istnieje właśnie w twoim modelu. Korzystając ze Zdjęć Google zadanie jest jeszcze bardziej ułatwione – usunięte zdjęcia są wciąż zapisane w chmurze Google.

Sprawdź też: Jak odzyskać dane i kontakty z telefonu, jeśli smartfon się nie włącza, jest po resecie lub ma uszkodzony wyświetlacz

Aby sprawdzić, gdzie jest kosz w telefonie Samsung lub LG należy kliknąć trzy kropki, lub trzy pionowe paski widoczne w prawym górnym rogu ekranu w aplikacji Galeria. Tam znajdziemy nasze usunięte zdjęcia, przy których znajduje się ikonka przywracania. 

Kosz w telefonie Huawei znajduje się w karcie „Albumy” i „Ostatnio usunięte”. W telefonach LG i Samsung odzyskać usunięte zdjęcia możemy najczęściej do 7 dni. Kosz Android w telefonach marki Huawei jest dostępny przez 30 dni, o ile sami nie wyczyścimy wcześniej tej lokalizacji. Powyższe wskazówki dotyczą również zarządzania plikami, które chcemy usunąć trwale – wiemy teraz, gdzie znaleźć kosz w systemie Android i usunąć z niego pliki na zawsze.

Jak przywrócić usunięte pliki

Inne usunięte pliki jest bardzo trudno odzyskać. Możemy posiłkować się zewnętrznymi aplikacjami (często płatnymi), jednak nigdy nie będziemy mieć gwarancji, że pliki odzyskamy. Nie ma też dobrej metody na to, jak odzyskać usunięte kontakty z telefonu. Najważniejsze, aby podjąć próby odzyskiwania danych jak najszybciej. Pliki są nadpisywane przez nowe dane i po kilku dniach na zawsze stracimy usunięte informacje, jeśli nie zaczniemy reagować wystarczająco wcześnie.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Ważna jest też prewencja – szukanie gdzie jest kosz w telefonie w ostatnim momencie, nie jest dobrym pomysłem. Zadbajmy o to, aby nasze dane (nie tylko zdjęcia i filmy, ale też dokumenty, kontakty z telefonu) były synchronizowane były w chmurze. Najpopularniejszą i domyślną chmurą na dane w telefonach z systemem Android jest Dysk Google, dzięki któremu uda nam się przywrócić usunięte pliki – ich kopia zapasowa będzie wciąż dostępna na serwerach zewnętrznych. 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby synchronizować dane z telefonu z chmurą innego dostawcy – Dropbox, Microsoft Onedrive, Ice Drive, Evernote również umożliwiają synchronizację całych folderów z chmurą. 

Do tego celu możemy również użyć domowego serwera plików NAS, jeśli taki posiadamy. Synchronizacja danych z telefonu z zewnętrzną lokalizacją możliwa jest zarówno dla całego telefonu, jak i w obrębie jednej aplikacji. Od dawna mamy możliwość zapisu kopii zapasowej rozmów i multimediów z komunikatora WhatsApp i Viber. Warto korzystać z tych opcji.

Programy do odzyskiwania zdjęć z telefonu – warto z nich korzystać?

W sieci znajdziemy bardzo dużo programów i aplikacji do odzyskiwania zdjęć, dzięki czemu nie będziesz musiał się zastanawiać gdzie jest kosz w telefonie. Niestety większość programów do odzyskiwania zdjęć potrafi odzyskać jedynie miniaturki usuniętych plików. Wiele z nich (podobnie jak profesjonalne programy do odzyskiwania danych z telefonu) powinno być zainstalowane na telefonie jeszcze przed zdarzeniem usunięcia plików

Jest to najczęściej nierealne, gdyż nigdy nie interesujemy się takimi programami do momentu, gdy dane z telefonu zostaną usunięte. Aby zainstalować program do odzyskiwania danych na Androidzie, może być konieczne „zrootowanie” telefonu, czyli odblokowanie go do poziomu administratora. 

Sprawdź też: Programy do odzyskiwania danych. Odzyskaj utracone dane z dysku, karty SD lub telefonu

Root telefonu jest bardzo przydatnym rozwiązaniem, gdyż daje dostęp do ukrytych możliwości smartfona. Z drugiej strony jednak modyfikacja producenckiego oprogramowania może skutkować utratą gwarancji. Również nieumiejętne obchodzenie się z takim telefonem może doprowadzić do jego uszkodzenia, na przykład nadmiernego obciążenia procesora.

Jak zawsze bądźmy ostrożni z instalacją zewnętrznych programów użytkowych – jeśli nie są one autoryzowane przez serwis Google Play, istnieje szansa, że pozornie użyteczny program, który ma nam pomóc odzyskać usunięte filmy lub zdjęcia z telefonu, jest złośliwą aplikacją, która będzie wirusem i wykradnie nasze dane.

Jak odzyskać zdjęcia z karty pamięci

Karta pamięci z telefonu rządzi się swoimi prawami. To niezależny, przenośny nośnik danych, z którego jest dość łatwo przywrócić usunięte pliki. W tym celu również zaleca się stosowanie płatnych programów do odzyskiwania danych lub przekazania karty pamięci do wyspecjalizowanego serwisu. Nigdy nie będziemy mieć gwarancji, że uda się odzyskać skasowane zdjęcia. Jednak im wcześniej zaczniemy się tym interesować, tym większe mamy szanse.

Mamy nadzieję, że wiesz już, gdzie jest kosz w telefonie i w jaki sposób odzyskać utracone dane! A może masz inny sposób na to, jak znaleźć kosz w telefonie? Koniecznie podziel się nim z innymi czytelnikami!

Gdzie jest kosz w telefonie? Programy zwiększające bezpieczeństwo danych
W sieci można znaleźć wiele programów zwiększających bezpieczeństwo naszych danych
41
12

Podziel się:

Komentarze (6)

Ciekawy artykuł lecz niewielki pożytek z niego. Zgadzam się że telefony ze względu na małą pamięć nie posiadają kosza i pliki usunięte nie da się odzyskać, gdyż pliki znikają z pominięciem pamięci. Programy do odzyskiwania odzyskuję kontakty i inne elementy w przypadku zalania czy uszkodzenia w niewielkim stopniu. Jeśli usunąłeś kontakt to jedyny sposób odzyskania kontaktu to bilingi od operatora sieci. Operator ze względu na płatności ma obowiązek archiwizacji rozmów przez okres 1 roku. Na bilingach nie będzie nazwy kontaktu lecz numer z którym się łączyłeś i to jest jedyny sposób odzyskania usuniętych kontaktów.

Zależy o jakiej pamięci mowa. Jeżeli RAM to część telefonów posiada opcję rozszerzenia jej pamięcią wewnętrzną. Jeżeli chodzi o to drugie to można to zrobić przy pomocy np. karty SD (telefon musi posiadać slot)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *