Programy do pisania CV

Poradniki

24.08.2022 09:20

Najlepsze programy i aplikacje do pisania CV

Biznes Programy i aplikacje Zrób to sam
7
0
0
7
0

Jaki program do pisania CV dostępny online jest najlepszy? Co dokładnie oferuje tego typu aplikacja? Czy każdy kreator wymaga rejestracji? Sprawdź odpowiedzi na przywołane pytania i zyskaj przewagę na rynku pracy.

Darmowe i proste programy, które ułatwią Ci stworzenie atrakcyjnego CV – kilka podstawowych informacji

Programy do pisania CV w swojej podstawowej wersji są bezpłatne. By z nich skorzystać, wystarczy wejść na stronę internetową serwisu specjalizującego się w tematyce poszukiwania pracy lub pobrać dedykowane oprogramowanie bezpośrednio z witryny producenta i zainstalować je na dysku swojego komputera stacjonarnego bądź laptopa. Niestety praktycznie każdy darmowy program do tworzenia CV krążący w sieci ma pewne ograniczenia i oferuje dość mocno okrojony zakres usług. Dostęp do wszystkich funkcji często wymaga uiszczenia opłaty jednorazowej albo abonamentowej. Forma w dużej mierze zależy od rodzaju oprogramowania.

Programy do pisania CV - atrakcyjna aplikacja
Atrakcyjne CV przyciągnie uwagę potencjalnego pracodawcy, warto więc przygotować je porządnie

Pisanie CV online nie wymaga żadnej fachowej wiedzy ani informatycznych umiejętności. Aplikacje do tworzenia wspomnianych dokumentów zostały zaprojektowane w taki sposób, by jak najbardziej ułatwić użytkownikowi wykonanie poszczególnych czynności. Z reguły obsługa oprogramowania jest dość intuicyjna. Jak działa wspomniany software? W większości przypadków zasady są bardzo podobne. Najpierw należy wybrać odpowiedni szablon, czyli wzór CV, a następnie trzeba wprowadzić wszystkie niezbędne dane do edytora treści. Potem wystarczy już tylko pobrać i wydrukować gotowy życiorys zawodowy.

Sprawdź też: LinkedIn CV — jak wygenerować CV, jak stworzyć własne? Wysyłanie i pobieranie CV przez LinkedIn

Najlepsze programy i aplikacje do pisania CV – jakie funkcjonalności powinny mieć?

W sieci znajdziesz mnóstwo różnych kreatorów, zarówno mniej, jak i bardziej rozbudowanych. Nasuwa się zatem pytanie: jakie funkcje powinien posiadać dobry program do pisania CV? Czego z całą pewnością nie może w nim zabraknąć? Warto wspomnieć o kilku podstawowych kwestiach:

  • wyborze motywu – użytkownik ma do dyspozycji kilka (czasem kilkanaście) różnych wzorów dokumentu. Poszczególne warianty różnią się układem graficznym, czcionką i kolorystyką;
  • personalizacji CV – możesz zmieniać poszczególne szablony i dopasowywać je do swoich indywidualnych preferencji, a także specyfiki stanowiska, o które się w danym momencie ubiegasz;
  • wzbogacaniu istniejących schematów o nowe treści – między innymi dodawaniu kolejnych podpunktów do wbudowanych sekcji;
  • pisaniu CV w kilku językach – niektóre serwisy internetowe pozwalają na tworzenie życiorysu zawodowego nie tylko po polsku, ale również po angielsku, niemiecku, francusku czy hiszpańsku;
  • zapisywaniu i pobieraniu CV w kilku formatach – na przykład .docx czy PDF;
  • nieograniczonym dostęp do plików zgromadzonych na serwerze.
Programy do pisania CV - wybór
Wybór jest bardzo duży – pomożemy Ci wybrać, aby pracodawca wybrał Ciebie!

Jak widać, kreatory CV oferują dość długą listę możliwości. Niemniej jednak należy jeszcze raz podkreślić, że w przypadku aplikacji dostępnych za darmo repertuar funkcji nie jest tak szeroki i często ogranicza się jedynie do paru kluczowych operacji – wygenerowania dokumentu na bazie jednego z kilku szablonów, dodania zdjęcia i zapisania całości w nie-edytowalnej wersji PDF. 

Najlepsze darmowe programy do pisania CV – Dokumenty Google

Dokumenty Google to jeden z najprostszych kreatorów CV. Co zrobić, by stworzyć w nim curriculum vitae? Najpierw trzeba założyć konto Google (które obsługuje też Dysk Google). Po zalogowaniu kliknij przycisk Nowy, a następnie wybierz komendę Z szablonu. Na ekranie pojawi się galeria szablonów. W sekcji Życiorysy znajdziesz 5 różnych motywów, między innymi szwajcarski, szeryfowy czy nowoczesny. 

Sprawdź też: Freelancer – TOP 10 najczęstszych błędów. Wyjaśniamy z Lemon.io

Uzupełnij jeden ze wzorów, wpisując wszystkie swoje dane (imię i nazwisko, wykształcenie, dotychczasowe stanowiska pracy i osiągnięcia, umiejętności itp.). Zmiany w dokumencie są zapisywane automatycznie. Gotowy plik ściągniesz z serwera za pośrednictwem komendy Pobierz w zakładce Plik. Do dyspozycji masz kilka różnych formatów (Microsoft Word, PDF, tekst sformatowany RTF itp.). Dostęp do oprogramowania jest darmowy, ale wymaga rejestracji i połączenia z internetem. 

Najlepsze darmowe programy do CV - kartka i długopis
CV wypełnione długopisem może nie zrobić dobrego wrażenia na pracodawcy

Najlepsze darmowe programy do pisania CV – Canva

Canva to strona internetowa założona w 2012 roku. Witryna służy do przygotowywania różnego rodzaju materiałów, poczynając od grafik na media społecznościowe i ulotek, poprzez zaproszenia, infografiki i prezentacje, a na CV kończąc. Kreator posiada bogatą bibliotekę różnego rodzaju wzorów (eleganckie, kreatywne, studenckie, minimalistyczne itp.). Korzystanie z większości propozycji nie wymaga uiszczania żadnych opłat (trzeba natomiast założyć konto w serwisie). 

Sam proces tworzenia CV przebiega sprawnie i szybko. Wystarczy wypełnić poszczególne pola w obrębie danego schematu. Co więcej, każdy element wygenerowanego dokumentu można spersonalizować poprzez zmianę kolorystyki, czcionki czy komponentów graficznych. Klikając przycisk strzałki, widoczny w prawym górnym rogu, pobierzesz efekty swojej pracy na dysk i zapiszesz je w jednym z wybranych formatów: JPG, MP4 Video, PDF, GIF itp. 

Sprawdź też: Canva – jak działa, ile kosztuje Canva Pro, jak jej używać?

Inwestując w płatną wersję platformy, użytkownik otrzymuje dostęp do kilkuset tysięcy szablonów każdego dnia, a także zdjęć, filmów nagrań audio. Ponadto ma do dyspozycji 100 gigabajtów miejsca w chmurze i może zmieniać rozmiary swoich projektów. Cena pakietu Premium wynosi 449,99 złotych rocznie lub 49,99 zł miesięcznie.

Najlepsze darmowe programy do pisania CV – Pracuj.pl – CV generator

Portal Pracuj.pl powstał z myślą o osobach poszukujących zatrudnienia. Można w nim znaleźć nie tylko obszerną bazę różnego rodzaju ofert, ale również porady, jak napisać CV, a także darmowe wzory dokumentów do edycji i pobrania: klasyczne, studenckie oraz techniczne. Z pełnej funkcjonalności serwisu mogą jednak korzystać wyłącznie osoby zalogowane z aktywnym i zarejestrowanym kontem. Cała procedura została podzielona na cztery etapy – Dane podstawowe, Doświadczenie, umiejętności oraz Pobierz CV. Każdy krok dokładnie opisano i opatrzono stosownymi wyjaśnieniami. Jeśli użytkownik wcześniej aplikował na oferty pracy za pośrednictwem platformy, niektóre z jego danych, na przykład imię i nazwisko, są uzupełniane automatycznie.

Najlepsze darmowe programy do CV - rekruterka
Rekruter doceni profesjonalnie wyglądające CV

Najlepsze darmowe programy do pisania CV – InterviewMe

Dobrą alternatywą dla opisanej wyżej platformy jest InterviewMe, czyli strona do pisania CV. Schemat działania nie różni się zbytnio od wcześniej opisanych procedur. Usługa funkcjonuje w oparciu o zasadę „wypróbuj, zanim kupisz”. Za możliwość pobrania gotowego dokumentu rekrutacyjnego na dysk trzeba zapłacić, wybierając jeden oferowanych pakietów. Najtańsza opcja kosztuje 5,95 zł za czternastodniowy dostęp. Co ciekawe, z kreatora można korzystać również za pośrednictwem telefonu komórkowego. Witryna dostosowuje interfejs do urządzenia, na którym jest wyświetlana, dzięki czemu tworzenie dokumentów rekrutacyjnych za pomocą smartfona nie sprawi wiele trudności.

Najlepsze darmowe programy do pisania CV – CraftCV

Bezpłatna aplikacja sieciowa CraftCV to rozbudowany generator dokumentów rekrutacyjnych. Użytkownik otrzymuje do dyspozycji cztery szablony (Classic, Orb, Machete i Sand) oraz osiem wariantów kolorystycznych. Po otwarciu kreatora na ekranie pojawia się przykładowe CV, które można dowolnie edytować. Modyfikacji podlegają nie tylko dane personalne, lecz także układ i kolejność poszczególnych sekcji, ich rodzaj, język oraz szata graficzna. 

Sprawdź też: LinkedIn – co to za portal? Dla kogo? Jak z niego korzystać? Przewodnik po LinkedIn

Niestety życiorys zawodowy stworzony w darmowej wersji serwisu jest opatrzony znakiem wodnym z nazwą portalu. By go zlikwidować, trzeba wykupić abonament na siedem, trzydzieści lub dziewięćdziesiąt dni. Ceny zaczynają się od 15 złotych. Natomiast opcja zapisania materiałów na dysku komputera czy laptopa jest dostępna wyłącznie dla osób zalogowanych w serwisie.

Najlepsze darmowe programy do CV - puste CV
Pamiętaj, aby w CV umieścić aktualne dane kontaktowe

Najlepsze darmowe programy do pisania CV – CV Engineer

Zastanawiasz się, gdzie napisać CV, nie mając pod ręką laptopa? Sięgnij po CV Engineer. Aplikacja działa w środowisku operacyjnym Android. Wystarczy zainstalować ją na swoim smartfonie i otworzyć jeden z oferowanych szablonów, by rozpocząć pracę nad życiorysem zawodowym. Sam proces konfiguracji jest stosunkowo prosty, a korzystanie z narzędzia nie wiąże się z uiszczaniem żadnych opłat. Gotowy projekt możesz zapisać na Dysku Google w formacie PDF albo udostępnić drogą elektroniczną (poprzez pocztę e-mail). 

Sprawdź też: WPS Office – najlepszy darmowy pakiet biurowy? Czy warto korzystać z WPS Office

Lista narzędzi do tworzenia CV obejmuje szereg rozmaitych propozycji – poczynając od mniej do bardziej zaawansowanych. Różnicuje je przede wszystkim zakres wbudowanych funkcji. Powstaje pytanie: czy warto korzystać z tego typu programów? Przemawia za tym przede wszystkim duża oszczędność czasu. Wspomniane aplikacje są dobrym rozwiązaniem w przypadku osób, które nie mają doświadczenia w przygotowywaniu dokumentów rekrutacyjnych.

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *