jak zrobić gifa tło

Poradniki

29.06.2021 09:53

Tworzenie GIF-ów – jak zrobić gifa?

Programy i aplikacje
11
0
2
11
0

Jak zrobić GIF-a? Oto poradnik, jak w prosty sposób stworzyć GIF urodzinowy, serialowy czy z własnych zdjęć. To najlepszy sposób na wyrażenie emocji, których nie da się opisać słowami.

Jak zrobić GIFa – czym jest GIF?

GIF-y to popularne formaty, powszechnie stosowane w internecie. Są plikami graficznymi w postaci krótkich animacji. Swoją popularność zawdzięczają małemu formatowi – w przeciwieństwie do filmów, zajmują niewiele miejsca, a to wpływa na szybkie ładowanie strony czy przesyłanie wiadomości. Ponadto często stanowią nieodzowny element komunikacji. Użytkownicy wyrażają za ich pomocą emocje lub nawiązują do ulubionych motywów.

Jak zrobić GIFa samodzielnie? Wbrew pozorom, nie jest to czynność zarezerwowana dla profesjonalnych grafików. W tym celu powstało wiele narzędzi; są to zarówno zaawansowane programy do obróbki graficznej, jak i proste aplikacje na telefon, w których stworzysz własny plik w kilkadziesiąt sekund. Ponieważ na rynku dostępnych jest mnóstwo darmowych generatorów, swój własny animowany obrazek może stworzyć każdy. 

jak zrobić gifa

Zobacz też: Najbardziej przydatne aplikacje na Androida w 2021 – musisz je mieć w swoim telefonie!

Jak zrobić GIFa – generatory online

Wykorzystując prywatne zdjęcia lub wideo, możesz stworzyć własny GIF. Generatory dostępne online wyróżniają się tym, że oferują możliwość zaprojektowania obrazka z poziomu witryny – bez ściągania aplikacji ani instalowania programów. Jednocześnie są one bardzo intuicyjne, zawierają jedynie niezbędne możliwości modyfikacji, a do tego pozwalają utworzyć animację naprawdę szybko. Swoje prace zapiszesz na dysku lub od razu udostępnisz znajomym, np. na Facebooku czy Twitterze. 

Jednym z przykładów generatora jest strona gifmaker.me, która umożliwia ułożenie ruchomego GIF-a zarówno z obrazów, jak i z wideo. Dobierasz format pliku w pikselach i prędkość wyświetlania, a następnie ładujesz pliki. Aby stworzyć animację, musisz dodać minimum dwa obrazy. Narzędzie udostępnia także możliwość wklejania tekstu oraz rysowanie. Najciekawsze efekty uzyskasz, wykorzystując zdjęcia seryjne, które po połączeniu utworzą płynną całość.

Jak zrobić GIFa na telefonie

Pora przejść do aplikacji na telefon. Jak zrobić animację w swoim smartfonie? Wystarczy ściągnąć jedno z darmowych narzędzi – np. Gif Maker, który jest dostępny zarówno w Google Play, jak i w App Store. Oferuje on możliwość tworzenia gifów „na żywo”. Wystarczy, że nagrasz kilkusekundowy (minimum 5, a maksymalnie 25) film lub zrobisz co najmniej 2 zdjęcia, po czym od razu zapiszesz plik w formacie GIF. Aplikacja oferuje także klasyczny proces tworzenia, czyli wczytanie wybranych obrazów z galerii telefonu i połączenie ich w sekwencję. 

Jeżeli jesteś fanem seriali, zapewne szukasz podpowiedzi, jak zrobić GIF-a z wideo. Narzędzia umożliwiające tworzenie animowanych obrazków bazują na dwóch rodzajach źródeł – mogą to być pliki wideo, które posiadasz na dysku komputera lub w pamięci telefonu oraz filmy udostępnione w internecie, np. w serwisie YouTube i Facebook. 

Przykładowym generatorem jest makeagif.com. Po wejściu na stronę wyświetlają się wszystkie możliwe akcje związane z tworzeniem. Jeżeli chcesz utworzyć GIF-y ruchome na podstawie konkretnego wycinka z filmu, wystarczy wkleić link do jego publikacji. Nastąpi załadowanie klipu, a Twoim zadaniem będzie określenie dokładnego czasu, z którego chcesz wykonać wycinek (np. start – 01:25 i koniec – 01:30). W dalszym etapie będziesz mógł także określić prędkość wyświetlania czy dodać napis. 

jak zrobić gifa
Źródło: x.photoscape.org

Darmowe programy do tworzenia GIF-ów

Photoscape X

W Photoscape X stworzysz nie tylko gify, lecz także poprawisz wygląd swoich zdjęć. Appka wyróżnia się przejrzystym interfejsem i łatwością obsługi. Tworząc filmik ze zdjęć, korzystasz z wygodnej opcji linii czasu – umożliwia ona dowolne przesuwanie poszczególnych klatek. Program oferuje także możliwość doboru czasu wyświetlania jednego ujęcia, zmiany efektu przejścia oraz dodawania napisów. 

GifCam

W GifCam po prostu nagrywasz fragment ekranu, który następnie zapisywany jest jako GIF. Jest to aplikacja dająca podstawowe możliwości edycji, a do tego także prosta w obsłudze. 

Giphy

Giphy to miejsce, które nie tylko oferuje darmowe GIF-y, lecz także umożliwia stworzenie własnych. Jeśli będziesz zadowolony z efektu – możesz udostępnić swoje dzieła innym użytkownikom.

jak zrobić gifa
Źródło: helpx.adobe.com

Zobacz też: Najbardziej przydatne aplikacje na iPhone’a w 2021 – te aplikacje musisz mieć w swoim telefonie

Płatne programy do tworzenia GIF-ów

Jednym z najpopularniejszych zaawansowanych programów do tworzenia GIF-ów jest Adobe Photoshop. To rodzaj narzędzia przeznaczonego dla użytkowników z wysokimi wymaganiami i profesjonalistów. Umożliwia ono szczegółową pracę na każdym etapie – od retuszu pojedynczego zdjęcia lub naszkicowania rysunku, aż po określenie końcowych parametrów wyświetlania. Aby legalnie używać tego programu, konieczne jest wykupienie pakietu Adobe.

Niezależne od tego, czy chcesz stworzyć GIF-a na podstawie własnych zdjęć, czy filmu z witryny, z wykorzystaniem darmowych narzędzi, możesz zrobić to w łatwy i niezwykle szybki sposób. Zastosuj ruch w obrazie i stwórz własne animacje, które ubarwią Twoje internetowe interakcje.

11
0

Podziel się:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *