Aplikacja mObywatel to ciekawe rozwiązanie, które ma wspomóc nas w sytuacji, gdy nie posiadamy przy sobie żadnego dokumentu poświadczającego naszą tożsamość. To jednak nie wszystkie udogodnienia, które oferuje – co jeszcze ją cechuje?
mObywatel – co to jest?
Odpowiadając najprościej na pytanie, mObywatel to aplikacja stworzona przez polski rząd, która gromadzi najważniejsze dokumenty osobiste, a także zawiera dostęp do wielu państwowych usług. Można porównać aplikację mObywatel do wirtualnego portfela – dzięki korzystaniu z tego rozwiązania nie musisz pamiętać o noszeniu dowodu osobistego czy prawa jazdy. To wszystko zawiera rządowa aplikacja.
Do dyspozycji użytkowników pozostają także takie usługi jak: rozliczenie PIT-u, realizacja eRecepty bez podawania numeru PESEL, możliwość okazania paszportu poszczepiennego, a nawet sprawdzenie swoich punktów karnych, jeśli posiadasz prawo jazdy. Uczniowie i studenci także mogą skorzystać z aplikacji mObywatel, ponieważ za jej pomocą mogą w łatwy sposób okazać legitymację szkolną lub studencką.
mObywatel – jak założyć?
Założenie profilu na mObywatelu nie jest skomplikowanym procederem, choć z pewnością rejestracja chwilę nam zajmie. Warto dodać, że rządowa aplikacja jest dostępna zarówno na Google Play dla telefonów z Androidem, jak i na App Store pod smartfony z iOS. Aplikacja mObywatel jest w zupełności darmowa. Poniżej znajdziesz instrukcję, jak zainstalować to oprogramowanie:
- pobierz aplikację na swój telefon z oficjalnej biblioteki,
- zainstaluj oprogramowanie, a następnie uruchom je,
- wyraź zgodę we wszystkich niezbędnych podpunktach regulaminu i usługi,
- kliknij „Dodaj swój pierwszy dokument”, jeśli pragniesz dodać dowód osobisty,
- kolejnym krokiem jest dodanie sposobu logowania do aplikacji, możesz to zrobić, wykorzystując Profil Zaufany,
- następne instrukcje wyświetlą Ci się na ekranie telefonu.
Jeżeli pragniesz dodać inny dokument, kliknij przycisk „Dodaj dokument” i spośród kilku wybierz przez Ciebie żądany obiekt. Rejestracja w mObywatel nie powinna sprawić większych problemów.
Sprawdź też: Jak sprawdzić punkty karne? Zrób to przez internet!
Co oferuje aplikacja mObywatel?
Aplikacja mObywatel to nie tylko możliwość dodania i okazywania dowodu osobistego lub dokumentu prawa jazdy. W tej apce otrzymujemy dostęp do wielu usług, choć wiele użytkowników korzysta z niej głównie po to, aby nie nosić przy sobie ciężkiego portfela. Poniżej znajdziesz spis wszystkich dodatkowych zalet aplikacji:
- w łatwy sposób zalogujesz się do e-Urzędu Skarbowego, a nawet rozliczysz PIT,
- zrealizujesz zniżki, skorzystasz z przywilejów dla dużych rodzin,
- sprawdzisz punkty karne,
- w łatwy sposób sprawdzisz dane swojego samochodu,
- okażesz potwierdzenie szczepienia na COVID-19
- zrealizujesz eReceptę,
- okażesz mLegitymację szkolną lub studencką.
To oczywiście nie wszystkie zalety korzystania z aplikacji mObywatel. Za pośrednictwem tego oprogramowania możemy nabyć także bilet kolejowy, a nawet skorzystać niezbędnika w podróży – Polak za granicą. To kompleksowa aplikacja zawierająca różne funkcje, które mogą nas wspomóc w podróży, gdy doświadczymy jakichś kłopotów.
Sprawdź też: Karta Moja Biedronka – jak założyć? Wszystko o karcie Biedronki
Jak dodać prawo jazdy do aplikacji?
Dodanie prawa jazdy do aplikacji mObywatel także nie jest skomplikowanym procesem, a wręcz wygląda dość podobnie, gdy wprowadzamy nasz dowód osobisty. Aby dodać prawo jazdy do aplikacji, należy tak jak w poprzednich krokach kliknąć przycisk „Dodaj dokument”, a następnie z listy wybrać rodzaj dokumentu, czyli prawo jazdy. Kolejnym i ostatnim krokiem będzie zalogowanie się poprzez Profil Zaufany, aby potwierdzić swoją tożsamość.
Dodanie prawa jazdy do aplikacji rządowej przyniesie same zalety dla użytkownika. W razie kontroli policji nie musimy denerwować się poszukiwaniem dokumentów, ponieważ wszystko znajduje się w jednym miejscu – a dokładnie w naszym telefonie. Co więcej, z poziomu aplikacji mObywatel sprawdzimy także szczegółowe informacje dotyczące naszego pojazdu.
Paszport covidowy w aplikacji mObywatel
Osoby zaszczepione pełną dawką przeciwko koronawirusowi w aplikacji mObywatel mogą sprawdzić swój Unijny Certyfikat COVID, a także Krajowy Certyfikat COVID. Warto nadmienić, że nawet w sytuacji, gdy nie mamy dostępu do Internetu, możemy okazać przy pomocy rządowej aplikacji certyfikat np. do kontroli. W istocie, mObywatel, gdy pragniemy wygenerować swój kod QR, aby zaprezentować certyfikat osobie trzeciej, wygląda bardzo podobnie do tego, co otrzymujemy w aplikacji Zaszczepieni.
Sprawdź też: Aplikacja Too Good To Go – jak działa? Czy warto z niej korzystać? Poznaj opinie
Paszport covidowy naturalnie zakrywa nasze wrażliwe dane, a więc okazanie certyfikatu pozostaje wciąż bezpieczne i stosunkowo anonimowe. Choć obecnie wygląda na to, że koronawirus stał się powszechną chorobą i spodziewamy się odchodzić od paszportów covidowych, w razie potrzeby będziemy w stanie go szybko okazać – wszystko dzięki aplikacji mObywatel.
Czy używanie rządowej aplikacji jest bezpieczne?
Często aplikacje tworzone przez rząd wzbudzają kontrowersje, a zarazem obawy. Niektórzy nie lubią rejestrować się na wielu platformach, aby uniknąć rozprzestrzeniania się swoich danych osobowych. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę, że ten projekt rządowy został stworzony, aby w pełni zabezpieczyć nasze dane wrażliwe przed dostępem osób postronnych. Każdy nowy użytkownik, który pragnie używać aplikacji, otrzymuje certyfikat elektroniczny. To właśnie on wiąże nasze dane z naszym telefonem.
Oczywiście to nie jedyne zabezpieczenie naszej osoby. Aplikacja jest dodatkowo szyfrowana, a także chroniona hasłem. Użytkownik może ustawić także zabezpieczenie aplikacji poprzez odcisk palca czy skaner tęczówki oka. Zabezpieczenia tego typu są całkowicie wystarczające, aby uchronić dane przed niepożądaną osobą. Nie ma realnych przeciwwskazań i obaw przed korzystaniem z aplikacji mObywatel.
Sprawdź też: Opóźnienia PKP – jak sprawdzić? Jaka rekompensata?
Czy mObywatel sprawia, że nie musisz nosić dokumentów przy sobie?
Dokładnie tak! To był jeden z głównych celów przy tworzeniu aplikacji mObywatel. Obecnie każdy z nas nie rusza się z domu bez swojego smartfona – to w zupełności zrozumiałe. Aktualnie z poziomu telefonu możemy zapłacić za zakupy, nabyć bilet komunikacji miejskiej, a dzięki rządowej aplikacji jesteśmy w stanie się nawet wylegitymować! Tradycyjne portfele często bywają ciężkie, nieporęczne, a także wypychają nam nienaturalnie kieszeń naszych spodni.
Jeżeli korzystamy z aplikacji mObywatel, możemy zapomnieć o potrzebie noszenia przy sobie dowodu osobistego czy prawa jazdy – wszystko znajdziemy w jednym miejscu, przy użyciu telefonu. To oprogramowanie jest skuteczne i bardzo wygodne w użyciu. Zachęcamy do indywidualnego sprawdzenia aplikacji, ponieważ w dalszych planach polski rząd planuje ciągły rozwój tej usługi.
mObywatel 2.0 – jakie zmiany nadchodzą?
Stosunkowo niedawno minister Cieszyński oficjalnie ogłosił podczas wydarzenia Impact 22, które odbyło się w Poznaniu, że trwają prace nad mObywatel 2.0 – czyli programie, który znacznie ułatwi Polakom załatwienie większej liczby spraw z poziomu aplikacji. Co konkretnie ma się zmienić?
Minister Cieszyński opisał działania nad nową wersją aplikacji. Głównym celem aktualizacji ma być wprowadzenie możliwości załatwiania spraw urzędowych od początku do końca za pomocą smartfona. Brzmi jak całkiem spore udogodnienie i tak się zapowiada. momencie, gdy mObywatel 2.0 zostanie wprowadzony, będzie on aktywny we wszystkich organach państwowych.
Sprawdź też: Aplikacja InPost — świetny sposób na otwieranie Paczkomatu i nie tylko. Co jeszcze daje aplikacja InPost?
Co jeszcze? Aplikacja ma mieć możliwość wysyłania powiadomień o etapie procesowania naszych złożonych wniosków. Standardowo, będziemy mogli za pomocą apki dosyłać brakujące dokumenty czy informacje. Z poziomu aplikacji zgłosimy także narodziny naszego dziecka. Wszelka regulacja płatności także ma być umieszczona na pokładzie, choć obecnie nie wiemy, kiedy mObywatel 2.0 wejdzie w życie.
A czy Ty korzystasz z aplikacji rządowej mObywatel? Jeśli tak, jakie są Twoje wrażenia? Zostaw komentarz!
źródło zdjęcia głównego: gov.pl