Jak sprawdzić punkty karne?

Poradniki

20.10.2023 12:21

Jak sprawdzić punkty karne? Zrób to przez internet!

Online Programy i aplikacje
9
0
0
9
0

Zastanawiasz się, jak sprawdzić punkty karne, aby nie przejmować się tą kwestią podczas prowadzenia auta? Obecnie możesz zrobić to szybko i bez większego problemu. Poznaj współczesne możliwości, które pozwalają na sprawdzenie punktów karnych.

Jak sprawdzić punkty karne? Opcje masz trzy, w tym dwie nie wymagają od Ciebie nawet wyjścia z domu. To wszystko dzięki współczesnym rozwiązaniom cyfrowym ułatwiającym codzienne życie. W tym artykule krok po kroku przekażemy informacje, co należy zrobić, aby zweryfikować ilość pkt karnych. Przekonaj się, że naprawdę nie ma w tym nic trudnego!

Jak sprawdzić punkty karne przez internet?

Pierwszym sposobem na sprawdzenie punktów karnych jest wejście na oficjalny serwis Rzeczypospolitej Polskiej, czyli na gov.pl. W zakładce „Usługi dla obywatela” znajdziesz różne kategorie dotyczące każdej osoby posiadającej polskie obywatelstwo. Kwestia punktów karnych na GOV zalicza się do sekcji „Kierowcy i pojazdy”. Po rozwinięciu tej kategorii, w „Kary i mandaty” jest opcja „Sprawdź swoje punkty karne  (usługa online)”. Po kliknięciu zostaniesz przeniesiony na specjalną zakładkę, gdzie tym razem będzie przycisk „Sprawdź swoje punkty karne”. Po naciśnięciu go wystarczy się zalogować – możesz to zrobić przez profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Po tym kroku informacja o Twoich punktach karnych wyświetli się od razu.

Strona gov.pl jest intuicyjna i przejrzysta, dlatego znalezienie e-usług nie powinno sprawić Ci żadnych problemów

Do sprawdzania punktów karnych przez internet szczególnie istotne jest posiadanie profilu zaufanego (PZ). Jak uzyskać do niego dostęp? Polecamy zapoznać się z artykułem Jak założyć profil zaufany? Co to jest i dlaczego warto?, który jest prostą instrukcją, pomocną szybko przejść przez ten proces.

Drugą metodą na to, jak sprawdzić punkty karne przez internet, jest aplikacja mobilna mObywatel. Bez problemu pobierzesz ją ze sklepu Google Play i App Store. Oczywiście za pierwszym razem będzie wymagana rejestracja polegająca na dodaniu dokumentu i potwierdzeniu tożsamości profilem zaufanym, e-dowodem lub bankowością elektroniczną. Jeśli jednak korzystasz już z mObywatela, to sprawa jest banalnie prosta – po zalogowaniu w menu głównym widoczna jest kategoria „Usługi”, w której widoczna jest m.in. opcja „Punkty karne”.

Sprawdź też: Rządowa aplikacja mObywatel – co musisz o niej wiedzieć?

Usługa sprawdzenia punktów karnych przez internet jest oczywiście bezpłatna i może zrobić to każdy zainteresowany. Oczywiście możliwe do zweryfikowania są tylko własne punkty karne – nie ma opcji, aby dowiedzieć się, ile punktów ma ktoś inny. Co więcej, informację o punktach karnych sprawdzoną na stronie GOV możesz pobrać w formacie PDF i wydrukować – jednakże taki wydruk ma jedynie charakter informacyjny, tzn. nie jest dokumentem urzędowym. Jeśli potrzebujesz urzędowego zaświadczenia o punktach karnych, dostaniesz je w komisariacie policji.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Na koniec warto podkreślić, że baza danych z informacjami o ilości pkt karnych jest aktualizowana raz dziennie. W związku z tym po otrzymaniu punktów dobrze jest sprawdzić ich liczbę np. następnego dnia.

Jak jeszcze możesz sprawdzić punkty karne?

Naturalnie oficjalny serwis Gov i aplikacja mObywatel to innowacyjne rozwiązania na to, jak błyskawicznie sprawdzić punkty karne. Co więcej, jak udowodniliśmy, jest to nie tylko wygodny, ale i niezwykle prosty sposób – na miarę współczesnych możliwości cyfrowych. Jak jeszcze możesz zweryfikować, ile punktów karnych masz na swoim koncie? Klasyczną metodą, czyli zapytaniem o nie w najbliższym komisariacie policji. Co ważne, należy zrobić to osobiście – policja nie udziela takich informacji telefonicznie czy mailowo.

Sprawdź też: Prawo jazdy w telefonie – czy można jeździć bez dokumentu przy sobie?

Informację ustną o punktach karnych uzyskasz bezpłatnie – wystarczy przygotować ze sobą dokument potwierdzający Twoją tożsamość (np. dowód osobisty czy paszport). Jeśli chcesz, możesz też dostać zaświadczenie o wpisach w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego, aczkolwiek wymagana jest wtedy opłata w kwocie 17 zł.

Jeżeli potrzebne jest Ci wspomniane zaświadczenie, to masz dwie możliwości zapłaty: w kasie urzędu lub przelewem na konto. W takim przypadku pamiętaj, że na komisariacie, poza dokumentem tożsamości, potrzebne będzie potwierdzenie wpłaty lub przelewu. Oczywiście jest to bardziej czasochłonna metoda na to, jak sprawdzić punkty karne – jednak zaświadczenie może być przydatne w niektórych oficjalnych kwestiach, np. może wymagać go od ciebie pracodawca, jeśli będziesz jeździć służbowym samochodem.

Ile można mieć punktów karnych? Co po przekroczeniu maksymalnej liczby?

Wiesz już, jak sprawdzić punkty karne przez internet, jak również osobiście w komisariacie policji. Warto jednak też mieć świadomość maksymalnej liczby punktów karnych, bo jak wiadomo konsekwencją przekroczenia limitu jest utracenie dokumentu upoważniającego do prowadzenia pojazdu. Za ile punktów zabierają prawo jazdy?

Sprawdź też: E-podpis – czym jest kwalifikowany podpis elektroniczny?

Limit punktów karnych dla kierowcy zależy od stażu posiadania prawa jazdy. Jeśli kierowca jest uprawniony do prowadzenia auta mniej niż rok, to maksymalna liczba punktów karnych, której nie można przekroczyć, wynosi 20. Powyżej roku limit zwiększa się do 24 punktów.

Nie daj się zaskoczyć przekroczeniem limitu podczas zatrzymania – sprawdź swoje punkty karne jednym z opisanych przez nas sposobów

Warto podkreślić, że konsekwencje wyjścia poza limit również są uzależnione od stażu posiadania prawa jazdy. Co się dzieje po przekroczeniu punktów karnych? Zgodnie z oficjalną informacją na stronie gov.pl:

Jeśli masz prawo jazdy ponad rok i masz na koncie więcej niż 24 punkty karne – dostaniesz od starosty skierowanie na egzamin sprawdzający kwalifikacje (to taki sam egzamin, jak ten na prawo jazdy) oraz na badanie psychologiczne. Jeżeli nie zaliczysz egzaminu lub badań, starosta cofnie twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Sprawdź też: mLegitymacja – legitymacja szkolna i studencka na smartfonie

Sytuacja jest inna w przypadku „świeżo upieczonych” kierowców. Gdy taka osoba ma prawo jazdy mniej niż rok i przekroczy wspomniane 20 punktów karnych, to starosta od razu cofa jej wszystkie uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Biorąc pod uwagę konsekwencje, tym bardziej ważne jest, aby wiedzieć gdzie i jak sprawdzić liczbę punktów karnych.

Po jakim czasie kasują się punkty karne?

Na bieżąco sprawdzasz swoje punkty karne i obawiasz się, żeby nie stracić uprawnienia do prowadzenia auta? W takim razie na pewno interesuje Cię, po jakim czasie kasują się punkty karne. W Polsce funkcjonuje mechanizm, który po pewnym czasie pozwala na ich usunięcie z konta kierowcy, jednak zasady te zależą od różnych okoliczności. Jak zatem wygląda procedura i jaka jest ważność punktów karnych?

  • Opłacenie mandatu – jeśli kierowca przyjmuje mandat, punkty karne są usuwane z jego konta po upływie roku od dnia jego opłacenia. Dotyczy to sytuacji, gdy mandat stanowi dochód budżetu państwa lub został wystawiony przez organy Inspekcji Transportu Drogowego.
  • Orzeczenie sądu – w sytuacji, gdy kierowca nie przyjmuje mandatu i sprawa trafia do sądu, punkty karne są kasowane po roku od momentu uprawomocnienia się wyroku.
  • Kontrolne sprawdzenie kwalifikacji – uzyskanie pozytywnego wyniku kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji jest jednym ze sposobów na usunięcie punktów karnych.
  • Kurs reedukacyjny – dla kierowców, którzy uczestniczyli w kursie reedukacyjnym organizowanym przez WORD, istnieje możliwość zmniejszenia liczby punktów karnych o maksymalnie 6 punktów.

System punktów karnych dla kierowców jest skomplikowany i czasem bezlitosny. Warto jednak pamiętać, że w grę wchodzi bezpieczeństwo, a nawet życie człowieka. W związku z tym podczas podróży samochodem powinniśmy kierować się przede wszystkim odpowiedzialnością i rozwagą – niezależnie od tego, ile punktów karnych mamy w danym momencie na swoim koncie.

Sprawdź też: Autenti – podpisywanie dokumentów przez Internet. Jak działa podpis kwalifikowany Autenti

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *