chrome os flex

Technologia

20.07.2022 10:38

Chrome OS Flex – ratunek dla starszego urządzenia?

Google Programy i aplikacje
13
0
0
13
0

Wiesz, czym jest Chrome OS Flex? Jeżeli nie, a w dodatku posiadasz starego peceta lub laptopa, być może to dobra pora, aby zainteresować się tym tematem. Wyjaśniamy, czym jest ten system oraz w jaki sposób może on tchnąć nowe życie w stare urządzenie.

Co to jest Chrome OS Flex?

Aby zrozumieć, czym jest Chrome OS Flex, wpierw musimy być zaznajomieni z możliwościami Chrome OS. Jak sama nazwa wskazuje, jest to system operacyjny, który został stworzony przez Google i jest rozwijany po dziś dzień. Dlaczego firma z Mountain View zdecydowała się na stworzenie Chrome OS? Otóż był on odpowiedzią na oczekiwania użytkowników, którzy pragnęli prostego systemu. Windows, z racji swojej wielozadaniowości, potrafi być zawiły i wymagający pod względem zasobów. Chrome OS powstał jako jego przeciwieństwo – system, który dedykowany był jedynie pracy w internecie. Instalowany był domyślnie na przenośnych urządzeniach pokroju Netbooków, MiniPC czy tzw. Chromebooków (czyli tanich laptopach, przeznaczonych do pracy, która nie wymaga wielkich zasobów).

W lutym 2022 roku Google ogłosiło oficjalne prace nad Chrome OS Flex, czyli formą dystrybucji Chrome OS na inne urządzenia. Wraz z pojawieniem się Chrome OS Flex każdy użytkownik mógł pobrać ten system operacyjny legalnie na swoje urządzenie, które działa na systemie Windows lub macOS. I tu może zrodzić się pytanie: po co to robić?

System ten oferuje praktycznie to samo co Chrome OS – jest to lekkie i bezpieczne środowisko operacyjne, które wyposażono w podstawowe funkcje i aplikacje. Dlaczego bezpieczne? OS Flex cechuje zmniejszona do absolutnego minimum liczba aplikacji natywnych. Jest to dobre zabezpieczenie przed wszelkiej maści wirusami oraz maleware, gdyż te po prostu nie mają pod co się „podczepić”.

Chrome OS Flex może tchnąć nowe życie w stare urządzenie | Źródło: reviewgeek.com

Oczywiście, ten kij ma dwa końce, gdyż OS Flex jest systemem dosyć prostym, który nie wykorzystuje pełnego potencjału komputera posiadającego mocne podzespoły. Z tego też względu nie jest on skierowany dla każdego. Niemniej, jeżeli szukasz lekkiego i szybkiego systemu, który spełni podstawowe oczekiwania w postaci surfowania po sieci, obsługi poczty, dostępu do Google Drive oraz innych produktywnych aplikacji – Chrome OS Flex będzie najlepszą opcją.

Chrome OS Flex – wymagania

Oprócz samych wymagań co do konkretnych podzespołów na stronie wsparcia Chrome OS Flex możesz sprawdzić listę wspieranych urządzeń (głównie laptopów). Co jednak ciekawe, choć jest ona niezwykle obszerna, to nie powinno się jej traktować jako ostateczność. Nie brakuje przypadków, gdy dany sprzęt był na niej nieobecny, a ostatecznie system na nim działał. Niemniej jednak musisz pamiętać, że w takim przypadku może dochodzić do niestabilności, gdyż Google przyznaje certyfikaty danym modelom, które obrazują stabilność systemu dla każdego urządzenia z tej listy.

Jeżeli jednak chcesz zainstalować Chrome OS Flex na PC, Macu lub Linuksie, warto jest wpierw, zapoznać się z listą oficjalnych wymagań sprzętowych. Bez obaw, system jest zaprojektowany, aby pracować na każdym urządzeniu, które powstało po 2010 roku.

Sprawdź też: Chromium – wszystko, co musisz wiedzieć o projekcie, bez którego nie byłoby najpopularniejszej przeglądarki świata – Google Chrome

Minimalne wymagania sprzętowe są następujące:

  • Procesor: Intel lub AMD w architekturze x86-64-bitów,
  • Pamięć RAM: 4 GB,
  • Pojemność dysku: 16 GB,
  • Wejście USB: wymagane przynajmniej jedno, system wymaga instalacji z bootowalnego pendrive’a,
  • BIOS: pełny dostęp z uprawnieniami administratora. System instalowany jest przez bootowalny pendrive, może to wymagać wdrożenia pewnych zmian w BIOS-ie podczas instalacji,
  • Karta graficzna: karty graficzne Intel GMA 500, 600, 3600 i 3650 nie spełniają wymagań potrzebnych do sprawnego działania Chrome OS Flex. Inne GPU i CPU, które powstały po 2010 roku, będą wystarczające. Urządzenia powstałe przed 2010 mogą doprowadzić do niestabilności systemu,
  • Inne wymagania: pendrive 8 GB oraz inny PC z Google Chrome, który umożliwi pobranie systemu.

Jak zainstalować Chrome OS Flex?

Instalacja systemu nie jest przesadnie skomplikowana. Pamiętaj jedynie o tym, że musisz posiadać laptopa lub komputer z zainstalowaną przeglądarką Google Chrome. Po co? Pobierzesz na nią rozszerzenie Chromebook Recovery Utility – jest ono niezbędne do utworzenia bootowalnego pendrive’a, gdyż samo zgranie plików na niego byłoby niewystarczające.

Przed instalacją możemy wybrać opcję przetestowania Chrome OS Flex

Po dodaniu rozszerzenia otwórz je i postępuj zgodnie z instrukcjami, uprzednio podpinając nośnik do urządzenia. Pamiętaj jednak, że tworzenie bootowalnego pendrive’a zawsze wymaga uprzedniego formatowania – wszystkie zapisane na nim dane zostaną usunięte. Przechodzimy do okna Identyfikowanie Chromebooka, gdzie klikamy wybierz model z listy. Pojawią się dwie listy rozwijane: w pierwszej wybieramy Google Chrome OS Flex, natomiast w drugiej Chrome OS Flex. Następnie potwierdzamy wybór właściwego nośnika.

I to w zasadzie tyle: rozszerzenie zacznie pobierać niezbędne pliki i instalować je na nośniku. Proces powinien zostać zakończony po mniej więcej pięciu minutach. Nasz pendrive jest gotowy na podpięcie do PC lub laptopa, na którym chcemy zainstalować Chrome OS Flex. Następnie podłączamy go do urządzenia (włączonego), uruchamiamy je, przechodzimy do BIOS-u i wybieramy nośnik jako urządzenie rozruchowe. Po ponownym uruchomieniu powinniśmy przejść do kreatora instalacji, który jest niezwykle intuicyjny.

Materiał o Chrome OS Flex na moreleTV

Jeżeli jednak chcesz dowiedzieć się więcej informacji o samym Chrome OS Flex, poznać przydatne triki oraz to, o czym warto pamiętać – z pomocą przychodzi ZMASLO z kanału moreleTV. Przygotował on całkiem obszerny materiał o omawianym tu systemie, który możecie obejrzeć poniżej.

Dowiecie się z niego, m.in. jak prezentuje się sam interfejs systemu (razem z omówieniem poszczególnych funkcji) oraz poznacie odpowiedź na pytanie, czy Chrome OS Flex jest rzeczywiście szybkim systemem. To rzecz jasna nie wszystko, gdyż materiał skupia się również na innych zagadnieniach. Zdecydowanie warto jest zapoznać się z tym materiałem.

Chrome OS vs. Chrome OS Flex – różnice

Choć oba systemy są do siebie mocno podobne, istnieją między nimi różnice. Te na pierwszy rzut oka mogą nie być ogromne. Chrome OS Flex posiada jednak jedną wyraźną różnicę. Otóż nie wspiera on Google Playstore, co oznacza, że system ten nie uruchomi aplikacji pisanych na system Android. Być może ulegnie to zmianie w przyszłości, jednak na chwilę obecną są one nieobsługiwane.

OS Flex nie wspiera także określonego rodzaju portów oraz funkcji. Do tych zaliczamy m.in. stacje dysków CD/DVD, FireWire, czytnik linii papilarnych, kamerę rozpoznającą twarz, rysiki oraz wybrane peryferia. Natomiast jeżeli chodzi o funkcje, system ten miewa problemy z rozpoznawaniem skrótów klawiszowych – często ich zastosowanie nie skutkuje żadną operacją.

Sprawdź jakie rozszerzenia do Chrome’a warto zainstalować.

Komu warto polecić ten system?

Jak zaznaczyłem na początku, z uwagi na swoją prostotę Chrome OS Flex nie trafi do każdego użytkownika. Nie oznacza to jednak, że nie ma swojej niszy. Wysoki stopień bezpieczeństwa, odporność na błędy użytkownika i oferowanie podstawowych (a więc prostych w obsłudze) opcji sprawiają, że jest on świetnym rozwiązaniem dla osób starszych oraz najmłodszych, które zbierają dopiero doświadczenie w obsłudze takich urządzeń.

Jak zgrabnie określa to ZMASLO, to idealna opcja dla osób „mniej technicznych”, które nie mają doświadczenia lub nie mogą go już przyswoić z racji wieku. Jeśli więc posiadacie młodsze rodzeństwo, które dopiero uczy się obsługi, lub dziadka/babcię, których chcecie wdrożyć w świat komputerów – nie ma lepszej rekomendacji niż Chrome OS Flex. Przekonajcie się sami!

Przeglądarki internetowe – którą wybrać? Jeżeli wahasz się to zanim podejmiesz ostateczny wybór, sprawdź nasz artykuł.

13
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *