Opóźnienia PKP często potrafią wyprowadzić z równowagi. Jak sprawdzić opóźnienia pociągów i gdzie monitorować je na bieżąco? Kiedy przysługuje Ci rekompensata, a kiedy firma może odmówić zwrotu? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Opóźnienia PKP – jak sprawdzić?
Nie ma nic gorszego jak opóźnienia PKP… Jeśli padłeś ich ofiarą, spokojnie! Pomożemy Ci sprawdzić, jak duże są rozbieżności w rozkładzie dla danej stacji. Trzymamy kciuki, oby były jak najmniejsze. Aby zweryfikować, czy występują opóźnienia PKP w miejscu, w którym planujemy rozpocząć podróż, najlepiej wejść na Portal Pasażera. Pod tym odnośnikiem otrzymamy oficjalną witrynę Polskich Kolei Państwowych, która na bieżąco aktualizuje rozbieżności każdego połączenia.
Gdy wejdziemy już w podany link, opóźnienia PKP i komunikaty można sprawdzić na parę sposobów. Pierwszy z nich polega na wejściu w zakładkę „Na stacji”, gdzie możemy wpisać nazwę miejsca, z którego wyruszamy. Dzięki temu wyświetlą nam się wszystkie połączenia z opóźnieniem, jakie będą przejeżdżać przez tę stację.
Druga metoda to wejście w zakładkę „Na trasie”. Rozkład jazdy pociągów często się „rozjeżdża” i chyba każdy chce tego uniknąć. Jest na to świetny sposób, aby sprawdzić opóźnienia pociągów live – wystarczy wpisać stację początkową i końcową, jaką będziemy podróżować. Jeżeli jakiś pociąg Intercity czy TLK posiada opóźnienie, to z pewnością je tam znajdziesz.
Niezależnie, którą metodę wybierzemy, momentalnie pokaże nam się różnica czasu, z jaką przyjedzie pociąg, a także jakie dokładnie jest to połączenie. Istnieje również możliwość podglądu szczegółów, z jakiego powodu nastąpiło opóźnienie transportu. Do dyspozycji pozostaje także zakładka „Komunikaty”, w której znajdziesz podane informacje dla poszczególnych stacji. Warto przed podróżą sprawdzić tę witrynę, aby uniknąć rozczarowań na miejscu.
Sprawdź też: Czym jest e-podróżnik? Wszystko o wyszukiwarce połączeń
Zwrot biletu PKP – ile procent?
Opóźnienia PKP otwierają możliwość ubiegania się o zwrot pieniędzy za zakupiony bilet, choć nie jest to jedyna sytuacja, w której należy nam się gotówka. Jeżeli kupiliśmy przejazd, lecz podróż się nie odbyła, to wciąż przysługuje nam zwrot pieniędzy. Jak procentowo prezentuje się możliwość odzyskania poniesionych kosztów? W przypadku, gdy nasz pociąg jest opóźniony, możemy ubiegać się o zwrot w wysokości 25% lub 50% od ceny zakupionego biletu.
O kryteriach wielkości wypłaty, jakie decydują, przeczytasz poniżej. Inaczej ma się sytuacja, gdy nasza podróż nie dojdzie do skutku, w takim przypadku możemy liczyć na zwrot gotówki w wysokości 85% od ceny, jaką zapłaciliśmy za bilet. Taka możliwość jest cenna, ponieważ dzięki niej nie stracimy pełnej kwoty, gdy nasze plany nagle ulegną zmianie.
Kiedy przysługuje zwrot za opóźnienie pociągu?
Kwestię zwrotów reguluje art. 17 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1371/2007 dotyczącego praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym. Co to oznacza dla pasażera? Zwrot kosztów jest możliwy w sytuacji, gdy opóźnienie PKP wyniosło więcej niż 60 minut, a także bilet dotyczy pociągów dalekobieżnych. Jak to rozumieć? Pieniądze zostaną nam zwrócone, jeśli kupiliśmy przejazd koleją kategorii Express Intercity Premium (EIP), Express InterCity (EIC), InterCity (IC), Twoje Linie Kolejowe (TLK), interREGIO (IR), a także przy połączeniach międzynarodowych.
Jaka kwota zostanie nam zwrócona? Jeśli nasz pociąg spóźni się od 60 do 119 minut, przysługuje nam 25% rekompensaty kosztów. W sytuacji, gdy jednak opóźnienie wynosi 120 minut lub więcej, możemy liczyć na zwrot w wysokości 50% od ceny jednorazowego biletu. Gdy zostaną spełnione te dwa warunki, czyli minimum 60-minutowe opóźnienie, a także przejazd wykupiony na powyższe kategorie kolei – przysługuje zwrot ww. kosztów.
Sprawdź też: Podróżowanie w czasie – czy to możliwe? Przykłady za i przeciw możliwościom podróży w czasie
Ile czasu na zwrot? Kiedy złożyć reklamację?
Jeżeli pragniesz złożyć reklamację ze względu na wystąpienie opóźnienia w PKP, możesz to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy, a zarazem najbardziej skuteczny, to zwrócenie się bezpośrednio do pracownika kasy biletowej po przyjeździe do danej lokacji. Drugim sposobem jest uzupełnienie internetowego formularza, umieszczonego na stronie PKP. Aby go znaleźć, należy kliknąć panel „Dla pasażera”, a następnie „Obsługa klienta” i wybrać pozycję Reklamacje.
Warto jednak dodać, że opcja zgłoszenia przez Internet zazwyczaj powoduje stosunkowo długi okres oczekiwania na pieniądze. Z tego względu polecamy wystąpienie o zwrot kosztów za opóźnienie PKP bezpośrednio przy okienku na dworcu. Ile czasu mamy, aby złożyć reklamację? Wedle informacji udostępnionych przez przewoźnika, zwrotu możemy żądać do roku od momentu wystąpienia opóźnienia. Najważniejszą kwestią jest posiadanie biletu za okres tego przejazdu.
Kiedy nie otrzymasz zwrotu za opóźnienie PKP?
Nie otrzymasz zwrotu, jeśli podróżowałeś kolejami samorządowymi takimi jak: Koleje Mazowieckie, Koleje Dolnośląskie, Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie, Koleje Wielkopolskie, Arriva RP, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Szybka Kolej Miejska w Warszawie, PKP SKM w Trójmieście, Warszawska Kolej Dojazdowa, POLREGIO – pociągi REGIO.
Pieniądze także nie zostaną wypłacone w sytuacji, gdy opóźnienie nie trwało co najmniej 60 minut. Zwrotu możemy nie otrzymać w przypadku, jeśli w relacji międzynarodowej pociąg doświadczył opóźnienia poza granicami naszego kraju. Co więcej, aby otrzymać zwrot kosztów, nasz bilet musi kosztować co najmniej 16 złotych. Jeśli to będzie mniejsza kwota, nie otrzymamy rekompensaty procentowej.
Jakie masz prawa w przypadku opóźnienia?
Jeżeli zdarzy się, że utkniesz w opóźnionym pociągu, wedle przepisów przysługuje Ci kilka benefitów, o których warto wiedzieć. Naturalną i najbardziej bazową kwestią jest fakt, że każdy pasażer powinien być na bieżąco informowany o przybliżonym czasie opóźnienia. Podróżny może także poprosić o wystawienie zaświadczenia na bilecie, które mówiłoby o zaistnieniu opóźnienia, choć wszystkie dane i dokładne godziny przyjazdów/odjazdów są w systemie.
Nie ma zatem potrzeby prosić o ww. zaświadczenie, ponieważ nie jest ono potrzebne przy ewentualnym zwrocie gotówki. Jeżeli opóźnienie wynosi ponad 60 minut, pasażer powinien otrzymać bezpłatny posiłek i napój – dostosowany do czasu oczekiwania na wyruszenie w dalszą podróż. Dodatkowo istnieje możliwość bezpłatnego zakwaterowania, jeżeli zachodzi potrzeba noclegu przez okres doby lub kilku nocy.
Sprawdź też: Ułatwienie w podróży — jakdojade.pl. Fenomen aplikacji oraz czym jest i do czego służy
W sytuacji, gdy opóźnienie PKP nastąpiło w trasie, a pociąg został skutecznie unieruchomiony, pasażerom przysługuje możliwość bezpłatnego transportu na stację, miejsca końcowego czy do miejsca, z którego będzie wyruszać komunikacja zastępcza. W sytuacji, gdy nie ma możliwości kontynuacji podróży, przewoźnik jest zobligowany do zapewnienia alternatywnego sposobu transportu.
Czy miałeś okazję doświadczyć opóźnienia w PKP? Jeśli tak, to czy wystąpiłeś o zwrot kosztów? Zostaw komentarz.
źródło zdjęcia głównego: ilostan.forumkolejowe.pl
Odszkodowania to wielkie oszukaństwo, nikt nie wspomina , że prawie zawsze nie przysługuje , minimalna kwota zwrotu to 16zł , poniżej tej kwoty nic Ci sie nie należy. Miałam kilka razy opóżnienie 2 godziny i nawet napoju nie podali , tylko Wars wita Was za kase
Nasz kolej to chyba Korea Północna,daleko jej do innych państw.TYLKO ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY.
Zawsze opózniony pociąg w lecie(chyba zamieć i mróz)normalna przepraszamy.Kto na tej kolej pracuje.Gdy pracownik się spóżni o 2 min musi pisać wyjaśnienia,a nie PRZEPRASZAM