1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. YouTube Music i YouTube Premium – co to jest? Wszystko, co musisz wiedzieć

Poradniki

3 miesiące temu

YouTube Music i YouTube Premium – co to jest? Wszystko, co musisz wiedzieć

Online
2
0
0
2
0

Od maja 2019 roku w Polsce dostępne są kolejne usługi streamingowe – YouTube Music oraz YouTube Premium. Co to jest? Czy wspomniane propozycje mogą konkurować z innymi serwisami, dostępnymi na rynku? Czym te platformy różnią się od Spotify, Apple Music czy Tidala? 

YouTube Music – co to jest i jak działa?

YT Music to darmowa aplikacja gromadząca licencjonowane treści muzyczne. Znajdziesz w niej albumy, nagrania z koncertów, pojedyncze utwory i teledyski reprezentujące rozmaite gatunki – poczynając od popu a na rapie kończąc. Bogata oferta z pewnością trafi w gusta dość szerokiego grona odbiorców w różnym wieku.

Zastanawiasz się, jak działa wspomniana platforma i co zrobić, żeby z niej korzystać? Wystarczy pobrać i zainstalować dedykowane oprogramowanie na komputerze stacjonarnym, laptopie bądź telefonie komórkowym. Cały proces zajmuje zazwyczaj kilka minut. Użytkownik ma do dyspozycji trzy zakładki:

  • strona główna – karta zawiera informacje o stacjach i treściach muzycznych, spersonalizowane pod kątem zainteresowań oraz preferencji konkretnego użytkownika. Wspomniane rekomendacje bazują na jego wcześniejszej aktywności w serwisach Google i YouTube.
  • odkrywaj – karta służy do wyszukiwania i przeglądania treści zamieszczanych na platformie. Dzięki niej możesz w szybki i prosty sposób wyszukać ulubiony utwór, teledysk, koncert itp.;
  • biblioteka – tutaj znajdziesz wszystkie zapisane wcześniej treści. Dla lepszej czytelności podzielono je na kategorie (playlisty, pobrane, utwory, albumy, wykonawcy i subskrypcje). W każdej chwili możesz dodać do nich nowe pozycje albo usunąć już istniejące.
YouTube Music
YouTube Music pozwala na dostęp do utworów z YouTube’a, pogrupowanych według gatunków i rekomendacji

YouTube Premium – co to jest i jak działa?

YouTube Premium to płatna, przez co rozszerzona wersja „klasycznego” YouTuba. W przeciwieństwie do darmowej odsłony nie zawiera reklam. Poza tym pozwala użytkownikowi na słuchanie ulubionej muzyki podczas korzystania z innych aplikacji albo przy zablokowanym ekranie telefonu. Dodatkowo możesz pobierać zapisane materiały i odtwarzać je w dowolnie wybranym momencie, nawet bez dostępu do internetu (na przykład w samolocie). Co więcej, tryb Tylko dźwięk pozwala na słuchanie muzyki bez konieczności odtwarzania teledysku. Zyskujesz dzięki temu pełną swobodę działania.

Biblioteka Originals to miejsce, w którym gromadzone są oryginalne filmy i seriale. Stając się użytkownikiem płatnej wersji YouTube, możesz oglądać je bez reklam, a dodatkowo masz dostęp do wersji reżyserskich i materiałów, znanych tylko posiadaczom YouTube Premium.

Youtube Premium
YouTube Premium – jeśli masz dość reklam na na YouTube

Należy również zwrócić uwagę, na fakt, że YouTube Premium daje użytkownikom możliwość testowania eksperymentalnych funkcji, nad którymi w danym momencie pracuje amerykański gigant, jeszcze zanim wspomniane udogodnienia zostaną udostępnione szerszemu gronu odbiorców. Masz więc realny wpływ na to, w jakim kierunku serwis będzie się dalej rozwijać. Zaprezentowany „bonus” to prawdziwa gratka nie tylko dla melomanów, ale również miłośników nowych technologii z recenzenckim zacięciem.

YouTube Music i YouTube Premium – cena

Jak wspomniano wcześniej, YouTube Music w podstawowym wariancie jest darmowy, za to wersja rozszerzona kosztuje 19,99 zł miesięcznie. Za dostęp do YouTube Premium trzeba zapłacić 23,99 zł miesięcznie, przy czym nowi użytkownicy mogą skorzystać z okresu próbnego, bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów. Cennik usługi YouTube Premium obejmuje też tak zwaną subskrypcję rodzinną, za 35,99 zł miesięcznie (może korzystać z niej jednocześnie pięć osób zamieszkujących to samo gospodarstwo domowe, w tym dzieci w wieku powyżej 12 lat). Warto zwrócić uwagę na fakt, że w dowolnie wybranym momencie masz prawo zrezygnować z abonamentu.

Porównanie YouTube Music do Spotify, Tidala i Apple Music

Powstaje pytanie o różnice i analogie, jakie występują między YouTube Music a innymi platformami streamingowymi, zawierającymi treści muzyczne, takimi jak na przykład Tidal, Amazon Music, Apple Music czy Spotify. Wszystkie przywołane serwisy działają na podobnych zasadach. Oferują jednak nieco inny zakres usług. YT posiada dwa płatne pakiety: standardowy (przeznaczony dla użytkowników indywidualnych) oraz rodzinny (z jednej subskrypcji może korzystać wiele osób). Tymczasem liczba opcji abonamentowych w przypadku innych serwisów jest nieco większa. Obejmuje też propozycje dla studentów oraz par i pasjonatów gamingu (Spotify).

Cena za korzystanie z wymienionych platform oscyluje w granicach kilkudziesięciu złotych. Amazon Music pobiera opłaty ($14,99 miesięcznie dla regularnych klientów) w amerykańskiej walucie, więc finalny koszt usługi zależy w dużej mierze od aktualnego kursu dolara. A zatem która z zaprezentowanych propozycji jest najlepsza? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Pewna kwestia nie ulega jednak wątpliwości – YouTube Music może swobodnie konkurować z największymi aplikacjami streamingowymi.

Największe wady i zalety YouTube Premium oraz YouTube Music – krótka recenzja

aplikacja youtube music

Reasumując, czy polska wersja YouTube Music oraz YouTube Premium ma szansę zapisać się w pamięci użytkowników i na stałe zagościć w ich domach? Z pewnością. Największym atutem opisywanej platformy jest duża rozpoznawalność, łatwość obsługi oraz szeroka oferta. Znajdziesz w niej mnóstwo różnych singli, albumów, materiałów wideo, coverów itp. Możesz wyszukać interesujący utwór, wpisując nie tylko nazwę, czy wykonawcę, ale również słowa piosenki. Muzyka zamieszczona w serwisie zapewni Ci wiele godzin rozrywki na bardzo wysokim poziomie. 

Prawdopodobnie YouTube Premium zyska największą popularność wśród tych, którzy cenią sobie ciągłość w oglądaniu materiałów wideo oraz dostęp do bogatych zasobów biblioteki Originals bez reklam. Cenę, jaką trzeba zapłacić za użytkowanie usługi w rozszerzonej wersji, można uznać za jej wadę, ponieważ korzystanie z niej nie należy do najtańszych (w porównaniu do innych platform muzycznych). Warto jednak pamiętać, że większość serwisów tego typu pobiera opłaty za dodatkowe funkcjonalności, a sam wybór to kwestia indywidualnej oceny konkretnego użytkownika.

Za usługę YouTube Premium płaci się miesięcznie, dzięki czemu możesz przetestować jej opcje pod kątem indywidualnych potrzeb i preferencji, po czym zostać z nią na dłużej lub zrezygnować, jeśli nie spełni Twoich oczekiwań. Zwróć uwagę na jedną bardzo istotną kwestię – platforma cały czas się rozwija i poszerza zakres oferowanych funkcji. Być może jeszcze nie raz zaskoczy swoich odbiorców.

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.