Cyberpunk multiplayer

Rozrywka

20.09.2023 09:23

Cyberpunk multiplayer – czy w Cyberpunk 2077 jest multiplayer?

Gry Online
4
0
0
4
0

Multiplayer w Cyberpunk 2077 miał być i to według niektórych przecieków, już na samą premierę. Rzeczywistość kolejny raz rozminęła się jednak z oczekiwaniami – trybu online w grze jak nie było, tak nie ma. Czy coś zmieni się w tej kwestii w przyszłości?

Jeszcze w jednym z wywiadów z 2013 roku, Adam Badowski, czyli jedna z wyżej postawionych osób w hierarchii CDPR, zapewniał, że Cyberpunk 2077 będzie nie tylko „fantastycznym doznaniem singleplayerowym”. Badowski zaznaczył, że tryb dla wielu graczy zostanie również dodany do gry, choć początkowo nie było pewne czy mowa jest tu o implementacji na premierę, czy też krótko po niej. Wyzwanie było z pewnością spore, ponieważ CD Projekt Red we wcześniejszych swoich produkcjach nie dodawał trybu multiplayer.

Pierwsze pogłoski pojawiły się już w 2012 roku, gdy studio poszukiwało specjalisty zajmującego się programowaniem multiplayera. Było to z pewnością zaskakujące, gdy weźmiemy pod uwagę brak doświadczenia CDPR na tym polu. Czas jednak leci wartkim nurtem – dziś, ponad dekadę od tych wydarzeń i niemal 3 lata po premierze, najzagorzalsi fani rozgrywki dla wielu graczy wciąż nie doczekali się trybu multi. Czy temat ostatecznie umarł?

Cyberpunk multiplayer
Cyberpunk multiplayer – czy wielka gra CDPR umożliwi Ci rozgrywkę z innymi graczami?

W tym artykule poruszymy wszystkie kwestie dotyczące trybu multiplayer w Cyberpunku 2077. Przedstawimy, dlaczego gra nie doczekała się trybu na premierę mimo zapowiedzi oraz postaramy się przedstawić szanse na jego obecność w grze w przyszłości. Wszak wokół gry znowu robi się głośno, co ma związek z nadchodzącym dodatkiem Widmo wolności/Phantom Liberty. Czy wraz z jego premierą istnieje cień szansy na tryb dla wielu graczy?

Cyberpunk 2077 i multiplayer – zapowiedzi przedpremierowe

Cyberpunk 2077 od początku miał być projektem powalającym swoim rozmachem. Jednym z czynników, które by to podkreślały, miała być obecność trybu multiplayer w grze. Byłoby to coś, co do tej pory było nieobecne w grach warszawskiego studia. Choć nie brakowało plotek o implementacji trybu online do trzeciego Wiedźmina, to właśnie gra oparta na uniwersum Mike’a Pondsmitha miała być pierwszą, oferującą ten rodzaj doznań. No właśnie miała, ponieważ po dziś dzień tryb wieloosobowy jest nieobecny w grze.

Wróćmy jednak do momentu przed premiera gry. W 2019 roku, na rok przed pojawieniem się Cyberpunka 2077 w sprzedaży, studio zmieniło swoją retorykę. 4 września 2019 umieszczony został wpis na platformie Twitter, w którym studio zaznaczyło, że do tego momentu mowa była jedynie o planach rozwojowych trybu online. Bez konkretnej premiery i opisu tego, co miałby oferować. Potwierdzono przy tym, że studio nie zawiesza prac, jednak wycofano się z wszelkich pogłosek na temat pojawienia się trybu na premierę.

W komunikacie zawarto też ofertę pracy dla osób, które chciałby wspomóc wysiłki warszawskiego studia w tworzeniu multiplayera. Nakreślony został również ogólny plan, w którym przedstawiono swoistą roadmapę. Począwszy od premiery Cyberpunka 2077, po darmowe DLC (studio wyrażało się tu w liczbie mnogiej, co również zweryfikował czas – Phantom Liberty będzie jedynym DLC do gry), zawartość do trybu singleplayer i wreszcie „zaproszenie do trybu multiplayer”.

To wszystko miało miejsce przed premiera gry, która nastąpiła 10 grudnia 2020 roku. W tym roku Cyberpunk 2077 będzie obchodził swoje trzecie urodziny, a tryb online jest nadal nieobecny w grze.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Cyberpunk multiplayer: dlaczego tryb multiplayer ostatecznie nie trafił do CP 2077?

Słowa Adama Badowskiego nie znalazły potwierdzenia w rzeczywistości, jednak nieprawdą byłoby stwierdzenie, że CDPR nie chciał dołączyć do gry trybu dla wielu graczy. Co zatem poszło nie tak? Wielu z Was pewnie tego i tak się domyśla – głównym winowajcą był opłakany stan, w jakim znajdował się ten tytuł na swoją premierę. Potwierdzone to zostało w jednym z wywiadów z Philippem Weberem, pełniącym rolę koordynatora i senior quest designera podczas prac nad grą.

Jak to określił sam Weber, mowa tu o „konieczności spojrzenia na priorytety dla Cyberpunka 2077 po jego premierze”. Trudno odmówić mu racji – jeżeli przespaliście wydarzenia ostatnich lat w świecie gamingu, wyjaśniamy. Cyberpunk 2077 był jedną z najgorszych premier w świecie gier ostatnich lat, pod względem stabilnego działania. Ogromna ilość bugów, problemów z kompatybilnością z konsolami minionej generacji, nagminne wywalanie gry do pulpitu… To wszystko skutecznie niszczyło przyjemność z gry. Obowiązkowo więc dla CDPR, główną kwestią było doprowadzenie tytułu do stanu grywalnego, co wymagało zawieszenie prac nad multiplayerem.

Cyberpunk multiplayer - Phantom Liberty
Phantom Liberty – część graczy z pewnością liczyła na pojawienie się trybu multi w nadchodzącym DLC. I to bez względu na to, jak dużą mrzonką mogło się to wydawać. Tutaj jednak nie będzie zaskoczenia.

Zmiana priorytetów oznaczała, że wszelkie poboczne projekty badawcze musiały odejść w niebyt. Nie ominęło to również rozwijanego trybu sieciowego, nad którym prace, choć były prowadzone, zostały wstrzymane. Weber przyznał, że w przypadku Cyberpunka, studio chciało łapać zbyt wiele srok za ogon. Zabrakło skupienia na najważniejszych aspektach gry, co zadecydowało o koszmarnym stanie na premierę.

Czy DLC Phantom Liberty zaoferuje tryb multiplayer?

Pewną iskierką nadziei dla graczy była zapowiedź jedynego DLC do gry w postaci Phantom Liberty. Do premiery dodatku nie pozostało już wiele czasu – ma on trafić do sprzedaży 26 września. Czy wraz z jego premierą możemy liczyć na obecność trybu multiplayer? Niestety, każdy, kto liczył na zaskoczenie, będzie musiał pogodzić się z tym, że Widmo Wolności nie będzie posiadać trybu multi. DLC w pełni przeznaczone będzie jedynie dla pojedynczego gracza.

Sprawdź też: Kiedy wyjdzie Cyberpunk 2? Co wiemy o samej grze?

Katastrofalna premiera gry była głównym winowajcą wstrzymania prac nad trybem online do podstawki. Phantom Liberty nie dokona istotnych zmian w tej kwestii. Oznacza to, że w obecnym stanie nie ma co liczyć na oficjalnie wspierany przez twórców tryb multiplayer do Cyberpunka 2077. Plany były wielkie, niestety wyszło nie do końca po myśli fanów tego rodzaju rozgrywki.

Czy w sieci dostępna jest modyfikacja umożliwiająca grę dla wielu graczy?

Ponad dwa i pół roku po premierze, Cyberpunk 2077 został skierowany na właściwe tory. Porównując go do stanu na premierę w grudniu 2020, mamy tu do czynienia ze zmianą w rodzaju niebo a ziemia. Biorąc pod uwagę fakt, że CDPR jest obecnie zajęte rozwojem nowych projektów, oznacza to, że szanse na tryb wieloosobowy w CP 2077 stworzony przez twórców jest znikomy. CDPR pracuje nad pięcioma różnymi projektami obecnie – i to nie tylko kolejnym Wiedźminem, ale również sequelem Cyberpunka.

Wszystko to oznacza, że pomimo doprowadzenia gry do lepszego stanu, polskie studio zakończyło wszelkie większe projekty nad CP 2077 (nie licząc rzecz jasna nadchodzącej premiery DLC, które i tak już jest w zasadzie ukończone). W przypadku wielu gier jednak brak wsparcia ze strony twórców nie jest przeszkodą dla jej rozwoju. Mowa tu o dobrowolnym wsparciu danego tytułu ze strony społeczności modderów. Czy w sieci dostępna jest modyfikacja dodająca tryb multi do gry CDPR?

Sprawdź też: Cyberpunk 2077 – fabuła, wymagania, gry podobne

Obecnie niestety nie. Nie ma zatem możliwości zgłębiania sekretów Night City ze znajomymi lub graniu przeciwko nim. Warto tu jednak odnotować, że społeczność modderów podjęła się tego karkołomnego zadania. Mowa tu o jednej ze starszych wersji modyfikacji CyberScript, którą wyposażono w komponenty multiplayerowe. Niestety, był to jednak chwilowy dodatek, który usunięto w kolejnych wersjach modyfikacji.

Night City
Night City z Cyberpunka 2077 nie umożliwi Ci zwiedzania miasta w towarzystwie innych graczy – możliwe jednak, że sequel to zmieni

Powody tego postępowania były jednak zrozumiałe. Choć technicznie rzecz biorąc, mod oferował rozgrywkę multiplayer na komputerach, to jednak jej stan ogólny był koszmarny. Nie brakowało dziwnych animacji, problemów z poruszaniem się i braku stabilnej łączności. Najprawdopodobniej z tych właśnie względów twórcy modyfikacji zdecydowali się na wycofanie tych elementów z niej.

W chwili pisania tych słów nie istnieje modyfikacja, która umożliwiłaby rozgrywkę dla wielu graczy. Nie oznacza to jednak, że sytuacja nie ulegnie zmianie w przyszłości – każdemu zainteresowanemu polecamy więc trzymać rękę na pulsie w kontekście wspomnianego moda do gry.

Sprawdź też: Wymagania sprzętowe do Cyberpunk 2077 – czy zagrasz w Cyberpunka?

Podsumowując, multiplayer w Cyberpunk 2077 ostatecznie nie zawitał do gry. Zarówno w formie oficjalnego DLC, jak i modyfikacji (choć takowa przez moment była dostępna). Niemniej jednak nie pojawił się nigdy oficjalny komunikat, który potwierdziłby ostateczne pogrzebanie projektu, choć raczej nie ma już co liczyć na Cyberpunk multiplayer. Choć czy aby na pewno?

Ogromną szansą w tym przypadku będzie sequel w postaci Cyberpunka 2. Gra znana jest obecnie pod kodową nazwą Orion, a same prace z nią związane są w toku. Skąd przekonanie, że kontynuacja będzie mieć tryb multi? Studio CD Projekt Red w jednym z komunikatów dotyczących strategii rozwoju nowych tytułów zapewniło, że jest zdeterminowane do „dodania multiplayera do większości swoich nowych gier, w celu wzbogacenia rozgrywki”. Nie oznacza to, że sequel z pewnością będzie mieć tryb online, ale jest do tego mocnym kandydatem.

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *