procesor intel core 13 generacji

Technologia

22.03.2023 14:55

W jakie gry można grać na zintegrowanej karcie graficznej?

Gry Komputery Podzespoły
11
0
0
11
0

Czy zintegrowana karta graficzna może służyć do grania w gry komputerowe? Sprawdzimy to na przykładzie procesorów Intel 13. generacji.

Jeszcze kilka lat temu popularna integra w komputerze oznaczała, że taki sprzęt zupełnie nie nadaje się do grania w gry. Owszem, można było przy jej pomocy uruchomić starsze, niewymagające tytuły, jednak to nie jest to, co interesowałoby graczy. Na szczęście czasy się zmieniły, a współczesne zintegrowane karty graficzne potrafią mile zaskoczyć wydajnością.

Sprawdź też: Intel Core i9-13900K i GeForce RTX 4090 – najlepszy komputer w 2023 roku?

Co oczywiste, wciąż wiele im brakuje do modeli dedykowanych. Karta graficzna zintegrowana z procesorem nie jest w stanie zaoferować takich osiągów, jak odrębny komponent, na którego zakup trzeba przeznaczyć nierzadko kilka tysięcy złotych. Cóż, nie ma w tym absolutnie niczego dziwnego. Nie oznacza to jednak, że zakup dedykowanej karty graficznej jest niezbędny w każdym przypadku. Istnieje sporo gier, również tych najpopularniejszych, w które bez problemu zagramy na układzie zintegrowanym.

O jakich grach mowa? Jak radzi sobie z nimi procesor ze zintegrowaną kartą graficzną? Kiedy zakup dedykowanego GPU jest niezbędny, a kiedy można go sobie podarować? Właśnie na te pytania odpowiemy w niniejszym materiale. 

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Zintegrowana karta graficzna – czy da się na niej grać?

Zacznijmy od najważniejszego pytania, a mianowicie czy zintegrowana karta graficzna nadaje się do gier? Otóż okazuje się, że jak najbardziej tak. Integra nadaje się do gier, o ile tylko jesteśmy w stanie pogodzić się z pewnymi ograniczeniami. Nie jest bowiem możliwe, by tego typu konstrukcja oferowała identyczne osiągi, jak dedykowane GPU dysponujące własną pamięcią, sekcją zasilania czy układem chłodzenia. Okazuje się jednak, że moc współczesnych układów graficznych zintegrowanych z procesorem pozwala na to, by komfortowo grać w naprawdę wiele produkcji.

Z jakimi ograniczeniami należy się liczyć, gdy mowa o graniu na iGPU? Przede wszystkim dotyczą one rozdzielczości i jakości wyświetlanego obrazu. Trzeba odłożyć na bok najnowsze techniki przetwarzania obrazu, na czele z ray tracingiem. Niezbyt dobrym pomysłem będzie również granie w rozdzielczości wyższej niż Full HD. Trzeba również rozsądnie operować suwakami odpowiadającymi za poziom szczegółowości obrazu. Kiedy jednak odpowiednio dobierzemy ustawienia, możemy zagrać w zdecydowaną większość spośród dotychczas wydanych gier.

komputer ze zintegrowaną kartą graficzną i włączonym cs go
Tak, na komputerze ze zintegrowaną kartą graficzną też da się grać!

Nie każdy chce wydawać dużo kasy na kartę graficzną, a wiele osób rezygnuje z grania myśląc, że zintegrowane zintegrowane z procesorami układy się do tego celu w ogóle nie nadają. Jeśli chcesz pograć ze znajomymi w proste tytuły typu CS:GO lub Valorant, albo klasyki (do takich zaliczymy już chociażby GTA V), nie potrzebujesz kupować nawet jednego ze starszych GPU typu GeForce GTX 1050. Do okazjonalnego “pykanka” wystarczy w miarę nowoczesny procesor z “integrą”. 

Przekonałem się o tym wielokrotnie, a w tym przekonaniu ugruntowały mnie nasze ostatnie testy. Wystarczyło z naszego redakcyjnego komputera (Intel Core i9-13900K, MSI GeForce RTX 4080 Suprim X, Kingston Fury Beast RGB 32GB DDR5) wyłączyć potężnego RTX 4080 aby swobodnie sprawdzić możliwości zintegrowanego z tym procesorem układu Intel UHD 770. Owszem, w wielu tytułach uzyskanie w miarę płynnych 30 klatek na sekundę wymagało od nas ostrego manewrowania suwakami, a w niektórych przekroczenie tej magicznej bariery 30 FPS było niemożliwe, ale konkluzja wynikająca z testów jest bardzo prosta: warto próbować! 

Michał Ostiak

Sprawdź też: Poradnik jak podkręcić procesor Intel – overclocking CPU

Granie na zintegrowanej karcie graficznej jest możliwe, zwłaszcza jeśli nasze ulubione gry to produkcje liczące sobie już kilka lat. Bez trudu zagramy również w najpopularniejsze gry turniejowe. W co jeszcze można grać na integrze? Rzućmy okiem.

Gry działające dobrze na zintegrowanej karcie graficznej

Lista gier, w które można zagrać na zintegrowanej karcie graficznej prezentuje się naprawdę imponująco. Co bardzo istotne, wcale nie są to wyłącznie starsze gry. Jednego można być pewnym – zintegrowane GPU może zapewnić rozrywkę na długie setki godzin.

komputer z rtx 4080
Ok, potężny układ graficzny zapewni nam gigantyczny wzrost wydajności, ale nie każdy chce/może sobie na niego pozwolić

W co można pograć na zintegrowanej grafice? Oto lista najpopularniejszych gier:

 • Minecraft
 • League of Legends
 • World of Warcraft
 • Counter-Strike: Global Offensive
 • Dota 2
 • Team Fortress 2
 • Rocket League
 • Terraria
 • Undertale
 • Civilization V
 • SimCity 4
 • The Sims 4
 • Stardew Valley
 • Braid
 • Limbo
 • Portal 2
 • Left 4 Dead 2
 • Half-Life 2
 • Diablo II: Resurrected
 • Torchlight II
 • Age of Empires II: Definitive Edition
 • Europa Universalis IV
 • Kerbal Space Program
 • Don’t Starve
 • Hollow Knight

Jak zatem widać gołym okiem, gier jest naprawdę sporo, a to tylko wybrane przykłady spośród tysięcy produkcji.

Sprawdź też: Raptor Lake: najważniejsze informacje o 13. generacji CPU Intela

Zintegrowana czy dedykowana karta graficzna – kiedy nie warto przepłacać?

Skoro zintegrowana karta graficzna potrafi naprawdę wiele, czy oznacza to, że zakup rozwiązania dedykowanego może nie mieć sensu? Owszem, w wielu scenariuszach korzystania z komputera zakup GPU może okazać się nadmiernym i niepotrzebnym wydatkiem. Zanim jednak podejmiemy decyzję o tym, czy kupować dedykowane GPU, czy nie, zastanówmy się, do czego będziemy wykorzystywać taki komputer.

Dedykowana karta graficzna jest wręcz niezbędna, gdy chcemy wykorzystywać komputer do zadań kreatywnych. Obróbka zdjęć w wysokiej rozdzielczości, montowanie materiału wideo czy projektowanie 3D wymaga wysokiej mocy obliczeniowej po stronie układu graficznego. Jest wymagana również wtedy, gdy chcemy grać we wszystkie gry, w tym najbardziej wymagające tytuły AAA. Dedykowana grafika to obecnie jedyny tak skuteczny sposób na to, by grać w wysokiej rozdzielczości i częstotliwości odświeżania, przy maksymalnej dostępnej szczegółowości obrazu.

procesor intel core i5 przed włożeniem do gniazda
W układ graficzny UHD 770 wyposażona jest spora część nowoczesnych procesorów Intela

Sprawdź też: Budowa komputera: jak złożyć komputer

Co jednak w sytuacji, gdy komputer wykorzystywany jest przede wszystkim do pracy, bądź jest to typowy komputer domowy, który służy do przeglądania internetu, mediów społecznościowych i popularnych gier sieciowych? W takim przypadku okazuje się, że zintegrowana karta graficzna jest w pełni wystarczająca. Skoro zatem rezygnując z jej zakupu można zaoszczędzić kilkaset, a nierzadko nawet kilka tysięcy złotych, warto rozważyć taką decyzję. Procesor wyposażony w wydajny układ zintegrowany może okazać się wystarczający.

Wydajność zintegrowanej karty graficznej w procesorze Intel Core i9-13900K

Tyle teorii, pora na praktykę. Wydajność zintegrowanej karty graficznej postanowiliśmy przetestować jeden z najwydajniejszych procesorów dostępnych w sprzedaży, czyli Intel Core i9-13900K. Przynależność do serii Intel Core i9 świadczy o tym, że jest to procesor przeznaczony do użytku w komputerach i stacjach roboczych o najwyższej wydajności. Mamy zatem do czynienia z konstrukcją, która z typowymi zadaniami procesora radzi sobie lepiej niż bardzo dobrze.

cs go podsumowanie rundy
Grasz na integrze? Jesteś zwycięzcą!

Czy tak potężny procesor, jakim jest Intel Core i9-13900K jest właściwym modelem do przeanalizowania wydajności kart graficznych zintegrowanych z CPU? Znajdujący się w nim układ Intel UHD 770 to dokładnie ta sama konstrukcja, która obecna jest w zdecydowanie tańszych i popularniejszych procesorach, takich jak Intel Core i5-12600K czy Intel Core i5-13600K. Mamy zatem do czynienia z rozwiązaniem występującym powszechnie w nowych procesorach firmy Intel.

Rzadko zdarza się, że tak wydajny procesor jak Intel Core i9-13900K wykorzystuje zintegrowany układ graficzny. Co do zasady wspierają go najmocniejsze spośród dedykowanych GPU. My jednak postanowiliśmy przyjrzeć się temu, jakie wyniki w poszczególnych grach oferuje, gdy wykorzystamy układ zintegrowany. Oto one:

 • Apex Legends (1600×900): min. 62 FPS, średnio 72 FPS.
 • Forza Horizon 5 (1600×900, niskie): min. 21 FPS, średnio 28 FPS.
 • Fortnite (1920×1080, średnie): min. 16 FPS, średnio 26 FPS.
 • Fortnite (1920×1080, Performance Mode): min. 75 FPS, średnio 134 FPS.
 • Genshin Impact (1920×1080, średnie): min. 9 FPS, średnio 30 FPS.
 • Battlefield V (1920×1080, niskie): min. 30 FPS, średnio 39 FPS.
 • Marvel’s Spider-Man (1024×600, niskie): min. 10 FPS, średnio 12 FPS.
 • Red Dead Redemption 2 (1280×720, niskie): min. 10 FPS, średnio 24 FPS.
 • Counter-Strike: Global Offensive (1920×1080, niskie): min. 39 FPS, średnio 86 FPS.
 • Minecraft (1920×1080, wysokie): min. 99 FPS, średnio 198 FPS.
 • League of Legends (1920×1080, wysokie): min. 122 FPS, średnio 181 FPS.
 • Cyberpunk 2077 (1024×768, niskie): min. 17 FPS, średnio 22 FPS.
 • Valorant (1920×1080, niskie): min. 134 FPS, średnio 218 FPS.
 • Call of Duty: Warzone (1280×720, niskie): min. 24 FPS, średnio 30 FPS.
 • GTA V (1920×1080, niskie): min. 54 FPS, średnio 64 FPS.

Sprawdź też: Oznaczenia i generacje procesorów Intel – jak się w tym odnaleźć?

Powyższe wyniki potwierdzają to, o czym wspomnieliśmy wyżej. Najbardziej wymagające gry, takie jak Marvel’s Spider-Man czy Cyberpunk 2077 są poza zasięgiem zintegrowanej karty graficznej procesora Intel Core i9-13900K, jednak w pozostałych tytułach jest zdecydowanie lepiej. Przy odpowiednio obniżonej rozdzielczości i detalach jesteśmy w stanie zagrać nawet w takie gry jak Forza Horizon 5.

Wrażenie robi zwłaszcza wydajność w grach typowo turniejowych. CS:GO czy League of Legends to dla integry żadna trudność.

msi geforce rtx 3060
Zanim zdecydujesz się na inwestycje w GPU, którego możesz nie potrzebować, sprawdź jak Twoja ulubiona gra działa na zintegrowanym układzie graficznym

Procesory Intel Core 13. generacji – co warto o nich wiedzieć?

Najbardziej wydajne procesory Intel Core 13. generacji (Raptor Lake-S), na czele z opisywanym modelem Intel Core i9-13900K, zadebiutowały pod koniec 2022 roku. Ich producent deklaruje, że są optymalnym wyborem zwłaszcza pod względem wydajności w grach komputerowych. W porównaniu do poprzedniej generacji odnotowano zauważalny wzrost wydajności zarówno w zadaniach profesjonalnych, jak i w grach.

Intel Core i9-13900K to procesor wyposażony w 24 rdzenie i aż 32 wątki. Zbudowany jest z 8 rdzeni P (odpowiedzialnych za wysoką wydajność) i 16 rdzeni E (energooszczędnych). Rdzenie P mogą pracować z częstotliwością taktowania nawet 5,6 GHz, a ich wydajność może zostać zwiększona w procesie overclockingu.

Procesory Intel Core 13. generacji dysponują wsparciem zarówno dla pamięci RAM DDR5 (5600 MHz w najwydajniejszych modelach), jak i DDR4 (3200 MHz).                                           

lego star wars
Świetnym przykładem gier, które pójdą nawet na „komputerze-ziemniaku” są produkcje spod znaku LEGO

Sprawdź też: Konfigurator PC – składanie komputera online to pestka

intel specyfikacja i9 13900k
11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *