Rozrywka

27.06.2022 15:20

The Callisto Protocol: premiera, gameplay, najważniejsze informacje

Gry
8
1
0
8
1

Survival horror od twórców Dead Space’a, czyli The Callisto Protocol doczekać ma się premiery jeszcze w tym roku. Co wiemy o tym tytule? Zgromadziliśmy najważniejsze informacje dotyczące fabuły, gameplayu oraz innych istotnych kwestii.

Kiedy premiera The Callisto Protocol?

Ostatni miesiąc tego roku będzie mroczny i straszny dla wielu z nas! To właśnie 2 grudnia 2022 roku zadebiutować ma The Callisto Protocol. Gra ukaże się docelowo na PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One oraz Xbox Series X/S.

Znamy również ceny tego tytułu, który będzie dostępny w dwóch wersjach: Day One Edition oraz Digital Deluxe Edition. Obecnie w przedsprzedaży prezentują się one następująco:

  • Steam: 249 złotych (Day One Edition), 329 złotych (Digital Deluxe Edition),
  • PS4: 259 złotych (Day One Edition), 339 złotych (Digital Deluxe Edition),
  • PS5: 299 złotych (Day One Edition), 389 złotych (Digital Deluxe Edition),
  • Xbox One: 249,99 złotych (Day One Edition), 339,99 złotych (Digital Deluxe Edition),
  • Xbox Series X/S: 299,99 złotych (Day One Edition), 389,99 złotych (Digital Deluxe Edition).
the callisto protocol. Dead Space
Klimat Dead Space’a wprost wylewa się z tego screenshota. Zgadza się nawet minimalistyczny HUD, gdzie wskaźnik zdrowia naszej postaci jest wyświetlany na plecach bohatera

Najważniejsze informacje o grze

Gra The Callisto Protocol to dzieło twórców ze studia Striking Distance, które zostało założone w połowie 2019 roku. 3 lata, jakie minęły od tego czasu, to krótki okres, biorąc pod uwagę rozmach gry, jednak świadczy to o doświadczeniu twórców. Striking Distance niewątpliwie składa się z weteranów branży. Dość powiedzieć, że studio zostało założone przez tak doświadczonych ludzi jak Glen Schofield (obecny CEO), Steve Papoutsis czy Chris Stone. Dwaj piersi pracowali m.in. w Visceral Games, tworząc serię Dead Space. Na dodatek, Schofield jest jednym ze współzałożycieli Sledgehammer Games, studia, które stworzyło sześć części Call of Duty. Ludziom ze Striking Distance z pewnością nie można odmówić doświadczenia.

Wspomniana seria Dead Space idealnie oddaje klimat nowego dzieła Schofielda. Sprawdźcie zresztą sami oficjalny gameplay, który niedawno został opublikowany przez Striking Distance – prezentujemy go poniżej.

Podobnie jak we wspomnianej serii, mamy do czynienia z survival horrorem z widokiem zza pleców naszego bohatera, który nie zmienia się nawet podczas celowania z broni. The Callisto Protocol oferuje walkę z potworami za pomocą broni ręcznej oraz palnej, którą cechuje wysoki odrzut i rozrywanie ciał niemiluchów czyhających na nasze życie. Powiązania z Dead Space są aż nadto widoczne i fani tej serii z pewnością mają na co czekać. Wciąż jednak sporo pozostaje pytań, które dotyczą rozgrywki – z czasem jednak powinniśmy wiedzieć więcej. 

Fabuła The Callisto Protocol

Fabuła gry The Callisto Protocol rozgrywa się na ciele niebieskim, które rzeczywiście istnieje. Chodzi o tytułowy księżyc Kallisto, który jest drugim co do wielkości naturalnym satelitą Jowisza. Akcja dzieje się w 2320 roku, a ludzkość zdołała pchnąć technologię na tyle, by kolonizować miejsca pozaziemskie. Miejscem akcji będzie więzienie Black Iron, gdzie nasz protagonista odbywa swój wyrok.

Sprawdź też: Dead Space (PC, PS3, X360)

Znamy go z imienia – jest nim Jacob Lee, który pewnego dnia staje się świadkiem inwazji obcych na jego obecne miejsce pobytu. Naszym głównym celem będzie przetrwanie w nowych okolicznościach oraz rozwikłanie zagadki, która stoi za katastrofą w więzieniu Black Iron. Sporo na ten temat może wiedzieć sam naczelnik, który może odgrywać rolę głównego antagonisty i ostatecznego bossa do pokonania podczas naszej wędrówki. O fabule gry Schofield wypowiada się w sposób prosty i dobitny: celem jest stworzenie najbardziej przerażającej gry w historii. Czy to się uda? Odpowiedź powinniśmy uzyskać już w grudniu.

the callisto protocol
W grze pokierujemy losami Jacoba Lee, starając się utrzymać go jak najdłużej przy życiu

The Callisto Protocol i PUBG – koniec więzi

Wraz z pierwszymi zapowiedziami gry ujawniono, że The Callisto Protocol będzie mieć koneksje ze światem gry PlayerUnknown’s Battlegrounds. Jej fabuła miałaby się rozgrywać w tym samym settingu, jednak skąd ten pomysł? Odpowiedzią jest sam wydawca obu tytułów, czyli Krafton. Miał to być swoisty smaczek, gdyż na większe połączenia nie można było liczyć i tak – wszak The Callisto Protocol rozgrywa się w przyszłości. Niemniej jednak sam Schofield zaznaczał, że drobne połączenia będą tam i tu. W maju 2022 roku sytuacja jednak uległa zmianie.

Jak wynika z powyższego tweeta zamieszczonego przez Glena Schofielda, sprawa została pogrzebana. The Callisto Protocol rozrosło się na tyle, że otrzymało swój własny świat, historię i uniwersum jako całość. Połączenie z PUBG jest zatem nieaktualne, jednak jak możemy przeczytać, twórcy przewidują małe niespodzianki dla fanów PUBG, choć na szczegóły musimy poczekać do premiery.

Sprawdź też: Dead Space — survival horror w kosmosie wkrótce powróci! Historia serii Dead Space

Zwiastun The Callisto Protocol

Poniżej zamieszczamy rozszerzoną wersję trailera, który w czerwcu pojawił się na oficjalnym kanale YouTube należącym do Striking Distance. Szykuje się naprawdę przerażający tytuł! Z pewnością jest na co czekać.

Multiplayer i co-op w The Callisto Protocol?

W grze nie uświadczymy zarówno gry z wieloma graczami, jak i kooperacji. Wyjaśnia to CEO Striking Distance w jednym z wywiadów, mówiąc, że historia, którą chcą opowiedzieć, najlepiej wpasowuje się w ramy gry single player. W co-opie czasami nie zwracasz uwagi na historię. My chcemy, abyś jej doświadczył i był wtedy sam. To sprawia, że gra jest naprawdę straszna.

Zabieg ten nie powinien dziwić jeszcze z jednego względu: oryginalny Dead Space. Tam również rozgrywka przewidziana była dla jednego gracza, stąd też droga, którą obrali twórcy, wydaje się słusznie pozbawiona elementów dla wielu graczy. Głównym celem gry jest przerażanie i wydaje mi się, że najlepiej można je osiągnąć, pozostawiając graczy samych sobie w zimnych murach Black Iron.

Scorn to inny, ciekawie zapowiadający się survival horror, który zadebiutuje w tym roku. Dowiedz się o nim więcej.

the callisto protocol potwory
Potwory rodem z koszmaru? Będzie ich bez liku!

Co z oryginalnym Dead Space’em?

Dead Space 3, ostatnia gra z uniwersum, miała swoją premierę w 2013 roku. W świecie gier komputerowych to niemalże wieki! Fani musieli długo czekać na jakiekolwiek informacje dotyczące serii stworzonej przez Visceral Games. Te pojawiły się wreszcie w ubiegłym roku i nie do końca można powiedzieć, że zadowoliły każdego, kto czekał na kontynuację.

Jej pojawienie pozostaje otwarte, jednak wiadomo już, że pierwsza część z 2008 roku otrzyma remake. Tworzony jest on obecnie przez Motive Studio, a jego premiera została zaplanowana na 27 stycznia 2023 rok. Choć fani oczekiwali bardziej czwartej, pełnoprawnej części, remake jedynki jest całkiem dobrą informacją.

Czekacie na The Callisto Protocol? Fani survival horrorów z pewnością mają na co czekać! Końcówka roku i początek przyszłego będą obfitować w naprawdę ciekawe propozycje dla każdego, kto lubi bać się przed komputerem lub konsolą. Zakładając, rzecz jasna, że obu gier nie dosięgnie przesunięcie terminu.

Sprawdź nasz artykuł dotyczących gier typu survival horror. Strach przez duże S czeka na wyciągnięcie ręki! Poznaj tytuły, które mogłeś(-łaś) przeoczyć.

Źródło obrazów: materiały prasowe

8
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *