dead space ea

Rozrywka

08.03.2022 12:40

Dead Space (PC, PS3, X360)

Gry
6
0
0
6
0

Dead Space to trzecioosobowy survival horror osadzony w kosmosie (i jednocześnie pierwsza część uwielbianej na całym świecie serii), wydany na konsole PS3, X360 oraz komputery PC.

Data premiery i twórcy

Dead Space została wydana 14 października 2008 roku. Za opracowanie gry odpowiadało EA Redwood Shores (nieistniejące już Visceral Games), natomiast jej wydaniem zajęło się Electronic Arts, które jest producentem takich gier jak Battlefield czy Medal of Honor.

Gry podobne do Dead Space

Dead Space jest pierwszą z serii gier o tym samym tytule. Jeśli podobała Ci się pierwsza odsłona, to koniecznie spróbuj swoich sił w wydanym w 2011 roku na konsole PS3, X360 i komputery PC grze Dead Space 2

3 lata po wydarzeniach z Dead Space, inżynier Isaac Clarke budzi się w szpitalu psychiatrycznym na niegdyś gęsto zaludnionej stacji kosmicznej, zbudowanej na ostatnim odłamku największego księżyca Saturna – Tytanie. Groza na pokładzie Ishimury mogła zostać powstrzymana, ale epidemia Nekromorfów zaczyna się od nowa. Isaac jest jedynym, który może ją powstrzymać. Rozgrywka pozostała w dużej mierze niezmieniona w stosunku do pierwszego Dead Space.

Inne gry z podobnym klimatem i gameplayem:

dead space cena
Dead Space wręcz ocieka klimatem. Czy remake powtórzy ten sukces? | źródło: materiały prasowe
  • Resident Evil 4 od studia Capcom – survival horror wydany w 2005 roku na konsole GCN, PS2, Wii oraz komputery PC. To kultowa już gra, która mocno zainspirowała Dead Space. Chociaż europejskie otoczenie Residenta, wraz z podupadłymi wioskami i średniowiecznymi zamkami, jest dalekie od settingu science-fiction Dead Space, atmosfera wciąż powala na kolana i z łatwością wciąga nas w świat gry. W grze musimy zarządzać swoim ekwipunkiem, śledzić stan zdrowia i amunicję, jednocześnie walcząc z hordami zombie, by dotrzeć do następnej stacji zapisu.
  • The Evil Within od Tango Gameworks to trzecioosobowa gra typu survival horror wydana w 2014 roku na konsole PS3, PS4, X360, XOne oraz komputery PC. The Evil Within to kolejna gra mocno przypominająca serię Resident Evil i ma to sens tylko dlatego, że została stworzona przez nikogo innego, jak samego Shinjiego Mikamiego – twórcę Resident Evil. W grze musimy zadowolić się ograniczoną ilością zapasów i używać ukrycia, aby unikać niebezpieczeństw.
  • Prey ze stajni Arkane Studios to strzelanka FPS wydana w 2017 roku na konsole PS4, XOne oraz komputery PC. Z punktu widzenia rozgrywki i mechaniki, Prey jest bardziej zbliżone do BioShock niż do Dead Space, ponieważ jest to strzelanka z perspektywy pierwszej osoby z wieloma elementami RPG. Jednak wciąż jest to niesamowita gra survival horror, a jej sceneria – zdewastowana orbitalna stacja kosmiczna – sprawia, że ​​wydaje się, iż jest wystarczająco „martwą przestrzenią”, aby znaleźć się na tej liście. Głównymi wrogami napotkanymi w Prey są zmiennokształtni i agresywni obcy, a jeśli chodzi o ich pokonanie to musimy wykazać się sporą kreatywnością, ponieważ arsenał broni jest dość ograniczony.

Dead Space – oceny i opinie

W przypadku tego tytułu zarówno gracze, jak i krytycy na stronie Metacritic byli dosyć zgodni – ci pierwsi przyznali grze 86 punktów na 100, natomiast drudzy ocenili tytuł na 8,2/10.

Gra jest chwalona za niezwykle przerażającą atmosferę, która z powodzeniem tworzy napięcie. Minusy dotyczą głównie wersji na PC, a dokładniej utrudnionego sterowania i próby naśladowania konsolowego kontrolera za pomocą myszy i klawiatury.

Użytkownicy Steamu są zresztą podobnego zdania:

”Dead Space – gra której klimat wręcz wylewa się z ekranu, aby wwiercić się w nasze umysły, niesamowita, wręcz przytłaczająca atmosfera grozy (…)”

wintergirl, SteamCommunity.com

”Bardzo dobra gra do grania w nocy haha, doskonałe połączenie muzyki i efektów, chociaż nie jest konieczne granie w nią na maksymalnym poziomie trudności, aby się nią cieszyć. Polecam.”

ShadowGod001, SteamCommunity.com
dead space za darmo
W Dead Space amunicja była na wagę złota, szczególnie na wyższych poziomach trudności | źródło: materiały prasowe

DLC i edycje specjalne

Gra została wydana w dwóch edycjach: standardowej i limitowanej zawierającej jedynie gadżety dla kolekcjonerów.

Do gry zostało wydanych kilka DLC jednak zawierają one jedynie dodatkowe bronie, kombinezony i skórki.

Zwiastun i gameplay

Oficjalny zwiastun ukazał się w 2008 roku i daje nam wgląd głównie w warstwę fabularną gry z niewielkimi wstawkami z gameplaya.

Fabuła i rozgrywka w Dead Space

Fabuła rozgrywa się w 2508 roku. Statek gwiezdny, USG Ishimura, wysyła sygnał alarmowy do Concordance Extraction Corporation. W odpowiedzi CEC wysyła statek serwisowy USG Kellion, aby zbadał i rozwiązał sytuację. Po przybyciu na miejsce zespół odkrywa przerażającą plagę obcych, która zainfekowała załogę Ishimury i zmieniła ją w koszmarne stwory. Teraz zespół i inżynier Isaac Clarke muszą znaleźć sposób na ucieczkę z zainfekowanego statku, zanim spotka ich los gorszy niż śmierć.

W grze musimy się przedzierać przez różne poziomy zniszczonego statku górniczego, który został zaatakowany przez obcy gatunek znany jako Nekromorfy.

Gra oferuje perspektywę trzecioosobową „przez ramię”. Interfejs nie posiada tradycyjnego wyświetlacza heads-up. Zamiast tego informacje są przekazywane nam za pomocą świateł i przezroczystych ekranów, które unoszą się nad bronią i zbroją Izaaka.

Niektóre poziomy prowadzą również na powierzchnię kadłuba statku. Unoszące się w powietrzu szczątki stanowią zagrożenie, a nasza postać może stracić równowagę i po prostu unieść się w kosmos, ryzykując brak tlenu w próżni i śmierć. 

Sprawdź też: Dead Space — survival horror w kosmosie wkrótce powróci! Historia serii Dead Space

Multiplayer

Gra nie posiada trybu dla wielu graczy, bo, jak twierdzą twórcy – raz, że pod kątem historii nie miałby on żadnego sensu, a dwa nie byli jeszcze wtedy gotowi na taki krok.

Wymagania sprzętowe Dead Space

Zalecane wymagania sprzętowe:

  • Procesor: Pentium 4 3 GHz
  • Pamięć RAM: 1 GB RAM
  • Karta graficzna: karta grafiki 256 MB (GeForce 6800 lub lepsza)
  • Miejsce na dysku: 7 GB HDD
  • System: Windows XP/Vista

Żeby zainstalować grę na X360 ok. 6,4 GB, natomiast na PS3 gra nie wymaga instalacji.

Specyfikacja komputera testowego redakcji Scroll
Specyfikacja komputera testowego redakcji Scroll
6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *