Forza 5 oFfroad

Rozrywka

25.06.2021 07:18

Zapowiedziano Forza Horizon 5 – kiedy premiera? Najważniejsze informacje o grze

Gry
7
1
0
7
1

Forza Horizon 5 w końcu została zapowiedziana. Kultowa już seria gier wyścigowych, zapoczątkowana w 2012 roku, wkracza z piątą odsłoną. Co wiadomo o nowej Forza Horizon?

Forza Horizon 5 – kiedy premiera? 

Na początku czerwca 2021 roku fani serii doczekali się oficjalnej zapowiedzi Forza Horizon 5. Kiedy premiera piątej odsłony gry z kultowej serii wyścigowej? Przedstawiciele brytyjskiego studia Playground Games poinformowali na odbywającej się w ramach targów E3 prezentacji Xbox & Bethesda Games Showcase, że Forza Horizon 5 ma trafić do sprzedaży 9 listopada 2021 roku. Tym samym potwierdziły się wcześniejsze doniesienia zagranicznych mediów, że nowa produkcja ujrzy światło dzienne dwa lata po Forza Horizon 4.

Gdzie będziemy się ścigać w Forza Horizon 5?

Jedną z największych zagadek, nad którą nieustannie zastanawiali się sympatycy cyklu tytułów rajdowych, była kwestia lokalizacji wirtualnych zawodów. Wiadomo już, że akcja Forza Horizon 5 toczy się w Ameryce Północnej, a dokładnie w Meksyku. Kolejna część wprowadza zatem w klimat scalający w sobie cechy hiszpańskiej i indiańskiej duszy rdzennych mieszkańców tamtego rejonu świata. Imponujące wrażenie robią krajobrazy – charakterystyczne miasta z szutrowymi ulicami, ogromne góry i wulkany, a także rozległe pustynie.

Forza Horizon 5 - klimat, pustynia
W tej części czekają nas nieco inne klimaty niż w Forza Horizon 4 | Źródło: xbox.com

Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że Forza Horizon może pochwalić się największą jak dotąd mapą spośród wszystkich odsłon kultowej serii. Wyścigi odbywają się głównie na piaszczystych i błotnistych terenach, ale spotkamy też fragmenty rywalizacji organizowane na nawierzchniach asfaltowych. Cyfrowa przestrzeń stworzona przez doświadczonych specjalistów ze studia Playground Games dobrze odzwierciedla rzeczywisty wygląd otoczenia we wspomnianym państwie. To w połączeniu z wysokiej jakości grafiką czyni rozgrywkę niezwykle przyjemną dla oczu.

Początkowo fani cyklu Forza Horizon przewidywali, że akcja piątej edycji będzie toczyć się w Japonii. Przecieki na temat lokalizacji zawodów samochodowych nie znalazły jednak potwierdzenia, choć w Internecie pojawiały się nawet dokładnie rozrysowane plany azjatyckich tras. Ostatecznie wybór autorów nowego tytułu padł na malowniczy Meksyk – pełen niesamowitych, żywych pejzaży. Dzięki wyjątkowym widokom czas spędzany z FH 5 dostarczy świetnych przeżyć.

Sprawdź też: Cyberpunk 2077 – czy warto zagrać w nową grę od twórców Wiedźmina 3?

Forza Horizon 5 – trailer, gameplay i screeny

Wraz z datą oficjalnej premiery ujawniono trailer Forza Horizon 5, który pokazuje wirtualną scenerię wzorowaną na krajobrazie Ameryki Północnej. Krótki, 2-minutowy film na początku przedstawia kilka miejsc w jakości 4K przy akompaniamencie muzyki charakterystycznej dla meksykańskich regionów. Później na pierwszym planie widać szybkie auta jadące ulicami i dzikimi terenami pełnymi piasku i błota, czemu towarzyszą dynamiczne dźwięki.

Klip od razu wskazuje na niesamowitą różnorodność cyfrowego świata w Forza Horizon 5 i wyjątkowy realizm kryjący się za trójwymiarowymi elementami graficznymi. Kultowa seria znana jest z lokacji wiernie odzwierciedlających wygląd prawdziwych zakątków świata oraz świetnego mechanizmu sterowania samochodem, stwarzającego warunki podobne do tych panujących za rzeczywistą kierownicą. Sam zwiastun cieszy się pozytywnymi opiniami, co już świadczy o potencjale piątej odsłony Forza Horizon.

To jednak nie wszystko, bo na targach E3 2021 producent pokazał również 7-minutowy gameplay. W tym filmie możesz zobaczyć, jak prezentuje się rozgrywka na trasie w trakcie prowadzenia auta. Przedstawiciel studia Playground Games opowiada o wykonaniu poszczególnych elementów i sile drobnych detali, które w Forza Horizon 5 tworzą wyjątkowy klimat. Oprócz tego specjalista krótko opisuje tryby rywalizacji dostępne w ramach kampanii.

Forza Horizon 5 – wymagania sprzętowe oraz jakość na konsolach Xbox Series

Niezwykle realistyczna grafika w Forza Horizon 5 sprawi, że Twój komputer stacjonarny powinien być wyposażony w mocne podzespoły, aby poradzić sobie z jej obsługą. Do płynnej jazdy nie wystarcza niestety zestaw PC z niższej półki. Jeśli chcesz cieszyć się swobodą, warto uruchamiać tytuł na sprzęcie co najmniej średniej klasy, złożonym z procesora Intel Core czwartej lub nowszej generacji i oddzielnego układu GPU do przetwarzania danych 3D.

Poniżej możesz zobaczyć minimalne wymagania sprzętowe Forza Horizon 5:

  • Procesor Intel Core i3-4170 3,7 GHz lub Intel i5-750 2,66 GHz
  • Karta graficzna Nvidia GeForce GTX 650 Ti lub AMD Radeon R7 250X
  • 8 GB pamięci RAM
  • DirectX 12
  • 64-bitowy system operacyjny Windows 10
  • 80 GB wolnej przestrzeni na dysku HDD/SSD

Przedstawiona powyżej konfiguracja zapewnia harmonijne działanie gry z niskimi ustawieniami dotyczącymi szczegółowości krajobrazu i wyglądu detali. Jeżeli pragniesz oglądać imponujące, meksykańskie pejzaże w bardzo dobrej jakości, potrzebujesz zdecydowanie wydajniejszego urządzenia. Koncentruj swoją uwagę głównie na komponencie odpowiedzialnym za renderowanie obiektów trójwymiarowych, ponieważ w przypadku Forza Horizon 5 odgrywa on istotną rolę. 

Kolejna produkcja z popularnej serii wyścigowej jest dostępna nie tylko na komputery stacjonarne, ale także konsole Microsoftu. Ludzie ze środowiska gamingowego, będący entuzjastami platform Xbox Series, długo główkowali nad kwestią płynności obsługi tytułu na tego typu sprzęcie. Nie musisz się jednak martwić, bo modele Xbox X i S świetnie radzą sobie we wspomnianym zakresie. Xbox Series X wyświetla 60 klatek na sekundę przy rozdzielczości 4K, co niewątpliwie gwarantuje duży komfort. Xbox Series S osiąga wspomnianą częstotliwość w Full HD.

Forza Horizon - wyścig
Gracze na całym świecie czekają, aby ponownie zanurzyć się w świecie wyścigów | Źródło: xbox.com

Ceny poszczególnych edycji Forza Horizon 5

Analizując informacje związane z Forza Horizon, nie można pominąć tematu cen różnych wersji gry. Doświadczeni eksperci i wierni fani cyklu przyznają, że koszty zakupu piątej odsłony kultowej kolekcji zaskakują, ponieważ są wyjątkowo wysokie. Jeśli chcesz nabyć wariant standardowy, kompatybilny z urządzeniami PC, powinieneś przygotować się na wydanie około 300 zł. Za edycje Deluxe i Premium trzeba zapłacić odpowiednio 50 zł i 150 zł więcej.

Forza Horizon 5 w konfiguracjach Deluxe i Premium oferuje między innymi dostęp do pakietu kilkudziesięciu pojazdów czy rozszerzeń wprowadzających nowe lokalizacje. Ponadto Ultimate daje opcję pobrania i zainstalowania tytułu na własnym sprzęcie na 4 dni przed oficjalnym wprowadzeniem produkcji do sprzedaży. Wybór ulepszonego Forza Horizon 5 gwarantuje zatem szansę skorzystania z wielu dodatków, choć dla sporej grupy osób są one z pewnością zbyt drogie.

Kolejna odsłona legendarnej już serii gier wyścigowych zachwyca. Trailer oraz Gameplay zaprezentowane na targach E3 w 2020 roku przedstawiają niezwykle realistyczną grafikę, która sprawia, że meksykańskie krajobrazy w wirtualnym świecie wyglądają niezwykle. Kompatybilność z komputerami stacjonarnymi i konsolami Xbox Series rozbudza wyobraźnię fanów obu platform gamingowych. Forza Horizon 5 ma kontynuować dobrą passę poprzednich części i wydaje się, że osiągnie ten cel.

Forza - trasy i pojazdy
Czeka nas mnóstwo nowych tras i pojazdów

Sprawdź też: PlayStation 5 – recenzja po pół roku. Czy warto było polować w dniu premiery na PS5 od Sony?

7
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *