Napoleon

Rozrywka

23.11.2023 14:20

Napoleon – kiedy premiera? Najważniejsze informacje o filmie

Filmy i seriale
3
0
0
3
0

Napoleon to kolejna produkcja z rozmachem od samego Ridleya Scotta. Kiedy możemy spodziewać się premiery filmu i co musisz o nim wiedzieć?

Napoleon – kiedy premiera filmu?

Praktycznie na dniach. Nowy film Ridleya Scotta zadebiutuje już 24 listopada 2023 roku. Oznacza to, że film pojawi się u nas w dwa dni po premierach w USA i Wielkiej Brytanii. W późniejszym czasie, najnowsza produkcja brytyjskiego reżysera ma trafić na platformę Apple TV+. Dokładna data premiery na platformie streamingowej pozostaje jeszcze nieznana.

O czym jest film Napoleon?

W tym przypadku zasadniejsze jest zadanie pytania „o kim jest film Napoleon”. Jak sam tytuł wskazuje, jest to produkcja o jednej z najsłynniejszych postaci w historii Francji. Napoleon to dramat historyczny, który opowiada o biografii Napoleona Bonaparte. Ten legendarny już francuski mąż stanu wywarł wpływ nie tylko na swoją ojczyznę, ale również całą Europę XVIII i XIX wieku. 

Napoleon
O tym jak Joaquin Phoenix poradził sobie w roli cesarza Francuzów, polski widz przekona się już wkrótce

Najnowsze dzieło Scotta jest produkcją z niebywałym rozmachem. Napoleon przedstawi praktycznie całe życie tej postaci. Począwszy od następstw związanych z rewolucją francuską aż po upadek władcy po bitwie pod Waterloo. Oznacza to, że w produkcji nie zabraknie nie tylko intryg politycznych, ale również bitew na wielką skalę. Co warte odnotowania, osobnym (ale także silnie powiązanym ze statusem politycznym głównego bohatera) będzie jego relacja z Józefina, pierwszą żoną Francuza.

Napoleon jest zatem produkcją, która postara się być wierna faktom historycznym. Ten dramat historyczny pozwoli nam lepiej zgłębić to, jak wojskowa kariera Napoleona urosła do tak niebotycznych rozmiarów. W filmie zobaczymy koronację Napoleona na cesarza Francuzów, jak i jego całkowity upadek i zesłanie na wyspę św. Heleny po klęsce wieńczącej tzw. 100 dni Napoleona.

Sprawdź też: Ridley Scott – filmy reżysera. Najlepsze filmy Ridleya Scotta

Obsada filmu Napoleon

Główną rolę Napoleona Bonaparte odgrywa amerykański aktor Joaquin Phoenix. Laureat Oscara za rolę w filmie Joker jest również jednym z producentów omawianej produkcji. Kogo jeszcze oprócz niego zobaczymy w filmie Ridleya Scotta?

Vanessa Kirby wciela się w rolę pierwszej miłości cesarza, czyli wspomnianej Józefiny. Oprócz niej na ekranie zobaczymy też Bena Milesa, który gra Caulaincourta – bliskiego doradcy Napoleona. Paul Barras, niezwykle ważna postać w historii francuskiej, którą film przedstawia jako samego mentora Napoleona, gra Tahar Rahim. 

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Oprócz wyżej wymienionych w produkcji zobaczymy też:

  • Ludivine Sagnier (jako Theresa Cabarrus),
  • Youssef Kerkour (jako Louis Nicolas Davout),
  • Matthew Needham (jako Lucien Bonaparte),
  • Catherine Walker (jako Maria Antonina).

Kto odpowiada za produkcję Napoleona?

Za powstanie produkcji odpowiada duet Ridley Scott i David Scarpa. Ten pierwszy zajął się reżyserią, natomiast Scarpa napisał scenariusz do produkcji. Samego Scotta nie trzeba raczej nikomu przedstawiać – czterokrotnie nominowany do Oscara twórca stworzył ogromną liczbę klasyków kina przez 50 lat pracy. Wśród jego dzieł trzeba wymienić Obcego (1979), Łowcę androidów (1982), Thelmę i Louise (1991), Gladiatora (2000), czy też Marsjanina (2015), a to zaledwie i tak część wspaniałego dorobku reżysera.

Wspomniany David Scarpa miał już okazję pracować ze znanym brytyjskim reżyserem. W 2017 roku napisał scenariusz do kryminału Wszystkie pieniądze świata, który wyreżyserował Scott. Co ciekawe, współpraca obu twórców układa się na tyle dobrze, że w planach są kolejne wspólne projekty. Dokładnie chodzi tu o nadchodzący sequel do filmu Gladiator

Napoleon
Vanessa Kirby wciela się w rolę cesarzowej Józefiny

Ridley Scott zaangażował do produkcji wiele osób, które od lat tworzą z nim epickie produkcje. Warto wymienić w tym miejscu Claire Simpson (montażystka filmowa, która za swoją pracę otrzymała Oscara za film Pluton), Dariusza Wolskiego (Polak, który pełni rolę operatora filmowego w każdym filmie reżysera począwszy od Prometeusza), Janty Yates (odpowiedzialna za kostiumy, również uhonorowana Oscarem) oraz Arthur Max (scenografia, nominowany trzykrotnie za swoją pracę do Oscara). Dwie ostatnie osoby współpracowały ze Scottem przy 15 filmach, dlatego nie będzie przesadą stwierdzić, że ekipa filmowa Brytyjczyka jest stabilna i sprawdzona od lat.

Sprawdź też: Ridley Scott zmienia tytuł swojego nowego filmu Kitbag

Zmiana tytułu filmu

Jak informowaliśmy już wcześniej na naszym blogu, produkcja początkowo nosiła zupełnie inną nazwę. Kitbag, bo pod takim właśnie tytułem film był znany, wydaje się jednak roboczą nazwą, która i tak miała ulec zmianie. Twórcy zdecydowali się na bardziej bezpośredni tytuł, który będzie mógł być z łatwością kojarzony. Dlaczego jednak Kitbag?

Ridley Scott
Pomimo 85 lat na karku, Ridley Scott wciąż jest aktywnym reżyserem – jego kolejna produkcja, Gladiator 2, właśnie powstaje!

Słowo to możemy bezpośrednio przetłumaczyć jako „plecak”. Dlaczego jednak ten rodzaj torby turystycznej noszonej na plecach miałby być kojarzony z Napoleonem? Było to nawiązanie do słów wielkiego dowódcy, który wypowiedział słowa, że „każdy francuski żołnierz nosi buławę marszałka w plecaku”. Buława jest symbolem władzy, co miało oznaczać, że nawet najniższy rangą żołnierz ma znaczenie dla Wielkiej Armii.

Sprawdź też: Joaquin Phoenix: od dziecięcej gwiazdy do laureata Oscara

Zwiastuny Napoleona

Poniżej prezentujemy dwa oficjalne zwiastuny, które przedstawiają bliżej całą produkcję. Są one dowodem na to, że w filmie nie brakuje epickich scen batalistycznych, jak i wątków miłosnych. Chcąc dowiedzieć się więcej na temat produkcji, polecamy zapoznanie się z nimi.

20 listopada udostępniony został ostatni zwiastun Napoleona. Prezentujemy go poniżej – w trwającym minutę materiale, możecie przekonać się, z jak wielkim rozmachem będziemy mieć do czynienia w kinach już 24 listopada.

Napoleon jest tuż, tuż – premiera już 24 listopada. Wybieracie się na kolejny film od giganta światowego kina, jakim niewątpliwie jest Ridley Scott? Z pewnością będzie to jedna z mocniejszych premier końcówki tego roku.

Sprawdź też: Kos – film o insurekcji kościuszkowskiej. Zwiastun, data premiery

morele w google news
3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *