hercules djcontrol mix konsola dj dla początkujących

Recenzje

11.07.2022 15:53

Hercules DJControl Mix – recenzja konsoli. Rozkręć domówkę! 

Dźwięk Gadżety
15
0
0
15
0

Hercules DJControl Mix, czyli zminiaturyzowana i budżetowa konsola DJ do miksowania, to jeden z najnowszych produktów tego producenta. Zwykła zabawka czy może coś idealnego dla początkującego? Zapraszam do lektury moich wrażeń po testach! 

Już na początku zaznaczę, że choć z muzyką i samymi artystami jestem dość ściśle związany, tak do pełnoprawnego DJ-a mi daleko. W przeszłości faktycznie zagrałem raz czy dwa, a nawet otarłem się o produkcję, jednak nie rozwijałem się w tym kierunku. Tymczasem wpadła do mnie paczka z Hercules DJControl Mix. Miniaturowa konsola DJ, która na pierwszy rzut oka mogłaby się wydawać zabawką. Jednak czy faktycznie nią jest? 

hercules djcontrol miksowanie muzyki
Hercules DjControl Mix zabierzesz ze sobą wszędzie – rozkręć imprezę gdziekolwiek zechcesz!

Hercules DJControl Mix – konsola DJ na smartfony!

Kontroler Hercules DJControl Mix reklamowana jest jako budżetowa konsola na smartfony i tym właśnie jest. To kompaktowy i nieskomplikowany sprzęt, z którym powinni poradzić sobie nawet najwięksi laicy.

W pudełku znajdują się kontroler oraz kilka akcesoriów. Podpórka dla telefonu, kabel rozdzielający oraz przewód USB. Sama konsola ogólnie wygląda ładnie. Charakteryzuje ją lekka, lecz solidna obudowa, dwa decki, kilka pokręteł, suwaków i przycisków. Nie ma tego zbyt wiele, prawda? Tylko że na sam start tak naprawdę nie potrzeba więcej.

Wcale nie tak łatwo jest zacząć swoją przygodę jako DJ. Nawet najbardziej amatorskie urządzenia potrafią nieco przytłoczyć, a nie tędy droga. Taki praktykant wpierw musi się skupić jak w ogóle dopasowywać rytm i swobodnie przebierać między utworami, a nie jeszcze się zastanawiać, jak dany sprzęt działa. Oczywiście jak będzie miał nieco teorii za sobą i np. wie, czym jest impedancja i om, to znakomicie, ale niekoniecznie wymagane. W tym przypadku właśnie Hercules DJControl Mix sprawdza się znakomicie, bo na dobrą sprawę wystarczy tylko rozgryźć mechanikę punktów „cue” i tyle. 

Jak działa Hercules DJControl Mix?

Jak w takim razie działa Hercules DJControl Mix? Przed podłączeniem urządzenia najlepiej najpierw pobrać aplikację algoriddim Djay app, która dostępna jest zarówno w sklepie Google Play, jak i App Store. Następnie należy konsolę podpiąć poprzez USB, a potem uruchomić aplikację i połączyć z nią sprzęt za pośrednictwem Bluetooth. 

Sama apka jest darmowa i nie wymaga subskrypcji, aby móc miksować. Gorzej, kiedy nie posiadasz na swoim telefonie żadnych utworów, co przy popularności usług streamingowych nie jest niczym dziwnym. Djay, poza plikami lokalnymi, może wykorzystać następujące źródła:

  • Tidal
  • SoundCloud Pro
  • Beatport
  • Beatsource.

Warto jednak zaznaczyć, że choć usługa od Apple widnieje na liście i utwory z niej normalnie się pojawiają, tak po prostu ich nie odtworzymy. Firma z Cupertino nie zezwala na ich odtwarzanie aplikacjom zewnętrznym. Tym oto sposobem musiałem zasubskrybować Tidala, gdyż na co dzień korzystam właśnie z Apple Music oraz Spotify – wsparcie dla tego drugiego zostało wyłączone jakiś czas temu.

hercules djcontrol mix wygląd konsoli
DJControl mix, choć niewielki, oferuje mnóstwo zabawy!

Dobra – udało się. Utwory zaciągnięte, można zacząć porywać tłumy! Nie da się ukryć – Hercules DJControl Mix nie pozwala na zbyt wiele, ale na dobrą sprawę też nie potrzeba więcej. Początkowo faktycznie czułem się zagubiony bez tych wszystkich pokręteł, ale gdy tylko się nieco inaczej nastawiłem, to bawiłem się rewelacyjnie.

Początkowo trudność może sprawiać z pozoru prozaiczna czynność, czyli przełączanie utworów. Może się to wydawać nieco niewygodne, wszakże ekrany smartfonów nie są aż tak duże (no chyba że łączycie się z tabletem), ale wystarczy uporządkować utwory w konkretne playlisty i tyle.

Samo miksowanie to wielka przyjemność – pokrętła działają bez zarzutu, suwaki to samo. Te drugie też blokują się pośrodku, także nie trzeba się obawiać, że wyjedzie się nieco poza chcianą wartość. Brak faderów dla każdego kanału może wpierw nieco doskwierać, ale wszakże na początek taka konfiguracja jest w pełni wystarczająca. 

Dźwięk może wydobywać się ze smartfona, ale też nic nie stoi na przeszkodzie, by do kontrolera podłączyć jakiś głośnik lub dobrej klasy słuchawki (jak np. Rode NTH-100, które recenzował dla nas Michał).

hercules djcontrol mix konsola na smartfony
Przewód USB, smartfon i gotowe! Muzykę odtworzysz nie tylko z biblioteki telefonu, ale też np. Tidala

Zabawka czy konsola dla początkujących? Podsumowanie

Jak w ogólnym rozrachunku oceniam Hercules DJControl Mix? Jak już wcześniej wspomniałem – kontroler zaprojektowano przede wszystkim z myślą o początkujących. Jest to świetny sprzęt, aby rozpocząć naukę podstaw DJ-ingu. Jednakże nie tylko oni z niego skorzystają – jestem przekonany, że profesjonalni artyści także mogą się nim zainteresować.

W połączeniu z Djay App można nagrywać miksy, ćwiczyć sety, eksperymentować z miksem itp. Hercules DJ może też być przydatny na eventach, gdzie przestrzeń dla DJ-a jest niesamowicie ograniczona. Poza tym można to maleństwo trzymać w torbie jako zapasowy system, w momencie, kiedy „główna” konsola zawiedzie. 

Jednakże przeciętny użytkownik tego urządzenia przede wszystkim zrobi z niej użytek na rodzinnych grillach, imprezach czy najzwyklejszych domówkach. To także super kontroler, który spokojnie wystarczy dla prostych podcastów czy audycji radiowych. Hercules DJControler Mix jest zasilane przez USB, także możesz podłączyć go dosłownie wszędzie. Zajmuje niewiele miejsca i można go zmieścić w byle torbie czy plecaku. Najważniejsze jest to, aby być świadomym jego ograniczeń – jeżeli nie są one dla Ciebie istotne, to śmiało wypróbuj ten sprzęt!

15
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *