Programy do animacji

Poradniki

25.05.2021 20:15

Najlepsze programy do tworzenia animacji w 2021 r. – darmowe i płatne programy

Programy i aplikacje
35
13
3
35
13

Jeżeli myślisz o przygodzie z animacją, warto poznać najlepsze darmowe i płatne programy do jej tworzenia. W świecie, w którym podstawową formą komunikacji staje się obraz, trzeba umieć go stworzyć. Co oferuje rynek? Tworzenie i obróbka animacji – zestawienie najlepszych darmowych i płatnych programów.

Programy do tworzenia animacji – co to jest i jaka jest ich historia?

Animacja to ożywianie obrazów, a najlepszym jej przykładem są filmy animowane. Dzięki powstającej iluzji ruchu można otrzymać świetny, przyciągający uwagę efekt. Początki animacji to przełom XIX i XX wieku. W roku 1900 Léon Gaumont uzyskał patent na animację poklatkową. Pierwszym pełnometrażowym filmem stworzonym całkowicie przy użyciu komputera był hit Toy Story z 1995 roku. Chociaż w połowie lat 90. animowane filmy 3D stanowiły dużą nowinkę technologiczną, to w dzisiejszym kinie są one na porządku dziennym. 

Do tworzenia animacji wykorzystuje się nie tylko oprogramowanie, ale całe systemy komputerowe, których moc obliczeniowa pozwala na wygenerowanie realistycznych i przyciągających oko odbiorcy obrazów. Nie oznacza to jednak, że w domowych warunkach nie da się stworzyć ciekawej animacji o dobrej jakości, zarówno w formie płaskiej (2D), jak i w pełnym trójwymiarze. Poszczególni producenci oferują płatne, jak i darmowe programy do tworzenia animacji, które są przeznaczone dla użytkowników standardowego domowego sprzętu. Do większości z nich możesz uzyskać dostęp już po kilku kliknięciach myszką. Zatem, jakie są najlepsze programy do tworzenia animacji?

Zobacz też: Programy graficzne do rysowania – darmowe programy do rysowania na komputerze i tablecie

Synfig – darmowy program do obróbki animowanej grafiki wektorowej 2D

Jeżeli szukasz programu do przygotowania prostej animacji 2D, warto zastanowić się nad obróbką z Synfig. Jest on darmowy, udostępniany na otwartej licencji dla komputerów z systemem Windows, Linux, jak i Mac. Praca w nim odbywa się na podstawie bitmap lub grafik wektorowych. Funkcjonuje na warstwach, podobnie jak inne programy graficzne. Dzięki temu nawet początkujący użytkownik nie powinien mieć większych problemów z realizacją swoich rysunkowych pomysłów. Nie oznacza to jednak, że jest to program najłatwiejszy w obsłudze. Dzięki niemu masz możliwość synchronizacji dźwięku, a nawet mowy z ruchem ust animowanych postaci. Nie wymaga on również tworzenia animacji klatka po klatce, ponieważ system robi to samodzielnie i płynnie. 

Dodatkowym atutem jest rozbudowana konstrukcja wtyczek i rozszerzeń, dzięki czemu można znacznie poprawić jego funkcjonalność. Stworzone za jego pomocą animacje z pewnością uatrakcyjnią przekaz każdej witryny internetowej.

synfig - program do animacji
Źródło: synfig.org

Blender – darmowy program do obróbki animacji 3D

Blender to propozycja dla tych, których interesują darmowe programy do tworzenia animacji 3D. Podobnie jak Synfig jest udostępniony na wolnej licencji dla wszystkich najpopularniejszych systemów operacyjnych. Pierwsza wersja programu opublikowana została w roku 1995, a od 2002 jest dostępna jako wolne oprogramowanie. Stało się to za sprawą odkupienia praw przez Blender Fundation, która nabyła je od upadłej firmy właścicielskiej.

To dość zaawansowany program graficzny umożliwiający tworzenie pojedynczych animacji, jak i całych filmów. Przy jego pomocy przygotujesz zarówno animację 3D małego miasta, wizualizację wymarzonego domu, jak i statyczną grafikę przedstawiającą cokolwiek będziesz w stanie wymyślić. Warto rozważyć wykorzystanie go także wtedy, gdy planujesz przygotowanie trójwymiarowej gry komputerowej. Nie zrażaj się niestandardowym interfejsem użytkownika, który z początku może wydawać się trudny do opanowania – nauczyć się jego obsługi to tylko kwestia czasu i przyzwyczajenia.

Maya – najlepszy program do tworzenia animacji, narzędzie polecane profesjonalistom

Rozwiązaniem dedykowanym zastosowaniom profesjonalnym, otwierającym półkę najlepszych programów do tworzenia animacji, jest „Maya”. Stanowi on podstawę przy tworzeniu filmowych efektów specjalnych i pozwala na przygotowanie od samego początku dowolnych elementów czy postaci. Jest wykorzystywany również przez producentów gier 3D. 

Oprócz standardowej siatki do modelowania pozwala też na animację takich zjawisk jak: ruch cieczy, gazów czy realistycznie wyglądającą sierść. Wytworzone elementy grafiki komputerowej przy pomocy programu można przenieść do ujęć filmowych. Program wykorzystuje intuicyjne narzędzia, których sprawne używanie może przynieść niewyobrażalne i przede wszystkim realistyczne efekty. Można go nabyć zarówno w wersji tańsze, zawierającej podstawowe funkcje, jak i droższej, która zapewnia pełnię możliwości, jakie przygotował producent.

OpenToonz – darmowe narzędzie do tworzenia animacji 2D

Jeżeli interesuje Cię darmowy program graficzny do tworzenia animacji 2D, to warto poznać OpenToonz. Narzędzie jest dostępne w ramach otwartej licencji. Animacja rysunkowa stworzona za pomocą OpenToonz może być wykonana na podstawie odręcznych szkiców. Jest to możliwe dzięki wbudowanym w program funkcjom umożliwiającym kreślenie wektorowych konturów na podstawie zeskanowanych szkiców. Z kolei dostępne narzędzia do szkicowania i kolorowania rysunku można również opracować na komputerze. Dla zaawansowanych użytkowników i studiów filmowych jest produkowana rozszerzona wersja płatna.

K-3D – intuicyjne i łatwe do opanowania darmowe narzędzie do modelowania i animowania 3D

Łatwy w obsłudze program do tworzenia animacji w trójwymiarze i modelowania to K-3D. Ma intuicyjny i przejrzysty interfejs, a jego niewątpliwą zaletą jest możliwość rozszerzania funkcjonalności poprzez instalację dodatkowych wtyczek. Program udostępnia między innymi zestaw gotowych brył. Wspiera duplikację obiektów, krzywe Beziera, a także oferuje nieograniczoną liczbę kanałów animacyjnych. Początkującemu użytkownikowi z pewnością przyda się przewodnik, który poprowadzi przez podstawowe funkcje i możliwości. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z animacją trójwymiarową, to ten program z pewnością jest dobry na początek.

Sprawdź też: Zarobki na YouTube – ile zarabia się na YT w Polsce?

Animaker – dobry wybór dla początkujących miłośników tworzenia animacji

Czy istnieją programy do tworzenia animacji rysunkowej, których nie trzeba instalować na komputerze? Okazuje się, że tak! Animaker reklamujący się jako „platforma dla początkujących, amatorów i profesjonalistów” działa w chmurze i oferuje podstawowe narzędzia szczególnie dla tych, którzy chcą w szybki, łatwy i przyjemny sposób przygotować własne filmy animowane czy prezentacje. Aplikacja oferuje między innymi kreator postaci oraz ponad 1000 szablonów. W jego skład wchodzi również rozbudowana biblioteka animacji. Logowanie w niej jest możliwe zarówno za pomocą Facebooka, konta Google, jak i po uprzedniej rejestracji. Co warto zaznaczyć – dostępna jest polska wersja językowa.

Cinema 4D – zaawansowane narzędzie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych twórców animacji

Cinema 4D to zaawansowany program graficzny służący do modelowania animacji i renderowania materiałów w trójwymiarze. Oprogramowanie to było użyte między innymi przy produkcji takich hitów filmowych jak Iron Man 3 czy Spider-Man 3. Liczne kreatywne narzędzia dostępne w łatwym w użyciu interfejsie sprawiają, że jedynym ograniczeniem przy tworzeniu kolejnych obiektów jest praktycznie tylko Twoja wyobraźnia.

Aby zapoznać się z jego funkcjonalnością, można pobrać wersję demonstracyjną, która jest dostępna dla użytkowników systemów Windows i Mac. Tę wersję Cinema 4D można nabyć w dwóch rodzajach subskrypcji: 30-dniowej i rocznej. Podstawowa to koszt około 500 złotych w pierwszym przypadku i 3,4 tysiąca złotych w wydaniu rocznym. Wersja rozszerzone o dodatek Redshift jest odpowiednio droższa i krótsza, na którą wydasz około 600 złotych, a przy dłuższym abonamencie będzie to już prawie 4,8 tysiąca złotych. Można też zaopatrzyć się w licencję wieczystą, ale to już wydatek sięgający ponad 16 tysięcy złotych.

Dzisiejsza technologia, która najbardziej zaawansowane systemy udostępnia praktycznie każdemu, pozwala niskim kosztem przygotować własne niewielkie amatorskie studio filmów animowanych zarówno w formie tradycyjnej, jak i w trójwymiarze. Animacje coraz częściej wykorzystuje się również do tworzenia prezentacji multimedialnych czy po prostu uatrakcyjniania stron internetowych. 

Programy do tworzenia animacji różnią się od siebie stopniem zaawansowania, intuicyjnością obsługi, a przede wszystkim ceną. Nie zrażaj się ich pozornym wysokim stopniem trudności – w sieci znajdziesz wiele samouczków i tutoriali, które pomogą przebrnąć zarówno przez początki, jak i zawiłości późniejszego użytkowania.

Zobacz też: Zapisywanie wspomnień dzięki filmowi ze zdjęć – zobacz najlepsze program do robienia filmów ze zdjęć

35
13

Podziel się:

Komentarze (3)

Z pośród darmowych programów do animacji 2D najlepszym narzędziem wydaje się Opentoonz.
Ponadto należy wspomnieć, że także Krita umożliwia całkiem efektywne tworzenie animacji 2D.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *