dvbt obraz glowny

Poradniki

01.12.2022 14:00

Jak ustawić antenę naziemną DVB-T2?

TV i VOD Zrób to sam
19
4
2
19
4

Jak ustawić antenę naziemną? Czym różni się zewnętrzna i pokojowa antena? Poznaj zalety i wady domowych anten DVB-T2. Ustawienie anteny telewizji naziemnej spędza Ci sen z powiek? Dowiedz się, jak prawidłowo ją ustawić!

W 2022 roku w Polsce zaczął obowiązywać zupełnie nowy standard telewizji naziemnej – DVB-T2. Jeśli chcesz cieszyć się jak najlepszą jakością i jak największą ilością kanałów tv naziemnej, to istotne będzie prawidłowe ustawienie anteny. Jeśli masz z tym problem, to spokojnie – takich jak Ty jest wielu! Dlatego usiądź spokojnie i zapoznaj się z poniższą instrukcją, która mam nadzieję, pomoże Ci się z tym uporać.

KODY RABATOWE MORELE

Jak ustawić antenę naziemną zewnętrzną lub pokojową?

Specyfikacja anteny pokojowej warunkuje jej ustawienie w przestrzeni domowej. Miejsce to nie może być przypadkowe i powinno odznaczać się wysoką jakością przesyłanego sygnału. W wyznaczeniu najlepszej lokalizacji dla anteny warto posłużyć się specjalistycznym miernikiem, jednak gdy nie dysponujesz takim sprzętem, pozostaje metoda prób i błędów.

Ekspozycja przekaźnika nie powinna być zakłócona poprzez częsty ruch domowników oraz meble. Warto spróbować ustawić antenę pokojową przy oknie w suchym miejscu i zadbać o jej unieruchomienie. Niektóre modele można przymocować do parapetu lub ściany, co sprzyja uzyskaniu lepszego przekazu.

Zobacz: DVB-T2 – co to jest? Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2?

Jak ustawić antenę zewnętrzną? Ten rodzaj przekaźnika wymaga zaangażowania dwóch osób — jedna musi zająć się uregulowaniem kierunku, natomiast druga sprawdzać postępy procesu na telewizorze. W tym przypadku możesz również posłużyć się miernikiem sygnału. Oczywiście tylko jeśli pozwala Ci na to zaplecze narzędziowe. To wyeliminuje konieczność obecności pomocnika.

antena naziemna i jak ją ustawić
Prawidłowe ustawienie anteny wcale nie jest trudne!

W pierwszej kolejności antenę musisz skierować bezpośrednio w stronę najbliższego nadajnika DVB-T2. W tym czasie osoba przed telewizorem powinna wejść w ustawienia i odnaleźć stan odbieranego sygnału. Zacznij poruszać anteną w kierunku od lewa do prawa, przesuwając o kilka milimetrów. Przed każdym kolejnym przesunięciem warto odczekać kilka sekund, by sygnał docierający do telewizora został zaktualizowany. Twój pomocnik powinien skupić się zarówno na sile jak jakości przesyłu, a gdy te dwie wartości będą na jak najwyższym poziomie — dokręć śruby mocujące antenę. To wszystko!

Jaki kierunek ustawienia anteny telewizyjnej?

Jak ustawić antenę naziemną? Na początku musisz dowiedzieć się, gdzie znajduje się najbliższy nadajnik DVB-T2. Dużym ułatwieniem jest zwrócenie uwagi na anteny montowane przez Twoich sąsiadów, które mogą pomóc Ci w określeniu jego lokalizacji. Najlepiej polegać na potwierdzonych danych dotyczących położenia nadajnika, dzięki którym uzyskasz nienaganny sygnał.

Sprawdź też: Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2? Odpowiadamy

Listę wszystkich odbiorników na terenie Polski znajdziesz w internecie, a ciekawą opcją jest skorzystanie z aplikacji mobilnych. DVB-T finder i EmiMaps dostępne są dla użytkowników smartfonów z systemami Android oraz iOS, a odnajdziesz je w sklepie z aplikacjami. Poza informacją, w jakim kierunku ustawić antenę telewizji naziemnej, dowiesz się, które z kanałów możesz odbierać na swoim telewizorze.

Antena do telewizji naziemnej – jak wybrać? Podstawowe informacje

Antena DVB-T2 umożliwia odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. Jeśli chcesz mieć dostęp do darmowych kanałów na swoim telewizorze, konieczne jest znalezienie optymalnego kierunku ustawienia anteny względem najbliższego nadajnika. Wybór odpowiedniej anteny zależy od odległości przekaźnika od Twojego domu. Może to być antena pokojowa lub zewnętrza. W drugim przypadku sprawdzi się sprzęt, który służy do odbierania telewizji cyfrowej, choć w większości przypadków niezbędne jest dokupienie wzmacniacza sygnału. Istnieją różne rodzaje anten telewizyjnych, o których dowiesz się z dalszej części artykułu!

Następnie sygnał z nadajnika przez antenę trafia do dekodera. To kolejny ważny element w całym procesie uzyskiwania obrazu. Nowe telewizory cechują się wbudowanym odbiornikiem, natomiast modele kupione przed 2019 rokiem mogą wymagać zewnętrznego dekodera DVB-T2. Taki tuner musi być połączony z anteną poprzez przewód i końcówki koncentryczne.

Do ustawienia przekaźnika w pokoju sprawdzi się specjalistyczny miernik sygnału. To prawie wszystko, co potrzebujesz do ustawienia anteny telewizji naziemnej. Przyda się jeszcze aplikacja mobilna ułatwiająca wyszukanie nadajników w pobliżu. Jeśli zamierzasz regulować przekaźnik na zewnątrz, może być potrzebny pomocnik, który będzie kontrolował efekty Twoich działań przed telewizorem.

dekoder do odbierania telewizji naziemnej
Jeśli Twoj TV fabrycznie nie wspiera DVB-T2 to wystarczy zakup odpowiedniego dekodera

Wady i zalety anten telewizji naziemnych

Anteny przeznaczone do montażu w domu, tak zwane pokojowe, są łatwiejsze w instalacji. Nie wpływają na estetykę zewnętrzną domu, co stanowi dodatkowy atut, jednak cechują się słabszym odbiorem cyfrowego sygnału. Do prawidłowego działania często niezbędny jest wzmacniacz antenowy. To urządzenie, które poprawia siłę i jakość sygnału wychwytywanego przez antenę. Zakup anteny pokojowej opłaca się, gdy odległość od nadajnika jest niewielka, a uzyskany sygnał nie potrzebuje dodatkowego wzmocnienia.

Sprawdź: Telewizja naziemna – jak działa? Jak ją odbierać?

Zewnętrzne anteny telewizji naziemnej mają większą siłę odbioru sygnału niż anteny pokojowe. Zasięg zależy również od rodzaju sprzętu. Wyróżnia się:

  • anteny panelowe,
  • anteny dookólne,
  • anteny kierunkowe,
  • anteny szerokokątne.

Trzy ostatnie rodzaje nie wymagają wzmocnienia sygnału. Przewaga anten montowanych na zewnątrz nie wynika tylko z lepszej jakości przekazu, ale również zwiększonej redukcji zakłóceń. Niestety minusem jest trudność montażu — powinny być zainstalowane na dużej wysokości, co utrudnia ustawienie oraz niekorzystnie wpływają na wizualne walory budynku.

Odbiór telewizji naziemnej zapewnia dostęp do szerokiej oferty popularnych kanałów, choć pełnoprawne korzystanie warunkuje opłacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pełen komfort oglądania uzyskasz, dzięki prawidłowemu ustawieniu anteny z naszym poradnikiem.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł podpowiedział Ci jak ustawić antenę naziemną w poprawny sposób. Jeśli jednak masz jakieś pytania, to gorąco zachęcamy do pozostawienia komentarza 🙂

19
4

Podziel się:

Komentarze (2)

Wystarczy ustawić antenę według wymaganego azymutu w danym regionie. Zrobić to można przy pomocy kompasu w smartfonie, ustalając azymut dla prawidłowego odbioru sygnału z nadajnika naziemnego. Nie trzeba mierników ani pomocników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *