1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak ustawić antenę naziemną DVB-T? Ustawienie anteny — instrukcja krok po kroku

Poradniki

2 miesiące temu

Jak ustawić antenę naziemną DVB-T? Ustawienie anteny — instrukcja krok po kroku

TV i VOD
3
0
0
3
0

Jak ustawić antenę naziemną? Czym różni się zewnętrzna i pokojowa antena? Poznaj zalety i wady domowych anten DVB-T. Ustawienie anteny telewizji naziemnej spędza Ci sen z powiek? Dowiedz się, jak samodzielnie uzyskać wysoką jakość sygnału cyfrowego!

Ustawianie anteny telewizji naziemnej zewnętrznej lub pokojowej — podstawowe informacje

Antena DVB-T umożliwia odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. Jeśli chcesz mieć dostęp do darmowych kanałów na swoim telewizorze, konieczne jest znalezienie optymalnego kierunku ustawienia anteny względem najbliższego nadajnika. Wybór odpowiedniej anteny zależy od odległości przekaźnika od Twojego domu. Może to być antena pokojowa lub zewnętrza. W drugim przypadku sprawdzi się sprzęt, który służy do odbierania telewizji analogowej, choć w większości przypadków niezbędne jest dokupienie wzmacniacza sygnału. Istnieją różne rodzaje anten telewizyjnych, o których dowiesz się z dalszej części artykułu!

jak ustawić antenę naziemną

Następnie sygnał z nadajnika przez antenę trafia do dekodera. To kolejny ważny element w całym procesie uzyskiwania obrazu. Nowe telewizory cechują się wbudowanym odbiornikiem, natomiast modele kupione przed 2011 rokiem potrzebują dekodera zewnętrznego. Taki tuner musi być połączony z anteną poprzez przewód i końcówki koncentryczne. Do ustawienia przekaźnika w pokoju sprawdzi się specjalistyczny miernik sygnału. To prawie wszystko, co potrzebujesz do ustawienia anteny telewizji naziemnej. Przyda się jeszcze aplikacja mobilna ułatwiająca wyszukanie nadajników w pobliżu. Jeśli zamierzasz regulować przekaźnik na zewnątrz, może być potrzebny pomocnik, który będzie kontrolował efekty Twoich działań przed telewizorem.

Jaki kierunek ustawienia anteny telewizyjnej?

Jak ustawić antenę naziemną? Na początku musisz dowiedzieć się, gdzie znajduje się najbliższy nadajnik DVB-T. Dużym ułatwieniem jest zwrócenie uwagi na anteny montowane przez Twoich sąsiadów, które mogą pomóc Ci w określeniu jego lokalizacji. Najlepiej polegać na potwierdzonych danych dotyczących położenia nadajnika, dzięki którym uzyskasz nienaganny sygnał.

Zobacz: Dolby Vision – wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej technologii

Listę wszystkich odbiorników na terenie Polski znajdziesz w internecie, a ciekawą opcją jest skorzystanie z aplikacji mobilnych. DVB-T finder i EmiMaps dostępne są dla użytkowników smartfonów z systemami Android oraz iOS, a odnajdziesz je w sklepie z aplikacjami. Poza informacją, w jakim kierunku ustawić antenę telewizji naziemnej, dowiesz się, które z kanałów możesz odbierać na swoim telewizorze.

Jak ustawić antenę DVB-T zewnętrzną lub pokojową?

Specyfikacja anteny pokojowej warunkuje jej ustawienie w przestrzeni domowej. Miejsce to nie może być przypadkowe i powinno odznaczać się wysoką jakością przesyłanego sygnału. W wyznaczeniu najlepszej lokalizacji dla anteny warto posłużyć się specjalistycznym miernikiem, jednak gdy nie dysponujesz takim sprzętem, pozostaje metoda prób i błędów. Ekspozycja przekaźnika nie powinna być zakłócona poprzez częsty ruch domowników oraz meble. Warto spróbować ustawić antenę pokojową przy oknie w suchym miejscu i zadbać o jej unieruchomienie. Niektóre modele można przymocować do parapetu lub ściany, co sprzyja uzyskaniu lepszego przekazu.

Jak ustawić antenę zewnętrzną? Ten rodzaj przekaźnika wymaga zaangażowania dwóch osób — jedna musi zająć się regulowaniem kierunku, natomiast druga sprawdzać postępy procesu na telewizorze. W tym przypadku możesz również posłużyć się miernikiem sygnału, jeśli pozwala Ci na to zaplecze narzędziowe, co wyeliminuje konieczność obecności pomocnika.

jak ustawić antenę naziemną - dekoder
Dekoder DVB-T

W pierwszej kolejności antenę musisz skierować bezpośrednio w stronę najbliższego nadajnika DVB-T. W tym czasie osoba przed telewizorem powinna wejść w ustawienia i odnaleźć stan odbieranego sygnału. Zacznij poruszać anteną w kierunku od lewa do prawa, przesuwając o kilka mm. Przed każdym kolejnym przesunięciem warto odczekać kilka sekund, by sygnał docierający do telewizora został zaktualizowany. Twój pomocnik powinien skupić się zarówno na sile jak jakości przesyłu, a gdy te dwie wartości będą na jak najwyższym poziomie — dokręć śruby mocujące antenę. To wszystko!

Zalety i wady różnych anten telewizji naziemnej, informacje o wzmacniaczu antenowym

Anteny przeznaczone do montażu w domu, tak zwane pokojowe, są łatwiejsze w instalacji. Nie wpływają na estetykę zewnętrzną domu, co stanowi dodatkowy atut, jednak cechują się słabszym odbiorem cyfrowego sygnału. Do prawidłowego działania często niezbędny jest wzmacniacz antenowy. To urządzenie, które poprawia siłę i jakość sygnału wychwytywanego przez antenę. Zakup anteny pokojowej opłaca się, gdy odległość od nadajnika jest niewielka, a uzyskany sygnał nie potrzebuje dodatkowego wzmocnienia.

Sprawdź: Streaming – co to jest? Czy platformy streamingowe zastąpią TV i radio?

Zewnętrzne anteny telewizji naziemnej mają większą siłę odbioru sygnału niż anteny pokojowe. Zasięg zależy również od rodzaju sprzętu. Wyróżnia się:

  • anteny panelowe,
  • anteny dookólne,
  • anteny kierunkowe,
  • anteny szerokokątne.

Trzy ostatnie rodzaje nie wymagają wzmocnienia sygnału. Przewaga anten montowanych na zewnątrz nie wynika tylko z lepszej jakości przekazu, ale również zwiększonej redukcji zakłóceń. Niestety minusem jest trudność montażu — powinny być zainstalowane na dużej wysokości, co utrudnia ustawienie oraz niekorzystnie wpływają na wizualne walory budynku.

Anteny RTV – zapoznaj się z naszą ofertą

Odbiór telewizji naziemnej zapewnia dostęp do szerokiej oferty popularnych kanałów, choć pełnoprawne korzystanie warunkuje opłacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pełen komfort oglądania uzyskasz, dzięki prawidłowemu ustawieniu anteny z naszym poradnikiem.

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.