LineageOS jest idealnym rozwiązaniem dla starszych smartfonów. - Scroll

Technologia

01.03.2022 12:09

LineageOS – aktualizacje dla smartfonów, o których producenci zapomnieli

Android i iOS Telefony i tablety
5
0
0
5
0

Przeciętny okres wsparcia aktualizacjami dla smartfonów z systemem Android waha się od 12 do 36 miesięcy od daty premiery. Co potem? Zainteresowani dalszym otrzymywaniem aktualizacji muszą radzić sobie sami. Jak? Chociażby instalując LineageOS.

Mobilny system operacyjny Android jest obecny na rynku od 2008 roku. Przez ten czas przeszedł długą drogę, by stać się funkcjonalnym, nie sprawiającym większych problemów oprogramowaniem. Dawniej jednak tak nie było. Szczególnie na smartfonach ze słabszymi podzespołami Android działał powoli. Z tego względu powstawały różne nieoficjalne modyfikacje systemu, które miały wyeliminować bolączki niedopracowanego systemu.

LineageOS – nakładka systemowa rozwijana przez społeczność

Z biegiem lat Android dojrzał, przez co alternatywne wersje oprogramowania przestały być potrzebne. Nie wszystkie jednak odeszły do lamusa. Jednym z przykładów jest LineageOS. Jest to custom ROM, czyli system operacyjny bazujący na kodzie źródłowym Androida.

Trzon kolektywu rozwijającego LineageOS stanowią m.in. Kevin Haggerty (jego nick to haggertk), Luca Stefani (luca020400) i Polak Łukasz Patron (LuK1337). Oprócz nich jest jeszcze sześciu innych head developerów, czyli osób odpowiedzialnych za wyznaczanie priorytetów rozwoju systemu. Dodatkowo zespół składa się również z osób odpowiedzialnych za modyfikację kodu źródłowego (committers) oraz reviewers, czyli recenzentów testujących nowe wersje LineageOS.

Zespół odpowiedzialny za rozwój tego systemu nie jest oczywiście tak rozbudowany, jak w przypadku gigantów rynku mobilnego. Złożony jest z grupy pasjonatów, którzy starają się dostarczać jak najbardziej kompletne oprogramowanie użytkownikom. Dzięki temu smartfon działa szybciej oraz na bieżąco otrzymuje nowe poprawki bezpieczeństwa i aktualizacje samego LineageOS.

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na aktualizacje. Instalacja LineageOS może działać na nowszej wersji Androida niż ta zainstalowana przez Google’a. Pozwala to przedłużyć życie starszym smartfonom, które nie otrzymują już nowych odsłon systemu. Zainteresować może to szczególnie osoby posiadające urządzenia, które nie są flagowymi modelami. Cykl aktualizacji tańszych telefonów jest często krótszy niż ich droższych odpowiedników.

LineageOS jest wyjątkowo elastycznym systemem operacyjnym. - Scroll
Alternatywny system operacyjny jest estetyczny i pozwala na daleko posuniętą personalizację. | Źródło: laptrinhx.com

Aktualizacja LineageOS do nowszej wersji umożliwia także korzystanie z nowych funkcji. Ciekawym przykładem jest opcja dostosowująca motyw kolorystyczny systemu do ustawionej na ekranie głównym tapety. Obecna od kilku lat na LineageOS, w oficjalnych wersjach Androida pojawiła się dopiero w 2021 roku. Co więcej, wyłącznie na smartfonach Google Pixel.

Pamiętać jednak należy, że LineageOS nie jest panaceum na wszystkie problemy związane z działaniem smartfonu. Jest to instalacja nowego custom ROM–u Androida, co oznacza, że użytkownik korzystać będzie mógł tylko z tego, co przygotowali jego twórcy. Innymi słowy, dodatkowe funkcje implementowane przez producentów smartfonów w nakładkach systemowych takich jak One UI, MIUI czy ColorOS zostaną utracone. Co więcej, mogą pojawić się problemy z płatnościami Google Pay.

Nie oznacza to jednak, że użytkownik smartfonu z LineageOS dostaje całkowicie zubożały system. Doinstalowując biblioteki microG, możliwe jest pobieranie zastrzeżonych przez Google aplikacji takich jak Mapy, YouTube czy Notatki Keep.

LineageOS dostępny jest w kilkudziesięciu językach. Można go używać także po polsku. To nie wszystko – rozwijana jest także nawet wersja kaszubska.

Czy mogę zainstalować LineageOS na swoim smartfonie?

LineageOS można pobrać na kilkaset smartfonów. Wśród nich znaleźć można zarówno urządzenia, które premierę miały stosunkowo niedawno, jak i sprzęty, o których producenci zdążyli już dawno zapomnieć.

Wśród smartfonów dostępnych na stronie projektu LineageOS wymienione są marki telefonów, z których większość jest sprzedawanych w Polsce. Są to m.in. ASUS, HTC, Huawei, Lenovo, LG, Motorola, Nokia, OnePlus, realme, Samsung, Sony i Xiaomi.

LineageOS można zainstalować np. na smartfonach Samsunga z linii A (A3, A5, A7), S (S5, S10, S10+) oraz Note (Note 10, 10+ i 10+ 5G). Popularne w Polsce telefony Xiaomi, które mogą korzystać z tego custom ROM-u to choćby Mi 5, 6 i 8 oraz Mi MIX 2, a także urządzenia submarek Redmi (modele 7, Note 7, Note 8) i POCO (F1, F3 X3 Pro). Są to tylko wybrane przykłady modeli smartfonów. Ich lista jest ponadto stale powiększana.

Także osoby, które nabyły smartfony poza oficjalną polską dystrybucją (czyli w zagranicznych sklepach lub serwisach takich jak AliExpress) znajdą pliki instalacyjne LineageOS. Dostępne są one dla następujących marek smartfonów: BQ, Essential, Fairphone, FxTec, Google, LeEco, Nubia, NVIDIA, Razer, SHIFT, Wileyfox, Wingtech, Yandex i Zuk.

W ten sposób LineageOS można zainstalować nie tylko na smartfonach, ale również niektórych tabletach, np. Lenovo Yoga Tab 3 czy Samsung Galaxy Tab S5e i S6 Lite.

Jak zainstalować LineageOS?

Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu uruchomienia LineageOS. To jak zainstalować ten system, jest zależne od danego modelu smartfonu i jego producenta. Osobną instrukcję dla każdego smartfonu znaleźć można na stronie z listą urządzeń, dla których przygotowano LineageOS.

Przed przystąpieniem do instalacji konieczne jest dokładne sprawdzenie wersji smartfona. Nie każde urządzenie ma jedną instrukcję uruchomienia LineageOS. Przykładem są pliki instalacyjne dostępne na telefony Samsunga. W większości przypadków wytyczne są zazwyczaj opisane dla danego modelu (np. Samsung Galaxy S10).

Zdarzają się jednak smartfony, w przypadku, których istotne są dodatkowe oznaczenia. Dla przykładu Samsung Galaxy S5 występuje w dziewięciu wersjach. Inne pliki instalacyjne należy pobrać np. dla S5 LTE (G900I/P) i S5 LTE (G900K/L/S). Na każdej z podstron znajdują się pliki publikowane w różnym czasie. Warto wybrać wersję najnowszą, ponieważ może zawierać nowe funkcje i poprawki bezpieczeństwa oraz naprawione błędy.

Sama wiedza na temat tego, co to jest LineageOS, a także tego, z jakimi profitami oraz ograniczeniami wiąże się jego instalacja, nie wystarczy. Konieczne jest też pewne obeznanie w aspektach technicznych pozwalające zainstalować ten custom ROM i zaznaczyć odpowiednie ustawienia już po jego wgraniu na smartfon. W internecie można znaleźć wiele forów z poradami na temat tego oprogramowania. Są dostępne także na samej stronie LineageOS. Większość dyskusji jest w języku angielskim.

Czy instalacja nowego systemu jest bezpieczna?

Samodzielne, głębokie modyfikacje oprogramowania zawsze wiążą się z ryzykiem zepsucia urządzenia. Nie inaczej jest z instalacją LineageOS. Czy to więc bezpieczne rozwiązanie? Tak, ale przed rozpoczęciem wgrywania nowego oprogramowania nie można zapomnieć o dwóch rzeczach.

Pierwszą z nich jest gwarancja na sprzęt. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej, na terenie wszystkich krajów wspólnoty kupujący otrzymuje od gwaranta (czyli producenta lub sprzedawcy) gwarancję na naprawę sprzętu. Zwykle obowiązuje ona dwa lata, choć nie jest to wymagane prawnie. Dokładny okres ochrony gwarancyjnej określony jest w dokumentacji dołączonej do nabytego urządzenia.

Niezależnie jednak od jej warunków, można ją stracić. Jedną z przyczyn jest zrootowanie urządzenia, czyli zakazane przez producentów smartfonów i Google uzyskanie uprawnień administratora systemu. Poważna ingerencja w oprogramowanie, jaką jest instalacja LineageOS, nie jest nielegalna, ale może zostać potraktowana właśnie jako rootowanie Androida. Rezultatem może być odmowa naprawy gwarancyjnej. Dlatego nie jest zalecane instalowanie LineageOS na smartfonie posiadającym jeszcze gwarancję.

Przed instalacją LineageOS trzeba pamiętać również o zrobieniu kopii zapasowej plików. Inaczej, w czasie wgrywania nowego systemu, wszystkie zostaną bezpowrotnie utracone.

Kiedy zainteresować się tym systemem?

Używanie tego oprogramowania może być dobrym rozwiązaniem dla posiadaczy starszych smartfonów. Może się bowiem zdarzyć, że kilkuletnie urządzenie działa wolniej niż kiedyś. LineageOS może tchnąć w nie najmłodszy już telefon drugie życie, zauważalnie przyspieszając jego działanie.

Dzięki temu stara komórka będzie także dostawać aktualizacje, których od producenta smartfonu już nie otrzyma. Biorąc pod uwagę maksymalnie trzyletnie wsparcie aktualizacyjne i zazwyczaj dwuletni okres gwarancyjny, można uznać, że LineageOS to system operacyjny dla telefonów, które mają właśnie co najmniej 2–3 lata.

Instalacja LineageOS nie jest polecana osobom, które chciałyby wyłącznie spróbować innego wydania Androida. Jeśli smartfon działa dobrze, nie ma powodu, by pozbawiać się możliwości płacenia telefonem i unikalnych funkcji dodanych przez producenta smartfonu w jego nakładce.

LineageOS doskonale wykorzystuje potencjał oprogramowania open source. Aplikacje pisane na Androida działają wszak nie tylko na smartfonach certyfikowanych przez Google. Dzięki temu LineageOS jest świetnym sposobem na przedłużenie okresu działania ulubionego urządzenia.

Sprawdź też:

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *