seria mass effect

Rozrywka

16.08.2021 13:02

Seria gier Mass Effect — wszystko, co musisz wiedzieć o kosmicznym RPG od BioWare

Gry
9
0
0
9
0

Mass Effect Legendary Edition to pakiet zremasterowanej trylogii od BioWare, pozwalający przeżyć ponownie przygody komandora Sheparda. Kiedy EA zapowie nowy Mass Effect? Sprawdź!

Na czym polega fenomen serii Mass Effect?

Mass Effect to seria fabularnych gier akcji, za których produkcję odpowiada BioWare. Pierwszą częścią trylogii była gra Mass Effect, której światowa premiera odbyła się w 2007 roku. Dzięki dość skomplikowanym dialogom i taktycznym bitwom Mass Effect podbiło świat szturmem. Doskonale skrojona fabuła napędzana jest przez jej głównego bohatera — komandora Sheparda, którego wygląd, płeć i pochodzenie możemy samodzielnie wybrać podczas tworzenia postaci.

Na sukces serii Mass Effect składa się kilka czynników. Przede wszystkim wciągająca historia oraz skoncentrowana na akcji walka sprawiły, że gry od BioWare zyskały tak gigantyczną popularność. Nie sposób nie wspomnieć o elastycznym rozwoju postaci i dostosowaniu pancerza, broni i specjalnej amunicji za pomocą modów. BioWare stworzyło bogaty, głęboki i skomplikowany świat science fiction, który zachwycił fanów studia.

Wszystkie gry z serii Mass Effect

Akcja gry toczy się w roku 2183 — kiedy to ludzie dokonali ogromnego skoku rozwojowego po odkryciu na Marsie ruin starożytnej rasy kosmicznej zwanej Proteanami. Dzięki technologii odnalezionych w ruinach, ludzkość poznała tajniki fizyki efektu masowego i pierwiastka zero, umożliwiając podróże szybsze niż światło. Wszystko to pozwoliło na “skoki” poza granice Układu Słonecznego, zakładanie kolonii w kosmosie i spotykanie obcych cywilizacji w galaktyce.

Najbardziej zaawansowane rasy utworzyły konglomerat rządów znany jako Rada Cytadeli — są reprezentowane przez wysłanych tam ambasadorów. Nadrzędna historia Mass Effect obejmuje nowe zagrożenie dla galaktyki: rasę starożytnych nieorganicznych drapieżników znanych jako Żniwiarze, których celem jest eksterminacja wszelkiego organicznego życia.

Sprawdź też: Historia serii gier Ratchet and Clank — najważniejsze informacje o legendarnej serii platformówek

W trakcie gry trzeba podejmować wybory, które mają wpływ na kolejne wydarzenia. System moralności pozwala graczowi skłaniać się ku wartościom honorowego ideału lub zbuntowanego egocentryka. Relacje z towarzyszami odgrywają kluczową rolę — główny bohater może zbudować z towarzyszem więź, pod warunkiem, że gracz wybrał odpowiednie działania.

Fabularne odcięcie następuje w Mass Effect Andromeda, w której to akcja przenosi się pomiędzy wydarzenia z Mass Effect 2 i Mass Effect 3. Mass Effect Andromeda podąża za zupełnie nową postacią o imieniu Ryder i zaczyna się tuż przed inwazją Żniwiarzy. Główny bohater rozpoczyna swoją 600-letnią podróż w krio-śnie i budzi się jako jeden z pierwszych ludzi, którzy badają galaktykę Andromedy.

Mass Effect

Mass Effect jest pierwszą grą z serii, wydaną w 2007 roku. Jest doskonałym przykładem sience fiction z historią obejmującą tysiące lat, setki postaci i dziesiątki światów, a los całej galaktyki zależy od każdego wyboru gracza. To w niej po raz pierwszy miłośnicy RPG mogli wcielić się w postać słynnego dziś komandora Sheparda, który ma za zadanie powstrzymać galaktyczną inwazję Żniwiarzy. Pierwsza gra serii Mass Effect zyskała uznanie wielu krytyków i odniosła gigantyczny sukces sprzedażowy.

Mass Effect 2

Kontynuacja Mass Effect od BioWare — Mass Effect 2, pojawiła się w 2010 roku i przez wielu, uważana jest za najlepszą część serii. Bezapelacyjnie Mass Effect 2 jest wyraźnie lepsza od części pierwszej pod względem projektowania poziomów, dostarczania historii i charakteryzacji. W grze jest więcej towarzyszy, a ich ilość nie odbywała się kosztem jakości. Mass Effect 2 wyeliminowało wiele wad i błędów, zapewniając tym samym płynniejszą rozgrywkę z dłuższą kampanią i bardziej angażującymi zadaniami pobocznymi. Stawia większy nacisk na rozwój postaci i akcję, a mniejszy na drobiazgi, które ugrzęzły w pierwszej części serii.

Akcja Mass Effect 2 od razu wprowadza gracza w tragiczne okoliczności, w których ginie główny bohater. Jednak ksenofobiczna grupa Cerberus wykorzystuje swoje nieograniczone zasoby, by wskrzesić komandora, aby powstrzymał zagrożenie, jakie niosą ze sobą Zbieracze — rasa, która atakuje ludzkie kolonie w kosmosie. Wszystko, co mówisz, co robisz i na co się zdecydujesz, ma trwałe, realne konsekwencje w grze.

Mass Effect 3

Trzecia i ostatnia część pierwotnie planowanej trylogii — Mass Effect 3, pod wieloma względami ustawiła poprzeczkę jeszcze wyżej od „dwójki” jako godne zakończenie jednej z najlepszych fabuł, jakie kiedykolwiek opowiedziano w historii gier.

W trzeciej części po 50 000 lat przerwy do galaktyki wracają Żniwiarze, przeprowadzając zmasowany atak. Gdy zaczyna się Mass Effect 3, Ziemia cierpi z powodu ciężkich bombardowań, a miliony niewinnych ludzi umiera każdego dnia. Głównym celem gracza jest walczenie nie tylko o Ziemię i ludzkość, ale o wszystkie galaktyczne rasy, które jednocześnie znalazły się pod oblężeniem.

Historia jest emocjonalna, mocno uderzająca i różnorodna. Wyraźnie czuje się ekscytację i radość, gdy starzy przyjaciele spotykają się i walczą razem o los galaktyki. Jest tu też odrobina rozczarowania i złamanego serca, gdy przychodzi czas pożegnania się z kolorowym wszechświatem i niezapomnianymi postaciami stworzonymi przez BioWare.

Mass Effect Andromeda

Mass Effect 3 utrzymywała tytuł najbardziej kontrowersyjnej gry z serii przez kilka lat. W 2017 roku tytuł ten przypadł Mass Effect Andromeda.

Jak już wspominaliśmy, fabuła Mass Effect Andromeda zdystansowała się od wydarzeń prezentowanych w trylogii. Dzięki temu twórcy stworzyli nową, odświeżoną scenerię dla przyszłych gier Mass Effect. Mamy do czynienia z nowym bohaterem — Ryderem, którego główną misją jest zbudowanie zupełnie nowych kolonii, aby podtrzymać istnienie rasy ludzkiej. Podczas eksploracji obcej galaktyki napotka mnóstwo wyzwań, w tym dzikie i nieokiełznane tereny oraz rasy obcych.

Najlepsze laptopy dla graczy

Niestety Mass Effect Andromeda spotkała się z falą krytyki spowodowaną błędami, które nękały grę w momencie premiery. Rozczarowało to wielu fanów serii. Ostatecznie Mass Effect Andromeda nie jest całkowicie pozbawiona wartości, jednak jej zalety zostały przyćmione wadami z dnia wyjścia.

Mobilne Mass Effect Galaxy i Infiltrator

Zarówno Mass Effect Galaxy, jak i Mass Effect Infiltrator to odsłony trylogii stworzone na urządzenia przenośne.

Fabuła Galaxy skupia się na Jacobie Taylorze i Mirandzie Lawson, którzy występują razem jako członkowie oddziału w Mass Effect 2. Gra została wydana w 2009 roku na urządzenia z systemem iOS, lecz w 2012 roku zdjęto ją z App Store

Sprawdź też: XCOM – historia serii gier. Najważniejsze informacje o serii gier strategicznych XCOM

Natomiast Mass Effect Infiltrator została osadzona w wydarzeniach równolegle związanych z Mass Effect 3. Gracz wciela się w postać — Randalla Ezno, który powraca do bazy badawczej na stacji Barn. Okoliczności, w których znalazł się bohater, sprawiają, że poprzysięga on zemstę Cerberusowi, lecz aby tego dokonać musi stawić czoła strażnikom i mutantom. Ciekawostką jest fakt, że Mass Effect Infiltrator został powiązany z Mass Effect 3 za pomocą konta EA Origin. Poprzez takie rozwiązanie, gracze Infiltratora mogą podnieść swój „współczynnik gotowości galaktycznej”, wpływając na zakończenie ostatecznej walki w Mass Effect 3.

Mass Effect Legendary Edition — czy warto sięgnąć po remaster?

Mass Effect Legendary Edition to pierwsze trzy gry zawarte w jednym, ulepszonym pakiecie. Zostały one zoptymalizowane pod kątem działania w wyższych rozdzielczościach i w większej liczbie klatek na sekundę — wraz z aktualizacją tekstur, modeli i efektów. Wersja Legendary Edition została wydana na Windows, a także na Xbox One i PlayStation 4.

Należy jednak podkreślić, że Mass Effect Legendary Edition to remaster, a nie remake, więc poza drobnymi usprawnieniami i zmianami jakościowymi nie znajdziemy w niej żadnej nowej zawartości. Czy warto więc sięgnąć po remaster? Mass Effect Legendary Edition gwarantuje fenomenalną opowieść z rewelacyjnymi postaciami, jednak mimo wielu ulepszeń wciąż poszczególne części serii mogą wydawać się nieco przestarzałe. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi, choć najwięksi fani serii z pewnością powiedzieliby, że warto.

Czy EA zapowie w końcu Mass Effect 5?

Studio BioWare w grudniu 2020 roku podczas gali The Game Awards ujawniło, że trwają prace nad nowym Mass Effectem. Niestety od tamtej pory nie podzieliło się żadnymi istotnymi informacjami dotyczącymi premiery. Wielu miłośników legendarnej serii liczyło, że dowie się czegoś więcej podczas EA Play, która odbyła się pod koniec lipca 2021 roku. Tak się jednak nie stało — producent na oficjalnym Twitterze BioWare poinformował, że podczas corocznej prezentacji nie pojawi się żaden materiał związany z Mass Effect.

Seria gier Mass Effect to kosmiczna epopeja w gigantycznej skali, która zyskała miliony fanów na całym świecie. Przygody komandora Sheparda to kultowa historia i fantastyczny generator wspomnień. Gry Mass Effect od BioWare nie są pozbawione wad, lecz ich zalety z perspektywy czasu rekompensują pewne niedociągnięcia.

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *