Mass Effect Andromeda

Rozrywka

08.03.2022 19:15

Mass Effect: Andromeda (PC, XONE, PS4)

Gry
6
1
1
6
1

Mass Effect: Andromeda, znane też jako Mass Effect 4 to czwarta część z cyklu gier typu RPG akcji z elementami science-fiction, której akcja dzieje się w przyszłości. Pozycja dostępna jest na PC, a także konsole Xbox One oraz PS4.

Data premiery i twórcy

Polska premiera Mass Effect: Andromeda odbyła się 23 marca 2017 roku (w Ameryce Północnej gra ukazała się dwa dni wcześniej). Twórcą gry jest kanadyjski producent gier komputerowych BioWare, natomiast za wydanie pozycji odpowiedzialny był zespół Electronic Arts, znany z wydania na świat produkcji takich jak The Sims 4, FIFA 22 czy też It Takes Two.

Gry podobne do Mass Effect: Andromeda

Mass Effect: Andromeda to czwarta odsłona z dobrze przyjętej serii Mass Effect — wszystkie osoby, którym spodobała się pozycja, bez wątpienia odnajdą się także we wcześniejszych wydaniach z cyklu. 

Dla osób szukających czegoś o podobnym klimacie i gameplay’u polecamy:

  • Wiedźmin 2: Zabójcy Królów — fabularna gra akcji z 2011 roku od studia CD Projekt Red, która po raz drugi pozwala graczom dołączyć do słynnego Geralta z Rivii. Produkcja jest bezpośrednią kontynuacją poprzedniej części. Twórcy proponują niebezpieczne przygody, intrygi polityczne i spotkania z potworami. Produkcja dostępna na PC i X360.
  • GreedFall — fabularna gra akcji od studia Spiders, której premiera odbyła się w 2019 roku. Przenosi ona graczy do fikcyjnego świata inspirowanego Ameryką z XVII wieku, gdzie czekają na nich interesujące zadania, groźne potwory, a także rozgrywka obejmująca system rzemiosła i rozwój bohatera. Gra ukazała się na PC, PS4, XOne, PS5 i XSX.
  • Dragon Age: Origins — cRPG, kolejna propozycja od studia BioWare. Jej premiera odbyła się w 2009 roku. Twórcy przenoszą graczy do fantastycznego świata Thedas, gdzie mieści się królestwo Ferelden. Ich zadaniem jest ochrona ludności przed złem poprzez przystąpienie do zgrupowania Szarych Strażników. W grę można zagrać na PC, PS3 oraz X360. 
Mass Effect Andromeda
Andromeda, pomijając trudne początki, z czasem stała się całkiem solidną grą | Źródło: store.steampowered.com

Mass Effect: Andromeda — oceny i opinie

W serwisie Metacritic gra plasuje się z wynikiem 72 punktów otrzymanych na podstawie recenzji krytyków. Mimo że wynik ten można uznać za całkiem dobry, to trochę gorzej gra została odebrana przez graczy, którzy ocenili ją na 5.0. Ich opinie są mieszane — można spotkać zarówno fanów pozycji, jak i zagorzałych przeciwników. 

Zalety: Andromeda oferuje graczowi możliwość eksploracji zupełnie nowej galaktyki i całkowitego zanurzenia się w historii i odkryciach tam znalezionych. Wcielając się w rolę „Pathfindera” dla ludzkości, gracz od razu poczuje, jak ważne jest zbalansowanie umiejętności, wyposażenia i towarzyszy, aby podjąć się zadania znalezienia dla ludzkości nowego domu wśród niebezpieczeństw Andromedy (…).

TheSenate, SteamCommunity.com

Chociaż pojawiają się przebłyski dobrej gry, ogólnie zawodzi. Fabuła jest dość słaba, gra wcale nie była dla mnie stabilna, a animacje były głęboko zakorzenione w niesamowitej dolinie. Wyglądało na to, że animacje mówiące wyglądały, jakby zostały stworzone przez komputer, który nigdy nie widział mówiącego (…).

A Facetious Fox, SteamCommunity.com

DLC i edycje specjalne

Mass Effect: Andromeda ukazało się w trzech  różnych edycjach: standardowej, Deluxe oraz kolekcjonerskiej. Czym się różniły?

  • edycja standardowa — podstawowa wersja gry, która po zakończeniu przedsprzedaży nie zawierała żadnej dodatkowej zawartości.
  • edycja Deluxe — oprócz zawartości zaproponowanej w przedsprzedażowej edycji standardowej, edycja Deluxe zawierała też kilka dodatkowych elementów, na przykład nowe zwierzątko, wieloosobowy pakiet startowy i zestaw broni pioniera. Ukazała się również edycja Super Deluxe, która za dodatkową kwotę oferowała doładowania do gry wieloosobowej.
  • edycja kolekcjonerska — limitowana edycja idealna dla wielkich fanów serii. Zawierała ona zdalnie sterowaną replikę nomada, a także metalowe pudełko na płyty. W jej skład wchodziły też wszystkie wcześniej wspomniane dodatki.

Gra Mass Effect: Andromeda nie doczekała się żadnych dodatków z wyjątkiem tych oferowanych przez edycje specjalne. Pojawiła się również informacja, że studio anulowało prace nad dodatkową zawartością, a brak fabularnych dodatków został potwierdzony.

Zwiastun i gameplay

Przed ukazaniem się gry można było obejrzeć liczne zwiastuny, zapowiadające wygląd grafiki, fabułę oraz potencjalny gameplay. Wszystkie wciąż dostępne są w serwisie YouTube. Klikając w poniższy link, można obejrzeć zwiastun premierowy, który ukazał się 10 marca 2017 roku.

Fabuła i rozgrywka Mass Effect: Andromeda

Jak wskazuje tytuł gry, jej fabuła została osadzona w galaktyce Andromedy, gdzie zmierzają wypełnione Pionerami Arki — statki kosmiczne. Gracz przejmuje kontrolę nad postacią męską — Scottem, lub żeńską – Sarą. Wraz z innymi podróżują oni do obcej galaktyki w poszukiwaniu nowego domu oraz w celach eksploracyjnych. 

Wybór protagonisty wiąże się z drobnymi zmianami mogącymi zajść w rozgrywce na późniejszym etapie, na przykład przy podejmowaniu decyzji.

Najważniejszym aspektem gry jest eksploracja Andromedy, a konkretniej gromady Helejos, po której poruszają się nasi bohaterowie. W odwiedzanych miejscach można poznawać nowe rasy i postacie, a także wykonywać zadania główne i poboczne przygotowane przez twórców. Za ich wykonanie gracze otrzymują specjalne punkty, pozwalające na wybudzenie innych kolonistów ze stanu hibernacji. Oprócz tego wizyty na obcych planetach mogą się wiązać z koniecznością stawania do walki z zamieszkującymi je bossami.

Sprawdź też: Seria gier Mass Effect — wszystko, co musisz wiedzieć o kosmicznym RPG od BioWare

Walki zaproponowane w Mass Effect: Andromeda odgrywają się w czasie rzeczywistym. Gracze kontrolują postacie z perspektywy trzeciej osoby. Mogą oni próbować pokonać przeciwników, stosując różne techniki walki lub specjalny plecak odrzutowy, dzięki którym można wykonywać szybki i dalekie skoki. Do dyspozycji pozostaje też broń palna. Jeśli Ryder nie może pokonać bossa, będzie musiał wrócić na daną planetę, gdy zdobędzie już potrzebne doświadczenie. 

Umiejętności wybranej postaci mogą się zmieniać i ewoluować. Gracz dostaje też możliwość wyspecjalizowania bohatera w konkretnym kierunku, dzięki czemu ten może zdobyć swój profil łączący się z innymi bonusami w grze.

Multiplayer

Oprócz trybu dla jednego gracza gra Mass Effect: Andromeda proponuje też rozgrywkę wieloosobową. Polega ona na prowadzeniu starć o odpieraniu ataków sterowanych przez sztuczną inteligencję, potrafiącą doskonale dopasować się do okoliczności. 

Starcie z bossem | Źródło: mobygames.com

Tryb ten został wprowadzony razem z systemem mikropłatności, w którym za realną walutę można zakupić specjalną zawartość, na przykład nowe postacie lub uzbrojenie. Dodatkowe możliwości w trakcie walk dają też wprowadzone w Mass Effect: Andromeda plecaki odrzutowe.

Wymagania sprzętowe Mass Effect: Andromeda

Minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5 3570 3.4 GHz/AMD FX-6350 3.9 GHz
  • Karta graficzna: karta grafiki 2 GB GeForce 660/Radeon 7850 lub lepsza
  • Pamięć RAM: 8 GB RAM
  • Dysk: 55 GB HDD 
  • System operacyjny i inne: Windows 7/8.1/10

Zalecane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i7-4790 4.4 GHz/AMD FX-8350 4.0 GHz
  • Karta graficzna: karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060/4 GB RX 480 lub lepsza
  • Pamięć RAM: 16 GB RAM
  • Dysk: 55 GB HDD 
  • System operacyjny i inne: Windows 7/8.1/10 64 bit.

Aby zainstalować grę na XBox One lub PS4 potrzebne jest około 42 GB wolnego miejsca na dysku, jednak zaleca się, aby było go nawet 50 GB.

Specyfikacja komputera testowego redakcji Scroll
Specyfikacja komputera testowego redakcji Scroll

Źródło obrazu głównego: mat. prasowe

6
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Zacząłem sobie po latach znowu grać w Andromedę i teraz wydaje mi się znacznie lepsza niż kiedyś, zwłaszcza w porównaniu z tym, jak bardzo zestarzała się klasyczna trylogia ME

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *