Pillars of Eternity zdjecie glowne

Rozrywka

24.11.2021 18:15

Pillars of Eternity: Definitive Edition (PS4, XONE, Switch, PC)

Gry
5
0
0
5
0

Pillars of Eternity to izomeryczna gra RPG, której fabuła dzieje się w fantastycznym świecie zwanym Eora. Centralnym elementem historii w produkcji jest reinkarnacja dusz. Gra została wydana na konsolę PS4, Xbox One, Nintendo Switch oraz komputery PC. 

Data premiery i twórcy

Pillars of Eternity swoją premierę miało 26 marca 2015 roku na komputery PC. W 2017 roku gra ukazała się dodatkowo na konsolach PlayStation 4 i Xbox One, zaś w 2019 roku produkcja doczekała się również premiery na Nintendo Switch.

Za powstanie Pillars of Eternity odpowiada amerykańskie studio Obsidian Entertainment. 

Studio w ramach swojej działalności przyczyniło się do rozwoju takich marek jak: Star Wars: Knights of the Old Republic, Neverwinter Nights czy Dungeon Siege. 

Wydawcą Pillars of Eternity zostało natomiast szwedzkie studio Paradox Interactive znane z takich produkcji jak: Imperator: Rome, Age of Wonders: Planetfall czy Crusader Kings 3

Gry podobne do Pillars of Eternity

Gry z podobnym klimatem oraz gameplayem:

  • Divinity: Original Sin II od studia Larian — to wydana w 2017 roku na PlayStation 4, iPad, Xbox One, Nintendo Switch, macOS i PC gra RPG. Produkcja osadzona jest w klimatycznym świecie fantasy zwanym Rivellon z turowym systemem walki oraz dużymi obszarami do eksploracji. Gracz wciela się w użytkownika mocy tzw. Źródła, na którego polują niebezpieczni Łowcy.
  • Disco Elysium od studia ZA/UM — to gra RPG wydana w 2019 roku na PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, macOS oraz PC. Bohaterem produkcji jest policjant, który znalazł się na mocnym zakręcie życiowym. Sprawa, którą obecnie się zajmuje, zaprowadzi go na szczyt lub na samo dno. 
  • Wasteland 3 od studia inXile Entertainment — wydana w 2020 roku na PlayStation 4, Xbox One, Linux, PC oraz Mac OS postapokaliptyczna gra RPG. Gracz wciela się w członka Team November, który dostaje zadanie nawiązania współpracy z lokalnym Patriarchą w celu zdobycia kluczowych zasobów. Akcja tej odsłony gry ulokowana została w postapokaliptycznym Kolorado, która zostało skute lodem. 
Pillars of Eternity jest mroczną grą.
W Pillars of Eternity sporą część czasu spędzimy w podziemiach. | Źródło: materiały prasowe

Pillars of Eternity — oceny i opinie

Na portalu Metacritic Pillars of Eternity zbiera bardzo pochlebne opinie. Recenzenci jako plus produkcji podają system walki, który wymaga od nas taktycznego podejścia do wroga, rozległy świat do eksploracji oraz klasyczne podejście do gatunku RPG. Ocena według krytyków to aż 89/100.

Gracze również nie szczędzą grze pochwał. Oni również zwracają uwagę na klasyczne podejście do gatunku, który nadaje grze nutkę nostalgii. Chwalą również system zarządzania drużyną, który ich zdaniem w najnowszych produkcjach jest zwykle traktowany po macoszemu. 

Pillars of Eternity posiada również pewne wady. Pierwszą z nich jest, zdaniem graczy, kiepskie aktorstwo głosowe. Drugim mankamentem gry jest niestety niezbyt dobra grafika, która znacząco psuje cały odbiór gry. Ostatnią wadą, która jest wskazywana, to osnowa fabularna gry, która po pewnym czasie zwyczajnie zaczyna nudzić. Jednak, mimo tego, gracze oceniają produkcję wysoko, bo aż 8.3/10.

A co o grze sądzi społeczność Steama?

“Niesamowite, że po 15 latach udało się stworzyć grę która całkowicie wpisuje się w tę magię która nieodzownie bije od serii Baldur’s Gate i Ice Wind Dale (dzięki wydaniu wersji EE chyba nigdy się nie zestarzeją). Ciężko wyrazić słowami mój podziw dla całego zespołu Obsidian. Pillars of Eternity został przygotowany absolutnie perfekcyjnie. Wszystko, począwszy od stylu graficznego i grafiki, a kończąc na mechanice zostało przygotowane z myślą o każdym detalu. Warto też napisać coś o warstwie fabularnej, ponieważ historia zawarta w tej grze przypomina czasu najlepszych produkcji.” (Alekde, SteamCommunity.com)

“Ciężkim i niewybaczalnym grzechem (a wręcz obelgą!) jest twierdzenie, że Pillars of Eternity to duchowy spadkobierca takich gier jak Baldur’s Gate, czy Planescape Torment. 

Fabuła w grze zaciekawia, ale tylko przez pewien etap, potem robi się zwyczajnie nudno, monotonnie i nie ma się żadnej ochoty na poznawanie dalszej historii. Towarzysze? Również nudni, bez życia, nieciekawi. Polecam porównać rozmówki/dialogi z postaciami w drużynie w Baldurach, Tormencie, czy chociażby w Dragon Age: Początek, lub NWN2 – jak tu wypada PoE? Załośnie! W Pilarsach nasz team to głównie zlepek statystyk z ładnymi portretami, a nie żywo reagujące postacie, które wielokrotnie umilały nam naszą przygodę świetnymi pogawędkami.” (Damter, SteamCommunity.com)

W Pillars of Eternity można się niekiedy pogubić w rozległych lokacjach.
Niektóre lokacje imponują swoim rozmiarem. | Źródło: materiały prasowe

DLC i edycje specjalne

Pillars of Eternity: Definitive Edition to pełne wydanie uznanej gry RPG. Edycja zawiera wersję podstawową gry oraz dwa dodatki fabularne:

  • Pillars of Eternity: The White March Part I (wydany w 2015 roku) 
  • Pillars of Eternity: The White March Part II (wydany w 2016 roku)

Ponadto do gry został również wydany dodatek DLC – Deadfire Pack, który zawiera nowe przedmioty oraz ekwipunek.

Pillars of Eternity: The White March Part I 

Fabuła gry toczy się w ramach kampanii z podstawowej wersji gry. Dostęp do zawartości dodatku otrzymujemy po ukończeniu aktu pierwszego wersji podstawowej. Akcja rozszerzenia dzieje się w krasnoludzkiej twierdzy Durgan. Według legendy w twierdzy znajdują się bardzo cenne artefakty, niestety została ona opanowana przez krwiożercze potwory. Naszym zadaniem jest zbadania tajemniczej twierdzy i odszukanie znajdujących się tam skarbów.

Pillars of Eternity: The White March Part II 

Drugi dodatek kontynuuje wątki rozpoczęte w pierwszej części. Dodatkowo do dyspozycji dostajemy nowe lokacje, misje oraz niedostępne do tej pory specjalne umiejętności bohaterów. Rozszerzenie wprowadza również nową postać barbarzyńcy o imieniu Meneha.

Zwiastun i gameplay

Zwiastun do gry ujrzał światło dzienne w 2015 roku i ukazuje nam warstwę fabularną gry.

Fabuła i rozgrywka w Pillars of Eternity

Akcja gry rozgrywa się na fantastycznej planecie Eora w regionie zwanym Wschodnimi Rubieżami. Istoty zamieszkujące ten świat posiadają dusze, które po śmierci przechodzą cykl reinkarnacji i trafiają do innych istot. Dusze trafiające do innych niosą ze sobą wspomnienia z poprzednich wcieleń. Jednak od pewnego czasu dzieci zaczynają rodzić się bez duszy. 

Nasz bohater to cudzoziemiec, który wraz ze swoją karawaną udaje się do miejsca zwanego Jelenioborzem. Podczas wędrówki bohater jest świadkiem dziwnej burzy, która zabija większość osób. Uciekając przed dziwnym zjawiskiem, bohater trafia do jaskini, w której jest świadkiem dziwnego rytuału. W wyniku tego zyskuje on moce Widzącego — osoby, która potrafi odczytywać wspomnienia z dusz. Jego zadaniem będzie odkrycie tajemnicy znikających dusz.

W grze sterujemy drużyną bohaterów. Nasza drużyna może się składać maksymalnie z 6 kompanów. Na początku tworzymy swoją własną postać, wybierając dla niej rasę, klasę oraz wygląd. 

Podczas rozgrywki napotkamy wiele postaci, z którymi będziemy mogli wejść w interakcję. Z częścią będziemy mogli tylko porozmawiać, a część może nam zlecić zadanie do wykonania. Za zrealizowane zadania oraz zabicie potworów otrzymamy nowe przedmioty, a także punkty doświadczenia.

Jak dokładnie wygląda gameplay w Pillars of Eternity możecie zobaczyć na poniższym wideo:

Multiplayer

Gra nie posiada trybu multiplayer, jednak tryb single jest na tyle rozbudowany, że zapewnia graczom wiele godzin fantastycznej rozrywki.

Wymagania sprzętowe

Minimalne wymagania sprzętowe:

● Procesor: Intel Core i3 2100T 2.5 GHz/AMD Phenom II X3 2.8 GHz

● Karta graficzna: karta grafiki 512 MB GeForce 9600 GT/Radeon HD 4850 lub lepsza

● Pamięć RAM: 4 GB RAM

● Dysk: 20 GB HDD

● System operacyjny i inne: Windows Vista/7/8

Zalecane wymagania sprzętowe

● Procesor: Intel Core i5 2400 3.10 GHz/AMD Phenom II X6 3.3 GHz

● Karta graficzna: karta grafiki 1 GB GeForce GTX 570/Radeon HD 7700 lub lepsza

● Pamięć RAM: 8 GB RAM

● Dysk: 20 GB HDD

● System operacyjny i inne: Windows Vista/7/8

Na konsoli PS4 oraz XONE  gra zajmować będzie około 15.13 GB. Natomiast na konsoli Switch potrzeba około 29 GB wolnego miejsca.

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *