EA SPORTS FC 24

Rozrywka

14.07.2023 16:00

EA SPORTS FC 24 – co wiemy o nowej grze piłkarskiej EA?

Encyklopedia gier Gry
7
0
0
7
0

Umarł król, niech żyje król – słowa te idealnie pasują do opisu EA SPORTS FC 24. Tytuł ten będzie pierwszą grą piłkarską marki EA Sports, tworzoną pod nowym szyldem. Czy oznacza to duże zmiany?

Po niemal trzech dekadach współpracy wspólne drogi EA i FIFA rozeszły się na dobre w 2022 roku. Nie skupimy się tu na powodach tego wydarzenia, ale popatrzymy w przyszłość, jaką szykuje dla fanów piłki amerykański producent i wydawca. EA SPORTS FC 24 będzie pierwszą grą, tworzoną bez wsparcia FIFA – z tego artykułu dowiesz się więcej na temat premiery tytułu, zmian, jakich można się spodziewać, platform, na jakich się ukaże oraz wiele więcej przydatnych informacji.

EA SPORTS FC 24 data premiery – kiedy zagramy w nową grę piłkarską EA?

Tytuł tworzony wspólnymi siłami studiów EA Vancouver i EA Romania ma już pewną datę premiery. Jeżeli po drodze nie wyniknie nic niespodziewanego, inauguracyjna odsłona serii EA Sports FC zadebiutuje 29 września 2023 roku. Oznacza to, że już na początku jesieni przekonamy się, jaki pomysł na nową serię ma Electronic Arts.

Platformy, na jakich dostępna będzie EAFC 24

Producent i wydawca gry wie doskonale, że nowa odsłona musi dotrzeć do jak największego grona odbiorców. Co więcej, poprzednie odsłony gier z serii FIFA trafiały w zasadzie na większość najważniejszych platform. EA SPORTS FC 24 nie wyłamuje się z tego trendu – gra będzie dostępna na premierę na PC, Playstation 4, Playstation 5, Xbox One, Xbox Series X/S i Nintendo Switch.

EA SPORTS FC 24
Główną twarzą nowej odsłony piłki nożnej w elektronicznym wydaniu jest Erling Haaland

Nowości w EA SPORTS FC 24 – co szykuje dla nasz EA?

Dysponujemy informacjami, które zdradzają co nieco na temat nowości oferowanych w EAFC 24. Jedną z nich jest tryb, którego nazwa nie została jeszcze zdradzona, ale co do którego wiemy, co będzie jego rolą. Nowa gra piłkarska odda w Twoje ręce możliwość odtworzenia najlepszych sytuacji, które miały miejsce w prawdziwych meczach. Twórcy opisują całą mechanikę w prostych słowach. Otóż gra analizuje nagrania meczu, który się odbył, a następnie przenosi to do świata cyfrowego. Gracz jest w stanie odtworzyć wybraną sytuację niemal 1:1.

Zmiany zachodzą również w trybie Ultimate Team, gdzie dodane zostaną po raz pierwszy piłkarki. Nie jest to pierwszy tego rodzaju zabieg w historii EA Sports (to samo miało miejsce w przypadku NHL 23), ale z pewnością jest to novum w przypadku serii piłkarskiej. Teraz Ultimate Team pozwoli poprowadzić w drużynie również kobiety.

Pod względem technicznym, nowa-stara gra piłkarska będzie napędzana silnikiem Frostbite, znanym m.in. z serii Battlefield. To jednak nie wszystko, co szykuje EA, by zapewnić jak najwyższą oprawę wizualną. Ważne zadanie będą mieć technologie Hypermotion V oraz PlayStyles. Obie mają jasne określone cele – tchnąć życie w cyfrowych piłkarzy i sprawić, że ich zachowanie będzie zbliżone jak najbardziej do prawdziwego. Na czym ma to polegać?

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Zacznijmy od PlayStyles. Zadaniem tej technologii jest nadanie ruchom piłkarzy jak najwięcej realizmu i zachowań znanych z rzeczywistości. Co więcej, PlayStyles ma również kopiować zdolności danych piłkarzy, a następnie przenosić je do gry. W ten sposób, granie danym zawodnikiem będzie maksymalnie upodobnione do prawdziwego odpowiednika. Pozwoli to na swoiste „wczucie” się w zawodnika i granie nim tak, jak grałby na prawdziwym boisku.

Hypermotion V to również czynnik, który wpływa na realizm, jednak robi to pod nieco innym kątem. Zadaniem systemu jest porównywanie danych wolumetrycznych z ponad 180 meczów z najwyższego poziomu rozgrywek. Mecze te nie ograniczają się do jednej konkretnej ligi – dotyczą rozgrywek UEFA Liga Mistrzów,  LaLiga oraz Premier League. W ten sposób, w nową odsłonę piłkarską tchnięty zostanie duch, który wpłynie na zachowanie zawodników. Możemy spodziewać się dużej dawki realizmu, ale jak to będzie wyglądać w praktyce – zobaczymy już pod koniec września tego roku.

Tryb Pro Clubs również zaoferuje więcej z nową odsłoną. W Wirtualnych Klubach będą mogli ścierać się ze sobą posiadacze różnych platform. Nowa gra zaoferuje cross-play dla posiadaczy konsol tej samej marki. Oznacza to, że posiadacze PlayStation 5 będą mogli grać z posiadaczami PS4 i analogicznie dla konsol Microsoftu: Xbox One zetrze się w meczu z Xbox Series X/S. Warto zaznaczyć, że opcja ta nie dotyczy Nintendo Switch. Możliwość rywalizacji między posiadaczami starszych i nowszych konsol Sony i MS to również nowe podejście do kwestii tabeli liderów. Będą one zunifikowane, tak by odnotowywały osiągnięcia wszystkich platform jednocześnie.

Detale w EA SPORTS FC 24
Twórcy deklarują, że nową grę będzie cechować wysoki poziom detali i odwzorowania piłkarzy

Oprócz nowych opcji możemy spodziewać się też powrotu znanych i lubianych rozwiązań z serii FIFA. W tej kwestii EA ma pełną dowolność, ponieważ koniec umowy z FIFA nie wpływa na ten aspekt w żadnym stopniu. Liga Mistrzów, VOLTA, tryb kariery i menadżera oraz inne tryby, które odniosły spory sukces – to wszystko najpewniej wróci w nowej odsłonie piłki kopanej w wersji elektronicznej.

Tu jednak mogą pojawić się liczne pytania dotyczące istotnego szczegółu. W zasadzie, po zakończeniu umowy z FIFA, pytanie tego rodzaju pojawiło się na ustach wielu graczy. Mianowicie, co z licencjami na piłkarzy i nie tylko? Nowe tryby są z pewnością wyczekiwane, ale brak prawdziwych nazwisk byłby z pewnością odczuwalną nieobecnością dla wielu fanów. Czy rozejście się wspólnej drogi FIFA i EA sprawi, że amerykański producent nie będzie mógł zaimplementować Haalanda, Lewandowskiego czy też Viníciusa w swojej grze?

Co z licencjami w nowej grze po zakończeniu współpracy z FIFA?

Obawy w tym względzie były słuszne – wszak to FIFA udostępnia wizerunki nie tylko piłkarzy, ale również wielu innych aspektów, które wpływają na realizm gry. Nie ma jednak powodów by żywic je dalej – EA SPORTS FC 24 w zasadzie nie będzie się różnić diametralnie od poprzednich odsłon pod względem liczby licencji. A oprócz tego, stopień dbałości o szczegóły i odwzorowanie detali będzie na bardzo wysokim poziomie.

Edycja Ultimate
Udostępniona niedawno grafika Edycji Ultimate, a na niej giganci piłkarscy, tacy jak Ronaldinho, Pirlo, Zidane, Haaland, Beckham i inni. Co jednak ciekawe, grafika wywołała spory szum, z uwagi na specyficzne odwzorowanie wybranych gwiazd

EA Sports wyjaśnia, że aspekt zgromadzonej liczby licencji jest istotnym elementem każdej gry piłkarskiej tworzonej przez markę. W tym celu udało się zdobyć zgody na wykorzystanie wizerunku ponad 19 tysięcy piłkarzy i ponad 700 prawdziwych drużyn. EAFC 24 pozwoli Ci poprowadzić do zwycięstwa swoich idoli i ulubione kluby, bez konieczności uciekania się do losowych nazw i wymyślonych miejsc. Co więcej, oprócz tego EA ma do wykorzystania licencje na ponad setkę prawdziwych stadionów oraz prawa do wykorzystania w swojej grze 30 lig piłkarskich z całego świata.

EA Sports zaznacza, że dekady inwestycji w licencje są czymś, co nie ulegnie zmianie w przypadku nowej odsłony gry piłkarskiej. Twórcy chwalą się ekskluzywnym partnerstwem z topowymi ligami, jak Premier League, LaLiga, Serie A czy też Bundesligą. Wiemy również, że gracze poprowadzą też do meczów prawdziwe zespoły z MLS, jednak na poznanie większej liczby kolejnych lig trzeba będzie zaczekać do premiery. W ramach ciekawostki prezentujemy, ile EA było/będzie zmuszone zapłacić, za bycie oficjalnym partnerem ligi angielskiej. Jak donosi Sky Sports, główna licencja na ligę angielską przez sześć lat kosztuje 488 milionów funtów.

Edycje, w jakich dostępna będzie gra EA SPORTS FC 24

Odsłona nowej generacji gry piłkarskiej dostępna będzie w dwóch edycjach: Standardowej oraz Ultimate. Poniżej przygotowaliśmy dla Was wszelkie informacje na ich temat, które mogą Was zaciekawić najbardziej. Łącznie z tym, ile trzeba będzie za nie zapłacić oraz co zaoferują.

Sprawdź też: FIFA 23 – wrażenia z gry. Piękniejsza strona futbolu w akcji

EA SPORTS FC 24 Edycja Standardowa

Podstawowa edycja, znana jako Edycja Standardowa. Oddaje w Twoje ręce grę w podstawowej wersji i umożliwi rozgrywkę na premierę, czyli 29 września. Warto odnotować, że cena w przypadku wersji na starą i obecną generację konsol Sony i Microsoftu jest taka sama. Za grę w tej edycji trzeba zapłacić 369,90 złotych (PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S) oraz 319,90 złotych na Steamie i Epic Games Store. W Nintendo Store cena wynosi 59,99 euro.

EA SPORTS FC 24 Edycja Ultimate

Kupując grę w tej wersji, będziemy musieli wyłożyć konkretne pieniądze. Za wersję na konsole trzeba zapłacić 509,90 złotych, natomiast na Steamie i EGS-ie, Ultimate kosztuje 469,90 złotych. Wysoka cena jest jednak powiązana z dodatkami, które są niedostępne w edycji podstawowej. Najważniejszą jest wcześniejszy dostęp do gry – posiadacze tej edycji będą mogli zagrać już od 22 września, czyli tydzień przed premierą. Prócz tego, edycja ta zaoferuje szereg dodatków do wykorzystania w grze.

Sprawdź też: Pierwszy turniej esportowy – o czym warto pamiętać?

Jak zagrać w EA SPORTS FC 24 tydzień przed premierą bez kupowania Edycji Ultimate?

Istnieje sposób na wcześniejsze dołączenie do gry, bez konieczności wykładania dużej sumy za Edycję Ultimate. Wiąże się on jednak z pewnym haczykiem, ponieważ dostęp ten będzie ograniczony czasowo. O co chodzi? O subskrypcje EA Play.

EA Play jest dostępną usługą w ramach między innymi Xbox Game Pass Ultimate. Posiadanie dostępu do EA Play umożliwi Ci dołączenie do gry razem z posiadaczami Edycji Ultimate. Oznacza to, że w „nową FIFĘ” zagrasz od 22 września, jednak w określonych ramach czasowych. Gra będzie mieć wtedy status triala, umożliwiając rozgrywkę przez 10 pełnych godzin. Po przekroczeniu tego limitu czasowego granie będzie niemożliwe aż do premiery w dniu 29 września.

EA SPORTS FC 24
W grze możliwe będzie odwzorowanie najlepszych akcji, które miały miejsce w rzeczywistości

Wymagania sprzętowe EA SPORTS FC 24

Posiadacze PC mogą się zastanawiać, jakiego sprzętu potrzeba do uruchomienia nowej gry EA Sports. Te są już znane i prezentujemy je poniżej – sprawdź, czy Twój PC podoła nowej grze piłkarskiej.

Wymagania minimalne:

 • System operacyjny: Windows 10 (64-bitowy);
 • Procesor (AMD): AMD Ryzen 5 1600 @ 3,2 GHz;
 • Procesor (Intel): Intel Core i5-6600K @ 3,50 GHz;
 • Pamięć RAM: 8 GB;
 • Karta graficzna (AMD): AMD Radeon RX 570 4 GB;
 • Karta graficzna (NVIDIA): NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 4 GB;
 • DirectX: 12;
 • Wymagania dotyczące połączenia online: 512 kb/s minimalnej prędkości Internetu. Połączenie z internetem jest niezbędne do instalacji i gry;
 • Wymagane miejsce na dysku: 100 GB.

Sprawdź też: Cykl gier FIFA — TOP 5 najlepszych gier z serii

Wymagania rekomendowane:

 • System operacyjny: Windows 10 (64-bitowy);
 • Procesor (AMD): AMD Ryzen 7 2700X @ 3,7 GHz;
 • Procesor (Intel): Intel Core i7-6700 @ 3,40 GHz;
 • Pamięć RAM: 12 GB;
 • Karta graficzna (AMD): AMD RX 5600 XT;
 • Karta graficzna (NVIDIA): NVIDIA GeForce GTX 1660;
 • DirectX: 12;
 • Wymagania dotyczące połączenia online: 512 kb/s minimalnej prędkości Internetu. Połączenie z internetem jest niezbędne do instalacji i gry;
 • Wymagane miejsce na dysku: 100 GB.

Oficjalny zwiastun rozgrywki

Na koniec prezentujemy Wam zwiastun rozgrywki z nowej gry EA Sports, który debiutował wczoraj. Możecie na nim zobaczyć popisy gigantów piłkarskich wraz z prezentacją nowych technologii.

Czy koniec współpracy z FIFA będzie nowym rozdziałem dla najsłynniejszej serii piłkarskiej od EA? Z pewnością, pytanie jednak, czy twórcy na nowo zdołają rozpalić w graczach miłość do serii, która ostatnimi laty przeżywała pewną stagnację. O wszystkim przekonamy się już we wrześniu.

intel specyfikacja i9 13900k
7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *