fifa xbox gamepad

Rozrywka

28.09.2021 09:39

Cykl gier FIFA — TOP 5 najlepszych gier z serii

Gry
11
2
0
11
2

Złośliwi mówią, że jedyne, co zmienia się w każdej kolejnej odsłonie gier FIFA, to składy. Dziś przyjrzymy się najlepszym odsłonom gier z tej serii, których zakres wprowadzonych zmian wykraczał daleko poza prostą zmianę składu. Przedstawiamy TOP 5 gier z cyklu piłkarskiego FIFA.

FIFA — podstawowe informacje o grach i twórcach serii

FIFA to najpopularniejszy symulator piłki nożnej na świecie. Pierwsza FIFA pojawiła się w 1994 roku i jest to dziecko EA Sports, odłamu amerykańskiej firmy Electronic Arts. 

Gra została stworzona jako jeden z elementów promocji piłkarskich Mistrzostw Świata w USA i była pierwszą tego typu produkcją z oficjalną licencją FIFA

Warto tu zaznaczyć, że specyfiką serii jest wydawanie gry w regularnych, jednorocznych odstępach. 

Większość krytyków FIFY zarzuca produkcji, że kolejne odsłony charakteryzują się niewielką ilością zmian i są z tego powodu zwyczajnie nudne. EA Sports broni swojej gry tłumacząc, że seria rozwija się w sposób ewolucyjny. 

Jednak pomimo głosów krytyki, twórcy FIFY nie mają na co narzekać. Ich flagowy produkt do 2019 roku sprzedał się w 282.4 miliona egzemplarzy.

TOP 5 gier FIFA

Seria liczy sobie wiele odsłon, jednak żeby Was nie zanudzić, przedstawię tu tylko crème de la crème, czyli TOP 5 gier FIFA.

FIFA 14 – dla wielu najlepsza odsłona cyklu po dziś dzień

FIFA 14 to dwudziesta pierwsza część cyklu studia EA Sports (tak na marginesie, wy też słyszycie dźwięk loga?).

Na okładce polskiego wydania gry znajdziemy Roberta Lewandowskiego i jest to znaczący fakt, a to dlatego, że po raz pierwszy reprezentacja Polski została w pełni licencjonowana wraz z Ekstraklasą.

Sprawdź też: Gran Turismo 7 – wszystko, co wiemy o grze. Prezentacja Gran Turismo 7 – zwiastun i data premiery

Sama rozgrywka bazuje na dobrze nam znanych rozwiązaniach z poprzednich odsłon cyklu. Twórcy jednak nieco poprawili fizykę piłki, a także rozszerzyli AI piłkarzy. Dzięki czemu dostajemy jeszcze bardziej realistyczną rozgrywkę. Zmieniono również system oddawania strzałów. Teraz nasi piłkarze dostosowują krok, prędkość i kąt dojścia do piłki. 

Gracze twierdzą, że ta odsłona cyklu jest najbardziej dopracowana, a dodatkowo ma najlepszą ścieżkę dźwiękową i dopracowane składy. Kierowanie naszymi zawodnikami to czysta poezja, a sama gra wciąga na długie godziny.

FIFA 12

Dziewiętnasta część cyklu z Kubą Błaszczykowskim na okładce to kolejny krok stopniowej ewolucji serii FIFA.

Największą nowością tej serii, a zarazem dużym krokiem milowym jest użycie silnika Impact Engine. W dużym skrócie odpowiada on za detekcję kolizji zawodników i symulację zdarzeń wynikłych po zderzeniach. Dzięki temu faule i nieczyste zagrania wyglądają bardziej realistycznie i odczuwamy ich skutek bardziej boleśnie. 

W FIFA 12 zmianie uległ również model dryblingu oraz moduł Personality Plus, który z niezwykłą precyzją odzwierciedla umiejętności największych piłkarskich gwiazd. 

FIFA 11

W tej odsłonie FIFY na okładce również królował Kuba Błaszczykowski, a sam tytuł okazał się krokiem milowym dla serii. To właśnie w tej odsłonie dostaliśmy masę nowych funkcji, które zaczęły kształtować późniejsze odsłony FIFY.

FIFA 11 pozwala nam położyć większy nacisk na rozwój naszych piłkarzy. W związku z tym do życia został powołany system Personality+, który odzwierciedla cechy i zachowania zawodników na boisku. Ten system dobitnie pokazuje na boisku różnicę pomiędzy zawodnikami zarówno w jakości, jak i celności zagrań.

Nasi zawodnicy zbierają również tzw. working rate, który pokazuje nam, jak bardzo nasi piłkarze są pracowici na boisku. 

Z ciekawostek, które twórcy postanowili dodać do gry, warto wspomnieć o Fifa Theatre. Ta funkcja daje możliwość importowania swojej własnej ścieżki dźwiękowej do gry. To co, meczyk do ulubionej muzyki?

Sprawdź też: Wszystko o Lego Star Wars: Skywalker Saga — kiedy premiera, zwiastun, rozgrywka

FIFA 13

Najpopularniejszy symulator piłki nożnej na świecie, w 2012 roku nie zawiódł graczy i dostarczył kolejnych ciekawych innowacji. Największą modyfikację przeszedł silnik fizyczny — Player Impact Engine. Dzięki tej modyfikacji znacznie poprawiła się grafika zachowań piłkarzy na boisku oraz tor lotu piłki. 

Twórcy dodali również moduł Attacking Intelligence, który przynosi nam zmiany w naszej grze defensywnej. 

W FIFA 13 dostajemy również moduł do rozgrywania rzutów wolnych — Tactical Free Kicks. 

Uff dużo tego prawda? A to jeszcze nie koniec. W tej odsłonie serii dostajemy również nowy tryb rozgrywki Skill Games. Dostajemy możliwość przetestowania swoich umiejętności w kilkudziesięciu różnych wyzwaniach.

Dość znacznego ulepszenia doczekali się również wirtualni sędziowie. Wyeliminowano błędy związane z pracą silnika fizycznego.

FIFA 10

FIFA 10 przynosi nam zmiany w samym gameplayu. Dodatkowo ta odsłona serii wprowadzała bardziej realistyczne zachowanie naszych piłkarzy na boisku. Widać, że stali się bardziej „inteligentni”. Walczą o piłkę, uczą się ruchów przeciwników. 

Gra daje nam również możliwość tworzenia własnych strategii taktycznych. Już nie dostajemy gotowców do wybranie. Teraz możemy sami godzinami kombinować, jak taktycznie ustawić nasz zespół, aby odniósł sukces.

Również opcja transferowa dostała bardziej realistyczny wydźwięk. Teraz gwiazda światowego formatu będzie kręcić nosem jeśli będzie miała przejść do małego, nic nieznaczącego klubu. EA Sports posłuchało również próśb graczy (albo może raczej narzekań?) i poprawiło tryb wieloosobowy. 

FIFA już na stałe wpisała się w coroczny kalendarz premier i możną tę serię lubić lub nie, ale trzeba przyznać, że jest niekwestionowanym liderem. Wielu graczy wsiąka na wiele godzin, rozgrywając niezapomniane mecze i każdy z nich ma swoją ulubioną FIFE

A która gra z serii jest Twoją ulubioną? 

11
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *