crusader kings III cena

Rozrywka

30.03.2023 08:37

Crusader Kings III – data premiery, opinie, wymagania sprzętowe

Encyklopedia gier Gry
11
0
0
11
0

Crusader Kings III od Paradox Development Studio to hybryda historycznej gry strategicznej i RPG, oraz trzecia część serii będącej niejako spin offem cyklu Europa Universalis. 

Data premiery i twórcy

Crusader Kings III ukazało się na rynku 1 września 2020 roku na PC. Natomiast 29 marca 2022 roku odbyła się także premiera specjalnej edycji na konsole PlayStation 5 oraz Xbox Series X|S. Za grę odpowiedzialne jest studio specjalizujące się w grach strategicznych, Paradox Development Studio, twórcy także poprzedniej części, Crusader Kings II z roku 2012. Wydaniem tytułu zajęło się Paradox Interactive.

Gry podobne do Crusader Kings III

Crusader Kings III to druga gra z serii stworzona przez Paradox Development Studio. Rozwija ona wiele pomysłów z poprzedniej części, która nawet lata po premierze jest tytułem godnym zainteresowania:

 • Crusader Kings II wydana w 2012 roku na PC, to pierwsze i niezwykle udane podejście Paradox Development Studio do serii. Gra charakteryzowała się niezwykle rozbudowanym systemem zarządzania państwem, oferując elastyczność co do podejmowanych działań godną niejednego RPGa.  

Również kontynuacja czerpie garściami zarówno z gatunku wielkich strategii, jak i gier RPG. Te połączenie, mimo że niezbyt popularne na przestrzeni lat, dorobiło się innych, godnych reprezentantów. Wiele z nich wyszło spod skrzydeł Paradox Development Studio:

 • Europa Universalis IV wydane w 2013 roku na PC, to gra od tych samych twórców i najnowsza część serii, której nie trzeba przedstawiać miłośnikom strategii. Większy nacisk kładzie ona na czystą strategię, ale wprowadza też elementy, w których np. osobowość władcy wpływa na skuteczność niektórych działań. Coś, co na o wiele większą skalę zaobserwować możemy w Crusader Kings III.
 • Victoria 2 z 2010, wydane na PC, kolejna gra strategiczna, również od tego samego developera. Oficjalnie zapowiedziano jej sequel, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by przed premierą zapoznać się z poprzedniczką. Gracz staje w niej na czele jednego z ponad 200 państw i kieruje jego losami przez sto lat, aż do rozpoczęcia drugiej wojny światowej. Ogromny nacisk położono w niej na odwzorowanie epoki ogromnego postępu technologicznego i społecznego, odzwierciedlony w mnogości opcji sprawowania władzy i wynalazków do odkrycia.
-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Crusader Kings III –  oceny i opinie

Crusader Kings III cieszy się bardzo dobrym odbiorem, nie tylko ze strony recenzentów, ale i graczy lubujących się w grach strategicznych. W serwisie Metacritic średnia ocen na PC plasuje się na poziomie 91 punktów z 60 recenzji i ocenie od użytkowników wynoszącej 8.4.

Chwalono znaczące poprawki i rozwój względem poprzedniczki oraz wiele systemów urozmaicających i pogłębiających doświadczenie płynące z rozgrywki. Wrażenie robi ogrom świata i mapy, na której toczymy swoje kampanie. W połączeniu z nie mniejszym ogromem zawartości przygotowanej przez twórców, starających się wiernie odwzorować klimat czasów średniowiecza, każda rozgrywka zaskakuje czymś nowym i niespodziewanym. Nie zapomniano przy tym o podstawach, takich jak strategiczne walki i eksploracja mapy, ułatwione dzięki przystępnemu interfejsowi.

crusader kings III recenzja
Crusader Kings to zdecydowanie jedna z ciekawszych strategii! | źródło: materiały prasowe

Miłośnicy strategii docenili również elastyczność, z jaką można prowadzić swoją rozgrywkę. To właśnie tutaj błyszczy RPGowy charakter Crusader Kings III. Ilość możliwych, czasami niesamowitych scenariuszy, na które wpływają decyzje gracza i sposób prowadzenia dynastii oraz jej statystyki według wielu opinii są ważną częścią doświadczenia, nadając dodatkowy wymiar czysto strategicznym działaniom na mapie, charakterystycznym dla tego gatunku.

“Porównując do poprzedniej części wiele rzeczy zostało usprawnionych w prowadzeniu wojen, intryg oraz rodu. Oprócz tego dodali troszkę mechanik z poprzednich DLC i jeszcze je rozwinęli!”

Adrian uwu, SteamCommunity.com

“Bardzo dobra gra strategiczna. W odróżnieniu od innych gier tego typu, tutaj oprócz nacisku na sterowanie frakcją stawia się duży nacisk na rozwój rodu. Ważnym elementem są małżeństwa, spiski, wychowanie dziedziców (którymi będzie się grało po śmierci swojego władcy). Ciekawym elementem są również wydarzenia losowe, które co jakiś czas przytrafiają się naszej postaci.”

Okarin, SteamCommunity.com

DLC i edycje specjalne

Do tej pory Crusader Kings III doczekało się dwóch, mniejszych dodatków. Wszystkie z nich, wraz z zapewnionym dostępem do nadchodzącego rozszerzenia Royal Court, zawarte są w edycji Crusader Kings III: Royal Edition:

 • Fashion of the Abbasid Court
 • Northern Lords

Sprawdź też: Najlepsze strategie, w które musisz zagrać w 2021. Gry strategiczne – TOP 5

Fashion of the Abbasid Court

Zawiera dodatkowe skórki i stroje dla jednostek Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej. Został wydany przy okazji premiery 1 września w ramach expansion pass. 

Northern Lords

Dodatek wydany w marcu 2021 wzbogacił grę zawartością dedykowaną głównie państwom północy – skandynawii z czasów wikingów. Wprowadził dwie nowe jednostki, nowe, osadzone w kulturze skandynawskiej dynastie oraz inspirowane historią wydarzenia i wybory z nimi związane.

crusader kings III dodatki
Do gry powstało nieco DLC – którymi warto się zainteresować? | źródło: materiały prasowe

Zwiastun i gameplay

Premierowy zwiastun Crusader Kings III ukazuje na początku ogrom przytłaczająco pozytywnych ocen, które dostał w recenzjach od największych redakcji. Następnie, w skondensowanej formie pokazuje, czym zasłużył sobie na takie przyjęcie – ogromną mapą średniowiecznej europy, strategicznymi starciami oraz mnogością scenariuszy i wydarzeń w grze, w których zdrada i podstęp nieraz są potężniejsze od wojen.

Fabuła i rozgrywka w Crusader Kings III

Na początku gry wybieramy jedną z wielu, różniących się pochodzeniem i charakterystykami dynastii, której losy będziemy kształtować przez kolejne stulecia prób zdobycia jak największego wpływu na terenach średniowiecznej Europy, Bliskiego Wschodu, Azji i północnej części Afryki. 

Gra nie ma w sobie jednoznacznego celu – to my jako gracze będziemy decydowali jak i w jakim kierunku potoczy się rozgrywka. Na osiągnięcie postawionych celów wpływ ma wiele elementów. W grze, prócz zdobywania nowych terenów za pośrednictwem, chociażby, walki, dyplomacji lub podstępu nie mniejszym problemem jest utrzymanie swojego rodu w ryzach, dbając nie tylko o jego rozwój, ale i ochronę przed licznymi, często wewnętrznymi spiskami i intrygami. 

Niełatwym zadaniem jest też utrzymanie podbitych terenów i zarządzanie coraz bardziej powiększającym się królestwem, na którego funkcjonowanie wpływ mają religia, ekonomia, warunki społeczne i prowadzona polityka.

Sprawdź też: Stare gry komputerowe: TOP lista kultowych klasyków

By tego dokonać, twórcy oddali w nasze ręce szereg opcji i mechanik przeplatających w sobie elementy klasycznych strategii oraz symulacji rządzenia dynastią. Do dyspozycji mamy pięć podstawowych „stylów życia” naszej głowy rodu i unikalne cechy charakteru, które pomagają lub przeszkadzają w obranej strategii. Osoba sprawująca władzę nie żyje zresztą wiecznie – twórcy zadbali, by życie na dworze nie było zbyt nudne. 

Nie bez powodów możemy nawet zatrudnić swojego spy mastera. W wypadkach mniej lub bardziej nagłej śmierci dotychczasowego władcy jego obowiązki przechodzą na jego następcę, którego to możemy sami wyznaczyć, zdając się na naturalny talent potomka, lub nawet „hodując” go drogą eugeniki na przestrzeni pokoleń.

Nie samym dworem jednak człowiek żyje. Crusader Kings III oferuje rozbudowane opcje prowadzenia wojen i opracowywania skutecznych strategii militarnych i ekonomicznych. Do dyspozycji mamy różne wojska, unikalne jednostki, najemników i bractwa, a to jak prowadzić będziemy nasze działania zależy od naszej wyobraźni, sprytu i doświadczenia, zdobywanego na przestrzeni wieków panowania naszej dynastii i prowadzenia intryg kształtujących historię Europy.

Multiplayer

Crusader Kings III nie oferuje rozgrywki dla wielu graczy, skupiając się w całości na rozgrywce jednoosobowej.

Wymagania sprzętowe Crusader Kings III

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • Procesor: Intel® Core™ i3-2120 / AMD® FX 6350
 • Pamięć: 6 GB RAM
 • Karta graficzna: Nvidia® GeForce™ GTX 460 (1GB) / AMD® Radeon™ HD 7870 (2GB) / Intel® Iris Pro™ 580 / Intel® Iris® Plus G7 / AMD® Radeon™ Vega 11
 • Miejsce na dysku: 8 GB dostępnej przestrzeni

Zalecane wymagania sprzętowe:

 • Procesor: Intel® Core™ i5-4670K / AMD® Ryzen™ 5 2400G
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: Nvidia® GeForce™ GTX 1650 (4GB) / AMD® Radeon™ R9 390X (8GB)
 • Miejsce na dysku: 8 GB dostępnej przestrzeni
Intel Arc A770 i i513600K
11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *