Wiedźmin (The Witcher) to gra RPG osadzona w mrocznych słowiańskich klimatach. Gra powstała na fali wieloletniej popularności książkowej sagi fantasy autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Bohaterem gry jest profesjonalny zabójca potworów — wiedźmin Geralt z Rivii. Produkcja została wydana na komputery PC.
Data premiery i twórcy
Premiera Wiedźmina miała miejsce 26 października 2007 roku, wyłącznie na komputery PC. Za powstanie gry odpowiada polskie studio CD Projekt RED. Dzięki Wiedźminowi studio uzyskało międzynarodowy rozgłos oraz renomę i stało się kluczowym graczem na rynku gier. Wydaniem gry zajęło się zaś międzynarodowe studio Atari / Infogrames.
Gry podobne do Wiedźmina
Gry RPG w konwencji fantasy cieszą się wśród graczy ogromną popularnością. Na rynku wydawniczym co chwila pojawiają się nowe tytuły z podobnym klimatem oraz gameplayem.
- Gothic 3 – to trzecia odsłona kultowej już serii gier RPG. Tym razem gracz ze swoimi wiernymi towarzyszami ma kilka dróg do wyboru – może walczyć razem z rojalistami i wyzwalać krainę, może również walczyć razem z pustynnymi asasynami lub sprzymierzyć się z orkami i zapewnić im zwycięstwo. Gra została wydana na komputery PC.
- Dragon Age: Origins – to klasyczny RPG w baśniowym klimacie. Akcja gry dzieje się w fikcyjnym królestwie Ferelden, które zostało zaatakowane przez Plagę. Zadaniem gracza, który wciela się w Szarego Strażnika, jest walka z wszelkiej maści potworami, na których czele stoi potężny arcydemon. Gra została wydana na konsole PS3, X360 oraz komputery PC.
- The Elder Scrolls III: Morrowind — trzecia odsłona kultowej już serii gier RPG. Gracz trafia na wyspę Vvardenfell, gdzie rządy sprawuje nieśmiertelny triumwirat. Tylko od nas zależy, czy zapiszemy się w historii wyspy, czy też nasze działania przejdą bez echa. Gra została wydana na konsolę Xbox oraz komputery PC.
Wiedźmin – oceny i opinie
Na portalu Metacritic gra zebrała bardzo pochlebne opinie. Średnia ocena wynosi 81% w wersji na PC.
Recenzenci zwrócili szczególną uwagi na mroczny i wciągający klimat gry oraz na silny nacisk położony na dokonywanie wyborów moralnych. Gra była również chwalona za świetną oprawę audiowizualną oraz niezwykłą szczegółowość świata gry. Dziwić może dziś jedna „wada” wytykana swego czasu przez recenzentów – według niektórych świat gry był zbyt wielki i wymagał zbyt wiele czasu na zgłębianie go. Recenzentom również nie przypadł do gustu fakt, że jedyną grywalną postacią jest Geralt, a także zbyt uproszczony system walki.
Społeczność Steam natomiast o grze wypowiada się zazwyczaj pochlebnie:
Jedyne co się w tej grze nie zestarzało to fabuła i postacie. Do grafiki można się przyzwyczaić, chociaż co niektóre modele, szczególnie statystów, wyglądają czasami bardziej jak karykatury. System walki to chyba najgorsze co ta gra oferuje – jest inny, ale to nie znaczy, że dobry, szczególnie frustrujący w walkach z bossami. Polecam tę grę dla samej atmosfery i możliwości interakcji ze światem, niekoniecznie dla samej rozgrywki.
Maciux, SteamCommunity.com
O ile możliwe jest, że ktoś poza mną jeszcze w to nie grał, a nie odpychają go RPGi, to koniecznie powinien. Gra nie jest może wyjątkowa jeśli chodzi o mechanikę czy prezentację, ale historia, bohaterowie, przedstawiony świat i dialogi są rewelacyjne. Jeśli do tego dodać wybory, które często odbijają się mocno na dalszym (nawet dużo dalszym) przebiegu gry i to w niespodziewanych momentach, a do tego czasem rezultaty naszych decyzji pozostawiają poczucie żalu, że wybraliśmy tak a nie inaczej, albo wręcz, że nie było tak na prawdę dobrego rozwiązania, to mamy grę, a właściwie opowieść, która na pewno na długo zostanie w pamięci.
mahon, SteamCommunity.com
Sprawdź też: Wiedźmin 3: Dziki Gon (PC, XOne, PS4, Switch)
DLC i edycje specjalne
19 września 2008 roku gra doczekała się edycji rozszerzonej. Zawierała ona dwie nowe przygody, płyty ze ścieżką dźwiękową, DVD zawierającą materiał filmowy o kulisach powstawania gry, opowiadanie Andrzeja Sapkowskiego, mapę wiedźmińskiego świata oraz naklejki. Co ciekawe, wersja ta była oceniana dużo lepiej niż podstawowa wersja gry. Twórcy poprawili czas ładowania lokacji, bardziej zróżnicowali pojawiające się postacie, poprawili wygląd animacji oraz ekran ekwipunku.
Zwiastun i gameplay
Oficjalny zwiastun produkcji przedstawia nam postać Geralta z Rivii. Możemy również poczuć mroczny i złowieszczy klimat gry, a co najważniejsze dostajemy również obraz jednego z najważniejszy potworów sagi o Wiedźminie — Strzygi.
Fabuła i rozgrywka w Wiedźminie
W produkcji wcielamy się w Geralta z Rivii, głównego bohatera prozy Andrzeja Sapkowskiego. Geralt jest wiedźminem — łowcą potworów o nadludzkich zdolnościach. Do dyspozycji dostajemy duży świat wzorowany na średniowieczu, jednak występują w nim elementy fantastyczne, takie jak elfy czy potwory. Warto zaznaczyć, że akcja gry dzieje się już po wydarzeniach z Sagi, dlatego też fabuła gry nie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem przez Andrzeja Sapkowskiego.
Losy Geralta obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby lub w rzucie izomerycznym. Gracz porusza się po fantastycznym świecie, który został podzielony na obszary. Bohaterowi poszczególne lokacje zostają udostępnione w odpowiednim czasie, wraz z kolejnymi rozdziałami fabuły. Wykonując misje oraz zabijając potwory, zdobywamy punkty doświadczenia, które możemy wydać na ulepszenie atrybutów takich jak: siła, zwinność, wytrzymałość i inteligencja. Każdy z nich ma pięć poziomów zaawansowania. Geralt po zdobyciu umiejętności alchemii może również przyrządzać specjalne eliksiry, które staną się nieodzowną częścią każdej walki. Składniki do ich przyrządzania będziemy zbierać w czasie podróży lub zdobywać jako nagrody za wykonaną misję. Jednak należy korzystać z nich bardzo rozważnie, gdyż eliksiry zatruwają ciało Geralta.
Sprawdź też: Kiedy Wiedźmin 4? Co wiemy o przyszłości serii gier od CDPR?
Geralt dysponuje dwoma mieczami — stalowym, którym służy do walki z ludźmi i potworami niemagicznymi oraz miecz srebrny, który służy do walki z potworami tylko zrodzonymi z magii (oręż ten zdobywamy w czasie trwania rozgrywki).
Bardzo ważnym elementem rozgrywki są wybory moralne. Gracz jest zmuszony do ich podejmowania i mają one znaczący wpływ na świat gry oraz jej zakończenie. Efekty dokonanego przez nas wyboru nie są odczuwalne od razu, czasem upływa nawet kilkanaście godzin gry, zanim zauważymy, do czego doprowadził nasz wybór.
Multiplayer
Wiedźmin, według zamysłu twórców, od początku miał być grą tylko z rozgrywką jednoosobową.
Wymagania sprzętowe Wiedźmin
Minimalne wymagania sprzętowe:
- System operacyjny: Windows XP / Vista
- Procesor: Intel Pentium 4 2.4 GHz lub Athlon 64 2800+
- Pamięć: 1 GB RAM
- Karta graficzna: Nvidia GeForce 6600 / ATI Radeon 9800 lub lepsza
- DirectX: Wersja 9.0c
- Miejsce na dysku: 15 GB dostępnej przestrzeni
- Karta dźwiękowa: DirectX Compatible
Zalecane wymagania sprzętowe:
- System operacyjny: Windows XP/Vista
- Procesor: Intel Pentium 4 3,0 GHz lub AMD Athlon 64 +3000. Procesory Athlon serii XP, takie jak Athlon XP +2400, nie są obsługiwane
- Pamięć: 2 GB RAM
- Karta graficzna: NVIDIA GeForce 7800 GTX lub ATI Radeon X1950 XT
- DirectX: Wersja 9.0c
- Miejsce na dysku: 15 GB dostępnej przestrzeni
- Karta dźwiękowa: DirectX Compatible
Źródło obrazu głównego: mat. prasowe