1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Wiedźmin 4 – czy powstanie? Jeśli tak, to kiedy Wiedźmin 4 może mieć premierę?

Rozrywka

1 miesiąc temu

Wiedźmin 4 – czy powstanie? Jeśli tak, to kiedy Wiedźmin 4 może mieć premierę?

Gry
3
0
0
3
0

Czy CD Projekt RED przygotuje grę Wiedźmin 4? Wiedźmin 3: Dziki Gon oraz Cyberpunk 2077 to wielkie hity. Kwestia zatem, czy twórcy zdecydują się powrócić do uniwersum Wiedźmina?

Wiedźmin 4 – czy to będzie kolejna gra CD Projekt RED?

Trzecia część gry osadzona w uniwersum Andrzeja Sapkowskiego, czyli Dziki Gon, stworzona przez polskie studio CD Projekt RED, okazała się olbrzymim hitem na całym świecie. Dzięki temu tytułowi losy Geralta z Rivii wypłynęły daleko poza Polskę i zyskały swoich fanów tam, gdzie wcześniej o Sapkowskim nigdy nie słyszano. CD Projekt RED wpłynął na wielką popularność Wiedźmina na całym globie – popularność, która uśpiona czekała w książkach Sapkowskiego przez prawie 30 lat. 

Wiedźmin - Geralt
Czy w Wiedźminie 4 znowu wcielimy się w Geralta? To mało prawdopodobne, ale możliwe | Źródło: thewitcher.com

Mieliśmy wcześniej co prawda do czynienia z jej przebłyskami – powstał przecież nasz rodzimy serial telewizyjny i pełnometrażowy film, a następnie dwie części gry – również stworzone przez Studio RED i cieszące się dużym uznaniem fanów. Dwa poprzednie tytuły nie otarły się jednak nawet o taki sukces, jaki studio osiągnęło, dzięki wypuszczeniu na rynek Dzikiego Gonu. Premiera trzeciej części gry miała miejsce w maju 2015 roku. Od tego czasu CD Projekt RED zaspokoiło tymczasowo głód fanów dwoma dodatkami do gry: Serce z kamienia oraz Krew i Wino. 

Adam Kiciński – prezes Studia RED – stwierdził, że Dziki Gon i dodatki do tej części gry definitywnie zakończyły historię Geralta z Rivii i nie będzie ona kontynuowana, jednak nie wykluczył, że może powstać kolejna gra osadzona w uniwersum Wiedźmina. Warto zaznaczyć, że to CD Projekt RED dysponuje prawami do historii Białego Wilka i wiedźmińskiego świata stworzonego przez Sapkowskiego. Jeśli więc ktokolwiek miałby zająć się produkcją kolejnej gry z tego uniwersum – będzie to właśnie Projekt RED. 

Sprawdź też: Cyberpunk 2077 – czy warto zagrać w nową grę od twórców Wiedźmina 3?

Najlepsze laptopy gamingowe

Wiedźmin 4 – kiedy potencjalna premiera?

Historia wypuszczania tytułów AAA przez CD Projekt RED pokazuje, że deweloper pracował nad nimi zazwyczaj około 4 lat. Jeśli więc wziąć pod uwagę, że praca studia była przez ostatnie lata skupiona na Cyberpunku 2077 – należy liczyć się z tym, że (jeśli gra z uniwersum Wiedźmina miałaby być kolejnym tytułem, nad którym będzie pracowało studio), na premierę trzeba będzie poczekać jeszcze kilka dobrych lat. Przewidywania analityków mówią, że premiera Wiedźmina 4 mogłaby mieć miejsce najwcześniej w 4 kwartale 2025 roku. 

Wiedźmin 4 opowie o przygodach Ciri? Co ma jeszcze do zaoferowania uniwersum Wiedźmina?

Projekt RED nie zdradził jeszcze żadnej informacji dotyczącej tego, jak miałaby rozwinąć się fabuła kolejnej części gry Wiedźmin. Wiemy jedynie, że wątek Geralta nie będzie kontynuowany. Co to oznacza dla konstrukcji fabularnej gry? Kto okaże się głównym protagonistą i czy na pewno będzie to ktoś, kogo fani znają już z książek Sapkowskiego bądź poprzednich części gry? Jedna ze spekulacji dopuszcza np. opcję, by postać bohatera była możliwa do stworzenia przez samego gracza. 

Wiedźmin - miecz
Wszyscy fani Wiedźmina liczą, że jego miecze nie będą zbyt długo wisiały w szafie | Źródło: thewitcher.com

Kreator postaci jest bardzo prawdopodobną opcją, wprowadzoną już w Cyberpunku 2077 i cieszącą się aprobatą graczy. Taka możliwość wydaje się również dodatkowo uzasadniona, gdyby CD Projekt RED rzeczywiście zrezygnował z Geralta, a nadal chciał wykorzystywać świat, z którego wywodzi się jego postać. Osadzenie Ciri w roli pierwszoplanowej i uczynienie jej historii osią kolejnej części Wiedźmina również wydaje się wyjściem dosyć prawdopodobnym oraz takim, które zadowoliłoby fanów. Wątek Ciri, pomimo swojego olbrzymiego potencjału fabularnego, nie zdążył zostać w pełni rozwinięty w Dzikim Gonie. 

Nie wiemy, czy twórcy gry zdecydują się na zachowanie Wiedźmina w tytule kolejnej gry opartej na uniwersum Sapkowskiego. Jeśliby Studio RED jednak wybrałoby tę opcję – gra musiałaby skupiać się na postaci innego wiedźmina bądź społeczności wiedźmińskiej. Tutaj wśród prawdopodobnych opcji fani gry wymieniają możliwe przedstawienie losów Lamberta, Eskela i Vesemira. Nie jest również powiedziane, że skoro historia Geralta nie będzie kontynuowana, nowy tytuł nie może opowiadać o jego młodości i początkach w Kaer Mohren. Taki prequel Dzikiego Gonu również wydaje się bardzo atrakcyjną opcją dla fanów, gdyż podobnie jak w przypadku Ciri – posiada duży potencjał fabularny oraz, co najważniejsze, pozostawia ukochanego przez graczy Białego Wilka w centrum gry.

Sprawdź też: Satelity Starlink – co to jest, po co SpaceX umieszcza je na orbicie? Kiedy będą widoczne?

Najlepsze gry na PC i konsole

Wśród fanowskich spekulacji pojawiają się również takie, w których nowy Wiedźmin jest bezpośrednią kontynuacją pierwszej części gry. Tutaj również nie byłoby ciągu dalszego wątku Geralta, a jedynie dopowiedzenie fabuły sprzed Dzikiego Gonu. Tak naprawdę Saga o Wiedźminie to nieskończony potencjał na zbudowanie fabuły nie jednej, a co najmniej kilku gier, w których wciąż pozostajemy w świecie stworzonym przez Sapkowskiego. Wyraźnie widać jednak, że fanom zależy przede wszystkim na tym, by nie stracić postaci Rzeźnika z Blaviken. Czy Studio Projekt RED ulegnie tym sugestiom? W tym momencie nie możemy tego przewidzieć. 

Czy Wiedźmin 4 wyjdzie na PS4 i Xbox One?

CD Projekt RED nie jest wierny żadnej platformie, firma zdecydowanie stawia na multiplatformowość swoich tytułów. Dziki Gon dostępny był nawet w opcji na Nintendo Switch, więc spodziewać się możemy, że ewentualna kolejna część gry o Wiedźminie będzie dostępna na PC, PS5 i Xbox Series X|S. Ponieważ gra będzie miała swoją premierę w okolicach 2025 roku, raczej nie powinniśmy spodziewać się, że studio weźmie wówczas pod uwagę takie relikty sprzętowe jak PS4 i Xbox One

Nowa gra w uniwersum Wiedźmina będzie miała jednak premierę prawdopodobnie po wypuszczeniu na rynek nowej konsoli Switch – premiera przewidywana jest bowiem do końca 2021 roku. Jeśli więc Projekt RED znowu zdecyduje się na stworzenie kolejnego Wiedźmina w wersji na Nintendo – zapewne pojawi się ona na rynku kilka lat po premierze na pozostałe platformy.

Jakie wymagania sprzętowe może mieć Wiedźmin 4?

Nie znamy na razie wymagań sprzętowych nowego Wiedźmina. Możemy jedynie przewidywać, jakie będą w przypadku tak ważnego tytułu w roku 2025 roku. Świat gier na pewno czeka jeszcze duży postęp technologiczny – trudno do końca przewidzieć jaki. Na pewno wiadomo, że rozwinie się, a być może będzie już standardem, technologia ray-tracingu. CD Projekt RED zaimplementował ją już w pecetowej wersji Cyberpunka 2077 i obecnie pracuje nad rozwinięciem jej również na inne platformy. 

Na pewno graczy czeka dużo ulepszeń wizualnych. Już przeskok z Zabójcy Królów do Dzikiego Gonu był nieporównywalny pod względem grafiki (oczywiście na korzyść trzeciej części). Lepsza grafika będzie na pewno wymagała ulepszonego sprzętu. O dokładnych parametrach trudno jednak obecnie dywagować. Wszystko zależy bowiem od tego, jak znaczny postęp technologiczny osiągną gry za 4-5 lat

Wiedźmin obrazek, zamek
Uniwersum Wiedźmina ma do zaoferowania wiele historii, z których można by zrobić grę wideo

Czy Wiedźmin 4 został potwierdzony przez CD Projekt RED?

Wypuszczenie na rynek Wiedźmina 4 lub jakiejkolwiek innej gry z uniwersum stworzonego przez Sapkowskiego nie zostało jeszcze oficjalnie potwierdzone przez CD Projekt RED. Adam Kiciński stwierdził jedynie, że fani na całym świecie nie mogą już liczyć na kontynuację przygód Geralta z Rivii. Z udzielonego dla Buisness Insidera wywiadu wiemy też, że CD Projekt RED będzie teraz w stanie pracować nad kilkoma tytułami jednocześnie oraz że zespół będzie pracował nad czymś, co Kiciński określił „innymi tematami”. 

Mogłoby to świadczyć o tym, że nawet jeśli Studio RED będzie jeszcze przez jakiś czas zajęte ulepszaniem, czy nawet nową częścią Cuberpunka 2077 – wśród kolejnych projektów znajdzie się również miejsce na coś zupełnie nowego. Czy będzie to jednak kolejna odsłona gry z uniwersum Wiedźmina? Tego nie wiemy. Wszelkie spekulacje opierają się głównie na oczekiwaniach fanów oraz ogromnym sukcesie Dzikiego Gonu. Brak kontynuacji tak dobrego tytułu oznaczałby dla Projektu RED stratę ogromnego potencjału komercyjnego, ale też pewnego rodzaju szansy, by zrekompensować fanom lekką porażkę związaną z Cyberpunkiem 2077. Zarówno fani, jak i analitycy nie wyobrażają sobie, by „Redzi” takiej opcji nie wykorzystali. 

Sprawdź też: PlayStation 5 – recenzja po pół roku. Czy warto było polować w dniu premiery na PS5 od Sony?

Wszystkie konsole w jednym miejscu

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.