wiedźmin

Rozrywka

12.05.2023 13:34

Kiedy Wiedźmin 4? Co wiemy o przyszłości serii gier od CDPR?

Gry
15
0
2
15
0

Fani przygód Geralta zastanawiają się, kiedy Wiedźmin 4 doczeka się swojej premiery – jeżeli jesteś wśród nich, zapraszamy Cię do lektury tego artykułu. Dowiesz się z niego wszystkiego o kolejnym Wiedźminie od CD Projekt RED.

21 marca 2022 roku był ważnym dniem dla fanów wiedźmińskiej sagi. To właśnie wtedy ogłoszono, że oficjalne prace nad grą trwają. Co wiemy na chwilę obecną o Wiedźminie 4? Kiedy możemy się spodziewać tego tytułu? Na jakich platformach się pojawi? To i wiele więcej dowiesz się, czytając ten artykuł.

Kiedy Wiedźmin 4? Co wiemy o premierze gry?

Wiedźmin 4 to gra, która niewątpliwie elektryzuje – jednym z najczęściej przewijających się pytań jest to, które dotyczy daty premiery tego tytułu. Obecnie pozostaje ona nieznana – CDPR jest bardzo oszczędny w dawkowaniu informacji. Jak wynika z oficjalnej informacji na temat prac nad projektem, „na ten moment to wszystko, co możemy powiedzieć na temat nowej gry — harmonogram produkcji oraz data premiery nie są jeszcze dostępne”. Rzecz jasna nie oznacza to, że nie możemy pokusić się o pewne przypuszczenia. Nie wskażemy dokładnej daty premiery, ale możemy nakreślić ogólne ramy czasowe. Zatem, kiedy Wiedźmin 4 zawita na komputery i konsole?

Czwarta część „nowej sagi” najprawdopodobniej pojawi się w 2025. Istnieje również mniej optymistyczny wariant, według którego nowa gra miałaby zadebiutować dopiero w 2026 roku. Obecnie jednak ta pierwsza data wydaje się bardziej prawdopodobna. Skąd o niej wiemy? Z ust samego Adama Kicińskiego, który choć nieoficjalnie, poinformował podczas spotkania z inwestorami, że proces produkcyjny zajmie co najmniej 3 lata. Wspomniane spotkanie miało miejsce w 2022 roku, więc 2025 jest najwcześniejszą możliwą datą.

kiedy wiedźmin 4
Dopóki nie zostanie to ogłoszone oficjalnie, istnieją pewne szanse, że znowu wcielimy się w rolę Geralta. Informacje od CDPR sugerują jednak, że „kompletnie nowa saga” to również kompletnie nowy bohater główny

Rzecz jasna, tak jak wspominaliśmy: może to ulec wydłużeniu, jednak warto zaznaczyć, że CDPR skorzysta z silnika graficznego Unreal Engine 5. The Witcher 4 będzie wykorzystywał więc technologię Epica, co niewątpliwie powinno odciążyć programistów od pracy nad REDengine, pozwalając im skupić się na innych zadaniach. W związku z tym nie będzie przesady, aby stwierdzić, że 2025 wydaje się być bardzo prawdopodobną datą.

Wiedźmin 4 – wstęp do nowej sagi

Jak ogłosili to sami Twórcy, czwarta część będzie zaledwie preludium do czegoś większego i „zapoczątkuje nową sagę w tym uniwersum”. Co przez to należy rozumieć? Otóż to, że przygód wiedźmińskich czeka nas więcej! Warszawskie studio przygotowuje trylogię gier AAA, które mają skupić się na zupełnie nowej opowieści.

Projekt Polaris, bo pod taką nazwą znany jest obecnie Wiedźmin 4, będzie pierwszą częścią nowej sagi. Taka informacja z pewnością ucieszyła wielu fanów, którzy w idealnym scenariuszu oczekiwali jednej gry. Zamiast tego dostaną ich znacznie więcej!

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Wiedźmin 4: fabuła gry

Szczegóły nowej sagi pozostają nieznane – nie wiemy nawet, kto będzie bohaterem Wiedźmina 4. Kwestia tego, czy będzie nim sam Geralt, pozostaje w grze. Jak zaznacza to sam CDPR, będziemy mieli do czynienia z nową opowieścią, zatem być może nie tylko zmieni się sam bohater, ale również czas akcji. Jak wiem, uniwersum Sapkowskiego jest bardzo rozbudowane, stąd twórcy z pewnością mają tu pole do manewru. Naszym zdaniem, czwarta odsłona Wiedźmina może celować w cztery settingi: skupić się na wydarzeniach z książek (a więc tych sprzed gry), rozwinąć zupełnie inny wątek z nowym bohaterem (lub bohaterką), być klasyczną kontynuacją i przedstawić wydarzenia po Dzikim Gonie (choć to wydaje się mniej prawdopodobne) lub być remakiem pierwszej części. Wielu fanów uznaje, że ta ostatnia opcja byłaby świetnym pomysłem, choć sami dajemy temu niskie szanse na realizację.

Sprawdź też: Wiedźmin 3 – kody. Najprzydatniejsze kody do Wiedźmin 3

Największe szanse ma jednak, naszym zdaniem, kompletnie nowa opowieść. Pierwsze trzy odsłony przygód Geralta to w zasadzie zamknięta kwestia, choć trzeba przyznać, że twórcy mogliby z tego wybrnąć. Z powodzeniem fabuła mogłaby się skupić na Ciri (będącej bohaterką) pod przewodnictwem Geralta, który byłby jej mentorem. Pozwolimy sobie tu na spoiler dotyczący Wiedźmina 3: Dziki Gon – w takim przypadku należałoby uznać, że kanonicznym zakończeniem byłby wybór przez Cirillę ścieżki wiedźmińskiej. Fabuła mogłaby zostać bardzo ciekawie poprowadzona – w zasadzie spełniałoby to wszelkie założenia „kompletnie nowej sagi”. Wydarzenia nie skupiałyby się już tylko na Rzeźniku z Blaviken, zamiast tego rozwijając zupełnie nowe wątki.

Kusząca wydaje się też perspektywa zupełnie nowej opowieści, mającej miejsce np. wiele lat przed Geraltem i resztą bohaterów. Koniunkcja Sfer? Być może – dość jednak powiedzieć, że w takim wypadku, CDPR miałby większe pole do popisu, jednak pytanie, czy wtedy nie za bardzo oddalono by się od ducha książek? Na szczegóły musimy jeszcze poczekać, pewne jest jednak to, że Wiedźmin 4 już teraz idzie nową ścieżką. Przykładem tego jest medalion Szkoły Rysia z teasera, czyli coś, co było nieobecne w książkach. Czy nowy bohater/bohaterka miałby/miałaby ją reprezentować? Na odpowiedzi musimy jeszcze poczekać.

kiedy Wiedźmin 4
Medalion Szkoły Rysia, który został pokazany na teaserze – czy nowy bohater będzie ją reprezentować?

Na jakich platformach możemy spodziewać się Wiedźmina 4?

Tutaj raczej można celować w ciemno, że podczas swojej premiery, nowa gra CDPR będzie dostępna na PC, PlayStation 5 i Xbox Series X/S. W zależności od czasu potrzebnego na przygotowanie tego tytułu, lista może ulec rozszerzeniu, ale raczej nie spodziewamy się, by konsole dziesiątej generacji pojawiły się szybciej. Co jednak ze starszymi konsolami? Rozsądnie będzie sądzić, że Wiedźmin 4 będzie zbyt rozbudowanym tytułem, aby CDPR myślał o przygotowaniu go na słabsze konsole Playstation 4 i Xbox One. Jeżeli czekasz na nowego Wiedźmina i posiadasz starszą konsolę, najlepszym rozwiązaniem będzie przymierzanie się do zakupu mocniejszego sprzętu.

Co jednak z innymi platformami? Wiedźmin 3 doczekał się wersji na Nintendo Switch w 2019 roku – co nastąpiło w 4 lata po premierze gry. Czy czegoś podobnego można spodziewać się po kolejnej odsłonie? Wszystko zależy od stopnia skomplikowania technicznego samej gry, jednak co do jednej kwestii mamy pewność: nie wydarzy się to na samą premierę. Posiadacze nowych konsol i komputerów będą jedynymi, którzy będą mieli okazję zagrać w Wiedźmina 4 w dniu jego premiery.

Sprawdź też: Gra Wiedźmin 4 powstaje – CDPR oficjalnie potwierdza!

Skoro mowa o platformach, warto jest wyjaśnić pewną kwestię – posiadacze PC zastanawiają się, czy ścisła współpraca z Epic Games (wykorzystanie UE5) nie jest obwarowana pewnymi kruczkami. Chodzi o to, czy firma Tima Sweeneya była na tyle przekonująca, że wynegocjowała sobie wyłączną sprzedaż Wiedźmina 4 na Epic Games Store. Sam CDPR zaznacza, że połączyła ich „bliska współpraca z ekipą Epic Games”, jednak co do kwestii wyłączności sprzedaży – nie musicie się nią przejmować. Warszawskie studio szybko zakomunikowało, że Wiedzmin 4 nie będzie ograniczony do jednej platformy sprzedażowej. Posiadacze PC będą więc mogli zakupić grą zarówno w EGS, jak i na Steamie lub GOG-u.

Choć Wiedźmin 4 wciąż owiany jest mgłą tajemnicy, ważną informacją jest to, że wreszcie powstaje. Kolejnym wielkim tytułem od CD Projekt RED, po Cyberpunku 2077, będzie zatem kolejny Wiedźmin. Mamy nadzieję, że prace związane z grą nie wydłużą procesu produkcyjnego i będziemy mogli się cieszyć nowym tytułem jak najszybciej. Czekacie na Wiedźmina 4? Jak sądzicie, kto będzie bohaterem gry? Dajcie nam znać w komentarzach!

15
0

Podziel się:

Komentarze (2)

Mam nadzieje ze nie bedzie bohaterem 4 Ciri i nie rozumiem o co chodzi PCetowca co to za rozica dla nich czy gra bedzie na epic store czy na steam rozumiem konsolowcow bo jak wyjdzie na inna platworme to musi kupic urzadzenie a PC jest ten sam tylko trzeba zalozyc konto na innej stronie

Witam ja również odniosę się to powyższego streszenia . Nie było by to samo gdyby któraś z pierwszo Planowych nie brała udziału ale i mnie na 1 mjsc zawsze będzie geralt lub Ciri.
SSami sobie wykopali wilczy dół producenci robiąc scenkę w której Vesrmir ginie nie dajac graczą wyboru uratowania to . Bardzo zle wiec bez Geralta , Cię A wgl vesemira to nie będzie to samo wiec to nie będzie trafione . lecz zawsze mozna to zmienić pozdrWiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *