wiedźmin gra

Rozrywka

24.01.2023 10:48

Wiedźmin 3: Dziki Gon – wymagania, premiera, gameplay

Encyklopedia gier Gry
14
0
0
14
0

Wiedźmin 3: Dziki Gon to RPG akcji osadzony w fikcyjnym świecie fantasy, opartym na twórczości Andrzeja Sapkowskiego i mitologii słowiańskiej. Gra została wydana na PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series S/X oraz Nintendo Switch!

Obecnie Wiedźmin to fenomen na skalę światową. Uniwersum wykreowane przez Andrzeja Sapkowskiego staje się coraz większe – seriale, animacje, czy nawet manga. Nie da się ukryć, że spory wpływ na spopularyzowanie tego tytułu miał Wiedźmin 3: Dziki Gon, który znakomicie przyjął się nie tylko wśród polskich graczy, ale też na całym świecie. Co wiadomo o tej grze CD Projekt RED?

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Wiedźmin 3: Dziki gon – data premiery i twórcy

Wiedźmin 3: Dziki Gon został wydany 19 maja 2015 roku. Twórcą i jednocześnie wydawcą jest studio CD Projekt RED, które odpowiadało również za wypuszczenie poprzednich części Wiedźmina, a także gry Cyberpunk 2077.

Prace nad grą rozpoczęły się w 2011 roku, czyli zaraz po premierze Wiedźmin 2: Zabójcy królów i trwał trzy i pół roku. Wiedźmin 3: Dziki gon został stworzony przy użyciu REDengine 3, co pozwoliło CD Projekt stworzyć złożoną historię bez uszczerbku dla jej otwartego świata. Muzyka została skomponowana przez Marcina Przybyłowicza i wykonana przez Brandenburską Orkiestrę Państwową. Pierwszy dodatek do gry, czyli Serce z kamienia miał swoją premierę 12 października 2015 roku, natomiast Krew i wino 31 maja 2016 roku.

Oceny i opinie Wiedźmin 3: Dziki Gon

Rzadko krytycy i gracze są aż tak zgodni co do oceny gry jak w przypadku Wiedźmina 3. Gracze przyznali jej 9,4/10 punktów, natomiast krytycy ocenili grę na 93 punkty. W komentarzach gra została opisana jako bliski ideału wyznacznik nowego standardu w grach RPG z otwartym światem – i w sumie patrząc na gry pojawiające się po Wiedźminie, ciężko się z tym nie zgodzić.

Sprawdź też: Premiery gier (PC, PS4, PS5, XONE, XSX, Switch)

Na Steamie opinie wyglądają podobnie:

Redzi przebili me najśmielsze oczekiwania. Wiedźmin 3 jest grą wybitną, o czym świadczą przytłaczająco pozytywne recenzje. Ilość contentu, poprowadzenie questów, widoki, klimat – niezapomniane przeżycia. (…)

Demonidias, SteamCommunity.com

156 godzin ogromnego, żyjącego swoim rytmem świata, wypełnionego wszystkim czym powinien się charakteryzować najlepszy otwarty świat w historii gier – ludźmi i zwierzętami żyjącymi swoim rytmem, potworami i skarbami do odkrycia, zagadkami i zadaniami. Świat, który chce się odkrywać w każdej chwili grania.(…)

Gnoll, SteamCommunity.com
Wiedźmin 3 Dziki Gon
Trzecia część Wiedźmina pokazała całemu światu jak powinny wyglądać gry z otwartym światem

DLC i edycje specjalne

Początkowo gra została wydana w dwóch edycjach: standardowej i kolekcjonerskiej. Po roku pojawiła się edycja Gry Roku zawierająca 16 DLC w tym dwa dodatki fabularne:

 • Serca z kamienia
 • Krew i wino

Pakiety dodatkowe wprowadzały do gry nowe misje, wyposażenie, animacje itp. Oczywiście dodatki były dostępne również w dystrybucji ogólnej.

Wiedźmin 3: Serca z kamienia

Serca z kamienia to pierwszy z dodatków fabularnych wydany 13 października 2015 roku na konsolę PS4, XOne i komputery PC. W dodatku podążamy za Geraltem, który wplątuje się w iście faustowski spisek, mając za zadanie, niechętnie zresztą, pomóc zarówno Gaunterowi O’Dimmowi (tajemniczej postaci, która wcześniej przecięła drogę Wiedźmina), jak i Olgierdowi von Everecowi – przywódcy grupy wędrujących bandytów z mocą nieśmiertelności. Rozszerzenie zawiera nowe postacie, nowe potężne potwory, unikalny romans i nowe karty do Gwinta. Serca z kamienia nie jest samodzielnym DLC i wymaga do działania podstawowej wersji gry.

Wiedźmin 3: Krew i wino

Krew i wino to drugi dodatek fabularny wydany 31 maja 2016 roku na konsolę PS4, XOne i komputery PC. Tym razem Geralt zostaje zaproszony do południowej prowincji Toussaint, prowadzonej przez zadziorną księżną, aby powstrzymać tajemniczego potwora, który atakuje rycerzy o mrocznej przeszłości. Geralt odkrywa, że ​​potwór jest w rzeczywistości wampirem, który bezcześci ciała zabitych przez siebie rycerzy, wyśmiewając ich rzekome przywiązanie do pięciu cnót – współczucia, honoru, hojności, męstwa i mądrości. Stary towarzysz Geralta, wampir Regis, pomaga wiedźminowi w znalezieniu zabójcy, ale to, co odkrywają w toku historii, zmienia wszystko. Krew i wino również nie jest samodzielnym DLC i wymaga do działania podstawowej wersji gry.

Sprawdź też: Nowe gry – premiery gier i newsy.

Edycja Next-Gen

Fani w końcu otrzymali długo wyczekiwany upgrade do wersji na PlayStation 5 oraz Xbox Series S/X. Premiera edycji Next-Gen Wiedźmin 3 pierwotnie była planowana na 2021 rok, ale ostatecznie aktualizacja pojawiła się 14 grudnia 2022 r.

Upgrade dotyczy zarówno wersji konsolowych, jak i PC. Gra została dopieszczona pod wzglęem graficznym – wyższej jakości tekstury, wsparcie dla ray tracingu czy też technologii NVIDIA DLSS czy AMD FSR 2.0. Dodano także tryb fotograficzny, kilka modyfikacji, a także nową zawartość! 26 stycznia pojawi się też wersja pudełkowa, która zawierać będzie podstawową grę, wszystkie dotychczasowe DLC oraz specjalne, fizyczne dodatki.

Zwiastun i gameplay Wiedźmin 3: Dziki Gon

Oficjalny zwiastun gry ukazał się w 2014 roku i zawiera głównie warstwę fabularną gry.

Fabuła i rozgrywka w Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon to ostatni rozdział opowieści o niesławnym i legendarnym wiedźminie, znanym szeroko jako Geralt z Rivii. To podróż, która będzie nas prowadzić przez upiorne zakątki bagiennego Velen, kręte uliczki i oświetlone pochodniami domy Novigradu oraz zapierające dech w piersiach i przytłaczające widoki Skellige. To historia Białego Wilka, który wyrusza w daleką drogę, by odnaleźć i pomóc swojej przybranej córce — desperackie poszukiwania poprowadzą go w dalekie strony, a po drodze oczywiście wpakuje się w różnego rodzaju kłopoty.

Nieliniowość to podstawowa cecha gry, a nasze wybory rozgałęziają przygody z głównej fabuły na wielu poziomach, od całych pod opowieści, po błahe, codzienne sprawy. Uratowanie syna młynarza przed atakiem wiwerny może wpłynąć na to, kto ostatecznie otrzyma koronę, podczas gdy uprzejmość względem humanoidalnego potwora może pomóc uniknąć śmiertelnej walki wiele godzin grania później. Misje można podejmować w dowolnej kolejności, wykonywać pojedynczo lub równolegle z innymi. Niezależnie od metody, nasze działania przyniosą wiele konsekwencji, które zmienią fabułę i wpłyną na świat gry.

System walki w Wiedźmin 3

Nowy system walki w Wiedźminie 3 został przeprojektowany, aby połączyć tradycyjne elementy RPG z szybkością i precyzją. Płynny i responsywny system daje nam pełną kontrolę nad ostrzem Geralta. Możemy poznawać nowe ruchy blokujące, ataki i uniki, odkrywać sposoby ogłuszania wrogów, podpalać ich i kontrolować ich umysły czy zastawiać pułapki. W połączeniu te ataki zabijają skuteczniej, zmuszając nas do eksperymentowania, kreatywnego myślenia i opracowywania nowych taktyk. Rozwój postaci Geralta wyraźnie wpływa na jego zachowanie w walce: zdobycie umiejętności szermierza może zwiększyć prędkość ataku, podczas gdy umiejętność maga może zamienić Znak Igni w strumień niebieskiego płomienia.

Sprawdź też: Jak czytać Wiedźmina? Kolejność książek sagi A. Sapkowskiego

Nowy system wiedźmińskich zmysłów dodaje nową głębię walce i rozgrywce, stanowiąc uzupełnienie wilczego medalionu Geralta, używanego do wykrywania magii i niebezpieczeństw w poprzednich grach. Nowe wiedźmińskie zmysły dają nam cechy mistrzowskiego drapieżnika, zdolność słyszenia jak kot, widzenia jak orzeł i zabijania jak rozwścieczona wiwerna. Korzystając z tych wyostrzonych zmysłów, możemy działać jako myśliwi, podążając śladami pozostawionymi przez ofiarę, polując na nią i uderzając tam, gdzie jest najsłabsza.

Skellige
Widzę ten screenshot i w głowie od razu przygrywa mi „The Fields of Ard Skellig”

Alchemia jest bardzo intuicyjna – możemy tworzyć rozszerzoną gamę mikstur, bomb i olejów do ostrzy, w tym specjalne mikstury do użycia przeciwko określonym typom potworów. Bardzo rozbudowane rzemiosło pozwala nam tworzyć przedmioty, takie jak elementy zbroi i bronie, znacząco zwiększając zabójczy arsenał bojowy Geralta.

Multiplayer

Gra nie posiada trybu multiplayer, jest jednak na tyle rozbudowana, że jego brak wcale nie przeszkadza w rozgrywce, która trwać może naprawdę bardzo wiele godzin.

Wymagania sprzętowe Wiedźmin 3: Dziki Gon

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • Procesor: Intel Core i5-2500K 3.3 GHz/AMD Phenom II X4 940 3.7 GHz
 • Pamięć RAM: 6 GB RAM
 • Karta graficzna: GeForce GTX 660/Radeon HD 7870 lub lepsza
 • Miejsce na dysku: 40 GB HDD
 • Inne: Windows 7/8/8.1 64-bit

Zalecane wymagania sprzętowe:

 • Procesor: Intel Core i7-3770 3.4 GHz/AMD FX-8350 4 GHz
 • Pamięć RAM: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: GeForce GTX 770/4 GB Radeon R9 290 lub lepsza
 • Miejsce na dysku: 40 GB HDD
 • Inne: Windows 7/8/8.1 64-bit

Żeby zainstalować grę na PS4 i XOne potrzebujemy około 50 GB wolnego miejsca, natomiast w przypadku konsoli Nintendo Switch 32 GB.

Gry podobne do Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon jest trzecią i zarazem najbardziej docenioną częścią serii Wiedźmin. Dwie pierwsze gry z serii zapierają dech w piersiach, podobnie jak trzecia i obie pozwalają lepiej przyjrzeć się naszemu bohaterowi – Geraltowi z Rivii. Chociaż nie jest konieczne granie w pierwszą i drugą część, to jednak warto się z nimi zapoznać, aby lepiej zrozumieć Geralta i jego towarzyszy.

Wydarzenia z (pierwszego) Wiedźmina opracowanego w studiu CD Projekt RED i wydanego na komputery PC w 2007 roku, dotyczą w dużej mierze organizacji przestępczej o nazwie Salamandra, która kradnie mutageny wykorzystywane do tworzenia Wiedźminów. Nasz bohater, którym oczywiście jest Geralt w tej odsłonie cierpi na amnezję, ale oczywiście nie przeszkodzi mu to w wykonaniu zadania. Warto wspomnieć, że studio właśnie pracuje nad remake tej odsłony.

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów –  również ze studia CD Projekt Red, wydany w 2011 roku na PC oraz X360, jest znacznie bardziej złożony niż pierwsza gra pod względem tego, jak odnosi się do szerszego świata. W ramach nilfgaardzkiego spisku mającego na celu destabilizację regionu i osłabienie go przed inwazją, zamordowano wielu królów w Królestwach Północy. Loża czarodziejek stara się również zdestabilizować władzę polityczną, aby zbudować organizację działającą ponad rządami królów i praw. W tej odsłonie Wiedźmin musi wytropić tajemniczego zabójcę znanego jako Królobójca, który wydaje się również posiadać moc wiedźmina.

Wiedźmin 3
Nawet dziś, prawie 7 lat po premierze, Wiedźmin 3 jest grą fantastyczną

Pierwsza i druga gra to starannie spleciona opowieść. Choć nie ma w nich otwartego świata, wciąż porywa niesamowita historia i możliwość wyboru własnej ścieżki. Podobnie jak w Wiedźminie 3, nasze wybory mają znaczenie. Cokolwiek zrobimy, będą konsekwencje.

Nie ma wielu gier, które wydają się tak świeże i wyjątkowe jak Wiedźmin 3, ale dla każdego, kto chce cieszyć się podobnymi wrażeniami, przygotowaliśmy przykłady gier z podobnym klimatem oraz gameplayem:

Dragon Age: Inkwizycja

Dragon Age: Inkwizycja od studia BioWare to cRPG wydany w 2014 roku na konsolę PS3, PS4, X360, XOne i komputery PC. Gdy kataklizm pogrąża krainę Thedas w chaosie, smoki zaciemniają niebo, a narody powstają przeciwko sobie, wkraczamy właśnie my i nasza drużyna legendarnych bohaterów – po to, by przywrócić porządek, kierując Inkwizycją. Nie bez powodu Dragon Age: Inkwizycja jest określana jako jedna z najlepszych gier w historii BioWare. Studio to połączyło elementy dwóch pierwszych gier, aby stworzyć pełną akcji i niezapomnianą przygodę, którą muszą przeżyć wszyscy miłośnicy gier RPG. Inkwizycja podobnie jak Wiedźmin 3, oferuje rozbudowane opcje dialogowe, ujmujących towarzyszy, trudne wybory do podjęcia i niesamowitą ścieżkę dźwiękową, która zapewnia epicką podróż.

Horizon: Zero Dawn

Horizon: Zero Dawn od studia Guerrilla Games to gra akcji z elementami RPG wydana w 2017 roku na PS4 oraz komputery PC. Zamiast zaprawionego w bojach łowcy potworów Geralta, wcielamy się w postać Aloy – młodej kobiety wyszkolonej w polowaniu na zrobotyzowane zwierzęta i przerabianiu ich na użyteczne części. Fabuła polega na zbadaniu, co sprawia, że wiele robotów staje się agresywnych i atakuje ludzkie osady. Podczas swojej podróży Aloy odkryje ważne informacje na temat przeszłości świata, w którym żyje. Gra oferuje zapierające dech w piersiach dzikie piękno świata, po którym podróż trzyma nas w napięciu do samego końca. Choć osadzona w postapokaliptycznym świecie science fiction, a nie anachronicznym fantasy, zawiera wystarczająco dużo elementów, które mogą zainteresować entuzjastów Wiedźmina 3.

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2 ze stajni Rockstar Games to przygodowa gra akcji wydana w 2018 na PS4, XOne oraz komputery PC. Naszym bohaterem jest tym razem Arthur Morgan, członek osławionego gangu dowodzonego przez Dutcha van der Linde, którego wiele osób zaznajomionych z pierwszym RDR już zna. Mamy tutaj do czynienia z historią zmierzchu grupy i prequelem do wydarzeń z Red Dead Redemption. Oprócz porywającej fabuły, która wciąga nas na wiele godzin, gra oferuje udział w zadaniach pobocznych, takich jak polowanie, gra w pokera i łowienie ryb. Co prawda wybór tego tytułu to całkowita zmiana gatunku, ale Red Dead Redemption 2 ma ogromny świat, w którym możemy się całkowicie zatracić.

specyfikacja komputera scroll styczen 2023
Specyfikacja komputera testowego redakcji Scroll

Źródło obrazu głównego: store.steampowered.com

14
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *