1. Scroll
 2. /
 3. Rozrywka
 4. /
 5. Microsoft Flight Simulator – wymagania sprzętowe najlepszego symulatora samolotu

Rozrywka

5 miesięcy temu

Microsoft Flight Simulator – wymagania sprzętowe najlepszego symulatora samolotu

Gry
3
0
0
3
0

Czy trzeba mieć mocny komputer do Microsoft Flight Simulator 2020 – bardzo rozbudowanego symulatora lotów? Jakie są jego wymagania na PC? Czy można zagrać w Microsoft Flight Simulator 2020 na innej platformie? Sprawdź!

Microsoft Flight Simulator 2020, czyli najpopularniejszy i najbardziej realistyczny symulator lotów

Microsoft Flight Simulator 2020 to symulator lotów samolotowych przygotowany przez Asobo Studio, znane z takich tytułów jak samochodówki The Crew i The Crew 2 (znane z map przedstawiających całe Stany Zjednoczone), a także doskonale przyjęty przez fanów horror A Plague Tale: Innocence. MFS stanowił ogromne wyzwanie technologiczne, nawet dla studia specjalizującego się w grach posiadających ogromnych rozmiarów mapy.

Wydany na komputery 17 sierpnia 2020 Microsoft Flight Simulator 2020 już od czasów pierwszych zapowiedzi imponował rozmachem. Twórcy obiecali bowiem odwzorować w skali 1:1 cały świat. W tym celu wykorzystano potężną bibliotekę zdjęć satelitarnych oraz lotniczych Bing Maps, a także chmurę obliczeniową Microsoft Azure. Bazując na technikach fotogrametrycznych i algorytmach rozpoznających rodzaje obiektów, automatycznie tworzy ona trójwymiarowe modele budynków.

Niezwykle zaawansowany silnik gry pozwolił umieścić w niej dwa miliony miast oraz czterdzieści tysięcy prawdziwych lotnisk. Wirtualny świat tętni życiem dzięki automatycznemu wypełnianiu drzewami, samochodami, a nawet pojedynczymi źdźbłami trawy. Realistycznie odwzorowano także cykl dobowy, efekty pogodowe, fale oceaniczne i chmury. Niektóre obiekty twórcy opracowali samodzielnie, by zapewnić graczom najlepsze możliwe doznania wizualne z odwiedzania znanych im miejsc.

Ogromny świat faktycznie okazał się spełniać przedpremierowe zapowiedzi. Dostępna mapa odpowiada powierzchnią kuli ziemskiej, oddając do dyspozycji gracza obszar aż 510072000 km2, z czego lądy zajmują 148940000 km2, a morza i oceany 361132000 km2. Dzięki pełnemu pokryciu zdjęciami Bing możesz nawet przelecieć tuż nad swoim domem. Kolejne fragmenty mapy odczytywane są z serwera w miarę przemierzania przez Ciebie kolejnych kilometrów w powietrzu i przechowywane tymczasowo na dysku twardym komputera.

Elastyczny silnik gry znakomicie odwzorowuje fizykę lotu samolotów, zarówno małych, historycznych dwupłatowców, jak i największych jednostek pasażerskich. Wpływ na nie mają wiatr, ciśnienie oraz występowanie turbulencji. Jako gracz możesz dostosować poziom realizmu do swoich potrzeb, wybierając się na relaksujący lot tylko w celu podziwiania pięknych widoków lub wchodząc w rolę zawodowego pilota, który musi mieć oko na wszystkie parametry swojej maszyny.

Co ciekawe, niezwykłe efekty graficzne udało się twórcom Microsoft Flight Simulator 2020 uzyskać bez sięgania po technologię śledzenia promieni (raytracing). Jeżeli posiadasz w swoim komputerze kartę graficzną z serii Nvidia RTX lub AMD Radeon RX 6000, zapewni Ci ona oczywiście najwyższą możliwą wydajność i jakość grafiki. Odbywa się to jednak bez sięgania po flagową technologię generowania oświetlenia, coraz popularniejszą w innych tytułach.

Microsoft Flight Simulator 2020 – minimalne wymagania sprzętowe

Nawet stosunkowo niedrogi i starszy komputer zdoła uruchomić Microsoft Flight Simulator 2020, choć nie pozwoli cieszyć się wysokiej jakości fotorealistyczną grafiką. Wymagania minimalne gry są następujące:

 • Procesor: Intel Core i5-4460 lub AMD Ryzen 3 1200,
 • Pamięć RAM: 8 GB,
 • Karta graficzna: Nvidia GTX 770 lub AMD Radeon RX 570 z 2 GB pamięci RAM,
 • Wolne miejsce na dysku: 150 GB,
 • System operacyjny: Windows 10 (wersja 1909),
 • Łącze internetowe: 5 MB/s.

Microsoft Flight Simulator 2020 – zalecane wymagania sprzętowe

Komputer spełniający rekomendowane wymagania sprzętowe zapewnia już płynną rozgrywkę w MFS 2020 w rozdzielczości Full HD i wysokich detalach, pozwalających w pełni docenić przełomową technologię zastosowaną w grze. Do tego potrzebne są:

 • Procesor: Intel Core i5-8400 lub AMD Ryzen 5 1500X,
 • Pamięć RAM: 16 GB,
 • Karta graficzna: GeForce GTX 970 lub Radeon RX 590 z 4 GB pamięci RAM,
 • Wolne miejsce na dysku: 150 GB,
 • System operacyjny: Windows 10 (wersja 1909),
 • Łącze internetowe: 20 MB/s.

Microsoft Flight Simulator 2020 – wymagania ultra

Płynną rozgrywkę w Microsoft Flight Simulator 2020 w detalach ultra i wysokich rozdzielczościach do 4K zapewnia komputer spełniający następujące wymagania:

 • Procesor: Intel Core i7-9800X lub AMD Ryzen 7 Pro 2700X,
 • Pamięć RAM: 32 GB,
 • Karta graficzna: GeForce RTX 2080 lub AMD Radeon VII z 8 GB pamięci RAM,
 • Wolne miejsce na dysku: 150 GB,
 • System operacyjny: Windows 10 (wersja 1909),
 • Łącze internetowe: 50 MB/s.

Ile GB na dysku zajmuje Microsoft Flight Simulator 2020?

Podstawowa wersja gry zajmuje na dysku twardym 127 GB, jednak to, ile miejsca rzeczywiście będzie potrzebne, w dużej mierze zależy od Ciebie. Od momentu premiery pojawiły się dziesiątki tysięcy dodatków oraz wtyczek, zarówno autorstwa Microsoftu, jak i innych firm oraz samych fanów. Są one niezwykle łatwe w instalacji i dodają one do gry nowe samoloty bądź zastępują automatycznie wygenerowane modele ręcznie wykonanymi, ale wymagają miejsca na dysku twardym.

Doskonałym przykładem są dzieła polskiej społeczności MFS 2020, urealniające wygląd Warszawy, Krakowa, Poznania oraz innych miast. Na szczęście nowoczesna technologia strumieniowania pozwoliła przechowywać większość plików gry na serwerach producenta. Odwzorowująca cały świat mapa zajmuje bowiem około 2 PB (2 tysiące TB albo 2 miliony GB) przestrzeni dyskowej, przez co jej przesłanie jej w całości na komputery graczy jest niemożliwe.

MFS 2020 w Xbox Game Pass – czy warto zagrać?

Biorąc pod uwagę atrakcyjne ceny planów abonamentowych Xbox Game Pass trudno znaleźć jakikolwiek argument przeciwko wypróbowaniu Microsoft Flight Simulator 2020. Jest to przełomowa pod względem technologicznym gra, zapewniająca niezwykłą elastyczność rozgrywki, dzięki czemu odnajdą się w niej zarówno gracze szukający chwili relaksu nad pięknymi sceneriami, jak i zapaleni fani lotnictwa. Jedyną barierą do pokonania są stosunkowo wysokie wymagania techniczne.

Microsoft Flight Simulator 2020
Można pomylić z prawdziwym światem / Źródło: shacknews.com

A ile kosztuje Microsoft Flight Simulator 2020? Cena zależy od wersji. W przybliżeniu jest to:

 • 260 zł za wersję podstawową,
 • 340 zł za wersję Deluxe rozszerzoną o pakiet pięciu nowych samolotów i pięciu szczegółowo odwzorowanych lotnisk, w tym Amsterdam-Schiphol w Holandii oraz Adolfo Suárez Madrid-Barajas w Hiszpanii,
 • 520 zł za wersję Premium Deluxe rozszerzającą niższy pakiet o kolejnych pięć samolotów – w tym Boeing 787-10 Dreamliner – oraz pięć lotnisk, między innymi Dubaj, Frankfurt i Heathrow.

Gra jest także dostępna w usłudze Xbox Game Pass na PC. Posiadacze abonamentu Game Pass mogą otrzymać wersję podstawową za darmo. Deluxe to wydatek mniej więcej 270 zł, a Premium Deluxe to ok. 420 zł. 

Ponieważ MFS 2020 w Game Pass jest dostępny tylko w wersji do instalacji na komputerze, podobnie jak klasyczna wersja cyfrowa pozwala na łatwe instalowanie dodatków. Oznacza to, że – będąc abonentem usługi z darmowym dostępem do podstawowej edycji gry – możesz uzupełnić ją o takie rozszerzenia, jakie tylko chcesz.

Kiedy Microsoft Flight Simulator 2020 będzie dostępny na Xbox Series? 

Na lato 2021 została zapowiedziana wersja Microsoft Flight Simulator 2020 na Xbox Series X i S. Jeżeli więc nie dysponujesz wystarczająco wydajnym komputerem, by cieszyć się w pełni najnowszym tytułem Asobo Studio, zakupienie gry w takiej wersji i korzystanie z niej poprzez Xboxa to doskonały wybór, zwłaszcza że podstawowa wersja gry ma być również na niego dostępna w ramach subskrypcji Game Pass.

Microsoft Flight Simulator do kupienia w naszym sklepie

Twój wybór padł na najdroższą wersję gry dopakowaną wszystkimi dostępnymi dodatkami i już od miesięcy przemierzasz wirtualne niebo, wyciskając pełnię możliwości ze swojej gamingowej maszyny? Czy też wolisz poczekać do wakacji, by zasiąść za sterami samolotów niższym kosztem, za pośrednictwem Xboxa oraz usługi Game Pass? W przypadku Microsoft Flight Simulator 2020 nie ma złych rozwiązań. Nieprzypadkowo gra zyskała sobie ogromne i oddane grono fanów z całego świata.


Niezwykłe zaawansowanie techniczne oraz przełom w postaci wiernego odwzorowania kuli ziemskiej to w przypadku MFS 2020 bardzo istotne kwestie, które intrygują i przyciągają wielu graczy, nawet jeśli wcześniej nie mieli oni styczności z symulatorami lotów. Jeszcze ważniejszy jest jednak gameplay, a na tym polu tytuł absolutnie nie zawodzi. Przemierzanie wirtualnych niebios to jedna z najprzyjemniejszych i najbardziej wciągających czynności, jakim można oddać się na komputerze czy – już wkrótce – na konsoli.

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.