najszybszy samolot świata

Technologia

06.10.2021 18:31

Czy wiesz, jaki jest najszybszy samolot świata?

Nauka
21
1
0
21
1

Jak szybko może lecieć najszybszy samolot świata? Dowiedz się, jak rozwinęła się dziedzina, do której podwaliny stworzył sterowiec braci Wright. Poznaj maszyny pozwalające nie tylko wznieść się w przestworza, ale i osiągnąć niezwykłe prędkości.

Lockheed SR-71 Blackbird – najszybszy samolot załogowy

Lockheed SR-71 Blackbird to model samolotu dalekiego zwiadu strategicznego. Maszyna stanowiąca najszybszy załogowy samolot świata została zaprojektowana w połowie XX wieku na zlecenie CIA. Gotowy Blackbird, z którego korzystały również inne amerykańskie służby – NASA oraz USAF (Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych), zapisał się w historii jako najszybszy samolot kiedykolwiek wprowadzony do służby operacyjnej w siłach powietrznych.

Samolot SR-71 Blackbird przybrał formę dwusilnikowego średniopłatu w układzie delta. Oznacza to, że jego skrzydła w kształcie trójkąta, zostały umiejscowione na wysokości osi podłużnej kadłuba. Taka budowa zapewniła maszynie nie tylko lekkość czy brak utraty siły nośnej przy bardzo dużym kącie natarcia, ale i niezwykle wysoką prędkość maksymalną. Najszybszy załogowy samolot świata osiąga bowiem prędkość 3,5 Machów, co oznacza, że jest ponad trzy razy szybszy od dźwięku.

najszybszy samolot świata

Zobacz: Ile pali samolot? Co wpływa na średnie spalanie samolotu?

Model SR-71 Blackbird, w którym znajduje się kabina dla dwóch osób – pilota i operatora elektronicznej aparatury zwiadowczej, po raz pierwszy wypuszczono w przestworza w 1962 roku. Łącznie zbudowano 32 samoloty tego typu, ale dziś już nie są one w użytku. Tytanowe maszyny lotnicze zostały zastąpione przez satelity rozpoznawcze krążące po orbicie Ziemi. Niektóre z modeli statku, który do dziś stanowi najszybszy samolot załogowy, można podziwiać w kilku amerykańskich muzeach lotnictwa.

X-43 – najszybszy samolot bezzałogowy

Choć model Blackbird to błyskawica wśród lotniczych maszyn załogowych, to nie jest najszybszym samolotem na świecie. Miano to należy do eksperymentalnej maszyny X-43, która w 2004 roku została stworzona przez kosmiczną agencję NASA. Ile leci najszybszy samolot świata? X-43 pobił rekord szybkości, osiągając prędkość 9,6 Machów (11,854 km/h). Udało mu się to dzięki niezwykle nowoczesnej konstrukcji oraz napędzie przez silnik strumieniowy o naddźwiękowej prędkości spalania. Silnik ten wykorzystuje do spalania tlen atmosferyczny, a więc nie pobiera go ze zbiornika. Powietrze wlatuje specjalną, umieszczoną pod dziobem dyszą i jest sprężane wyłącznie dzięki prędkości oraz geometrii kanału wlotowego. Tlen przelatujący przez komorę spalania reaguje ze stanowiącym paliwo wodorem.

najszybszy samolot bezzałogowy - X43

Nowoczesna budowa samolotu sprawiła, że był on bardzo lekki – ważył jedynie tonę. Pierwszy (i jedyny) lot maszyny miał miejsce w 2004 roku. Samolot X-43 został wzniesiony przez bombowiec B-52 oraz odpalony z rakietą Pegasus, która wyniosła go na wysokość 33,5 km. Tam załączono właściwy silnik strumieniowy i samolot X-43 rozpędził się do rekordowej prędkości w ciągu około 10 sekund. Po zdobyciu osiągu najszybszy bezzałogowy samolot świata spadł do oceanu i uległ zniszczeniu.

Cessna Citation X – najszybszy samolot pasażerski

Wśród samolotów pasażerskich na miano najszybszej maszyny zasłużył model Cessna Citation X. Najszybszy pasażerski samolot na świecie to statek biznesowy o dalekim zasięgu. Pierwszy raz samolot został oblatany w końcówce 1993 roku, ale od tamtego czasu został poddany modernizacji. Unowocześniony model z 2012 roku osiąga prędkość maksymalną równą 0,935 Mach (ok. 1145 km/h).

Najszybszy samolot pasażerski zawdzięcza swoje osiągi świetnej konstrukcji i osprzętowi. Model Cessna Citation X wyposażony jest w silniki Rolls-Royce’a o podwójnym turbodoładowaniu, system FADEC – w pełni cyfrowy system sterownia, a także winglety, czyli aerodynamiczne skrzydełka wpływające na zmniejszenie zużycia paliwa i zwiększenie zasięgu do ponad 6 tysięcy kilometrów. Samolot Citation X mieści w swojej kabinie 8 pasażerów, którzy zostają usadzeni w układzie siedzeń Club 4. W przypadku modeli z gęściej rozmieszczonymi fotelami Citation X transportuje maksymalnie 12 pasażerów.

Cessna Citation X – najszybszy samolot pasażerski

Podróż najszybszym samolotem pasażerskim jest bardzo komfortowa, ponieważ maszynę wyposażono w dużą łazienkę, kambuz oraz pojemną szafę. Cessna Citation X stanowi bardzo luksusowy odrzutowiec, podróż nim jest więc dość drogą przyjemnością.

Janusz Żurakowski – Polak, który ustanowił jeden z rekordów prędkości

Mówiąc o rekordowych prędkościach podniebnych maszyn, nie można nie wspomnieć o jednym z najwybitniejszych polskich pilotów. Janusz Żurakowski, bo o nim mowa, urodził się w 1914 roku i połowę swojego życia poświęcił lotnictwu. Po ukończeniu specjalistycznych szkół został wcielony do polskich sił powietrznych. Żurakowski brał udział w wielu akcjach drugiej wojny światowej, w tym w najbardziej znanej Bitwie o Anglię. Polak był oblatywaczem większości typów myśliwców RAF-u (brytyjskich sił powietrznych) i wyróżniały go znakomite umiejętności akrobatyczne. Wybitny pilot opracował i wykonał nowe figury – Zurabatic Cartwheel i Falling Leaf, które wcześniej uchodziły za niemożliwe do wykonania. Oprócz tego Janusz Żurakowski pobił również rekord szybkości przelotu na trasie Londyn-Kopenhaga-Londyn i jako pierwszy lotnik w Kanadzie, gdzie pracował w latach 50., przekroczył barierę prędkości dźwięku oraz osiągnął prędkość 1000 mil na godzinę.

Janusz Żurakowski

Najszybszy samolot świata to bezzałogowy statek powietrzny X-43. Choć do tej maszyny należy rekord prędkości, nie należy zapominać o innych ponadprzeciętnych samolotach. Luksusowy odrzutowiec pasażerski Cessna Citation X czy niedościgniony do dziś, załogowy Blackbird to modele znane wszystkim fanom lotnictwa. Wszystkie trzy samoloty są symbolami ogromnego postępu technologicznego ludzkości.

21
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *