Rozrywka

23.08.2021 11:08

Uncharted — historia serii gier. Najważniejsze informacje o kultowej serii z konsol PlayStation

Gry
13
1
0
13
1

Połączenie przygód znanych z filmów o Indiana Jonesie z akrobatycznymi wspinaczkami, zagadkami i strzelaninami. Mowa oczywiście u Uncharted — fantastycznej serii gier stworzonych przez Naughty Dog. Poznaj serię kultowych eksklusive’ów na PlayStation!

Uncharted — historia serii gier od Naughty Dog

Seria Uncharted została zapoczątkowana przez wydaną w 2007 część Uncharted: Drake’s Fortune, w Polsce nazywaną Fortuną Drake’a. Tytuł ten błyskawicznie doczekał się uznania krytyków, zdobywając noty rzędu 89,70% w GameRankings oraz 88/100 w Metacritic.

Cała seria skupia się na historii Nathana Drake’a — przystojnego, zaradnego i mającego szczęście do kłopotów poszukiwacza skarbów o złodziejskiej smykałce. Ważnym motywem przewodnim serii jest fakt, iż przodkiem Nathana był angielski podróżnik i korsarz Francis Drake, którego dziennikiem posługuje się główny bohater.

Seria Uncharted jest jednym z tzw. ekskluziwów PlayStation, czyli gier, które dostępne są wyłącznie na platformach gamingowych marki. Poza główną serią ukazała się jeszcze przeglądarkowa gra online Drake’s Trail wydana przez Sony, stworzona przez Bandai gra planszowa, a także szereg komiksów i powieści. Wkrótce również ukaże się film.

Większość tytułów głównej serii została stworzona i wydana przez studio Naughty Dog z Kalifornii, które, poza Uncharted stworzyło również m.in. gry z serii Crash oraz dwie fenomenalne części postapokaliptycznych survivalowych przygodówek — The Last of Us.

naughty dog

Zobacz też: Najlepsze gry tylko na PlayStation. TOP 10 – najlepsze gry ekskluzywne Sony

Najlepsza gra na PlayStation? Na czym polega fenomen Uncharted?

Jak wcześniej wspominałam, pierwsza część Uncharted błyskawicznie po wydaniu doczekała się bardzo wysokich not od krytyków i graczy. Między innymi za sprawą cudownego, hollywoodzkiego klimatu przywodzącego na myśl filmy z serii Indiana Jones. Przemierzając Nathanem tajemnicze puszcze i prastare ruiny w głowie słyszałam tak dobrze znaną i uwielbianą przez wszystkich melodię…

Zarówno w pierwszym, jak i każdym kolejnym Uncharted przedzieramy się przez dawne ruiny, rozwiązujemy zagadki, walczymy z wrogami wręcz oraz za pomocą broni palnej, używamy osłon i otoczenia podczas starć, wspinamy się po półkach skalnych, pływamy motorówkami i łodziami, jeździmy samochodami, latamy samolotami, skaczemy i biegamy… Dla każdego coś miłego!

Pierwsza (i każda kolejna) część serii została stworzona na autorskim silniku twórców o nazwie Naughty Dog Game Engine, który sprawił, że postacie, jak i otoczenie wyglądały (jak na swoją epokę) nadwyraz dobrze i płynnie.

Bez echa nie pozostał również perfekcyjny dobór aktorów głosowych — zarówno w oryginalnej, jak i polskiej wersji. W anglojęzycznego Nathana wcielił się fenomenalny Nolan North znany wcześniej m.in. z Halo, Saints Row, Lost Planet czy Assasins Creed, natomiast polskim Drakiem został nie kto inny jak człowiek tysiąca głosów — Jarosław Boberek.

Lista wszystkich gier serii Uncharted

Dwa lata po premierze pierwszej części została wydana jej kontynuacja, czyli Uncharted 2: Among Thieves (Pośród Złodziei), a po dwóch kolejnych latach światło dzienne ujrzała trzecia część serii Uncharted 3: Drake’s Deception (Oszustwo Drake’a). 

Czwarta część przygód Drake’a pojawiła się na rynku dopiero w 2016 roku. W międzyczasie jednak wydane zostały dwie części gry na PlayStation Vita oraz odnowiona i przystosowana do konsoli PlayStation 4 kolekcja pierwszych trzech gier. Po czwórce wydano również mobilnego spin-offa serii oraz duży, samodzielny dodatek do ostatniej części gry.

Oto pełna lista wszystkich tytułów z serii Uncharted. Poznajcie historię każdej z nich!

uncharted

Uncharted: Kolekcja Nathana Drake’a na PS4

Uncharted: Fortuna Drake’a

Fortuna Drake’a, czyli Uncharted: Drake’s Fortune to pierwsza część, która rozpoczęła cały cykl gier poświęconych losom żądnego przygód awanturnika, Nathana Drake’a. Została ona anonimowo zapowiedziana na targach E3 w 2006 roku. W lutym 2007 ujawniono jej tytuł, aż wreszcie w grudniu nastąpiła jej premiera. 

W grze tej można zauważyć motywy znane m.in. z Prince of Persia, Assasin’s Creed czy Tomb Raider, a także, jak wcześniej wspomniałam, z filmów z serii Indiana Jones. Uncharted: Fortuna Drake’a łączy w sobie kilka rodzajów rozgrywki — logicznej, platformowej, przygodowej, akcji oraz strzelanki. 

Fabuła gry rozpoczyna się u wybrzeży Panamy. W miejscu tym Nathan Drake wyławia z morza trumnę swojego przodka — Francisa Drake’a. Towarzyszy mu fotoreporterka Elena Fisher, która całe zdarzenie próbuje uwiecznić na taśmie. W trumnie jednak nie znajdują oni żadnego ciała, a jedynie dziennik, który później towarzyszy Nathanowi podczas wszystkich jego przygód. 

Chwilę później pojawiają się piraci, którzy doszczętnie niszczą łódź Nate’a i omal nie zabijają głównych bohaterów. Na szczęście pojawia się Sully (przyjaciel i mentor Drake’a), który zabiera dwoje nieszczęśników na pokład swojego samolotu. Po dotarciu na ląd Nate odkrywa, że dziennik jego przodka opisuje drogę do tajemniczego El Dorado. Nie stroniący od kłopotów poszukiwacz skarbów podejmuje wyzwanie, w którym towarzyszy mu Elena.

Zarówno Fortuna Drake’a, jak i dwie kolejne części doczekały się swoich premier na PlayStation 3.

uncharted

Uncharted 2: Pośród Złodziei

Uncharted 2: Among Thieves zostało wydane 2 lata po premierze jedynki. Co ciekawe, opowiada również o losach Nathana 2 lata po wydarzeniach, które mogliśmy śledzić w poprzedniej odsłonie. 

Grając w pierwsze Uncharted miałam wrażenie, że twórcy bardzo szybko wprowadzili w tym tytule akcję — po kilku minutach od rozpoczęcia rozgrywki musimy walczyć z piratami. Druga część jednak skróciła ten czas! Grę rozpoczynamy w wiszącym nad przepaścią, częściowo zniszczonym wagonie, z którego ranny Nathan musi się czym prędzej wydostać. Naughty Dog zadbało więc o emocje od pierwszej chwili!

Po opuszczeniu zniszczonego pociągu Nate musi jeszcze stoczyć walkę z żołnierzami. Po chwili odnajduje on w śniegu tajemniczy, prawdopodobnie należący do niego tybetański sztylet. W tym momencie bohater traci przytomność, a my rozpoczynamy retrospekcję, cofając się w czasie o kilka miesięcy.

Tak, jak w poprzedniej części podążaliśmy śladami Francisa Drake’a, tak w tej odsłonie śledzimy szlak, który utarł Marco Polo.

Drugie Uncharted wprowadziło również możliwości gry wieloosobowej zarówno z botami, jak i prawdziwymi przeciwnikami. Pojawiły się również cztery DLC rozbudowujące ten segment gry.

uncharted

Uncharted 3: Oszustwo Drake’a

W listopadzie 2011 roku, czyli po kolejnych 2 latach, została wydana trzecia część przygód Nathana Drake’a — Uncharted 3: Drake’s Deception. Fabuła również została osadzona 2 lata po wydarzeniach z poprzedniej części. W tej części gry znacznie poprawiono sztuczną inteligencję przeciwników, czyniąc strzelaniny i walki o wiele bardziej realnymi. 

W tej części gry, Nathan po raz kolejny wyrusza śladami swojego przodka — Francisa Drake’a. Tym razem zapiski przodka wiodą go na Półwysep Arabski, gdzie planuje odszukać legendarne miasto z islamskich wierzeń — Iram. 

Fabuła rozpoczyna się tym razem w londyńskim pubie. Ale tylko pozornie początek ten jest spokojniejszy niż w dwóch poprzednich częściach. Nate oraz Sully przybyli tu, aby wymienić należący do Drake’a pierścień jego przodka na gotówkę. Szybko jednak się okazuje, że chętny kupiec próbuje oszukać bohatera — niedługo potem rozpoczyna się bójka i pościg.

W części tej mamy również okazję poznać origin story Nathana Drake’a oraz dowiedzieć się, jak wyglądał początek jego znajomości z Sullym.

Z Uncharted 3 wiąże się też pewna ciekawostka i easter egg. Lokację, w której rozpoczynamy rozgrywkę, czyli pub The Pelikan Inn możemy spotkać również w The Last of Us. Ponadto leżąca na ladzie w londyńskim Pelikanie gazeta mówi o naukowcach próbujących zrozumieć fenomen śmiercionośnego grzyba…

uncharted

Uncharted: Złota Otchłań

Korzystając z fali popularności serii, Sony Computer Entertainment stworzyło w 2012 roku spin-off przygód Nathana Drake’aUncharted: Golden Abyss. Gra została przygotowana z myślą o wchodzącej wówczas na rynek konsoli PlayStation Vita.

Fabuła tego tytułu osadzona jest kilka lat przed wydarzeniami z pierwszej części serii. Nathan udaje się wraz z przyjacielem do Panamy, gdzie planują zbadać kompleks opuszczonych świątyń, w których przed laty zginęli poszukujący tytułowej Złotej Otchłani konkwistadorzy. 

uncharted

Uncharted: Pogoń za fortuną

Pod koniec 2012 roku, współpracujące z Naughty Dog, Bend Studio stworzyło kolejną grę osadzoną w uniwersum Nathana. Uncharted: Fight for Fortune, czyli Pogoń za Fortuną to karciana gra wideo, w której nie brakuje elementów akcji i przygody. Została ona wydana również na PlayStation Vita.

Jest to gra bez fabuły, z możliwością rozgrywki solo lub w dwie osoby. W tytule tym spotykamy postaci znane ze Złotej Otchłani. Istnieje również opcja powiązania gier, dzięki czemu zdobyte w Golden Abyss artefakty i przedmioty ułatwiają karciane pojedynki.

uncharted

Uncharted: Kolekcja Nathana Drake’a

Dwa lata po premierze PlayStation 4, w 2015 roku wydano Uncharted: The Nathan Drake Collection, czyli Kolekcję Nathana Drake’a. Była to odświeżona, nieco poprawiona i rozszerzona seria trzech pierwszych gier, które tym razem trafiły na PS4.

Gry zostały pozbawione trybów zabawy wieloosobowej, jednak znacznie poprawiono w nich inne parametry, np. rozdzielczość i ilość FPS. Poprawiono również tekstury, modele i oświetlenia oraz naniesiono poprawki na mechanikę rozgrywki. Zaimplementowano również nowe trofea, a także poziomy trudności.

Kolekcja Nathana Drake’a była uśmiechem w stronę fanów serii, którzy mogli pograć w swoje ulubione gry w ulepszonej wersji, a dodatkowo przypomnieć sobie fabułę pierwszych trzech odsłon serii na krótko przed premierą części czwartej.

uncharted

Uncharted 4: Kres Złodzieja na PS4

Uncharted 4: Kres Złodzieja

Uncharted 4: A Thief’s End to czwarta i ostatnia fabularnie część serii. Gra oferuje również dwa tryby — kampanię single player oraz tryb multiplayer. Tytuł został wydany w 2016 roku.

W tym tytule fabułę rozpoczynają wydarzenia sprzed kilku lat, abyśmy następnie mogli przenieść się do dzieciństwa Nate’a. Poznajemy wówczas dalszą część historii młodego Drake’a i jego stosunki z bratem na przestrzeni kilkunastu lat. Dowiadujemy się również, że Nathan jest pewien, iż jego brat zginął podczas jednej z ich przygód. 

W pewnym momencie znów wracamy fabularnie do teraźniejszości, czyli momentu 5 lat po wydarzeniach z trójki. Możemy wówczas zauważyć, że nasz żądny przygód awanturnik nieco się ustatkował — na dobre związał się z Eleną, zamieszkał w uroczym mieszkaniu i prowadzi firmę. Wciąż jednak wydaje się tęsknić za pełnym przygód i niebezpieczeństw życiem. W pewnym momencie do jego drzwi puka pewien mężczyzna, który dosłownie zwala Nate’a z nóg. W tym momencie rozpoczyna się prawdziwa akcja gry.

W ostatnim rozdziale Kresu Złodzieja wcielamy się w nastolatkę eksplorującą swój rodzinny dom zlokalizowany w pięknym miejscu przy plaży. Dziewczynka podziwia mapy, zdjęcia i różnorodne podróżnicze pamiątki (w tym momencie nie trudno się również domyślić, że jest ona córką Nathana i Elleny). Nagle dziewczyna otwiera szafę pełną „znajdziek”, które znamy z poprzednich części gry. Całą sytuację zauważają jej rodzice, którzy postanawiają wreszcie opowiedzieć córce o swoich niesamowitych przygodach.

Moim zdaniem nie można było wymarzyć sobie lepszego zakończenia serii z tak pięknym zwieńczeniem całej historii. Słuchając fragmentów opowieści Nate’a i Elleny prawdziwie się wzruszyłam. Na końcu wszyscy jesteśmy tylko opowieścią…

Wartą wspomnienia ciekawostką jest fakt, że w Uncharted 4: A Thief’s End mamy okazję zagrać we flagową grę studia Naughty Dog — Crash Bandicoot. 

gry mobilne

Uncharted: Fortune Hunter

Z okazji premiery Uncharted 4: A Thief’s End, Sony po raz kolejny stworzyło mobilkę surfującą na fali popularności gry. Uncharted: Fortune Hunter to kolejny spin-off i prosta gra logiczno-survivalowa, w której sterujemy Nathanem poruszającym się po złożonej z kwadratów mapie i zbieramy skarby, rozwiązujemy zagadki oraz omijamy pułapki.

gry naughty dog

Uncharted: Zaginione Dziedzictwo

W 2017 roku ukazała się kolejna gra osadzona w uniwersum Nathana Drake’a. Uncharted: The Lost Legacy to samodzielny dodatek do czwórki, który, w moim odczuciu, jest po prostu kolejnym spin-offem serii.

Fabuła gry opowiada o wydarzeniach po tych znanych z Uncharted 4: A Thief’s End. Wcielamy się tutaj w znaną z drugiej części gry Chloe, która wraz z ex-antagonistką z czwórki — Nadine Ross wybiera się do Indii w poszukiwaniu tajemniczego artefaktu.

tom holland

Zobacz też: Na PlayStation 5 nie ma w co grać? Nieprawda! TOP 10 – najlepsze gry na PS5

Uncharted — film z gwiazdorską obsadą już prawie gotowy

Na 18 lutego 2022 roku zapowiedziano premierę filmu Uncharted, który będzie ekranizacją pierwszej części kultowej gry. Osobiście jestem bardzo podekscytowana tym faktem i z niecierpliwością czekam na premierę w kinie!

W kinowym Uncharted Tom Holland wcieli się w rolę Nathana Drake’a. Aktora tego najlepiej znamy z roli Spidermana w MCU. Uważam, że wybór ten jest trafny choćby ze względu na umiejętności akrobatyczne Toma — podejrzewam, że bez problemu i dublerów zostało nagrane mnóstwo scen wspinaczek czy skoków! W rolę Sully’ego wcieli się zaś Mark Wahlberg (znany m.in. z filmów Ted, Max Payne i Transformers).

Zdjęcia do filmu trwały od 16 marca do 23 października 2020 roku. Obecnie trwają prace postprodukcyjne.

Czy Uncharted 5 powstanie? 

Naughty Dog to naprawdę niegrzeczna ekipa, która lubi bawić się ze swoimi fanami w kotka i myszkę. Już kilkakrotnie milczeli na temat jakiegoś projektu, aby nagle powalić fanów wieścią o premierze kontynuacji. Obecnie firma ta jest na fali dzięki fenomenalnej drugiej części The Last of Us.

Świat gamingu huczy jednak od plotek, zwłaszcza po pojawieniu się w 2019 roku Tweetu, w którym jest napisane, iż reżyser poprzednich części — Bruce Straley — chciałby znów współpracować z Nolanem Northem przy produkcji Uncharted 5. Ciekawe, czy coś z tego będzie… Ja czekam z niecierpliwością!

Lubicie tę pełną akcji serię czy nigdy nie mieliście okazji w nią zagrać? Dajcie znać!

Źródło zdjęć: Materiały prasowe

13
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *