MacGyver – serial znany na całym świecie. Od lat 80. podbija serca milionów widzów, do dziś ciesząc się mianem kultowego. O czym opowiada MacGyver, z czego wynika jego fenomen i jak powiodły się próby powtórzenia sukcesu słynnej serii? Odpowiadamy!
MacGyver – o czym był serial z 1985 roku?
MacGyver to serial emitowany w latach 1985-1992. Twórcą amerykańskiej produkcji jest Lee David Zlotoff. W rolę tytułowego bohatera wcielił się Richard Dean Anderson. Składający się z siedmiu sezonów serial opowiada o tajnym agencie Fundacji Phoenix, który w każdym epizodzie mierzy się z nowymi wrogami lub problemami. Jego cechą charakterystyczną są niezwykłe umiejętności, pomagające mu w zwalczaniu kłopotów. Ogromna inteligencja, zdolność do zrobienia czegoś z niczego oraz wykorzystywanie zwyczajnych przedmiotów w niekonwencjonalny sposób pozwalają mu pokonywać nawet największe trudności. Poza Richardem Deanem Andersonem w MacGyverze wystąpili m.in.: Bruce McGill, Cuba Gooding Jr., Dana Elcar, Jenette Goldstein czy Elyssa Davalos.
W czym tkwił fenomen serialu telewizyjnego z lat 80. i 90.?
Lee David Zlotoff pewnego dnia otrzymał telefon od swojego agenta, który zaproponował mu napisanie pilota serialu dla Paramount. Po podpisaniu umowy okazało się, że przedstawiciele studia chcą, by produkcja składała się z odcinków, z których każdy stanowi odrębną historię. Ponadto godzina trwania odcinka miałaby odpowiadać godzinie czasu rzeczywistego akcji. Oznaczałoby to brak szybkich przeskoków w czasie i fabule. W latach 80. XX wieku nie robiło się takich seriali, dlatego Zlotoff zaczął się tego obawiać.
Twórca przerażony wręcz innowacyjnością tej koncepcji zaczął negocjacje, w wyniku których przedstawiciele Paramount zgodzili się na zrezygnowanie z jedności czasu trwania i czasu rzeczywistego odcinków. Elementem, który pozostał niezmienny, było to, że epizody mają opowiadać o oddzielnych historiach – tak, by każdy widz mógł włączyć się do seansu nawet w połowie czy pod koniec sezonu. Gdy koncepcja została w pełni zaakceptowana, zaczęły się rozmowy na temat szczegółów fabuły. Chciano, by bohater nowego serialu różnił się od innych znanych z filmów i serialów postaci. Jednym z pierwszych postanowień było to, by MacGyver był pozbawiony wszelkich broni, gadżetów czy samochodów. Jego jedynym narzędziem był szwajcarski scyzoryk, który miał umożliwiać mu zrobienie czegoś z niczego.
Skąd wzięła się nazwa MacGyver? Otóż w latach 80. XX wieku ogromną popularnością cieszył się sprzedający rekordowe ilości burgerów McDonald’s. Już sam przedrostek imienia bohatera miał zwiastować popularność, jaką osiągnie on w przyszłości. Jak relacjonuje Zlotoff, wszystko zaczęło się właśnie od innowacyjnego planu i pomysłów – podobnie jak bohater, twórcy serialu stworzyli coś z niczego, a oryginalna koncepcja po prostu spodobała się widzom, zdobywając ogromną sławę nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie.
Próby powtórzenia sukcesu MacGyvera
Po ogromnym sukcesie serialu twórcy postanowili nie kończyć historii słynnego agenta i już dwa lata po zakończeniu ostatniego sezonu ukazały się dwa filmy o bohaterze. W 2016 roku powstała natomiast zupełnie nowa, odświeżona adaptacja serialu. Poniżej przyglądamy się z osobna każdej produkcji.
Sprawdź też: Najlepsze filmy i seriale na podstawie gier [TOP 10]
MacGyver: ku zagładzie świata – pechowe przyjęcie
MacGyver: ku zagładzie świata zadebiutował w 1994 roku. Reżyserem obrazu został Charles Correll, a scenariusz napisali Lee David Zlotoff i John Considine. W roli tytułowego bohatera ponownie wystąpił Richard Dean Anderson. W filmie MacGyver uczestniczy w imprezie urodzinowej swojego przyjaciela, Paula Morana (Nicholas Farrell). Na przyjęciu zjawiają się nieproszeni goście i rozpoczynają strzelaninę, w wyniku której ginie Moran. Po tym wydarzeniu MacGyver rozpoczyna własne dochodzenie dotyczące morderstwa i stara się dociec, nad czym jego przyjaciel naukowiec pracował przed śmiercią. Odkrycia okazują się zaskakujące. W filmie wystąpili m.in.: Peter Egan, Beatie Edney, Lena Headey czy Alun Armstrong.
MacGyver i skarb zaginionej Atlantydy – podróż z profesorem
Drugim filmem o MacGyverze jest MacGyver i skarb zaginionej Atlantydy, który ukazał się w tym samym roku, co MacGyver: ku zagładzie świata. Tym razem na fotelu reżysera zasiadł Michael Vejar, a autorami scenariusza zostali Lee David Zlotoff i John Sheppard. W tej części MacGyver wraz ze swoim byłym profesorem, Atticusem, poszukują starożytnych atrybutów, a następnie dążą do odnalezienia Atlantydy. Podczas wyprawy czyha na nich mnóstwo przygód i niebezpieczeństw. W produkcji poza Andersonem występują m.in. Oliver Ford Davies, Brian Blessed czy Sophie Ward.
MacGyver z 2016 roku – nowa adaptacja serialu
Twórcą serialowej nowej wersji MacGyvera, która zadebiutowała w 2016 roku, jest Peter M. Lenkov. Produkcja zakończyła się piątym sezonem w kwietniu 2021 roku. W tytułowego bohatera wcielił się Lucas Till, który wcześniej wystąpił m.in. w takich produkcjach jak Hannah Montana. Film, X-Men: Pierwsza klasa czy Miasteczko bohaterów. Poza nim w obsadzie znaleźli się: George Eads, Tristin Mays, Meredith Eaton czy Justin Hires. Tak samo jak w pierwowzorze, MacGyver jest tajnym agentem, który rozwiązuje zagadki i wychodzi z kłopotów za pomocą własnych pomysłów i umiejętności, unikając przy tym korzystania z broni. W odcinkach słychać często głos narratora (Lucas Till). Serial zebrał całkiem sporą publikę, dlatego powstało aż pięć sezonów. Jednak wielu recenzentów i fanów pierwszej wersji MacGyvera ostro krytykuje nowoczesną adaptację kultowej serii, która w ich opinii nawet nie zbliża się do fenomenu bohatera z lat 80. XX wieku.
Sprawdź też: Henry Cavill – filmy, zarobki, życiorys, najważniejsze informacje
MacGyver – serial z 1985 roku stał się fenomenem na skalę światową i zebrał ogromną, oddaną i wielopokoleniową publikę. Jego współczesna adaptacja, mimo umiarkowanego zainteresowania, dowiodła, że tak ogromnego hitu właściwie nie da się powtórzyć. Daj znać w komentarzu, czy znasz MacGyvera i czy oglądałeś adaptację z 2016 roku.
Interesuje Cię sprzęt firmy Apple, a może masz już iPhone’a albo MacBooka? Regularnie donosimy o wszystkim, co dotyczy kultowej firmy. Od nas dowiesz się, jakie plany ma Apple na przyszłość! A wyglądają one dość obiecująco, jednych zainteresują Gogle AR, a innych elektryczne i autonomiczne samochody tego producenta. Jak co roku, gorący okres zapowiada się na jesień, kiedy to pewnie zobaczymy iPhone 14. Apple osiągnęło niebywały sukces, toteż często zastanawiamy się na łamach Scrolla, skąd się on wziął i czym wyróżniają się produkty tej firmy. Śledźcie nas na bieżąco – na pewno dowiecie się, dlaczego 4 z 5 najpopularniejszych smartfonów to iPhone!