Rozrywka

24.08.2021 20:24

Historia serii gier Tomb Raider – najważniejsze informacje o kultowej grze z Larą Croft

Gry
16
1
1
16
1

Tomb Raider znany jest na całym świecie. To stamtąd pochodzi słynna Lara Croft i właśnie na podstawie tych gier powstały filmy z Jolie i Vikander. Czy Shadow of the Tomb Raider to ostatnia z gier? Dowiedz się wszystkiego o serii z naszego artykułu!

Tomb Raider – historia serii

Seria gier przygodowych Tomb Raider została stworzona przez firmę Core Design, należącą do Eidos Interactive. Główną bohaterką jest archeolożka Lara Croft, która przemierza cały świat w celu przeszukiwania i badania starych grobowców i ruin. Do zadań gracza należy eksplorowanie otoczenia, walka z groźnymi wrogami, rozwiązywanie skomplikowanych zagadek czy unikanie pułapek

Na fali popularności i sukcesów gier stworzono także komiksy, książki i filmy opowiadające o Larze Croft. Tomb Raider to aktualnie jedna z najpopularniejszych franczyz na świecie. Jeśli do głowy przychodzi Indiana Jones, to jak najbardziej dobry kierunek.

Prace nad pierwszym tytułem serii rozpoczęły się dwa lata przed jego wydaniem, czyli w 1994 roku. Twórcą głównej bohaterki był Toby Gard, który początkowo myślał o wykreowaniu męskiej postaci. Pomysł upadł po tym, jak stwierdzono, że taki bohater mógłby się nie przyjąć ze względu na znanego już wtedy Indianę Jonesa

Za to gra z kobietą w roli głównej odniosła zaskakująco duży sukces, ale Toby Gard był zawiedziony faktem, jak bardzo wykorzystano seksapil Lary Croft do promocji gry. W 1997 roku opuścił Core Design i założył własną firmę Confounding Factor. Prace nad Larą przejął wtedy Stuart Atkinson. Druga część Tomb Raider okazała się jeszcze większym hitem niż pierwsza.

Po tak dobrym komercyjnym przyjęciu gry, twórcy zdecydowali, że kolejne tytuły będą pojawiać się co rok. Prace nad Tomb Raider mocno obciążały członków ekipy, co po kilku latach dało się we znaki i szósta część serii, Tomb Raider: The Angel of Darkness, okazała się niepowodzeniem. Wskutek tego prace nad kolejnymi tytułami zostały przeniesione z Core Design do Crystal Dynamics, które stworzyło znane Legacy of Kain.

Sprawdź też: Uncharted — historia serii gier. Najważniejsze informacje o kultowej serii z konsol PlayStation

Zadaniem nowej firmy stało się odbudowanie zaufania graczy i powrót do wcześniejszego poziomu. W 2006 roku ukazał się Tomb Raider: Legenda i został dobrze przyjęty przez fanów serii. Następnie wydawcy z okazji dziesiątej rocznicy debiutu pierwszej części zaczęli prace nad Tomb Raider: Anniversary. Była to odnowiona wersja tytułu z 1996 roku

W 2010 roku zaczęto wydawać spin-offy Tomb Raider w ramach serii Lara Croft. W głównej serii skupiono się natomiast bardziej na głównej bohaterce, jej emocjach i człowieczeństwie. W 2013 roku na rynku pojawiła się gra zatytułowana Tomb Raider, która rozpoczęła trylogię Survivor i dała możliwość lepszego poznania głównej bohaterki.

Łącznie wszystkie tytuły od 1996 roku do ostatniej części z 2018, składają się na trzy mniejsze serie – tytuły wydawane przez Core Design, tytuły Crystal Dynamics od 2003 do 2008 roku i ostatnie trzy, czyli trylogię rebootów Survivor.

W 2001 roku zadebiutował pierwszy film oparty na kultowych grach. Lara Croft: Tomb Raider w reżyserii Simona Westa powstawał w ciągłej współpracy ze studiem Core Design. W rolę tytułowej bohaterki wcieliła się słynna Angelina Jolie

Choć recenzje nie były najlepsze, dwa lata później powstała kolejna część produkcji Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia. Tym razem reżyserem został Jan de Bont. W filmie ponownie pojawiła się Jolie, ponieważ umowę na drugą część podpisała jeszcze przed rozpoczęciem prac do pierwszej. 

Niestety ten tytuł powtórzył porażkę poprzednika. W 2018 roku ukazał się ostatni film z serii Tomb Raider. Powstał na podstawie gry z 2013 roku, a w rolę głównej bohaterki wcieliła się Alicia Vikander. Reżyserem produkcji został Roar Uthaug. Scenariusz napisali Geneva Robertson-Dworet i Alastair Siddons. Jest to najlepiej oceniana część ekranizacji poświęconych Larze Croft. W styczniu 2021 roku ogłoszono, że na platformie Netflix pojawi się serial anime na podstawie gier.

Fenomen gier Tomb Raider – skąd wzięła się popularność Lary Croft

Tomb Raider cieszy się ogromną popularnością właściwie od premiery pierwszego tytułu. W 2021 roku obchodzimy 25. rocznicę powstania serii, a gracze świętują z tego powodu już od kilku miesięcy. Pierwsze niespodzianki i plany na celebrowanie rocznicy zostały ogłoszone już w styczniu na oficjalnym koncie Tomb Raider na Twitterze.

Zanim sławę zyskała Lara Croft, najsłynniejszym archeologiem w popkulturze był Indiana Jones. Dlatego bohaterka Tomb Raider często nazywana jest Indiana Jonesem w spódnicy. Była to pierwsza tak słynna kobieca postać w grach komputerowych. Posiada gwiazdę Walk of Game w San Francisco i znalazła się w Księdze Rekordów Guinnessa. Seria gier Tomb Raider sprzedała się w dziesiątkach milionów na całym świecie i uznaje się ją za pionierską w gatunku przygodowych gier akcji. Rozgłos przyniosły też kontrowersje związane z wyglądem Lary Croft.

Ze względu na ciekawą fabułę, historia z gier została przeniesiona na ekrany kin,a produkcja z Angeliną Jolie jeszcze bardziej rozsławiła Tomb Raider na całym świecie. Kreacja Lary Croft stała się czynnikiem zapalnym do częstszego obsadzania kobiet w rolach głównych gier wideo. Croft jest dzisiaj nie tylko ikoną gier, ale i popkultury.

Lista wszystkich gier Tomb Raider:

Poniżej zebraliśmy wszystkie gry z uniwersum Tomb Raider, zarówno na PC i konsole, jak i na urządzenia mobilne. Prześledź z nami historię tytułów i zapoznaj się z fabułą każdego z nich.

Tomb Raider (1996)

Pierwsza część serii stworzona przez Core Design i wydana przez Eidos Interactive. Gracz wciela się w archeolożkę Larę Croft i przemierza Peru, Grecję, Atlantydę i Egipt w poszukiwaniu artefaktu Scion. Bohaterka została wynajęta przez bizneswoman Jacqueline Natlę. 

Jednoosobowa gra pozwala śledzić postać z perspektywy trzeciej osoby. Cała rozgrywka składa się z kilkunastu misji, podczas których należy mierzyć się z różnorodnymi przeciwnikami. Gra po raz pierwszy została wydana na Sega Saturn, krótko potem na PlayStation.

Gry na PC w najlepszych cenach

Tomb Raider 2: The Dagger of Xian

Kontynuacja pierwszej części zadebiutowała w 1997 roku na PC i PlayStation. W porównaniu do poprzedniczki charakteryzuje się nowymi broniami, trikami Lary Croft i pojazdami. Tym razem nawet na PlayStation zapis gry był możliwy w każdym momencie. 

Fabuła drugiej części serii skupia się wokół broni, której cesarz Chin używał do dowodzenia armią, czyli sztyletu, który jakoby posiadał możliwość zamienić człowieka w smoka. Zadaniem Croft jest zbadanie legendy niezwykłej broni. Akcja rozgrywki toczy się oczywiście w Chinach.

Tomb Raider 3: Adventures of Lara Croft

W 1998 roku pojawiła się trzecia część serii Tomb Raider. Tym razem akcja przenosi gracza do pięciu lokalizacji: Indii, Południowego Pacyfiku, Londynu, Nevady i na Antarktydę. Gdy gracz ukończy misję w Indiach, kolejne trzy mogą być rozgrywane w dowolnej kolejności, ale Antarktyda musi zamknąć całą rozgrywkę. 

Zadaniem Lary Croft jest odnalezienie kamieni, będących częściami meteorytu, który uderzył w Antarktydę kilkaset milionów lat wcześniej.

Tomb Raider: The Last Revelation

1999 rok przeniósł graczy Tomb Raider do Egiptu i Kambodży. To właśnie tam Lara Croft musiała walczyć z bogiem wojny – Setem. Panna Croft nieumyślnie uwolniła go podczas eksploracji grobowców w Egipcie. 

Gra początkowo została wydana na PlayStation i Microsoft Windows, a rok później na Dreamcast i MacOS. Na końcu Tomb Raider: The Last Revelation Lara Croft przebywa w starożytnym grobowcu i spotyka archeologa Wernera von Croya. Gdy budynek zaczyna się walić, mężczyzna oferuje Larze pomoc. Po tym jak ta jednak odmawia, van Croy myśli, że Croft zginęła w ruinach.

Tomb Raider: Chronicles

Piąta gra z serii ukazała się w 2000 roku, a jej akcja koncentrowała się na uroczystościach pogrzebowych Lary Croft. Jej bliscy byli pewni, że kobieta zginęła przygnieciona ruinami grobowca, który zwalił się w poprzedniej części. 

Sprawdź też: Historia serii gier Prince of Persia — najważniejsze informacje o klasycznych platformówkach

Wspomnienia jej przygód prowadziły gracza do Rzymu, Rosji, Irlandii i Nowego Jorku, gdzie przeżywał on retrospektywne przygody bohaterki. Na końcu tej części pojawia się Werner von Croy, który, szukając ciała Lary w ruinach grobowca, znalazł jedynie jej plecak. Tak bliscy Lary dowiadują się, że ich przyjaciółka jednak przeżyła i uciekła. Tomb Raider: Chronicles to jedna z najgorzej sprzedających się części całej serii.

Tomb Raider: The Angel of Darkness

Ten tytuł uznawany jest za najsłabszy z serii Tomb Raider. Sprawiło to, że był on ostatnim stworzonym przez Core Design. Gra została wydana w 2003 roku na PC i PlayStation 2, a kilka miesięcy później na MacOS X. 

To pierwszy tytuł Tomb Raider wydany na PS2 oraz pierwszy, w którym wprowadzono drugą grywalną postać – Kurtisa Trenta. Krytycy zarzucali tej części głównie słabe sterowanie i liczne problemy techniczne. Co do fabuły – tym razem Lara Croft zostaje oskarżona o zabójstwo swojego mentora Wernera von Croya i musi zrobić wszystko, aby udowodnić, że jest niewinna.

Tomb Raider: Legenda

Tytuł z 2006 roku to pierwszy stworzony przez Crystal Dynamics, która przejęła obowiązki po Core Design. Wydaniem gry, podobnie jak wcześniejszych, zajęło się Eidos Interactive. Tytuł wydany został na Windowsie, PS2, PSP, Xbox 360 i jego poprzedniku, GameCube, GBA, NDS a nawet na telefony komórkowe. W tej części Lara Croft skupia się na odnalezieniu mitycznego miecza Excalibura.

 Głównymi antagonistami są Amanda Evert (dawna przyjaciółka Croft) i jej współpracownik – James Rutland. Akcja rozgrywa się w Tiwanaku, Paraíso, Tokio, Ghanie, Kazachstanie, Kornwalii i w Himalajach. Pierwsza rozgrywka od Crystal Dynamics zebrała bardzo dobre opinie i wpłynęła na ożywienie całej serii. Twórca ścieżki dźwiękowej z gry, Troels Folmann, zdobył za ten tytuł nagrodę BAFTA za najlepszą muzykę oryginalną.

Tomb Raider: Anniversary

Tomb Raider: Anniversary został wydany w 2007 roku i stanowi remake pierwszej części serii z 1996 roku. Twórcy nie zmienili fabuły gry, a jedynie ulepszyli grafikę i dźwięk. Pojawił się też zmieniony system sterowania oraz kilka bonusów. Prace nad Anniversary przebiegały równolegle z rozwojem nowej generacji serii Tomb Raider przez Crystal Dynamic, czyli Underworld.

Tomb Raider: Underworld

Ten tytuł stanowi kontynuację wydarzeń z Tomb Raider: Legenda i jest powiązany także z Tomb Raider: Anniversary. Gra została wydana w 2008 roku i jest pierwszą z serii Tomb Raider wydaną na PlayStation 3 oraz ostatnią wydaną na PS2. Jak wszystkie wcześniejsze tytuły, jest to rozgrywka pierwszoosobowa, pozwalająca na widok z perspektywy trzeciej osoby. Do zadań Lary Croft w tej części należy m.in. odnalezienie rękawic Thora.

Lara Croft and the Guardian of Light

To gra stworzona przez Crystal Dynamics i wydana przez Square Enix. Pojawiła się w 2010 roku na Windows, PS3, Xbox 360 i iOS. Gracz może wcielić się w postać tytułowej Lary Croft lub Toteca, czyli majańskiego wojownika. 

Tytuł różni się od poprzednich, ponieważ posiada nieliniową rozgrywkę i tryb kooperacyjny. Gra powstała na podstawie inspiracji zręcznościowymi grami arcade. Zamiast widoku z perspektywy trzeciej osoby, Guardian of Light akcję widzimy w rzucie izometrycznym. Został on bardzo dobrze przyjęty przez krytyków

Sprawdź też: Najlepsze Brutalne gry — TOP 10 najbrutalniejszych gier na rynku!

Celem Lary Croft i Toteca jest pokonanie Strażnika Mroku Xolotla. Warto pamiętać, że gra ta nie zalicza się do głównej serii Tomb Raider, a rozpoczyna drugą, zatytułowaną Lara Croft.

Tomb Raider (2013)

Stworzony przez Crystal Dynamics i wydany przez Square Enix tytuł z 2013 roku to dziesiąty tytuł w serii Tomb Raider, jest rebootem pierwszego Tomb Ridera z 1996 roku. Gra powraca do początków działalności Lary Croft, a akcja rozgrywa się na wyspie Yamatai. Tam bohaterka musi ocalić swoich przyjaciół i uciec przed ścigającymi ją przedstawicielami tajemniczego kultu

W Tomb Raider rozgrywka skupia się mocno na aspekcie survivalowym. Nadal jednak wiele tu eksploracji terenów. Zaledwie dwa dni od premiery grę nabyło milion graczy, a tytuł natychmiast zdobył uznanie krytyków. Tomb Raider został okrzyknięty świetnym rebootem oryginalnej wersji z 1996 roku. Film z Alicią Vikander jest częściowo oparty właśnie na tym tytule.

Lara Croft and the Temple of Osiris

Ta kontynuacja gry Lara Croft and the Guardian of Light ukazała się w 2014 roku na platformach Xbox One, PS4 i Microsoft Windows. Gracz może przejąć kontrolę nad jedną z czterech postaci: Larą Croft, Carterem Bellem, Izydą lub Horusem. Bohaterowie szukają kawałków szczątków Ozyrysa i muszą powstrzymać boga Seta przed zniewoleniem całej ludzkości.

Rise of the Tomb Raider

W 2015 roku pojawił się kolejny tytuł od Crystal Dynamics, stanowiący kontynuację nowego Tomb Raidera. Akcja rozgrywa się po wydarzeniach, do których doszło na japońskiej wyspie Yamatai. Lara Croft analizuje zapiski swojego ojca i organizuje podróż do Syrii

Później trafia też na Syberię, gdzie czyha na nią mnóstwo niebezpieczeństw. Mimo drobnych uwag dotyczących kwestii technicznych tytuł zdobył pozytywne recenzje. Niestety początkowa sprzedaż okazała się o wiele słabsza, niż przewidywano.

Gry na PlayStation w świetnych cenach

Shadow of the Tomb Raider

Gra stworzona przez Eidos Montréal we współpracy z Crystal Dynamics zadebiutowała w 2018 roku na PC, PlayStation 4 i Xbox One. Dwunasta gra w serii Tomb Raider jest kontynuacją Rise of the Tomb Raider i podąża za Larą Croft, która udaje się do miasta Inków – Paititi. Zarówno scenerię, jak i narrację oparto na mitologiach Majów i Azteków, a twórcy stale konsultowali się z historykami.

Czy warto kupić Tomb Raider: Definitive Survivor Trilogy?

W 2021 roku na rynku ukazała się zbiorczo trylogia Tomb Raider Definitive Survivor. Zawiera ona wydane wcześniej gry: Tomb Raider: Definitive Edition, Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration oraz Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition. Wszystkie tytuły posiadają znane już DLC oraz zupełnie nowe elementy i ulepszoną grafikę

Gracz dzięki temu pakietowi może podążać za Larą w jej pełnej przygód podróży przez świat. To doskonała propozycja dla fanów serii, którzy chcą odświeżyć sobie te tytuły i nacieszyć się dodatkowymi smaczkami od twórców, lub dla zupełnie nowych graczy, którzy dopiero wejdą w świat nieustraszonej Lary Croft.

Lara Croft w telefonie – mobilne odsłony gier Tomb Raider:

Lara Croft gości nie tylko na komputerach czy konsolach, ale też na urządzeniach mobilnych. Stała się bohaterką kilku pozycji, które możesz rozegrać na swoim smartfonie. Zapoznaj się z poniższymi tytułami!

Lara Croft: Relic Run

W maju 2015 roku zadebiutowała darmowa gra na urządzenia mobilne – Lara Croft: Relic Run. Została stworzona przez Simutronics, a wydana przez Crystal Dynamics i Square Enix. Tytuł należy do przygodowych gier endless runner, w których gracz zbiera punkty w zależności od przebytego dystansu

Główna bohaterka musi omijać pułapki oraz naturalne przeszkody, których liczba wzrasta wraz z długością biegu. W grze Lara Croft wyrusza na poszukiwanie Cartera Bella. Podczas wyprawy odkrywa zagrażający światu spisek. Rzeczy zebrane podczas gry odblokowują wpisy z dziennika, a te natomiast ujawniają nowe fragmenty historii i lokalizacje.

Sprawdź też: Historia serii gier Dragon Age — najważniejsze informacje o grze RPG od twórców Mass Effect

Lara Croft GO

Lara Croft Go to turowa gra logiczna. Square Enix Montreal wypuściło grę w sierpniu 2015 roku na urządzenia z systemem Android, iOS, Windows i Windows Phone. Wersje na PlayStation 4 i PlayStation Vita zaprezentowano w listopadzie 2016 roku. 

Gracz steruje Larą Croft, przesuwając ją co chwilę o jedno “oczko” na specjalnej planszy. Ruchy gracza są naprzemienne ze zmianami otoczenia bohaterki. Kolejne poziomy wprowadzają nowe mechanizmy gry i różnorodne typy wrogów

Lara Croft Go została uznana przez Apple za najlepszą grę na iPhone’y w 2015 roku. Tytuł zdobył kilka nagród i nominacji. Jego aktualna ocena w Google Play wynosi 4,7, a w AppStore 4,9.

Tomb Raider Reloaded

Tomb Raider Reloaded to gra zręcznościowa opracowana przez kanadyjskie studio Emerald City Games i Square Enix London. Ukazała się w 2021 roku i można ją pobrać na urządzenia z systemem iOS i Android. Podczas misji zadaniem gracza jest unikanie pułapek, odkrywanie starożytnych reliktów, rozwiązywanie zagadek i walka z wrogami. Gra nie zdobyła takiego uznania jak Lara Croft Go, mimo że, w przeciwieństwie do poprzedniczki, jest darmowa.

Czy Lara Croft powróci? Przyszłość serii Tomb Raider

Wszystko wskazuje na to, że Crystal Dynamics wciąż ma przed sobą długą drogę, zanim pokaże swoją kolejną grę z serii Tomb Raider. Pewne jest jednak, że prace nad tytułem trwają, a nadchodząca produkcja ma ujednolicić linie czasowe poprzednich gier z serii. Akcja nowej gry będzie rozgrywać się po klasykach z lat 90. XX wieku.

Jednak Lara Croft to nie tylko gry. Kultową postać będzie można zobaczyć w nadchodzącym serialu anime Netflixa. Po kilku latach niepewności pojawiają się też informacje o kontynuacji filmu z Alicią Vikander. Scenariusz jest w trakcie tworzenia, a roboczy tytuł nowej produkcji o Larze Croft to Tomb Raider: Obsidian.

Tomb Raider to niezaprzeczalnie jedna z najbardziej kultowych serii gier wszech czasów. Świat rozwijany przez 25 lat, miliony fanów na całym świecie, efektowne produkcje filmowe, a twórcy wciąż nie powiedzieli ostatniego słowa. Która część serii o Larze Croft jest Twoją ulubioną? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym uniwersum? Napisz w komentarzu!

Gry na konsole Xbox w świetnych cenach

16
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *