1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Historia serii gier Prince of Persia — najważniejsze informacje o klasycznych platformówkach

Rozrywka

1 miesiąc temu

Historia serii gier Prince of Persia — najważniejsze informacje o klasycznych platformówkach

Gry
8
1
0
8
1

Seria Prince of Persia cieszy się wielką popularnością wśród graczy. Jest jedną z barwniejszych i wciągających serii gier platformowych dostępnych na rynku. Poznaj historię księcia Persji!

Prince of Persia — historia serii

Prince of Persia to seria zręcznościowych platformówek, które cieszą się niegasnącą popularnością od ponad 30 lat. Pierwsza część cyklu powstała w 1989 r. i wydało ją studio Broderbund Software. Od razu została okrzyknięta przełomem w świecie gier, a to ze względu na niespotykane do tej pory podejście do animacji. 

Twórca Prince of Persia — Jordan Mechner — oparł animację głównego bohatera na sfilmowanych wcześniej scenach walki wykonywanych przez swojego brata.

Ogromna popularność pierwszej przygody Księcia Persji przyczyniła się do powstania aż 16 gier na różne platformy! Prawda, że to dość imponująca liczba? 

To świadczy tylko o tym, jakim fenomenem wśród graczy stał się Prince of Persia. Co istotne, sama marka nie tylko zapisała się w historii gamingu, ale i szturmem wdarła się również do innych gałęzi popkultury. Dobrym przykładem tego jest film z 2010 w prawdziwej hollywoodzkiej obsadzie.

gry ubisfot

Zobacz też: Wszystko o Assassin’s Creed. Assassin’s Creed to nie tylko kultowa seria gier od Ubisoft

Fenomen gier Prince of Persia

Można w tym momencie zadać sobie pytanie, o co tak naprawdę chodzi w fenomenie Księcia Persji. Zastanówmy się zatem!

Mamy bohatera awanturnika, który potrafi walczyć w iście ekwilibrystycznym stylu, biegając po ścianach, skacząc nad przepaściami i wykonując akrobacje, jakie tylko dusza gracza zapragnie. Rozgramia on przy tym wrogów z prawdziwą gracją i precyzją. Do tego należy dodać odpowiednią dawkę zagadek logicznych, które znacząco urozmaicają zabawę.

Kolejną zaletą, która przyczyniła się do popularności serii, jest jej fabuła — rozgrywająca się wśród pustynnych piasków, miast i lokacji, które przywodzą na myśl Baśnie z Tysiąca i Jednej Nocy. Wszystko to miało znamię magii i egzotyki!

Warto też wspomnieć o samej mechanice rozgrywki, która jest dla gracza czasem prawdziwym wyzwaniem i niejednokrotnie potrafi wywołać pot na czole. Nie ma co się czarować, Książę Persji to dość trudna platformówka. Kiedy jednak uda się wreszcie wykonać skomplikowany skok czy pchnięcie mieczem, dostaje się wówczas euforycznego kopa, który nie pozwala się oderwać od gry. 

Wszystko to, w połączeniu z odrobiną sentymentu oraz dostępnością gry na wielu platformach sprawiło, że przeszła ona do historii i stała się inspiracją dla wielu późniejszych tytułów. Nie trudno bowiem zauważyć pewne znane motywy w takich grach jak Assasin’s Creed czy Uncharted.

Lista wszystkich gier Prince of Persia

Jak wcześniej wspominałam, fenomen gry sprawił, że z Apple II przeniosła się ona na Amigę, Atari, Gameboya, SNESa, a następnie PC i PlayStation. W sumie, w latach 1989 do 2016 zostało wydane aż 16 części. Czas przybliżyć każdy z nich. Żart! Przytoczę Wam tylko najważniejsze tytuły serii. Zaczynamy!

prince of persia

Prince of Persia (1989)

Wspomniane już przeze mnie gra z 1989 r. stała się początkiem prawdziwego fenomenu, a tym samym inspiracją dla wielu późniejszych twórców. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że sam proces deweloperski Księcia Persji trwał aż cztery lata

Pierwszy Książę Persji to platformówka 2D, w której należy unikać pułapek, walczyć z wrogami i rozwiązywać zagadki logiczne. Tytuł ten posiada fenomenalne, jak na swoje czasy, animacje bazujące na prawdziwych, wielogodzinnych nagraniach sekwencji ruchów wykonywanych przez prawdziwą osobę. 

Fabuła pierwszej części skupia się na awanturniku, który musi uwolnić z rąk złego wezyra Jaffara, swoją ukochaną księżniczkę. Naszym zadaniem jest pomóc bohaterowi przejść 13 rozbudowanych poziomów naładowanych masą pułapek. W sumie mamy do przejścia ponad 300 komnat! A na pokonanie złego wezyra mamy tylko 60 minut.

najlepsze gry

Prince of Persia 2: The Shadow and the Flame

Sequel Księcia Persji został wydany w 1994 r. Mamy dosyć spory przeskok czasowy, ale również technologiczny. W tej odsłonie możemy zauważyć znaczącą poprawę w kwestii wizualnej, ale również dźwiękowej. Również środowisko rozgrywki zostało bardziej urozmaicone, co zdecydowanie daję większą frajdę z gry.

Wątek fabularny również został rozbudowany, jednak w dalszym ciągu wcielamy się postać Księcia Persji, który kolejny raz staje w oko w oko ze złym i nikczemnym wezyrem Jaffarem. Antagonista tym razem nie tylko porwał ukochaną księcia, ale i pozbawił tożsamości naszego bohatera.

Tym razem do przejścia mamy aż 15 poziomów pełnych pułapek, wrogów oraz logicznych zagadek.

prince of persia

Prince of Persia 3D

W 1999 r. studio Red Orb Enertainment podjęło się próby przeniesienia kultowego już w tamtym czasie Księcia Persji w świat 3D. Czy próba ta była udana? Rozstrzygnąć musicie już sami. W tym momencie Prince of Persia trafił również po praz pierwszy na komputery PC.

Co mnie osobiście razi w tej odsłonie serii, to mało przyjemny system sterowania głównym bohaterem oraz widokiem.

Fabuła tej części jest jednak zupełnie inna i o wiele ciekawsza. Książę Persji musi udaremnić spisek wymierzony w jego osobę. Ma na to czas, przemierzając 12 naszpikowanych pułapkami i wrogami poziomów w aż 7 różnych lokacjach.

assassin's creed

Prince of Persia: Piaski czasu

Piaski Czasu przez wielu graczy są uznawane za prawdziwy początek serii. Chronologicznie jest to 4 część przygód Księcia Persji, ale pierwsza, która powstała pod skrzydłami Ubisoft Entertainment — studia, które do 2013 roku tworzyło kolejne tytuły serii.

Ponownie wracamy do baśniowego bliskowschodniego kraju. W tej części historia rozpoczyna się od intrygi, zdrady i napadu na pałac Maharadży, w którego skarbcu znajdują tajemnicze artefakty — magiczna klepsydra oraz potrzebny do jej otwarcia sztylet. Książę, namówiony przez złego wezyra podstępem, otwiera klepsydrę, uwalniając Piaski Czasu. 

Na szczęście Książę w porę orientuje się, co się święci i postanawia naprawić swoje działanie. Pomaga mu w tym tajemnicza kobieta — Farah. W tym momencie rozpoczyna się prawdziwa fabuła. Naszym zadaniem jest zdobywanie fragmentów piasku, co pozwoli później zamknąć klepsydrę i naprawić rzeczywistość.

Jest to zdecydowanie jedna z najlepszych części Prince of Persia. Do podobnego wniosku doszli również hollywoodzcy filmowcy, którzy, bazując na Piaskach Czasu, stworzyli w 2010 roku film. W tytułową rolę Księcia Persji wciela się Jake Gyllenhaal, a rola złego wezyra przypadła Benowi Kingsleyowi. 

Prince of Persia: Dusza Wojownika

Sequelu fenomenalnej odsłony Prince of Persia: The Sands of Time doczekaliśmy się w 2004 r. Tym razem nasz bohater zadarł z naprawdę niebezpiecznym osobnikiem – Dahaką – inkarnacją z góry nam zapisanego losu.

Mechanika rozgrywki nie uległa większej zmianie w stosunku do poprzednich części. Nadal czeka na nas masa pułapek i wrogów do pokonania. Tym, co się zmieniło, jest sam klimat gry. Prince of Persia: Dusza Wojownika to zdecydowanie najmroczniejsza odsłona serii. Da się to zauważyć w lokacjach, po których porusza się nasz bohater, soundtracku, ale również w samym wyglądzie naszego Księcia Persji – widać, że dojrzał i wiele przeszedł w życiu…

Zmianie, oczywiście na lepsze, uległ również system walki. Na naszej drodze staje masa różnorodnych przeciwników — możemy ich eliminować za pomocą ciosów, które można łączyć w efektowne kombinacje. Twórcy dali nam również w Duszy Wojownika możliwość eliminowania przeciwników z dystansu za pomocą łuku. 

Prince of Persia: Dwa Trony

Dwa Trony zdecydowanie trzymają poziom swoich dwóch poprzedników. W rezultacie otrzymujemy kolejną porcję świetnej rozrywki!

Prince of Persia: Dwa Trony to fabularna kontynuacja poprzedniej odsłony. W tej części Książę zostaje uznany za wroga państwa i pojmany. Ukochana Księcia, chcąc go ratować, poświęca samą siebie mocom Piasków Czasu. Teraz Książę musi oczyścić swoje imię, jednak toczone przez niego walki budzą do życia Mrocznego Księcia, który stopniowo przejmuję kontrolę nad naszą postacią.

Kiedy będziecie grać w Dwa Trony warto zwrócić uwagę jak realistyczne i efektowne są pojedynki. Niejednokrotnie sami poczujecie zastrzyk adrenaliny podczas skrzyżowania broni z oponentem. 

Kolejnym elementem gry, który sprawia ogromną frajdę podczas rozgrywki, jest w dalszym ciągu korzystanie z Pisków Czasu. Dowolnie możemy przyspieszać lub cofać czas, co podczas pokonywania kolejnych przeszkód może okazać się niezwykle istotne. 

prince of persia

Prince of Persia (2008)

W 2008 roku studio Ubisoft postanowiło dać serii Prince of Persia nowy początek. Dostajemy zatem nowy świat, fabułę oraz nowego Księcia.

Fabuła opiera się na micie z jednej z najstarszych religii — Zaratusztrianizmie. Ormuzd (Bóg Światła) i jego przeciwieństwo Aryman/Ahriman (Bóg Ciemności) tworzą stale splecioną parę, która toczy ze sobą bezustanny bój o władzę nad światem. Ormuzd zwycięża swojego brata i zamyka go w Drzewie Życia ukrytym gdzieś na magicznej oazie.

Nasz bohater trafia do tej oazy i tam, podczas walki z groźnym przeciwnikiem, przypadkowo uwalnia Arymana. Książę musi teraz odnaleźć Boga Ciemności, pokonać go i zamknąć znów w jego więzieniu. 

Towarzyszy nam niemal od początku postać dziewczyny, która pomaga nie tylko podczas walki, ale i rozwiązywania zagadek. Gra nadal kładzie duży nacisk na mechanikę walki, jednak w tej odsłonie przeciwników będzie znacznie mniej, za to odczujemy, że ich siła mocno wzrosła.

prince of persia

Prince of Persia: Zapomniane Piaski

Zapomniane Piaski to wydana w 2010 roku przez Ubisoft gra, której fabuła zawieszona jest pomiędzy Piaskami Czasu a Duszą Wojownika. Dowiadujemy się z niej, co wpłynęło na tak drastyczną i mroczną przemianę Księcia! 

Mechanika rozgrywki jest już nam dobrze znana z Piasków Czasu. Nowym elementem jest możliwość nadzorowania sił natury i wykorzystywanie ich do własnych celów.

Dużym plusem tej odsłony jest ponowna możliwość wykorzystywania Piasków Czasu. Dzięki nim nasz bohater może stać się wręcz nieśmiertelny.

prince of persia

Przyszłość serii — remake Prince of Persia: Piaski Czasu

Ogromna popularność serii i niesłabnące zainteresowanie fanów skłoniły firmę Ubisoft do podjęcia decyzji o stworzeniu remake Prince of Persia: Piaski Czasu!

Dobrze przyjęta przez krytyków odsłona serii otrzyma nowe życie i będziemy mogli się nią cieszyć na nowej generacji sprzętu. Dodatkowo samemu będzie można wybrać, czy chcemy pobawić się sterowaniem oryginalnym, czy jednak wolimy podrasowaną wersję.

Zobacz też: Historia serii gier God of War – najważniejsze informacje o brutalnej grze Santa Monica Studios

Dzięki remake’owi Książę Persji zyska rzesze nowych wiernych fanów, którzy sięgną po inne odsłony serii. Kiedy to jednak nastąpi? Materiały, które zaprezentowało Ubisoft, dosyć wymijająco odpowiadają na to pytanie. Przesłanki mówią, iż premiera gry odbędzie się w 2022 roku. Jak będzie w rzeczywistości — czas pokaże.

Ja z niecierpliwością czekam na remake Prince of Persia: Piaski Czasu, a Was gorąco zachęcam do zapoznania się z wcześniejszymi odsłonami! Jeśli zaś graliście, dajcie znać, która część jest Waszą ulubioną!

8
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.