ark 2

Rozrywka

28.07.2022 10:35

ARK 2 – premiera, rozgrywka, zwiastuny. Najważniejsze informacje o grze

Gry
7
0
2
7
0

ARK: Survival Evolved doczeka się kontynuacji, znanej pod nazwą ARK 2. Jeżeli poszukujesz informacji o tym tytule, przygotowaliśmy dla Ciebie wszystko, co wiemy o nim do tej pory. Co szykuje dla nas Studio Wildcard?

Pierwsze informacje o grze amerykańskiego studia pojawiły się w 2020 roku, gdy prace nad tytułem zostały oficjalnie potwierdzone podczas wydarzenia The Game Awards 2020. Od tego momentu minęło już trochę czasu i choć gra zaliczyła niestety przesunięcie terminu wydania, dysponujemy już większą ilością informacji o niej. Jeżeli lubicie survivalowe gry akcji, z pewnością słyszeliście o serii ARK. Poniżej przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje, które dotyczą kontynuacji ARK: Survival Evolved.

ARK 2 – data wydania

Niemal dwa lata oczekiwań to jednak za mało, aby dostarczyć produkt, który spełni oczekiwania graczy. Premiera, początkowo planowana na 2022 rok, została przeniesiona na 2023. Na chwilę obecną studia pracujące nad ARK 2 nie sprecyzowało dnia ani miesiąca, w którym ukaże się gra. ARK 2 dołączył więc do niechlubnej i długiej listy tytułów, które zaliczyły obsuwę m.in. ze względu na pandemię.

Zwiastuny ARK 2

Na osłodę wieści o przeniesieniu tytułu przedstawiamy dla Was zwiastuny, które zostały udostępnione do tej pory. Pierwszy zaprezentowany został podczas wspomnianego wydarzenia TGA w 2020 roku i zamieszczamy go poniżej. Jak trafnie się domyślacie, nie prezentuje on rozgrywki, jednak zdradza, że w produkcji pojawi się jeden z aktorów znanych z serii Fast and Furious. Co ciekawe, trailer informuje, że został on stworzony na starszym silniku gry, jednak po pewnym czasie Studio Wildcard poinformowało, że produkcja została przeniesiona na Unreal Engine 5. To widać na kolejnym zwiastunie produkcji!

Kolejny trailer, tym razem stworzony na UE5, pojawił się w 2022 roku i zaprezentowano go podczas czerwcowego wydarzenia Xbox and Bethesda Games Showcase. Niestety, ponownie zabrakło pokazania rozgrywki (o czym sami możecie przekonać się poniżej), daje on nam jednak większy wgląd do historii, którą opowiadać będzie ARK 2.

Fabuła w ARK 2

Skoro wspomnieliśmy o fabule, poświęćmy jej trochę więcej miejsca. Niestety, wszelkie szczegóły, które jej dotyczą, pozostają jeszcze tajemnicą amerykańskiego studia. Wiadomo jednak, że opowiadana fabuła rozegra się zaraz po wydarzeniach z Genesis: Part 2. Jest to płatne DLC do ARK: Survival Evolved, które zostało wydane w 2021 roku. I choć, jak wspomnieliśmy, nie dysponujemy szczegółami, możemy spróbować nakreślić początek fabuły, znając wydarzenia z DLC.

Sprawdź też: Dinozaury. Najważniejsze informacje o dinozaurach – kiedy żyły, jak wyginęły?

Obligatoryjnie ostrzegamy o spoilerach, które znajdują się poniżej. Końcówka fabuły w Genesis: Part 2 prezentuje jednego z klonów Santiago, który wybudza się ze stanu zawieszenia na pokładzie statku Genesis. Następnie widzimy, jak spogląda na planetę, która łudząco przypomina Ziemię, zmierzając w jej kierunku. Najprawdopodobniej będzie to właśnie miejsce akcji w ARK 2. Nie dysponujemy większą ilością informacji, jednak jak wiadomo z trailera, początek fabuły może rozgrywać się po wielkiej bitwie, w której Santiago brał udział. Na więcej szczegółów będziemy musieli jednak zaczekać.

Vin Diesel w ARK 2!

Aktorem z serii Szybcy i wściekli, o którym wspominaliśmy powyżej, jest Vin Diesel. Ten amerykański artysta o jakże charakterystycznym głosie wcieli się nie tylko w bohatera gry, ale również będzie producentem wykonawczym ARK 2.

ark 2
W ARK 2 nie zabraknie dinozaurów

Co ciekawe, jeżeli wierzyć słowom Douga Kennedy’ego (szef Studio Wildcard), aktor jest również wielkim fanem pierwszej części. CEO studia wspomina, że Diesel spędził w Survival Evolved ponad 1000 godzin, co jest naprawdę sporym wynikiem. Takie podejście może cieszyć, gdyż aktorowi będzie zależeć, aby druga część była grą jeszcze lepszą. Nie będzie tu klasycznego przypadku odegrania roli i odebrania czeku. Sam Diesel miał wspominać, że gra daje mu wiele radości i jest niezwykle podekscytowany, mogąc dołączyć do prac przy kontynuacji.

Sprawdź też: Monster Hunter Rise (PC, Switch)

Gameplay w ARK 2 – co o nim wiemy?

Przedstawienie rozgrywki w ARK 2 nie zostało jeszcze ujawnione przez Studio Wildcard. Wiemy jednak, że w trakcie projektowania rozgrywki doszło do wielkiej zmiany. Początkowo ARK 2 miało przypominać pierwszą część, czyli grę w stylu sandboksowego survivala. I choć z pewnością te podstawy będą nadal obecne w grze, wiadomo, że pod pewnymi względami ARK 2 wyewoluował.

Chodzi tu o walkę, która w dwójce ma przypominać tę znaną z Soulsów. Walka w zwarciu będzie więc polegać na skupianiu się na przeciwniku (kamera wtedy będzie za nim podążać), blokowaniu, wyprowadzaniu ciosów, ataków specjalnych, combosów etc. ARK 2 będzie zatem grą, która pod względem mechaniki walki będzie się wyróżniać na tle serii. Nie jest jednak do końca jasne, jak będzie to wyglądać w przypadku dużych wrogów (dinozaurów znanych z jedynki), jednak jak udowodniła to już seria Dark Souls czy Elden Ring, rozmiary wrogów nie są w tym przypadku problemem.

ark 2 rodzina
Tu miał znaleźć się Twój ulubiony żart o tym, że „rodzina jest najważniejsza”

Nasz główny bohater (którego raczej odegra Vin Diesel), będzie musiał posiadać duże pokłady wytrzymałości. Jest to związane z faktem, że twórcy wdrożyli do gry tzw. zaawansowaną mechanikę pokonywania przeszkód. Co się pod tym kryje? Nasz bohater będzie zdolny do ślizgania się z nachyleń, wspinaczki, parkouru, zwisania i różnych innych ewolucji. Skojarzenia z serią Assassin’s Creed są jak najbardziej na miejscu, ale ARK 2 ma pozwalać na więcej! Nie musicie się obawiać, że wykonywanie tych ewolucji będzie utrudnione z widoku pierwszej osoby – gra będzie typowym TPS-em.

W świecie gry ma nie zabraknąć dynamicznych wydarzeń, które będą dziać się bez naszej ingerencji. Możemy brać w nich udział lub ignorować je – a ich wynik, niezależnie od naszej decyzji, ma mieć znaczenie dla świata. Nie zabraknie również craftingu przedmiotów i pozyskiwania surowców do ich tworzenia.

Nowa planeta ma oferować rzecz jasna nowe stworzenia, jednak nie zabraknie doskonale nam znanych dinozaurów. Będą one naszymi przeciwnikami oraz sprzymierzeńcami, gdyż jak pokazuje to drugi zwiastun, Santiago wraz ze swoją córką dosiadali ogromnego T-Rexa, który nosił coś, co przypominało pancerz z kości. Oznacza to, że nie zabraknie modyfikowania naszych „wierzchowców”.

ark 2 Vin Diesel
Vin Diesel jest podobno wielkim fanem gry ARK: Survival Evolved

Nowe karty graficzne Nvidii nadchodzą dużymi krokami. Jeżeli zastanawiasz się nad wymianą starego GPU, zobacz nasz artykuł, który dotyczy porównania kart graficznych RTX 3000 i RTX 4000. Da Ci to pewien obraz sytuacji i odpowie na ewentualne pytania, które dotyczą wydajności.

Platformy, na których gra zostanie wydana

AKR 2 pojawi się na dwóch platformach: PC oraz Xbox Series X. W tym drugim przypadku gra będzie stanowić exclusive dla konsoli Microsoftu. Jest tak, ponieważ amerykańskie studio doszło do porozumienia z oddziałem Microsoft Gaming, które mocno naciskało na to, aby gra nie ukazała się na konsolach Sony. Przynajmniej na początku premiery.

Co przez to rozumieć? Czy gra ma szansę pojawić się na PS5? Na chwilę obecną developer nie odpowiada jasno na to pytanie, jednak biorąc pod uwagę fakt, że pierwsza część znalazła wielu nabywców na konsoli PS4, są spore szanse na to, że tytuł pojawi się na nowej konsoli od Sony. Warto dodać, że tytuł ma status „console launch exclusive”, co oznacza, że ARK 2 będzie wyłącznym tytułem dla Xbox Series X tylko na czas premiery. Zatem gra będzie wyłącznością dla konsoli Microsoftu tylko przez pewien czas, następnie pojawi się na innych platformach – w tym także PS5.

Lubicie dinozaury? Artykuł o serii Jurassic World powinien Was zainteresować!

Jakie wymagania sprzętowe będzie mieć ARK 2?

Z racji, że do premiery gry pozostało jeszcze sporo czasu, oficjalne wymagania sprzętowe nie zostały jeszcze przedstawione. Niemniej jednak przejście na Unreal Engine 5 oznacza, że ARK 2 będzie wymagać mocnego komputera. Minimalne wymagania Ark: Survival Evolved, jak wiedzą o tym gracze, często są niewystarczające, aby podołać dynamicznej rozgrywce. Przewidujemy, że komfortowe granie będzie wymagać co najmniej GPU z serii 3000. W momencie udostępnienia oficjalnych minimalnych i zalecanych wymagań niezwłocznie Was o tym poinformujemy.

To wszystko, co wiemy o ARK 2 do tej pory. W miarę pojawiania się kolejnych informacji o tym tytule będziemy uzupełniać ten artykuł. Czekacie na ARK 2? Myślicie, że będzie to godny następca pierwszej części? Co myślicie o zaangażowaniu do projektu amerykańskiego aktora? Jak zawsze, komentarze są miejscem, w którym możecie przedstawić swoją opinię.

Źródło obrazów: materiały prasowe

7
0

Podziel się:

Komentarze (2)

Mam tylko nadzieję że będzie pvp bo pve to nuda samo budowanie I oswajanie a Ja potrzebuje walki z innymi graczami gram już w Ark 6 lat tylko pvp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *