facebook logowanie

Poradniki

18.02.2023 23:13

Facebook — logowanie. Jak robić to dobrze i bezpiecznie?

Online Programy i aplikacje Social media
6
3
0
6
3

Dla każdej osoby chcącej korzystać z portalu Facebook logowanie to bardzo istotny krok, gdyż od niego zależy w dużej mierze bezpieczeństwo profilu. Jak więc logować się na Facebooku tak, by robić to dobrze i co najważniejsze bezpiecznie?

Facebook – logowanie na komputerze

Przez lata najpopularniejszym sposobem na logowanie się na portal Facebook było logowanie się przez komputer. Mimo tego, że przez lata stało się to coraz rzadsze z racji na ogromny rozwój popularności urządzeń mobilnych, takich jak tablety, smartfony itp. na których dostępna jest aplikacja mobilna Facebooka, to wciąż wiele osób loguje się przez komputer.

Logowanie na portal społecznościowy Facebook jest niezwykle proste. Jeśli posiadamy już konto, wystarczy wpisać w wyznaczonym polach swój adres e-mail lub numer telefonu, a także hasło. W ten sposób, jeśli prawidłowo wprowadziliśmy wszystkie dane, zostaniemy od razu zalogowani na swoje konto na portalu Facebook. Gdy raz się już logowaliśmy, możemy też liczyć w przyszłości na ułatwienia. Przeglądarka zapisze bowiem nasze konto i umożliwi logowanie się poprzez kliknięcie w zdjęcie profilowe. Wtedy wystarczy jedynie wpisać odpowiednie hasło i można cieszyć się dostępem do swojego konta na portalu Facebook. 

Jak zalogować się na Facebooka w aplikacji mobilnej?

Oczywiście w dzisiejszych czasach Facebooka najczęściej używamy z pomocą aplikacji mobilnych. Korzystanie z nich jest intuicyjne i dość wygodne. Dzięki nim mamy w końcu dostęp do swojego konta na Facebooku w praktycznie każdym miejscu. Wystarczy nam do tego posiadanie telefonu z aplikacją Facebook oraz dostępem do internetu. Jak więc się zalogować na Facebooka w aplikacji mobilnej?

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Podobnie jak w wypadku logowania się poprzez komputer jest to dość banalne. Kroków może być jednak kilka więcej. Najpierw trzeba bowiem pobrać aplikację mobilną Facebook na swój telefon, czy też tablet bądź inne urządzenie mobilne. W zależności od posiadanego systemu aplikację znajdziemy w App Store lub w Google Play. 

Po pobraniu aplikacji wystarczy ją jednak tylko uruchomić, a naszym oczom powinny ukazać się pola, w których należy wpisać dane konieczne przy logowaniu, czyli e-mail lub numer telefonu, a w drugim polu powinno się znaleźć nasze hasło. Jeśli wpiszemy prawidłowe dane, to zostaniemy momentalnie zalogowani. Wyjątkiem może być sytuacja, w której mamy włączoną weryfikację dwuetapową. Wtedy możemy być jeszcze zmuszeni do wpisania kodu wysłanego do nas na numer telefonu, czy też na adres mailowy. 

facebook logowanie
Logowanie do Facebooka na komputerze jest niezwykle proste

Facebook: logowanie dwuetapowe – jak włączyć? Na jakiej zasadzie działa?

Oferowane przez portal Facebook logowanie dwuetapowe to sposób zabezpieczenia swojego konta przed niepożądanymi logowaniami. Jeśli jest ono wyłączone, do zalogowania się na Facebooka wystarczy tylko wpisać prawidłowy adres e-mail lub numer telefonu, a także dobre hasło. Logowanie dwuetapowe utrudnia jednak cały ten proces, gdyż nawet po wpisaniu prawidłowych danych na urządzeniu, które nie jest uznane za zaufane, konieczna będzie autoryzacja tego logowania. 

Drugi etap logowania polega na wpisaniu prawidłowego kodu w polu, które się nam ukaże. Ten kod zawsze jest wysyłany na podany wcześniej adres e-mail lub numer telefonu. Nie ma co ukrywać, że raczej większe bezpieczeństwo może zapewnić nam numer telefonu, gdyż aby ktoś odczytał SMSa z kodem musiałby mieć dostęp do naszego urządzenia mobilnego. Z kolei dane do skrzynki mailowej można zdobyć w naprawdę prosty sposób. 

Chcąc uruchomić na portalu Facebook logowanie dwuetapowe, najlepiej jest się zalogować na komputerze. Następnie należy uruchomić menu ustawień i wejść w kategorię „Bezpieczeństwo i logowanie”. W niej znajdziemy opcję „Używaj uwierzytelniania dwuskładnikowego”. Należy kliknąć opcję „edytuj” i wybrać metodę logowania dwuetapowego, która nas interesuje. Dostępne są trzy i są to kolejno otrzymanie kodu w wiadomości SMS, kodu poprzez zewnętrzną aplikację uwierzytelniającą, a ostatnia z nich to dotknięcie klucza zabezpieczeń na urządzeniu mobilnym, które to umożliwia.

Sprawdź też: Czym jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe? Co to jest i dlaczego jest takie ważne?

Decydując się na logowanie dwuetapowe na Facebooku, zabezpieczamy swoje konto przed niepożądanymi logowaniami, gdyż oprócz tego, że do zalogowania się potrzebny jest kod, do którego my mamy dostęp, to każde podejrzane logowanie będzie skutkować otrzymaniem na ten temat odpowiedniego ostrzeżenia. 

Messenger bez Facebooka – czy jest to możliwe bez logowania?

Jak wiadomo zarządzająca Facebookiem firma Meta, jest też właścicielem innych mediów społecznościowych i aplikacji. Jedna z takich to Messenger. Jest to internetowy komunikator, który połączony jest w pewnym stopniu z Facebookiem, gdyż zdecydowana większość osób loguje się do niego właśnie poprzez Facebooka. Co jednak z osobami, które nie chcą mieć konta na Facebooku, lecz chcą używać Messengera?

Jeszcze kiedyś możliwe było korzystanie z aplikacji Messenger bez posiadania konta na Facebooku. Wystarczył do tego numer telefonu. Niestety Facebook zablokował taką możliwość pod koniec 2019 roku. Od wtedy każda osoba, która chce korzystać z Messengera, musi posiadać konto na portalu Facebook. 

Logowanie przez Facebooka na innych stronach – wygodna czy niebezpieczna opcja?

Korzystając z różnych stron internetowych oraz aplikacji, na których istnieje możliwość stworzenia konta, niejednokrotnie da się natrafić na takie, gdzie jedną z opcji jest logowanie przez Facebooka. Przykładów takich stron jest naprawdę mnóstwo i mogą to być na przykład portale z hotelami, czy też aplikacje z muzyką. W takim razie czy logowanie przez Facebooka jest bezpieczne na takich stronach?

facebook logowanie się
Po zalogowaniu się w aplikacji FB na telefonie, będziemy mogli użyć tych samych danych do uruchomienia innych narzędzi od Meta

Odpowiedź niczego nie rozjaśni, gdyż to zależy. Aby przekonać się, czy faktycznie jest to bezpieczne, trzeba wpierw wybrać taką opcję. Wtedy przeniesie nas na stronę portalu Facebook, na której otrzymamy informację dotycząca rzeczy, do których dostęp otrzyma portal, strona, czy też aplikacja gdzie się logujemy. Mogą to być takie rzeczy jak imię i nazwisko, zdjęcia, znajomi, data urodzin, miejsce zamieszkania i urodzenia, adres e-mail, czy też nawet polubione strony. Najważniejsze, by na spodzie znalazła się informacja, że aplikacja nie będzie mogła nic publikować na Facebooku w naszym imieniu. 

W takim razie poprzez logowanie się przez Facebook na innych stronach dajemy dostęp do naszych danych. Od naszego uznania zależy to, czy chcemy się nimi dzielić. Dopóki nie musimy podzielić się praktycznie całą zawartością Facebooka, jest to dość bezpieczne. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli nasze konto zostanie zablokowane na Facebooku, to stracimy też wszystkie inne konta. 

Sprawdź też: Ukrywanie listy znajomych na Facebooku. Jak to zrobić?

„Wykryto logowanie do twojego konta Facebook” – co robić w takim przypadku?

Czasem możemy otrzymać też informację brzmiącą „Wykryto logowanie do twojego konta Facebook”. Wtedy trzeba działać szybko. Przede wszystkim, jeśli tego jeszcze nie zrobiliśmy, to włączmy logowanie dwuetapowe. Następnie warto zmienić hasło do Facebooka, a także do skrzynki mailowej używanej przy logowaniu. W ten sposób powinniśmy ochronić się przed potencjalnymi hakerami. 

6
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *