Technologia

29.06.2022 14:33

Jakie możliwości daje Steam Deck? Odpowiedź na moreleTV!

Gadżety Konsole moreleTV
8
0
0
8
0

Steam Deck to naprawdę ciekawy sprzęt! ZMASLO z kanału MoreleTV postanowił sprawdzić, jakie są faktycznie jego możliwości. Czy przenośna konsola od Valve jest godna kwoty, jaką sobie życzy firma? 

Steam Deck – pogromca Nintendo Switch?

Kiedy tylko Valve ogłosiło swojego Steam Decka, to niemalże od razu została mu przypięta łatka pogromcy Nintendo Switch – nic dziwnego. Jest większy, mocniejszy i oferuje o wiele więcej możliwości. Choć przede wszystkim sprzęt ten miał służyć do odpalania gier ze Steama, tak nic nie stoi na przeszkodzie, aby cieszyć się grami np. z Epic Games lub Origina.

Jeżeli chcesz się też dowiedzieć czegoś więcej na temat Steam Decka, to koniecznie zajrzyj do artykułu Maćka, który pokrótce opisał możliwości konsoli. Może jednak po prostu interesuje Cię, jak powstał Steam? Spokojnie – taki tekst też znalazł się na naszym blogu.

ZMASLO już na początku filmu jednak zaznacza, że Steam Deck to bardziej minilaptop gamingowy niżeli przenośna konsola. Następnie kompleksowo przedstawia działanie sprzętu od Valve. Opowiada o najważniejszych kwestiach – kompatybilności gier, interfejsie, pracy na baterii, ergonomii oraz powszechnych problemach. 

Jak działa Steam Deck? Możliwości urządzenia od Valve

Jak już wcześniej zostało wspomniane – Łukasz szczegółowo opisuje całego Steam Decka, począwszy od specyfikacji urządzenia, poprzez jego wydajność podczas rozgrywki. Już na początku filmu potwierdza, że na sprzęcie od Valve odpalimy mnóstwo tytułów AAA, takich jak np. Cyberpunk 2077, Wiedźmin 3 czy też Dying Light 2 lub God of War

Napomina również, że często jednak trzeba dostosowywać ustawienia specjalnie pod daną grę. Zupełnie jak na zwykłym komputerze. Podkreśla fakt, iż trzeba mieć na uwadze mniejszy ekran urządzenia – w tym przypadku produkcje potrafią wyglądać dobrze nawet na ustawionej niższej rozdzielczości. 

Steam Deck działa na SteamOS 3, który tak naprawdę jest Linuksem bazującym na dystrybucji Arch. Co to oznacza? Przy odrobinie informatycznych umiejętności można bez problemu odpalić produkcje nie tylko z innych platform, jak Origin czy Epic, ale też po prostu korzystać z urządzenia jak z przenośnego komputera. 

Okazuje się też, że jeżeli dana produkcja na Steam nie jest zweryfikowana pod kątem Steam Deck, to nie oznacza to, iż się ona nie uruchomi lub nie będzie funkcjonować poprawnie. ZMASLO na filmie przedstawił to na przykładzie Kangurek Kao 2, które nieoficjalnie nie jest wspierane, a funkcjonuje bez problemu.

steam deck przenośna konsola do gier
Urządzenie od Valve jest dużo większe od Nintendo Switch, ale też o wiele potężniejsze

Ergonomia, bateria i wady Steam Decka

Steam Deck to bez wątpienia spore urządzenie. Użytkownicy często skarżą się na jego wagę i rozmiar. Łukasz twierdzi, że korzystanie ze sprzętu Valve nie sprawiło mu większego problemu, jednak zwraca uwagę na inne niedociągnięcia tego produktu. Mowa między innymi o interfejsie – firma zdecydowała się, że nie zaimplementuje trybu Big Picture, a stworzy coś własnego. Okazuje się, że nie jest to do końca dobre rozwiązanie – nawigacja po systemie jest nieco nieintuicyjna.

Poza tym ZMASLO skarżył się na hałas, który generują wiatraki – przy bardziej wymagających tytułach potrafią nieco hałasować. Nie jest to poziom głośności, który można przyrównać do laptopów gamingowych, ale takie Nintendo Switch jest przy Decku niesłyszalne. Z drugiej strony – na konsoli od Japończyków nie odpalisz np. God of War

Jeżeli chodzi o czas pracy na baterii, to wszystko zależy, jak korzystamy ze Steam Decka. Przy tytułach AAA urządzenie wytrzyma około 2-3 godzin. Przy mniej wymagających produkcjach typu Stardew Valley rozgrywką można cieszyć się mniej więcej 5-6 godzin. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby sprzęt ładować za pomocą powerbanku. Dlatego wcale nie musisz się martwić, iż konsola rozładuje Ci się podczas nieco dłuższej podróży. 

Po wszystkie szczegóły serdecznie zapraszamy do najnowszego materiału moreleTV – ZMASLO nagrał 20 minut rzetelnego materiału, który powinien rozwiać wszystkie wątpliwości, czy Steam Deck jest wart zakupu. Także jeżeli wcześniej dręczyła Cię taka myśl, to mamy nadzieję, iż w końcu wiesz, czy się zdecydować na to urządzenie.

Może już korzystasz ze Steam Decka? Jak wrażenia? Koniecznie podziel się z nimi w komentarzu! Zapraszamy także do kontaktu z nami na Facebooku oraz Instagramie 🙂

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.