aplikacje dla kierowców

Technologia

29.09.2023 15:20

Aplikacje dla kierowców – jakie są najlepsze na Android i iOS?

Android i iOS Programy i aplikacje
5
0
0
5
0

Jakie są najlepsze aplikacje dla kierowców? Nowoczesne technologie potrafią bardzo ułatwić życie profesjonalnych kierowców. Jeśli jesteś jednym z nich i zastanawiasz się, jakie programy powinieneś mieć na swoim smartfonie, to sprawdź ten tekst! 

Dla kierowców zawodowych aplikacje dostępne na telefonie są ogromnym ułatwieniem. Kierowcy ciężarówek oraz innych pojazdów doskonale zdają sobie sprawę, że korzystanie ze smartfona podczas jazdy jest surowo zabronione – w szczególności, jeżeli chodzi o prowadzenie rozmów, odpisywanie na wiadomości tekstowe, korzystanie z mediów społecznościowych. Wyjątkiem są aplikacje dla kierowców na Android, które pomagają przetrwać w świecie motoryzacji.

Aplikacje dla kierowców – jakie są najlepsze?

Może do wyboru nie ma idealnej aplikacji samochodowej, która pozwoli na trzymanie przydatnych informacji w jednym miejscu – między innymi tych, jakie odnoszą się do pojazdu mechanicznego, którym kierowca się porusza. Jednak dostępnych jest sporo możliwości, jakie na pewno pomogą w planowaniu podróży.

Yanosik – Twój przyjaciel w podróży

Darmowa aplikacja na telefon dla kierowców, która została opracowana przez kierowców. Tylko takie osoby będą w stanie określić, czego tak naprawdę potrzebują inne osoby, jakie spędzają dużo czasu za kółkiem. Ponad 28 milionów pobrań jest najlepszym dowodem na to, że ma się do czynienia z prawdziwym przyjacielem kierowców. Doceniany jest on za ostrzeganie przed fotoradarami, jakie znaleźć mogą się na drodze. To nowoczesny system ostrzegania przed niebezpieczeństwami na drodze. Aplikacja informuje nie tylko o fotoradarach, ale także o kontrolach drogowych, jakie prowadzone są na bieżąco przez policję. Taki system wczesnego ostrzegania sprawi, że w razie potrzeby będzie można zmienić trasę. Pozwoli to uniknąć mandatu – aczkolwiek należy pamiętać o przepisowej jeździe z zachowaniem prędkości. Jest to najlepsza aplikacja dla kierowców ciężarówek, którzy mogą zrezygnować z użytkowania CB-radia. Ta nowoczesna technologia korzysta z Open Street Map. Kierowcy mają do wykorzystania mapy w Polsce oraz za granicą. Planując trasę do wyznaczonego miejsca, można zrezygnować z dróg, gdzie pobierane są opłaty lub najszybszą lub najbardziej ekonomiczną drogę pod względem zużycia paliwa. Istnieje możliwość korzystania z urządzeń zewnętrznych Yanosik, które można przymocować do pulpitu w samochodzie. Wśród dodatkowych funkcji należy wymienić e-Tool, dzięki czemu możliwe będzie swobodne poruszanie się po płatnej autostradzie. Można także skorzystać z informacji o strefach płatnego parkowania.

aplikacje dla kierowców - yanosik
Aplikacja, która pomaga uniknąć korków i utrzymać bezpieczną jazdę. | Źródło: wyborkierowcow.pl

Sprawdź też: Polecane aplikacje do notatek, które pomogą w organizacji

Google Maps – bez mapy ani rusz!

Kolejna, przydatna aplikacja dla kierowców ciężarówek i samochodów osobowych, która fabrycznie zainstalowana jest na smartfonach. Nie trzeba jej pobierać z żadnego sklepu. To doskonała propozycja także dla pieszych i rowerzystów, którzy chcą dotrzeć do określonego celu. Google Maps ma możliwość zaplanowania trasy w różnych opcjach: jadąc autem, piechotą, rowerem, a nawet pociągiem. Stąd też wynika jej popularność. Mapy są na bieżąco aktualizowane, dzięki czemu można liczyć na informacje od innych użytkowników, jeżeli na trasie wystąpią zagrożenia. Jest to ważne w szczególności, jeżeli ma się do czynienia z korkami lub wypadkami. System ostrzegania pomoże uniknąć takich sytuacji na drodze pomagając zaplanować inną drogę. Ciekawą funkcją w Google Maps jest możliwość wyznaczenia “eko trasy”, która uwzględnia rodzaj zastosowanego napędu w samochodzie. Tak, aby móc zaoszczędzić paliwo lub energię w aucie. Wśród innych funkcji, które możliwe są dzięki tej aplikacji, można wymienić:

 • street view;
 • zdjęcia satelitarne;
 • pobieranie map i nawigacja offline;
 • udostępnianie lokalizacji;
 • sterowanie odtwarzaniem muzyki w aplikacji Map Google;
 • gra w popularnego węża.

Radarbot – prędkościomierz i wykrywacz radarów

To prawdziwy ekspert, który pomoże uniknąć mandatów. Zaletą tej aplikacji jest to, że łączy ona ostrzeżenia w czasie rzeczywistym z systemem ostrzegania o radarach offline. Polecana jest dla wszystkich kierowców – łącznie z osobami poruszającymi się na motocyklach i ciężarówkami. Z wyprzedzeniem zawsze otrzymuje się informacje o niebezpieczeństwach, jakie mogą znajdować się na zaplanowanej trasie. Wśród najważniejszych funkcji wymienić można informacje kamerach i radarach na światłach. Aplikacja pokazuje średnią prędkość na odcinkach, gdzie mogą zostać umieszczone radary. Oprócz tego, można również liczyć na informacje odnoszące się do:

 • progów spowalniających i wybojach na drodze;
 • niebezpiecznych odcinkach drogi;
 • kamerach, jakie są w stanie wykryć niezapięcie pasów, a także korzystanie z telefonów w trakcie jazdy samochodem.
Radarbot
Narzędzie do monitorowania prędkości i informowania o fotoradarach | Źródło: it.motor1.com

Wśród zalet użytkowania można wymienić możliwość wykorzystania we wszystkich krajach świata i wyraźnych komunikatach głosowych. Radarbot kompatybilna jest z innymi aplikacjami, dzięki czemu jednocześnie będzie można cieszyć się między innymi muzyką lecącą w tle.

Camsam – alerty na fotoradary

Aplikacja, która skupia ponad 4 miliony użytkowników w całej Europie, jest w stanie zapewnić raporty odnoszące się do zatorów, wypadków, fotoradarów, które można spotkać w wybranym regionie. Prosta w obsłudze, zapewnia doskonałą czytelność. Wystarczy tylko uruchomić Camsam w trakcie podróży, aby automatycznie otrzymać wszystkie niezbędne informacje o możliwościach zagrożeń, jakie wystąpić mogą na trasie. Aplikację można używać w trybie offline – co przydaje się w trakcie korzystania danych w roamingu. Otrzymywane raporty są weryfikowane przez edytorów. Dane pobierane do nich tworzone są na podstawie światowej bazy danych “SCBD.info”. Camsam oferuje funkcje, które są zrozumiałe i nie potrzebują dodatkowego opisu. Do dyspozycji jest personalizowany widżet. Dodatkowo użytkownicy mogą liczyć na obsługę profili HFP i A2DP, dzięki czemu istnieje możliwość otrzymywania alertów na samochodowym systemie stereo.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Autopay – na co komu e-Toll?

Aplikacja, która pomaga uniknąć stania na bramkach na autostradzie. Nikt nie będzie musiał przejmować się kupowaniem biletów, ponieważ o wszystkie czynności będzie można zadbać z poziomu Autopay. Wystarczy tylko podać dane kierowcy i informacje odnoszące się do pojazdu. Następnie należy wybrać system płatności. Korzystając z ustawień lokalizatora GPS, aplikacja dokona automatycznych płatności za przejazd po wybranych odcinkach. Dzięki dostępnej technologii, możliwa będzie identyfikacja pojazdu po numerze rejestracyjnym. Szlaban podniesie się zaraz po tym, jak płatność będzie przetwarzana. Szybko będzie można przejechać przez bramki, które stoją na straży płatnych odcinków autostrad. Ciekawostką jest to, że z Autopay będzie można płacić także za parkingi oraz za korzystanie z myjni. Oto aplikacja, którą będzie można swobodnie wykorzystać na odcinkach autostrad A1 Toruń – Gdańsk oraz A4 Katowice – Kraków. Wielu kierowców przyznaje, że woli korzystać z tej aplikacji, niż z e-Toll.

Autopay
Aplikacja ułatwiająca płatności za autostrady i drogi ekspresowe. | Źródło: trojmiasto.pl

Sprawdź też: Najlepsze aplikacje do biegania – którą wybrać?

OBDEleven – zdiagnozuj się na maila

Zgodnie z opisem zamieszczonym dla tej aplikacji, można się dowiedzieć, że została ona zaprojektowana po to, aby kierowcy nie mieli problemu z komunikacją z własnym pojazdem mechanicznym. Komunikacja przy pomocy Bluetooth jest w stanie sprawić, że łatwiej będzie można zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się z samochodem. Dzięki temu możliwa będzie między innymi diagnostyka silnika. Mówiąc o OBDEleven, należy wspomnieć także o możliwości zakupu modułu diagnostycznego, który pozwoli na zakodowanie i odblokowanie funkcji, jakie są niedostępne dla osób korzystających z samej aplikacji. Moduł pozwala na obsługę aut marek Seat, Skoda, Lamborghini, Audi, Volkswagen, BMW, Mini, Rolls-Royce. Pełna lista marek pojazdów obsługiwanych przez sam moduł, dostępna jest na stronie.

Fuelio – Twój dziennik paliwowy

Nazywany przez kierowców pieszczotliwie dzienniczkiem, który pozwoli utrzymać kontrolę nad spalaniem i kosztami związanymi z użytkowaniem samochodu. Aplikacja, która jest w stanie zapewnić kierowcom możliwość zapisywania następujących informacji:

 • wydatki na paliwo:
 • koszty serwisowania;
 • sugestie odnoszące się do zmiany stylu jazdy.
aplikacje dla kierowców - fuelio
Śledź zużycie paliwa i koszty związane z pojazdem! | Źródło: wilde.pl

Fuelio pozwala poznać ceny za paliwo na stacjach znajdujących się w pobliżu, co też ułatwia dokonania porównania. Kalkulator spalania sprawia, że będzie można oszacować, ile będzie kosztować podróż na danej trasie. Aplikacja przydaje się do obsługi kilku aut, jeżeli kierowca z takowych korzysta – w tym również tych, jakie posiadają kilka zbiorników lub korzystają z mieszanki paliw w jednym zbiorniku.

mObywatel – wszystkie dokumenty w jednym miejscu 

Aplikacja, która pozwala bez logowania, zweryfikować dokumenty danej osoby. To nie tylko aplikacja, ale także serwis, dzięki czemu możliwe będzie załatwienie wielu spraw urzędowych. mObywatel to mobilny asystent, który zawsze można mieć pod ręką w swoim smartfonie. Kolejne aktualizacje sprawiły, że aktualnie użytkownicy mogą dzięki temu uzyskać dostęp do mDowodu i innych cyfrowych dokumentów. To także personalizowany ekran startowy i intuicyjna obsługa, która żadnej osobie nie będzie sprawiała żadnych trudności. Z mDowodu będzie można korzystać w wielu miejscach: w przychodni, na poczcie, u notariusza, w urzędzie, sądzie. Dzięki tej aplikacji plastikowy dowód osobisty będzie trzeba zabierać ze sobą tylko w trzech sytuacjach: podczas zagranicznej podróży, składania nowego wniosku o dowód osobisty oraz załatwiając sprawy w banku.

Skycash – płać wygodnie za parking 

Skycash to darmowa aplikacja do pobrania ze sklepu Play, App Gallery jak i App Store. Płatne są jedynie wybrane usługi. Informacje o nich zawsze można znaleźć w tabeli opłat. Dzięki usługom, jakie oferowane są przez Skycash, możliwa będzie regulowanie płatności za parkowanie mobilnie. To uniwersalny system płatności, który został opracowany z myślą o tym, aby ułatwić poruszanie się po mieście. Ponad 3,5 miliona użytkowników chwali wygodę i komfort, którą aplikacja im zapewnia. Zaletą jest to, że zawsze płaci się za rzeczywisty czas parkowania. Licznik parkowania włącza się wtedy, kiedy dana osoba faktycznie zaparkuje i wyłącza po opuszczeniu postoju. Skycash to szereg innych usług – w tym możliwość regulowania należności za bilety na przejazdy komunikacją miejską, pociągi i autostrady.

skycash
Chcesz zapłacić za parking lub bilet do komunikacji miejskiej? Pobierz Skycash! | Źródło: retail360.pl

W razie wu – pomoc drogowa na Twoje zawołanie

Nigdy nie można przewidzieć tego, co będzie działo się na drogach. Można jednak mieć pod ręką narzędzie, które pomoże zapewnić błyskawiczny czas reakcji, jeżeli już faktycznie dojdzie do jakiejś sytuacji. Oto aplikacja, która zapewnia swobodną komunikację z GPS. Na tej podstawie system ustala pozycję pojazdu i odnajduje najbliżej położone punkty, jakie są w stanie zaoferować pomoc. Mowa tu o:

 • lawetach;
 • punktach wulkanizacyjnych;
 • warsztatach;
 • sklepach oferujących sprzedaż części;
 • kancelariach prawniczych, jeżeli faktycznie będzie taka potrzeba.

W razie wu zapewnia możliwość zamówienia nie tylko lawety w interesującym kierunku, ale także transportu. W aplikacji można znaleźć sklepy, które oferują sprzedaż nowych i używanych części. Aplikacja współpracuje z ponad pięcioma tysiącami partnerów, którzy rozmieszczeni są w różnych regionach.

Parkopedia Parking – szczegółowe informacje o parkingach

Aplikacja dostępna na Android, iOS oraz Windows Home. Działa niezależnie od kraju, dzięki czemu uda się uzyskać szczegółowe informacje na temat parkingów znajdujących się w pobliżu. Obsługa jest intuicyjna. Wystarczy tylko uruchomić aplikację. Na ekranie głównym należy wpisać interesującą lokalizację. W wybranej okolicy zostaną wyświetlone dostępne parkingi. Interesujący należy wybrać poprzez wybranie jego tabliczki, która zostanie podświetlona na kolor zielony. Parkopedia oferuje szczegółowe informacje, łącznie z numerem telefonu. Kierowca będzie mógł zadzwonić tam, aby upewnić się, że można liczyć na wolne miejsca. Do dyspozycji jest również cennik, więc będzie można go porównać pomiędzy poszczególnymi parkingami wybierając ten najkorzystniejszy.

Parkopedia Parking
Z pomocą tej aplikacji znajdziesz najlepsze miejsce parkingowe! | Źródło: parking.net

Sprawdź też: Najlepsze darmowe aplikacje do nauki angielskiego – na Androida i na iOS, różne poziomy zaawansowania

ICE – karta kontaktu medycznego

In Case of Emergency (w skrócie ICE), czyli W Nagłym Wypadku. Aplikacja, która powstała z myślą o ratownikach medycznych oraz osobach, jakie zostały poszkodowane w wypadku. Za jej powstanie odpowiedzialni są tak naprawdę włoscy ratownicy medyczni, którzy zauważyli, że kontakt z rodzinami osób poszkodowanych w wypadkach, jest mocno utrudniony. ICE na telefonie jest w stanie sprawić, że osoby udzielające pomocy medycznej wiedzą, z kim mają się kontaktować informując o stanie zdrowie. Jest to tym bardziej ważne, jeżeli potrzeba pacjentowi podać lek na chorobę przewlekłą, a on sam nie jest w stanie o tym poinformować ze względu na zły stan zdrowia. Możliwość nawiązania kontaktu z bliskimi bywa ważna, ponieważ pomaga w wielu przypadkach zastosowanie odpowiedniego leczenia. ICE pomaga także znaleźć informacje o tym, gdzie pacjent się leczy i kto odpowiedzialny jest za całą terapię. O tej karcie kontaktu medycznego powinni pomyśleć nie tylko kierowcy, ale także inne osoby dorosłe i dzieci.

Google Maps i Yanosik to dwie aplikacje, które wśród zawodowych kierowców i pozostałej części, cieszą się sporą popularnością. Łatwe w obsłudze mają jednak sporą konkurencję, które możliwe są do pobrania za darmo ze sklepu Play, App Gallery jak i App Store. Współczesna technologia dąży do tego, aby osoby siedzące za kółkiem, mogły na każdym przejechanym kilometrze, liczyć na spore ułatwienia. 

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *